Dragon age Karakter rehberi

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Dragon age Karakter rehberi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sinemacrazy
  Usta Üye
  Reklam

  Dragon age Karakter rehberi

  Reklam  Dragon age Karakter rehberi

  Forum Alev
  STONE PRISONER DLC QUEST REHBERİ

  İlk olarak Stone Prisoner DLC questi ve Golem Shale`i nasıl alacağınızı anlatacağım.

  Bu quest sadece Stone Prisoner DLC yüklendiğinde aktif olur. Korsan oyunlarda çalışmayabilir veya buglı olduğu için haritada sorun olabilir. Orjinal alanlar ya da DLC`sinde sorun olmayanlar anlatacağım şekilde sorunsuzca Golemlerine kavuşabilirler.

  Öncelikle DLC yüklendiğinde haritanızda Sulcher’s Pass noktası aktif olmalı. Questi Lothering`den sonra istediğiniz bir an yapabilirsiniz. Ancak Quest içeriği gereği mutlaka Orzammar`da Paragon of Her Kind questini bitirmeden başlamanızı öneririm.

  Questi alıp Sulcher Pass`a gittiğinizde sizi Felix adında bir npc karşılayacak. Kendisi garip bir şekilde size bir Golem Kontrol sopası ( rod ) verecek. Bir süre konuşmanın ardından haritanızda Village of Honnleath noktası aktif hale gelecek.  Şehrin her köşesi darkspawnlarla kaynadığı için dikkatli olun, kendileri normal oyun hikayesinden biraz daha güçlüler. Genelde iki grup haline gelecekler, bir kısmı yakın dövüşle sizi oyalarken okçular ile size büyük zarar verebilirler bu nedenle bodoslama gitmek yerine onları kendinize çekmeye ve onlar gelmeden önce yapabiliyorsanız yerlere trap koymaya dikkat edin.  Şehir merkezine geldiğinizde bir Hurlock Alpha tarafından komuta edilen ikinci dalga ile karşılaşacaksınız. Tankınızı hurlock Alpha üzerinde yoğunlaştırıp diğer partnerlerinizle grubu hallettikten sonra şehir meydanının ortasında donmuş durumda bir golem göreceksiniz. Onunla iletişime geçmeye çalıştığınızda size yanıt vermeyecektir.  Golem`in yanında bulunan ölü bir köylüden bloodied bronze keyi aldıktan sonra yakındaki şehir kapısının orada bulunan Olaf`s Chest i açın ve içindekileri aldıktan sonra Wilhelm’s Cellar`ın kapısına yönelin.  Cellar`a girdikten sonra yine darkspawn atağı ile karşılaşacaksınız, onları hallettikten sonra bulduğunu crystalleri mutlaka alın zira bunları Shale için kullanacaksınız ( kendisi herhangi bir silah-zırh kullanmadığı için crystaller bunların yerine geçiyor ).  Düşmanlardan kurtulduktan sonra Matthias ve bir güç kalkanının arkasına gizlediği köylüleri göreceksiniz. Kendisi sizden kaybolan kızı Amalia`yı bulmanızı isteyecek. Amalia mage laboratuvarında kaybolmuş durumda.  Brikaç düşmandan sonra Amalia ve Kitty`nin bulunduğu odaya geliyoruz. Burada **spoiler** gereği anlatmayacağım şeylerden sonra önümüzde 2 seçenek mevcut, birisi brute force diğeri zeka ile çözülecek. İlkini seçerseniz ne olacağını anlatmaya gerek yok eğer diğer yolu seçerseniz çözmeniz gereken bir bulmaca karşılıyor sizi.  Daha sonra tekrar Matthias`a dönüyoruz ve bize golemi aktive etmek için gereken son parçayı da veriyor ve yüzeye çıkıp Shale`e kavuşuyoruz.

  KARAKTER REHBERİ

  Spoiler korkusu yaşamanıza gerek yok, hikayeyi açığa vuracak noktaları çıkardım.


  Karakterlere geçmeden önce bu tarz BioWare oyunlarına yeni başlayanlar için kısa bir konu özeti yapayım.

  Companions ( oyundaki takım arkadaşlarımız, yazıda companion olarak geçecek ):

  Oyun dünyasındaki diğer NPC`lerin aksine yapımcıların gerçekten yaşayan birer varlık izlenimi verebilmek için çok çabaladıkları, bize Blight`a karşı olan uzun soluklu maceramızda yardımcı olacak ( köstekte olabilirler ) karakterlerdir. Savaş becerileriyle olduğu kadar duygusal yönelimleri ile de bize hem yardımcı olup hem de yalnız olmadığımız hissettireceklerdir.

  Dragon Age`te bizimle birlikte toplam 4 karakteri yönetebiliyoruz. Bu nedenle companionlarımızı seçerken kara kaş kara gözleri için değil de özellikleri için seçmek daha doğru olacaktır. Bu kısmı etkileyen en önemli nokta ise bizim yarattığımız karakterin özellikleri, birimiz için vazgeçilmez olan karakter diyer bir oyuncunun oyununda gereksiz kalabilir.

  Oyunda toplam 10 adet companion mevcut ( tamamını yanınıza alamayabilir ya da aldıktan sonra kovabilirsiniz ). Bunlar ;

  Alistair -- Warrior -- Tanışma mekanı Ostagar

  Dog ( Mabari ) -- War Dog -- Ostagar ya da Human seçtiyseniz origin hikayenizle birlikte gelir.

  Leliana -- Rogue -- Lothering`te bulabilirsiniz.

  Morrigan -- Mage -- Korcari Wilds

  Oghren -- Warrior -- Orzammar

  Sten -- Warrior -- Lothering

  Wynne -- Mage -- İlk olarak Ostagar ancak katılım yeri Circle Tower

  Zevran Arainai -- Rogue -- Rastlantısal olarak seyehatleriniz esnasında karşınıza çıkacak

  Shale -- Warrior -- Orjinal oyunda mevcut değil ancak elinizde DLC mevcut ise size katılacaktır. Hikayesi oyuna tamamen entegredir, sorun çıkarmaz.

  Loghain Mac Tir -- Warrior -- Landsmeet


  Şimdi companionlarımızı anlayama geldi sıra. Oyunda bulunan sıradan NPC lerden olmadıklarını belirtmiştik. Onların da duyguları, istekleri ve istemedikleri şeyler mevcut. Lider sizsiniz diye her sözünüze sorgusuz sualsiz katılmalarını beklemeyin, davranışlarınız iyi ya da kötü mutlaka bir etki bırakacaktır üzerlerinde. BioWare önceki oyunlarında eksik kalan bir yönü burada kapatıp companionları oyuna biraz daha fazla dahil etmiş durumda. Artık karakteriniz özel yeteneklerini eğer ilişkiniz iyi düzeydeyse companionınızdan öğrenebiliyorsunuz. Örneğin Alistair ile iyi dost olursanız Templar özelliğini aktif hale getirmesi gibi...

  İlişki demişken nasıl işlediğinden de bahsedelim. İlişki ekranında karakter - eşya vs. menülerinde boy resminizin altındaki bardan ulaşabilirsiniz. İlişki skalası -100 +100 arasında tamamen size bağlı olarak hareket etmekte. Tüm companionlar sizinle tanıştıklarında 0 ile başlarlar, daha sonra sizin davranışlarınıza göre bu sayı artıp iyi bir dost kazanabilir ya da eksilere düşüp yürürken arkanızı kollamak zorunda kalabilirsiniz.

  Bu değerlerin sayısal karşılıkları şu şekildedir.

  -100 Crisis ( bu değere geldiği zaman Kadıköy`de mor Galatasaray forması ile maç izlemek gibi bir duygu içerisinde olabilirsiniz, sürekli bir tedirginlik )

  -99 ile -26 arası Hostile, karakterlerin ters bir durumda ayrılma ihtimalleri mevcuttur.

  -25 +25 arası Neutral, olayların gidişatına karışmazlar zira size karşı özel bir hisleri bulunmaz iyi veya kötü.

  26 - 75 arası Warm, iyi birer dost olma yolundadırlar, kararlarınızda eğer kendilerine ters değilse diğer üyelere karşı sizi desteklerler.

  76 - 100 arası Friendly, bu değerden sonra birer acı kahve içmişliğiniz vardır, 40 yıllık bir dost kazandınız demektir.

  Gelelim bu değerleri nasıl elde edeceğimize.

  İnsanlık halidir, laf ağızdan bir kere çıkar ama bakarsınız ki sevdiğiniz bir karakter buna bozulmuş ve ilişki düzeyinizde azalma mevcut. Peki bu durumu nasıl düzeltebilirsiniz? Tekrar eski save noktasına dönmek oyunun ruhuna aykırı ama bir yolu olmalı. İşte bu noktada hediye olayı dahil oluyor. Oyun içerisinde bulduğumuz ya da vendorlardan satın aldığımız hediyeleri companionlarımıza vererek + puanlar kazanabiliriz. Eğer onların sevdikleri ya da onlarla ilgili şeyler verirsek bu puanlar daha çok olacaktır. Örneğin Morrigan`a annesinin kitabını vermek gibi...

  İlişki düzeylerimize göre companionlara özel questler ve romantik davranış opsiyonları da mevcut ancak bunları her karaktere değinirken anlatmayı uygun buldum.

  Şimdi karakterlerimize geçelim.

  ALISTAIR
  Sizinle birlikte Grey Warden lara yeni katılan ( aslında sizden kısa bir süre önce ) bu karakter kendi oluşturduğunuz karakter sınıfına göre çok iyi bir takım arkadaşı olabilir. Kendisi bir Grey Warden olduğu için diğer companionlarınızda bulunan gruptan kovma özelliği bunda mevcut değil zaten kovmamanız gerek zira ilerleyen aşamalarda kendisi ile ilgili ilginç gelişmeler mevcut.

  Sınıf : Warrior

  Bu kardeşimiz DPS warriordan çok Main Tank özelliklerine sahip. Zaten ilk tanıştığımız anlardan itibaren skill puanlarının daha çok Weapon and Shiled özellikli dağıtıldığını görebilirsiniz. Eğer Mage - Rogue - Dps Warrior tarzı bir karakter oluşturmak isterseniz grubunuza mutlaka almanız gereken bir elemandır. Ancak tank olarak kullanacağınızı düşünerek mümkün olduğunca kendinizden daha iyi itemleri ona giydirmeye dikkat edin.

  Başlangıç talentleri:

  Templar : Righteous Strike

  Warrior : Powerfull

  Weapon and Shield : Shield Bash, Shield Pummel, Shield Block, Shield Cover

  Savaş Taktikleri:

  Eğer kendiniz tank yapıp Alistair`i dps warrior yapmak isterseniz ( ki bence aşırı gereksiz olacaktır ) oyuna başladığınız andan itibaren talentleri ona göre vermeniz gerek ancak ben tank olarak devam etmenizi öneririm zira bu görev için sizden daha iyi bir seçim olacaktır. Küçük gruplara karşı en dayanıklı düşmanı kendi bulup önce ona saldırması ya da dps te onu geçsenizde hedefi kaybetmemesi açısından yetenekli bir kardeş kendisi.

  Eğer mage veya rogue bir karakteriniz var ise işinize çok yarayacaktır. Sadece yeterli threat toplaması için bir süre onu yaratıklarla başbaşa bırakın daha sonra tüm gücünüzle saldırabilirsiniz. Yalnız Alistair ile oynarken mutlaka healer karakterin ona dikkat etmesini sağlayın gerekirse çantanızda heal iksiri bulundurun.

  Diyalog Seçenekleri:

  Alistair gerek oyun dünyasında olsun gerekse de kamp yerinde farklı diyalog seçeneklerine sahip. Ancak bu karakter ayrıntılı hazırlandığı ve ana quest ile bağlantılı olduğu için bu diyaloglardan malesef bahsedemiyorum. Çünkü bir çok can alıcı nokta mevcut ve bunu rehberi okurken farkederseniz kulağımı çınlatma ihtimaliniz olası.

  Kişisel Quest:

  Alistair için oyunda kendine özel bir görev bulunmakta, ayrıntı vermeyeceğim ancak sadece ailesiyle ilgili olduğunu bilin yeter. Grey Warden olduktan sonra aralıklarla onunla konuşun ve bu konuşmaların bir noktasında size durumu açacaktır. Bu şekilde queste başlayabilirsiniz.

  Romantik İlişki:

  Alistair eğer dişi bir karakteriniz var ise romantik ilişki seçeneğine sahip. Kendisi kibar, centilmen, karizmatik vs. bir kişilk seslendirmesi de fena değil. Ancak bildiğimiz erkek işte, karakterinizle biraz iyi ilişki kurup flirt seçeneklerini açtığınızda zaten tutamıyorsunuz bir daha. Arada bir ona patronluk taslamanız bile çok hoşuna gidiyor. Ana NPC karakter olduğu için onunla ilişki kurmak kolay olacaktır. Sadece ona Templar geçmişi ile ilgili sorular sorup ne kadar yakışıklı olduğunu söylerseniz romance opsiyonu aktif hale gelecektir. Spoiler olacağı için gerçekten buraya yazamıyorum ama çok ilginç gelişmeler mevcut.


  DOG  Eğer Human bir karakter açmışsanız oyuna başladığınız yerde küçük bir görev sonrası köpeğinize kavuşuyorsunuz. bu görev esnasında köpeğinize isim verme şansınız da mevcut ben Kurt yazdım ortama uysun diye her ne kadar kendisi dobermana benzesede, neyse...

  Ancak karakteriniz Human değil ise köpeği almak için Ostagar`daki Kennel Master`dan görev almanız gerek. Eğer bu görevi yapmazsanız tekrar geri dönüp köpeği alma şansınız olmayacaktır.

  Ben almanızı tavsiye ederim, oyunun büyük bir kısmında ihtiyacınız olmasa da kendisinde bulunan " hanimiş benim oğlum, gitte biraz oyna " özelliği sayesinde ( aslında fetch things in area bu özellik ) köpek bulunduğunuz mekanda işe yarar birşeyler var ise araştırıp size getiriyor.

  Sınıf : Warrior

  Oyunda birçok warrior karakter olduğunu düşünürsek köpek son tercihiniz olacaktır. Ancak eğer Human olarak oyuna başlamışanız ana hikayenizin ilk bölümünde yüksek dps kapasitesi ile çok faydalıdır.

  Başlangıç Talentleri:

  Dog : Growl, Dread Howl, Fortitude, Charge

  Savaş Taktikleri:

  Talent seçenekleri fazla olmasa da dps konusunda beklentilerinizi karşılamaya yetecektir. Fazla seçenek olmadığı için kullanabileceğiniz 2 pozisyon mevcut. Tankınız ile birlikte yaratıklara saldırtabilir ( mümkünse yandan ve arkadan ) ya da caster bir karakterin yanına koyup onu korumasını sağlayabilirsiniz. Tavsiyem eğer partinizde mage - priest - archer mevcut ise onun yanına koyun ve yakına gelen düşmanları uzak tutmasını sağlayın.

  Diyalog Seçenekleri:

  Herhangi bir diyalog seçeneği bulunmuyor ( hayır köpek dilini biliyorum diyorsanız o başka ). Ancak kamp yerinizde onunla konuşmak isterseniz diğer takım üyeleriniz rastgele bir biçimde köpekle konuşuyor ve ilginç-komik konuşmalar görebilirsiniz. Ayrıca oyundaki Kill Bill efekti nedeniyle serçe kesseniz kan bankası soymuş gibi üzeriniz kan olduğu için isterseniz köpeğe kanı temizlemesini söyleyebilirsiniz. Bu şekilde sizi yalayıp health bonusu alabilir.

  Herhangi bir kişisel questi ya da ilişki düzeyi bulunmamakta ( ilişki düzeyi sürekli +100 ) bu nedenle kendisine hediye vermeniz gereksiz ancak etrafı arama özelliği sayesinde size ilginç hediyeler bulup getirebilir.

  LELIANA  Bu fransız aksanı ile konuşan arkadaşımız ( dikkat! bacı - abla - kardeş demedim, anladın sen onu ) Chantry mensubu bir hanım kız. İlk başlarda görüntüsünden ve bulunduğu mekandan dolayı kendisini priest sansakta açıp talentlerine bir gözattığımızda farkediyoruz ki kendisi ne yere bakan yürek yakan bir rogue - bard - spy - assassin miş.

  Ayrıca kendisi tıpkı Alistair gibi kişisel özellik öğretebiliyor ( Bard ).

  Sınıf : Rogue

  Özellikle kilit açma ( kapı , dolap vs. ) ve tuzakları bulup etkisiz hale getirme konusunda oldukça yetenekli bir karakter. Ayrıca tüm companionlar arasında en iyi yay-ok kullanan karakter olduğu için tavsiyem mutlaka grubunuzda bulundurun. Hem girdiğiniz zindanlarda - mekanlarda kilitli birşey bırakmıyor hem de seslendirmesi çok güzel ( seslendirmeyi yapan kişi de öyle aslında ).

  Başlangıç Talentleri :

  Bard : Song of Valor ( bu özelliğin uzun süre benden kaynaklandığını sanmıştın sonra Leliana`nın olduğunu görünce moralim bozuldu birden ).

  Rogue : Dirty Fighting, Below the Belt, Deft Hands, Improved Tools

  Archery : Pinning Shot, Cripling Shot, Rapid Shot, Shattering Shot

  Savaş Taktikleri :

  Leliana`nın talentlerini mümkün olduğunca Rogue - Bard özellikli vermeniz tavsiye ederim. İlerleyen levellerde birçok düşmanı tek başına halledebilecek düzeye geliyor. Bir de elinde çift dagger verirseniz üzerini rune lerle süsleyip o zaman Leliana`nın dövüşmesini izlemek dans gösterisi gibi oluyor. Alternatif olarak archery skillerini de geliştirebilirsiniz ancak tavsiyem ranged combat için okçu yerine mage seçmeniz ( okun tanesi kaç lira haberiniz yok tabi ). Liderlik gibi bir vasfı ya da öyle bir niyeti bulunmamakta karakterimizin. Tankı salın düşmanların üzerine bir süre bekleyin daha sonra Leliana işlerini kolayca bitirsin.

  Diyalog Seçenekleri :

  Dişi karakterlerin Alistair`i kolayca etkilemesi gibi erkek karakterinlerde Leliana`yı etkilemek için fazla çaba harcamalarına gerek yok. Zaten kendisi Allah korkusu olan bir karakter olduğu için eğer oyunda iyi kalpli birini canlandırıyorsanız kendisi çoğu seçiminizden pozitif yönde etkilenecek ve kolayca arkadaş olabileceksiniz. Diyaloglarınız diğerlerinde olduğu gibi oyun dünyası ve kamp olarak iki kısma ayrılıyor. Ancal Leliana diyalogları biraz buglı, bazen tıkanıp bir süre size herhangi bir konuşma opsiyonu vermeyebilir. Sabredin biraz quest yaptıktan sonra düzeliyor.

  Kişisel Quest:

  Bu karakterin de görevi oyun sonunu etkilediği için ayrıntı veremiyorum ancak Alistair`de olduğu gibi bu da aile ile ilgili. Bu görev sırasında vereceğini kararlar Leliana`nın da karakteri etkileyeceği için iyi düşünmenizi öneririm.

  Göreve başlamak için en az +25 ilişki düzeyi ( çok kolay kazanacaksınızdır ) ve kamp yerinde biraz konuşma yapmanız gerekli. O na Lothering Chantry ve minstrel`lik ile ilgili ( bard ) sorular sorduğunuzda kişisel görev seçenekleri açılacaktır. Ayrıntılı, şaşırtıcı ve güzel bir quest serisidir tavsiye ederim.

  Romantik İlişki :

  Kendisinden beklemediğim şekilde her yola gider bir hatun olduğu için erkek ya da kadın farketmez sizinle duygusal yakınlaşmaya girebiliyor. Erkek olursa tabiki daha kolay olacaktır. Sadece biraz iltifat edin ( Lothering Chantry konuşma seçenekleri ile ) eğer kadınsanız da saçlardan elbiselerden vs. bahsedin. Çok daha yakınlaşmanız için ilişki düzeyini +100 e getirmeniz gerekli bu nedenle oyunun erken dönemlerinde size duygusal olarak açılmasını beklemeyin.

  Hediye olarak genelde üzerinde Andraste yazan birşey vermeniz onu çok mutlu edecektir.

  MORRIGAN  Oyun dünyasında adı Flemeth olan efsanevi cadının kızı olarak karşımıza çıkıyor. İlk karşılaşmamızdan itibaren okulun güzel ama burnu havada kızları gibi çekilmesi çok zor bir karakter olduğunu anlıyoruz. Annesi Flemeth`in çok güçlü bir cadı olduğu düşünülürse Morrigan için de farklı bir durum beklemek hata olur. Görünüş olarak fena olmasa da sesi çok sinir bozucu, zaten seslendirmeyi yapan kadın da Morrigan`dan halliceymiş.

  Sınıf : Mage

  Kendisi DPS Mage olduğu için eğer yanınızda bulunduracaksanız talentlerini Primal ve Shapeshifter olarak vermeniz faydalı olacaktır. Özellikle shapeshifter özelliği sayesinde sıradan bir mage den daha dayanıklıdır.

  Başlangıç Talentleri :

  Shapeshifter: Spider Shape

  Spirit: Mind Blast

  Entropy: Vulnerability Hex, Disorient, Horror, Drain Life, Death Magic

  Savaş Taktikleri :

  Özellikle başlangıçta Cold Chain ve daha sonra alacağınız Cone of Cold - Blizzard üçlüsü düşman grupları yavaşlatma konusunda çok işinize yarayacaktır. Bu talentlerden sonra daha defansif talentlere yönelmeniz ( Force Field ve Crushing Prison gibi ) grubun ve Morrigan`ın sağlığı açısından faydalı olacaktır. Kendisi diğer mageler gibi yanlardan saldırmak zorunda değil, istediğiniz yere koyarak manası bitene kadar saldırtabilir, mana bittiğindeyse shapeshifter özelliği ile dönüşerek fiziksel dövüşe katılabilirsiniz. Çok yüksek dps vermesede bu özelliği sayesinde ( Harry Kewell gibi her yerde oynar ) savaş içerisinde taktik değiştirmenizi sağlar.

  Diyalog Seçenekleri :

  Diğer companionlar gibi gerek oyun içerisinde gerekse de kampta çeşitli diyalog seçeneklerine sahip kendisi. Bazen siz birşey söylemeden lafa girdiğide olabilir. Ancak kendisi klasik bir kadın yapısına sahip ve eğer onun gibi düşünmüyorsanız hemen size surat yapıp başım ağrıyo filan demeler, yok efendim çaktırmadan sizi kesip siz dönünce başını çevirmeler filan şirret bi`şey işte.

  Eğer aranızı iyi tutarsanız kendisi shapeshifter özelliğini öğretebilir. Bunu kendiniz ya da partinizdeki bir mage için önerebilirsiniz. Ancak siz mage değilseniz Morrigan ile birlikte Wynne`de shapeshifter olduğu için hayvanat bahçesi kurma gibi bir düşünceniz yoksa bu talenti öğrenmenize gerek olmayacaktır.

  Kişisel Quest :

  Morrigan`ın kişisel questi mage kulesine yaptığınız ziyaret sırasında bulacağınız bir kitabı ona vermenizle başlıyor. Quest içeriği şaşırtıcı olduğu için açıklamıyorum ancak sonunda Morrigan için hem maddi hem de manevi ( aslında o da maddi bir erkek için ) kazanımlar sağlamanız olası.

  Romantik İlişki :

  Bu tür ilişki konuşmalarına ulaşabilmek için Morrigan`ın egosuna yönelik konuşmalar yapmanız gerek. Ne kadar güçlüsün, tek elle Alistair`i dövebilirmisin filan gibi şeyler söyleyince kıvama geliyor. Eğer bu noktaları geçmişseniz kendi kişisel questini yaptıktan sonra da bu konuşmaları açabilirsiniz. Yalnız kendisi sadece erkeklerden hoşlanıyor dişi bir karakterle fantazi arayışına girmemenizi tavsiye ederim.

  Eğer ilişki düzeyini artırmak isterseniz ona büyü kitapları ve altın-gümüş takılar vermeniz yeterli olacaktır.


  OGHREN  Kendisi Orzammar`da bir quest sırasında size katılacak ve isterseniz quest serisinin sonunda partinizde kalacak. Klasik dwarf warrior ( gerçi BioWare dwarf seslendirmeleri konusunda sınıfta kalmış ama neyse ). Sert görünüşünün altında duygusal bir kedi bulmak mümkün ( Recep İvedik ? ).


  Sınıf : Warrior

  Kendisi ne tam tank ne de tam bir DPS canavarı ancak ikiside olabilmesi grup için faydalı bir karakter yapıyor. Eğer Alistair yerine bir tank isterseniz Oghren ilk tercihiniz olmalı veya DPS olsun derseniz Berserker özelliği sayesinde herkesten fazla dps verip düşmanların ranged sınıflara kaymasını engelleyecektir.

  Başlangıç Talentleri :

  Berserker: Berserk, Resilience, Constraint

  Warrior: Powerful, Threaten, Bravery, Death Blow

  Two-Handed: Pommel Strike, Indomitable, Stunning Blows, Sunder Arms, Shattering Blows, Sunder Armor, Mighty Blow, Powerful Swings, Two-Handed Strength, Two-Handed Sweep

  Savaş Taktikleri :

  Eğer yanınızda Leliana dışında bir rogue daha bulundurmak isterseniz Oghren bunun yerine size daha fazla fayda sağlayacaktır. Hem daha iyi zırhı hem de roguelar gibi belirli noktalara geçme zorunluğu bulunmamakta. Özellikle Berserk ve Two Hand özelliklerini sonuna getirdiğinizde eline vereceğiniz two hand bir kılıçla biçer-döver edasıyla yaratıkların arasına dalacaktır.

  Diyalog Seçenekleri :

  Diğer karakterler gibi oyun dünyası ve kamp yeri olarak farklı diyaloglar mevcut. Bunlarda ilerleyebilmek için ona karısıyla ilgili şeyler sormanız, nasıl gidiyor, nolacak bu Beşiktaş`ın hali vs. şeklinde konuşmanız yeterli olacaktır.

  Kişisel Quest :

  Bu karakterin kişisel questi biraz duygusal yönde, eğer bu konuda bir konuşma seçeneği bulamazsanız onun partide olduğu bir grupla Lake Calenhad haritasında biraz dolaşmanızı tavsiye ederim.

  Duygusal İlişki :

  Herhangi bir duygusal ilişki seçeneği bulunmamakta, ancak aranızı iyi tutmak için hediyeler verebilirsiniz. Bir dwarf olduğu için de biradır aslan sütüdür vs. vermeniz gerek.

  STEN  Sten`in hikayesi biraz dramatik, ilk olarak Lothering haritasında bir kafeste kendisi ile karşılaşıyoruz. Neden orada olduğu ile ilgili bilgi vermek istemem ancak suçsuz yere suçlanma durumundan daha karmaşık bir olay olduğunu söyleyebilirim.

  Sınıf : Warrior

  Oghren`e alternatif olarak kullanabileceğiniz bira karakter kendisi. Tam olarak birbirinden ayırmak zor ancak olurda dwarf istemem derseniz partide ( boy ortalaması artsın diye mesela? ) Sten, i gönül rahatlığı ile aynı görevler için kullanabilirsiniz.

  Başlangıç Talentleri:

  Warrior: Powerful, Threaten, Precise Striking, Taunt

  Two-Handed: Pommel Strike, Indomitable, Sunder Arms, Mighty Blow, Powerful Swings

  Savaş Teknikleri :

  Oghren için ne söylediysek aynısı Sten içinde geçerli durumda. Sadece two hand üzerine yoğunlaşın ve heavy armor ile birlikte düşmanın üzerine salın. Zaten gerisini ortalıktaki kan gölünden anlayacaksınızdır.

  Diyalog Seçenekleri :

  Fazla konuşkan bir karakter değil kendisi, zaten bu yüzden ilk konuşmanızda sıkılıp yanınıza almazsanız daha sonra geri dönüp alma şansınız olmayacaktır. Zira spoiler gereği açıklayamacağım şeyler olmakta oyun dünyasında.

  Eğer Alistair ile birlikte grubunuzda bulundurursanız two hand silahları alabilmek için Alistair`i tek el sana daha çok yakışıyor tarzi laflarla ikna etmeye çalışacaktır. Gerçi Alistair`i biz zaten öyle kullandığımız için pek bir etkisi yok.

  Kişisel Quest :

  Sten`in kişisel questi kaybettiği birşey hakkında. Ona biraz geçmişinden bahsetmesini söylerseniz quest seçenekleri açılacaktır.

  Herhangi bir duygusal ilişki seçeneği mevcut değil ancak ilişki konusunda zor biri olduğu için aranızı iyi tutmak adına ona hediyeler verebilirsiniz. Görünüşüne ters düşsede aslında Qunari geleneklerine göre sanata olan saygısı yüzünden bulduğunu resim gibi eşyalar ile gönlünü hoş tutabilirsiniz

  WYNNE  Orta yaşlarında fazlasıyla yetenekli bir mage kendisi. Ancak büyücü sınıfların aksine güç konusunda o kadar istekli değil, zaten konuşma sırasında neden bu kadar güçlü olmaktan korktuğunu öğreniyoruz.

  Sınıf : Mage

  Her ne kadar sınıf mage olarak görünse de party healer olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır. Heal konusunda uzmanlaştırıp partinizin vazgeçilmez bir parçası yapmanız doğru seçimdir. Eğer shapeshifter üzerine yoğunlaşırsanız Morrigan ile birlikte iyi iş çıkarırlar ancak heal konusunda yetersiz olacağınız için ileriki aşamalarda sorun yaşarsınız.

  Başlangıç Talentleri :

  Mage: Arcane Bolt

  Spirit Healer: Group Heal

  Primal: Rock Armor, Stonefist

  Creation: Heal, Rejuvenate, Regeneration, Heroic Offense, Heroic Aura

  Savaş Taktikleri :

  Kendisi ana healerınız olduğu için yapmanız gereken savaştan uzakta tutup ( büyü range i çok yüksektir ) mümkün olduğunca manasını gereksiz dps e harcamadan main tankı hayatta tutmasını sağlamaktır. Zaten oyun main tank yaşadığı sürece kolay olacağı için görevi büyük önem arzetmekte. Eğer ona saldıran düşmanlar olursa ona atak verdirmek yerine partide bulunan rogue-mage vs dps sınıfıyla üzerinden hemen almanız gerekli.

  Diyalog Seçenekleri:

  Oyun dünyası için ayrı kamp için ayrı diyalog seçenekleri mevcut değil, zaten konuşmalarınız genelde büyü ve güç üzerine olacak.

  Kişisel Quest :

  Diyalog seçenekleri sınırlı olsada kişisel questin sonunda verdiği kazanımlar ile mutlaka yapılması gereken görevlerden biridir. Onunla geçmişi hakkında konuşurken gerçekleşecek bazı olaylar sonucu quest seçenekleri açılıyor. Tamamladığınız taktirde kendisi için çok faydalı bir özelliği kullanabiliyorsunuz.

  Bu karakterde de herhangi bir duygusal açılım, ilişki vs. bulunmamakta ( hayır anneniz yaşında kadın ayıp gerçekten ). Hediye olarak büyüye meraklı olduğu için daha çok içerisinde sihir bulunduran eşyalar ilgisini çekecektir.

  ZEVRAN ARANAI  Kendisi ilk olarak oyun içi bir videoda görüyoruz. Zaten o an ne tarz bir karakter olduğu anlaşılıyor, daha sonra ki karşılaşmamızda olayların gelişmesine bağlı olarak partimize katma şansımız bulunmakta.

  Sınıf : Rogue

  Kendisi fazla özelliği bulunmayan klasik bir rogue, assassins skilleri sayesinde tankınız ile birlikte iyi dps verebilir.

  Başlangıç Talentleri :

  Assassin: Mark of Death

  Rogue: Dirty Fighting, Below the Belt, Deadly Strike, Lethality, Stealth, Stealth Item Use, Combat Stealth

  Dual Weapon: Dual-Weapon Training, Dual-Weapon Sweep, Flurry, Momentum

  Savaş Taktikleri :

  Bir rogue olduğu için mutlaka düşmanlarına arkadan ( en azında yandan ) saldırması gerekli. Stealth özelliği sayesinde düşman grubunu haritada gördüğünüzde onu düşmanların arkasında kalacak bir şekilde yerleştirmeniz ve o şekilde savaşa başlamanız faydalı olacaktır. Yüzyüze dövüşte çok fazla şansı bulunmadığı için saldırmak yerine önceliği iyi bir yere geçmeye verin.

  Özellikle dexterity ve willpower üzerine yoğunlaşın ve açıldıkları anda assassins talentleri doldurmaya bakın. Özellikle dual weapon ve poison konusunda uzmanlaşmanız onu fazlasıyla yararlı bir karakter haline getirecektir.

  Diyalog Seçenekleri :

  Hemen hemen her yerde konuşma opsiyonuna sahip bir karakter kendisi. Özellikle geçmişinden dolayı çok ilginç hikayelere sahip ve eğer gurubunuzda ise gittiğiniz her yerde grup elemanları ile arasında ilginç diyaloglar geçmekte. Bunları dinlemek hoşunuza gidebilir.

  Eğer yeterince iyi bir ilişkiniz olursa size Assassin talentini öğretme opsiyonuna sahiptir.

  Romantik İlişki :

  Bu arkadaş bir bisexual, yani erkek ya da kadın farketmez karakterinizin cinsi onun umrunda değil, her türlü ilişkiye açık geniş mezhepli bir kişilik kendisi.

  Bu yapısından dolayı herhangi bir özel konuşma seçeneğine gerek duymuyor, kısa bir sohbetten sonra size laf atabilir. Mezhebindeki genişlik bazı noktalarda ekvatora kadar varabildiği için eğer onunla bir ilişki yaşıyorsanız threesome ( anladın sen onu ) lafı size yabancı olmayacaktır.

  Karakterin kişisel bir questi bulunmamakta. Fazla derinlemesine bir hikayesi mevcut olmadığı için kurcalamaya da gerek olmayacaktır.

  SHALE  Kendisi oyunla birlikte gelen bir karakter değil, Stone Prisoner DLC eklentisini yüklediğiniz anda bir quest sonucu aktif oluyor. Dev bir golem olduğu için aslında biraz hile yapmak gibi de diyebiliriz. Zira sadece para verip alabileceğiniz bir karakter paranız yok ise zayıf karakterlere mecbursunuz demektir.

  Sınıf : Warrior

  Kendisi herhangi bir silah talentine sahip değil, ancak kendine özel golem talentleri ile birlikte geldiği için isterseniz Alistair yerine main tank olarak kullanabilir ya da ikincil dps olarak yanınızda tutabilirsiniz. Fiziksel görüntüsünden dolayı en azında gözünüzü doyurduğunu söylemeye gerek yok sanırım.


  Başlangıç Talentleri :

  Warrior: Powerful, Threaten, Bravery, Death Blow, Precise Striking, Taunt, Disengage, Perfect Striking

  Shale: Pulverizing Blows, Slam, Quake, Killing Blow; Stoneheart, Bellow, Stone Roar, Regenerating Burst; Rock Mastery, Hurl Rock, Earthen Grasp, Rock Barrage; Stone Aura, Inner Reserves, Renewed Assault, Supernatural Resilience

  Savaş Taktikleri :

  Tam olarak bir takım oyuncusu diyebiliriz Shale için. Gerek tüm takıma ekstra bonuslar veren Stone Aura`sı olsun gerekse de takım arkadaşlarınız üzerinde bulunan düşmanları kendine çeken Stone Roar`ı olsun çok faydalı. Zaten para verip aldığınız bir karakterden de bu beklenir.

  Eğe bu DLC`i edinmişseniz mutlaka partinizde tutmanız gereken bir karakter kendisi.

  Kişisel Quest :

  Shale`in kişisel questi Stone Prisoner eklentisinin quest serisi ile birlikte ilerliyor. Eğer onu grubunuza kattıktan sonra cüce şehrine birlikte giderseniz bu quest aktive olacaktır. Eklenti içeriği ile birlikte güzel itemlar almanız olası bu quest serisi sonunda.

  Herhangi bir duygusal opsiyonu bulunmamakta ( olacağını düşünmediniz değil mi ? ). Hediye olarak üzerinde Remarkable yazan her türlü eşyayı kabul eder.

  LOGHAIN MAC TIR

  *Not bu karakter spoiler içerebilir.  Kendisi ile ilk olarak Ostagar`daki savaş ortamında tanışıyoruz. Hem kralın kayınpederi hem de generali olduğu için inceden saygı duyduğumuz bu arkadaş daha sonra sende mi Brutus moduna bizi sokabilir.

  Sınıf : Warrior

  Bildiğimiz tank warrior tarzında olan bu karakter Alistair yerine düşünmeden kullanabileceğimiz yeteneklere sahip.

  Başlangıç Talentleri :

  Champion: War Cry, Rally, Motivate, Superiority

  Warrior: Powerful, Threaten, Bravery, Precise Striking, Taunt, Disengage, Perfect Striking

  Weapon and Shield: Shield Bash, Shield Pummel, Overpower, Assault, Shield Block, Shield Cover, Shield Tactics, Shield Mastery

  Savaş Taktikleri :

  Alistair olmadığı için tank yerine kullanabileceğiniz daha doğrusu kullanmanız gereken bir karakter. Alistair için nasıl bir talent dizilimi izlediyseniz ve onunla nasıl oynadıysanız aynısını Loghain için de yapabilirsiniz. Herhangi bir ekstra tavsiyeye gerek yok şu aşamada.

  Diyalog Seçenekleri:

  Oyunda ilerleyip bu karaktere ulaştığınızda zaten neden pek konuşamayacağınızı anlayacaksınızdır.

  Herhangi bir duygusal opsiyon, arkadaşlık vs. gibi şeyler olamayacak. Ancak ona vereceğiniz hediyelerle size ısınmasını sağlayabilir ve ondan Champion talentini öğrenebilirsiniz.

  *Spoiler: Bu karakteri partinize katabilmek için Alistair`den vazgeçmeniz gerek, bu yüzden iyi düşünmenizi öneririm. 2. 2
  White_Forest
  Yeni Üye

  --->: Dragon age Karakter rehberi

  Reklam  Dragon age Karakter rehberi

  Sağolasın arayıpta bulunamayacak bilgiler var ellerinize sağlık.+ Yorum Gönder
dragon age origins karakter rehberi ,  dragon age origins rehber,  dragon age karakter rehberi,  dragon age 2 mage rehberi,  dragon age origins rogue rehberi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi