Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi "Oyuncak Müzesi"

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Oyuncaklar Bölümünden Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi "Oyuncak Müzesi" ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  g_gizem
  Üye
  Reklam

  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi "Oyuncak Müzesi"

  Reklam  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi "Oyuncak Müzesi"

  Forum Alev

  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi "Oyuncak Müzesi"
  Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi 20 Nisan 1920'de açıldı. Temel işlevi hızlı toplumsal değişim içinde kaybolmakta olan oyuncakları korumak olan müze, aynı zaman da bir araştırma ve eğitim merkezi olarak da hizmet vermektedir. Halen bin beş yüz oyuncak bulunan müzede oyuncaklar dört ana grupta toplanmaktadır.

  I. Geleneksel Oyuncaklar: Daha çok oyuna bağlı, yerel, mevsimlik, el yapımı oyuncaklar: Uçurtma, sapan, çember, topaç, bez bebek, beşik, yürüteç, vb.

  II. Fabrikasyon Oyuncaklar: Sanayi ürünü olan bu oyuncaklar yapıldıkları malzemeye göre sınıflandırılmıştır:


  1. Tahta Oyuncak: Çeşitli arabalar, evler, hayvanlar, vb. İlk fabrikasyon tahta Türk oyuncağı (1938) örnekleri de bu grupta yer almaktadır.
  2. Teneke Oyuncak: Araba, tren, kamyon, çeşitli hayvanlar, mutfak eşyaları, kurşun askerler, vb. Bu grupta en eski (1933) Türk teneke oyuncaklarından örnekler bulunmaktadır.
  3. Kağıt Oyuncak: Kartondan ve kağıttan üretilen çeşitli oyuncaklar.
  4. Plastik Oyuncak: Plastikten yapılmış çeşitli eski ve yeni oyuncaklar.
  5. Bebek ve Yumuşak Oyuncak: Kağıt hamuru, porselen, plastik gibi çeşitli malzemelerden yapılmış bebekler, pelüş hayvan modelleri. Bu grupta Türk oyuncak bebek sanayiinin en eski (1960) örnekleri sergilenmektedir.

  III. Yabancı Oyuncaklar: Kişisel ya da ticarî amaçlarla başka ülkelerden getirilmiş çeşitli oyuncaklar. Müzenin en eski parçaları (1890) bu grupta yer almaktadır.

  IV. Antik Oyuncaklar: Ülkemizin birçok arkeoloji müzesinde sergilenen antik oyuncakların bazılarının kopyaları.

  Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi oyuncağın ülkemizdeki tarihsel gelişimini saptama çalışmalarını sürdürmektedir. Oyuncak aracılığı ile sanayi tarihi, kültür tarihi, eğitim tarihi araştırmaları yapılabilmektedir. Müze ayrıca çocuklara tarih bilinci kazandırmaya, oyuncağın çocuk gelişimindeki önemini vurgulamaya çalışmaktadır.

  Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi'ne giriş ücretsizdir. Okullar ve diğer ziyaretçi grupları randevu ile kabul edilmektedir. Müzenin tanıtım broşürü ve posteri vardır.

  Açık olduğu gün ve saatler:

  Çarşamba - Cuma 10.00 - 17.00
  Gruplar randevu ile.

  Adres: Ank. Üni. Eğ. Fak. Cemal Gürsel Caddesi Cebeci/Ankara
  Tel: (312) 363 33 50/297 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi "Oyuncak Müzesi"

  Reklam  Çocukları oyuncak müzelerine götürmeliyiz. Bu çocuklara burada geşmişten günümüz gelmiş oyuncakları görerek oyuncak tarihini öğrenirler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi