Çocukluk Anıları - Oyuncak Resimleri

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Oyuncaklar Bölümünden Çocukluk Anıları - Oyuncak Resimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Çocukluk Anıları - Oyuncak Resimleri

  Reklam  Çocukluk Anıları - Oyuncak Resimleri

  Forum Alev
  Oyuncak

  Oyuncak Resimleri.jpg
  Oyuncak at
  Oyuncak, oyun ve oyuncağın tarihi belki insanlık kadar eskidir. İlk çağda mağara duvarlarına resimler çizerken kullanılan taşlar bugünkü boya kalemlerinin ataları olarak oyuncak sayılmaktadır.
  biliniyormuş. Yine aynı dönemlere ait Firavun mezarlarında oyuncak bebekler bulunmuştur. Eski Yunan, Tarihte bilinen ilk oyuncaklar Mısır’lılara aittir. M.Ö. 5. yüzyılda Mısırlı çocukların tahta atlarla oynadıklarına dair arkeolojik bilgiler edinilmiştir. M.Ö. 2. yüzyılda ise Mısır’da topaç, misketRoma ve Çin’de de kilden yapılıp fırınlanmış, hareketli kol bacaklara sahip bebekler yapıldığı bilinmektedir. Seri olarak üretilen ilk tahta bebekler ise 1700’lerin Almanyasına aittir. Türk tarihinde satılmak üzere yapılan oyuncaklar ise Osmanlı döneminde ortaya çıkıyor. Eyüp’te hayvan bağırsağından yapılmış balonlar, tahta topaçlar, çemberler, tefler, toprak düdükler satıldığı da bilinmektedir.
  Oyuncak, hem oyun hem oyunu sağlayan nesnedir. Topaç, bebek, çember, araba, bilye gibi. Çocuk, bebekliğinden başlayarak oyuncaklarla oynayarak dünyayı anlamlandırır ve eğlenir. Çocuk esas olarak kendi hayal dünyasını geliştirmek için kendi oyuncaklarını bulur veya imal eder. Tektip satılan oyuncaklar harcıalemdir. Çocuk, büyüklerini taklit ederek büyüdüğü için, büyüklerin kullandığı araç gereçlerin benzerini yaparak onunla büyükleri taklit etmesi sağlanır.
  En basit oyuncak taştır ve sopadır.Üçtaş beştaş veya dokuztaş yahut kaydırak oyunu için her yerde taş bulunabilir. Sopa denilen basit bir ağaç dalı çocuğun hayalgücünde at, araba vb işlere yarar. Bir ağaç dalından yapılan sapan tabii bir oyuncaktır.
  Yine tabii bir oyuncak uçurtmadır. Gazete kağıdını kullanarak ve bir iple uçurarak oyuncak haline gelir. Bir ip, ip atlama ve çekişme oyunu için de kullanılır.
  Erkek çocuğunun vazgeçilmez oyuncağı silahtır. Bu da ağaçtan yapılabilir.
  Ancak 20-21. yüzyıllarda teknolojik dijital oyuncaklar bütün bu doğal oyun ve oyuncakları ikinci plana atmıştır. Playstation yeni bir oyuncaktır ama ekranda oynanır. Dijital oyuncaklar çocuğu doğadan koparmaktadır.

  Oyuncak Resimleri  Oyuncak Bebek

  oyuncak-resimleri1.jpg

  Oyunun bir parçası olarak Oyuncak


  Günümüzde oyuncak oyuna iyice egemen olmuştur. Çevresiyle bir anlaşma bir uzlaşma olarak gördüğümüz oyunda çocuk, çevresindeki her şeyi oyuncak olarak kullanabilir. Taş, toprak, ağaçlar, tava, tencere vs. her şey; giyinme, yemek yeme, otobüse binme ve seyahat etme, yatma, uyuma ve hattâ son zamanlarda televizyondaki dizileri taklit ederek ameliyat yapma, adam tutuklama vs. her hareket çocukların ellerinde oyuna vs oyuncağa dönüşebilmektedir.

  Oyuncak Resimleri.jpgoyuncak-resimleri1.jpgOyuncak Resimleri2.jpgoyuncak-resimleri3.jpgOyuncak Resimleri4.jpgOyuncak Resimleri5.jpgBaby Annabell


  Çeşitli Ülkelerde Oyuncak Bebekler


  Bütün dünyada çocukların en büyük eğlencesi bebeklerle oynamaktır. Bazı ülkelerde hâlâ evde yapılan bebekler yeğlenmektedir. Örne*ğin Kore'de çocuklar bebeklerini bambu so*palarından, saçlarını da otlardan yaparlar. Eskimolar kemikten ya da Kuzey Kutup bölgesinde yaşayan mors adlı bir deniz meme*lisinin dişinden, oyma bebekler yaparlar. Hindistan'da düğün armağanı olarak güzel giysili bebekler verilir. Japonya'da bebekler daha çok festival günlerinde kullanılmak için yapılır. Her yıl mart ayında yapılan Bebek Festivali'nde bebek "aileleri" birbirlerini zi*yaret eder.


  Oyuncak Resimleri.jpgOyuncak Resimleri1.jpg
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Çocukluk Anıları - Oyuncak Resimleri

  Reklam  bu oyuncakları nasıl satın alabiliriz ben chen i satın almnak istiorm+ Yorum Gönder
teddy,  eskimoların oyuncakları,  büyük oyuncak ayı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi