Tomb Raider: The Last Revelation Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Tomb Raider: The Last Revelation Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Tomb Raider: The Last Revelation Rehber

  Reklam  Tomb Raider: The Last Revelation Rehber

  Forum Alev
  Giriş

  Tomb Raider serisinde henüz yeni bir oyun çıkmadan en güncel olan The Last Revelation için bir tam çözüm yazmanın yararlı olacağını düşündük. Zaten sizlerden de bu yönde yoğun istekler gelmekteydi. Çözümümüz oyunun hem PC hem de Sony PlayStation sürümlerinde geçerlidir.
  Tam çözüm için yaptığımız kısımda seviyelerin hepsini birden bulamayacaksınız. Sonuçta bu yazıyı oyunu oynayarak hazırladığımız için seviyeler de sırayla eklenerek gidecek. Oyun toplam 45 seviyeden oluşuyor ve ilk ikisi eğitim kısımlarını içeriyor.
  Bu çözümün tamamını okumanızı da tavsiye etmiyoruz. Sizlere tavsiyemiz sadece takıldığınız yerlerde bu yazıya başvurmanız, yoksa oyundan yeterince zevk alamazsınız. Ayrıca, oyunu nasıl oynayacağınız ve Lara Croft'u nasıl kontrol edeceğiniz gibi çok fazla detaya da girmeyeceğiz. Bunları sadce eğitim kısmında ve seviyeler içinde gerektiğinde yazacağız. Aşağıda temel kontollerın hem PC hem de PlayStation için bir listesini bulabilirsiniz. Eğer oyunun son yamasını yüklediyseniz (PC için) bu kontrolleri istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.
  Unutmayın, bu yazının amacı sadece takıldığınız yerlerde yardımcı olmaktır. Oyunu öğretmek gibi bir amacımız yok, zaten eminiz ki siz bizlerden daha iyi oynuyorsunuzdur.
  NOT: Eğer sizlerin de oyunla ilgili eklemek istediğiniz kısımlar veya öneriler varsa lütfen yollayın ve diğer oyuncularla paylaşın.
  Hareket PC PlayStation
  İleri Yukarı ok Keypad yukarı
  Geri Aşağı ok Keypad aşağı
  Sağ Sağ ok Keypad sağ
  Sol Sol ok Keypad sol
  Action Ctrl X
  Zıplama Alt Kare
  Yuvarlanma End Yuvarlak
  Silah çek/kaldır Space Üçgen
  Bakış Ins + yön L1 + keypad
  Eğilme Ç L2
  Yürüme Shift + yön R1 + keypad
  Depar atma/ . veya : R2
  ipte allanma
  Envanter Esc Select tuşu
  Bekleme/Menü P Start tuşu
  Notlar:
  1. PC'de klavye komutları Türkçe Q klavyeye göre yazılmıştır
  2. Depar atmak için ileri doğru koşuyor olmanız gerekir
  3. Action tuşu yüzmenizi de sağlar
 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam  Eğitim

  Eğitim Seviyeleri
  Oyunun ilk iki seviyesinde Lara Croft'un 16 yaşına dönüyoruz. Patronu Werner Von Croy bu bölümlerde Lara'ya (yani size) nasıl hereket edileceğini, koşulacağını ve birçok başka detayı öğretiyor. Biz de bu kısımda bir önceki sayfada verdiğimiz komutları kullanarak ve tarif ederek bu bölümleri bitireceğiz. Bundan sonraki oyunun asıl görevlerinde kontrollarla ilgili bu tip detaylı bilgiler gerekmedikçe verilmeyecektir. O yüzden size önerimiz bu iki bölümde Lara'yı nasıl kontol edeceğinizi iyice öğrenin.
  Eğitim 1: Angkor Wat
  Seviye başladığında Werner'in Size bu görevin ne kadar önemli olduğunu anlatan bir sahneyle karşılaşıyorsunuz. Aslan heykeline kadar Werner'i takip edin vekonuşmasını bitirmesini bekleyin. Tekrar yürümeye başladığında arkasından gidin ve yerdeki bir tuzağı etkisiz hale getirmesini bekleyin. Bu görevi en rahat şekilde tamamlamanın yolu sürekli olarak Werner'i takip etmektir.
  Tuzağı geçtikten sonra kenara kadar yürüyün. Buradan ileri ve zıplama tuşlarına aynı anda basarak standart bir atlama yapın. Werner'i bir sonraki odaya doğru takip edin ve sola dönün. Burada iki kez zıplayacaksınız. İlki daha önce yaptığınız gibi standart atlama. İkincisi ise aynı standart atlama gibi ama durarak değil koşarak atlayacaksınız. Her iki atlayışta da gittiğiniz yerde tutunacaksınız. Bunu en kolay şöyle yapabilirsiniz: atlayacağınız platformun tam kenarına gelin. Bir kez geri adım tuşuna basıp geri gelin. İleri tuşuna basıp koşun ve zıplayın. Havadayken action tuşuna basılı tutun. Atladığınız yere vardığınızda Lara kenara tutunacaktır. Action tuşunu bırakmadan ileri tuşuna basın ve Lara kendini yukarı çeksin. Eğer düşerseniz, sudan çıkmak için action ve ileri tuşlarına basıp turmanabilirsiniz. Artık Lara platform atlayışını ve düştüğü sudan çıkmayı öğrendi.
  Werner'i oda boyunca ve rampadan yukarı doğru takip edin. Sağa dönün ve duvara kadar yürüyün. Action tuşunu basılı tutun ve zıplayın. Action tuşu basılıyken sağa doğru yürüyün ve yukarı çıkabileceğiniz boşluğa ulaşınca yukarı tuşuna basın ve tırmanın. Burada da action tuşunun diğer marifetlerini öğrenmiş olduk. Werner'i bir sonraki odaya doğru takip edin.
  Bu odada yüksek bir yerden aşağı zarar görmeden ineceğiz. Aslında eğitimde böyle anlatmıyor ama her iki şekli de deneyelim. Yürüme tuşu basılıylen kenera kadar ilerleyin, geri dönün ve action ile birlikte geri tuşuna basın. Bir de diğer şekilde Werner gibi inelim. Duvarın kenarına gelin, action tuşu basılıylen yuvarlanma tuşuna basın ve sağ salim aşağı düşün.

  Eğitim (devam)

  Artık yüzme öğrenmenin vakti geldi. Suya dalın ve kendi kendinize biraz yüzme talimi yapın. Suya daldığınızda ileri gitmek için zıplama tuşunu ve yön değiştirmek için de yön tuşlarını kullanın. Yüzeye çıktığınızda tekrar dalmak için zıplama tuşu ve ileri tuşunu kullanın. Yüzeydeyken yön tuşları ile istediğiniz yöne yüzebilirsiniz. Sudan çıkmak için duvarın önüne gelin ve action tuşu ile birlikte ileri tuşuna basın. Daldığınızda kalan hava miktarına sürekli dikkat etmeyi de unutmayın.
  Bu odada amacınız köprüyü indirecek kolu çekmek. Kol köprünün tam arkasında bulunuyor. Oraya kadar yüzerek gidin ve sudan çıkın. Kolun önüne gidin ve action tuşuna basın. Werner karşıya geçtikten sonra onu takip edin.
  Geldiğiniz odada soldaki merdivene tırmanacaksınız. Bunun için merdivenin önüne gidin, action tuşunu basılı tutun ve ileri tuşuna basın. Lara yukarı tırmanana kadar action tuşunu bırakmayın. Tırmandığı yerdeki kolu çekin ve tekrar aşağı inin. Merdivenden aşağı inmek için merdivene arkanızı dönün, action tuşu basılı iken aşağı tuşuna basın.
  Aşağı indikten sonra solda açılan geçitten geçerek Werner'i takip edin. Şimdi sıra tavanda yürümek. Tavandaki çıkıntılara tutunabilmek için action tuşu basılıyken zıplama tuşuna basın ve yön tuşlarını kullanarak ileri, geri, sağa, sola hareketleri çalışın. Bu arada düşmemek için action tuşunu da bırakmayın. Werner'i takip edin. Bu arada karşınıza çıkacak hayvanlardan korunmanın en iyi yolunun da sürekli olarak Werner'in arkasında kalmak olduğunu unutmayın.
  Geldiğiniz bu odadaki büyük kapıyı açmak için gene bir kol indirmek gerekiyor. Bunun için de eğilip duvardaki tünelden içeri sürüneceğiz. Tünelin önüne gidip ileri ve eğilme tuşlarına basıp sürünmeye başlayın. Burada Lara'nın bundan sonraki maceralarında sürekli sırtında gördüğünüz çantayı bulacağız. Yakınlarda bulacağınız kolu action tuşu ile çekin ve tekrar sürünerek tünelden çıkın. Solda açılan geçitten içeri girin ve koşmaya başlayın, çünkü hızlı koşmazsanız duvarlardan gelen oklar sizi öldürür. Bunu için okların atıldığı yere geldiğinizde ileri doğru koşarken depar atma tuşunu basılı tutun. Yolun sonunda ise çabuk bir şekilde yuvarlanma tuşuna basıp duvarın altından geçin.
  Şimdiye kadar olan odalarda toplam sekiz altın kurukafa vardı. Eğer tamamını topladıysanız Werner bundan sonra Path of the Heretical adındaki yolu takip edecek. Eğer kurukafalarla ilgilenmediyseniz Path of the Virtuous yolundan gidecek. Sonuçta her iki şekilde de aynı yere ulaşacaksınız, ancak Path of the Heretical daha zor. Bizler daha kolayını tercih ettik.

  Eğitim (son)

  Tekrar Werner'i takip etmeye başlıyoruz, iki aslan heykelinin yanında durup bize kurukafaları soruyor, bizde de sekiz tane olmadığından kolay yolu izliyoruz. Ulaştığımız bu alanda ipe tutunma, sallanma ve ipten atlama eğitimi göreceğiz. Amacımız ip ile ulaşacağımız yerdeki kolu çekip büyük oval kapıyı açmak ve bu seviyeyi tamamlamak.
  Odaya girdiğinizde sola dönün ve solunuzda yukarıda kalan dar aralığa tırmanmak için action ve zıplama veya action ve ileri tuşlarına basın, action tuşunu bırakmayın. Şimdi bu dar aralığa girebilmek için action tuşunu hiç bırakmadan eğilme tuşu ile birlikte ileri tuşuna basın (action + eğilme + ileri). İşte tünelde sürünüyorsunuz artık. Şimdi geldik işin zor kısmına: ipe tutunmak için koşarak atlayacağız, ipe tutunacağız, biraz aşağı ineceğiz, sallanacağız ve ipi bırakıp karşıya atlayacağız. İsterseniz, burada oyunu bir kaydedin.
  İlk önce koşarak ipe doğru platform atlayışı yapacağız. Atladıktan sonra action tuşunu basılı tutup ipe tutunacağız ve tuşu bırakmayacağız. İpin üzerinde aşağı tuşu ile biraz aşağıya inip sallanma tuşu ile ileri geri sallanacağız. Yeterince hızlı sallandığınıza inandığınızda, yani tam karşıdayken, tuşunu bırakıp öbür tarafa geçeceğiz. Aslında kolay bir hareket ama alışana kadar zor gelebilir. Bu tarafa geçince kolu indireceğiz ve büyük kapı açılacak ve o kapıdan içeri gireceğiz.

  Race for the Iris
  Bu bölüme girer girmez Werner sizinle yarış yapmak istiyor, bakalım kim önce varacak diye. Adet yerini bulsun diye Werner'i takip etmeye başlayın. Siz geçemeyin diye bazı kapıları arkasından kapatacak. İlk kapattığı kapının yanındaki yukarıda bulunan boşluğa tımanın. Aslında gidebileceğiniz tek bir yön var. Bu eğitim görevinin tek amacı sizi bir yarış havasına sokarak ilk eğitimde öğrendiklerinizi denemenizi sağlamak. Bu yüzden acele etmenize gerek yok. Zaten her odada Werner'i görecek ve ne yönde gitmeniz gerektiğini anlayacaksınız.
  Yarışın sonunda oyunu ilk kez oynuyorsanız büyük olasılıkla yarışı kaybetmiş olacaksınız, ama bu sonuç oyunun ilerlemesini engellemiyor. Neyse, son olarak da kapının önüne geldiğinizde sağ duvardaki deliğin önüne gelip action tuşuna basın ve seviyeyi tamamlayın. Seviyenin sonunda Werner'in kendini beğenmişliği sonucu başına gelenleri gösteren bir film seyredeceksiniz. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Seviye 1

  Seviye 1: The Tomb of Seth
  Bu ilk görev sizi oyuna adapte edecek kolay bir görev. Baştaki güzel filmi seyrettikten sonra işe koyuluyoruz. Görev boyunca bulabildiğiniz kadar cephane, flare, ilkyardım ve silah gibi şeyleri toplamaya gayret edin. Bu eşyaları detaylı olarak nerede bulacağınızı anlatmayacağız, onun yerine seviyeyi en çabuk nasıl bitireceğinizi söylemek daha doğru olur (detaylara fazla girmeyerek oyunun keyifli kısmını size bırakıyoruz).
  Açılan delikten aşağı düştünüz ve kendinize gelip ayağa kalktınız. Sağda solda 1-2 tane flare var. Bunları toplayın, ileride lazım olacak. Rehberinizi takip etmeye başlayın ve karşınıza çıkan çukurlardaki eşyaları alırken de buralardaki akreplere dikkat edin. Karanlıkta aşağı doğru yürümeye devam edin, rehberiniz siz ilerledikçe duvarlardaki meşaleleri yakıp yolunuzu aydınlatacak. Mağaranın dibindeki kapıya yaklaşırken araya bir film girecek ve hemen ardından iki köpeğe benzer yaratığın saldırısına uğrayacaksınız. Geriye doğru zıplarken sürekli ateş ederek bu yaratıklardan kolayca kutulun. Kapıya geldiğinizde hemen önünüzdeki ilkyardım çantasını alın. Tam karşınızdaki duvarı sağa doğru izlerseniz arkada yukarıda gizli bir sağlık daha bulacaksınız. Daha sonra kapıdan geçip rampadan aşağı yürüyün ve tapınağa gelin.
  Karşınıza çıkan kapalı kapının önündeki taşa siz veya rehberiniz basınca soldaki taş blok aşağıya inecek. Bu arada karşınıza çıkan iki akrebe de dikkat. Arkasındaki deliğe action tuşu ile kolunuzu sokunca bir film izleyeceksiniz. Filmde göreceğiniz kumlar karşı duvardaki geçitten aşağı indiğinizde girdiğiniz odadaki eşyaları almanızı sağlayacak. Bu Kolunuzu soktuğunuz deliğin tam karşısındaki duvarda bulunan delikte de bir sağlık var. Aşağıdaki odadan altın nesne ile sağlığı alınca gene bir film ile yukarıdaki kapının açıldığını göreceksiniz. Geriye dönün ve rehberinizi takip edin.
  Aşağıda aldığınız altın parça aslında bir anahtarın yarısı ve anahtarı tamamlayınca bu yeni odada sağ duvardaki şeklin üzerinde kullanacağız. Şimdilik bu şekli bırakın ve rehberi takip edin. Yeni geldiğiniz odada rehber yerdeki bıçaklı tuzağı etkisiz hale getirecek. Karşıdaki ikinci parçayı alın ve iki parçayı birleştirin. Bunu için envanter ekranına gelin (Esc), parçalardan birinin üzerindeyken Combine seçeneğinini seçin ve diğer parçayı da seçtikten sonra Enter'a basın. Daha sonra bir önceki odadaki duvara gidin, şeklin tam önündeylen action tuşuna basın. Bu tip durumlarda eğer elinizde doğru parça varsa Lara bunu otomatik olarak kullanıyor. Bu odadaki ipi de kullanarak, silah ve diğer benzer şeyler bulabileceğiniz odalara da gidebilirsiniz. Kapı açıldıktan sonra karşınıza çıkan köpekleri öldürün ve koridordan aşağı doğru ana mezara inin.
  Aşağıda rehberinizi takip etmeye devam edin (isterseniz bu odadaki cephane ve sağlığı toplayabilirsiniz). Rehber dar bir koridordan aşağı inmeye başlayacak ve bir yol ağzından sola dönecek. İsterseniz takip edin, vardığınız yerde kapının kapalı olduğunuz göreceksiniz. Geriye dönün ve o yol ağzından bu sefer ters yöne, sağa, gidin. Suyla dolu bir odaya geldiğinizde soldaki kapalı kapının ardında rehberinizi göreceksiniz. Kapının tam karşısındaki diğer kapıdan geçip devam edin ve yerlerde büyük kareler ve işaretler bulunan odaya gelin. Burada çözmemiz gereken bir bulmaca var. Bulmacayı başlatmak için önünüzde sarkan zinciri çekin. Zinciri çekince seyredeceğiniz filmden sonra artık geri dönüş yolunun kapandığını anlayacaksınız. Tek çare bulmacayı çözmek.
  Bulmacayı çözmek çok kolay. Odadanın içinde yerde diğerlerinden daha parlak olan kareler var. Sıra ile bu karelerin üzerinde zıplayarak ilerleyeceğiz ve bunlar dışında başka hiç bir kareye de basmayacağız. Dikkat edin kareler S harfine benziyor. Biz de bu S harfinin üzerinden ters yönde zıplayarak gideceğiz. Eğer doğru yaparsanız son kareye geldiğinizde önünüzdeki kapı açılacak ve oradaki kum saatini aldığınızda da diğer kapı.
  Eğer ilk seferinde beceremezseniz bulmacayı tekrar başlatmak için bu odanın girişinde yandaki koridordan giderek oradaki zinciri çekin ve geri dönüp tekrar deneyin. Odadaki silahı da almayı unutmayın.
  Bulmacayı becerdikten sonra karşınıza çıkan son kapıdan çıkın, ana mezara geri döndünüz. Sola dönün ve kapının önünde rehberinizi bekleyin. Rehberiniz kapıyı açacak ve korkup kaçacak. Bırakın gitsin, cephaneyi alın ve heykelin yanına yukarı tırmanın, kum saatini heykelin eline koyun (action tuşu!) ve filmi seyredin. Filmde şimdi nereye gideceğiniz gözükecek. Aşağıya inin, akrebi öldürün, ana mezara gidin ve filmde gösterilen yere, Sfenks'te açılan kapıya, tırmanın, eğilerek içeri girin, ilerleyin ve bu seviyeyi bitirin.

  Seviye 2

  Seviye 2: Burial Chambers

  Bu görev biraz tuzak dolu. Rampadan kayarak bir odaya geliyorsunuz. Kayarak inerken eğer dikkatli ve hızlı olursanız zıplayarak yukarıdaki gizli bir odaya erişebilirsiniz. Neyse, aşağı indiğinizde soldaki kolu çekin ve arkaya dönüp kapının tam ortasına gelin.
  Yürüdüğünüzde rampadan kaymaya başlayacaksınız. Aşağı iner inmez ortadaki Hand of Orion'u hemen alın ve sağdaki veya soldaki boşluklardan birine çok çabuk atlayın, isterseniz atlamayıp bekleyin ve yerdeki mızraklar sizi öldürsün.
  Atladıktan sonra yürümeye devam edin. Solda ve sağda vazolu odaya geldiğinizde soldaki vazoyu kırarsanız sağlık bulursunuz. Yerden mızrak çıkan üçüncü odayı da geçtikten sonra düştüğünüz yerde soldaki yıldız şeklindeki işarete action tuşuyla Hand of Orion'u yerleştirin.
  İlerideki mızrakların kaybolduğunu ve bir mekanizmanın çalıştığını göreceksiniz. Burada bütün iş sizin reflekslerinize bağlı. Standart atlamalarla burayı geçeceğiz. Aşağıya düşme veya ölme riskine karşı atlamaya başlamadan önce oyunu mutlaka save edin.
  Atlayarak izleyeceğiniz en kolay yol şu şekilde: Önce 1 kez ileri atlayın, sola dönün, 1 kez ileri atlayın, sağa dönün, 1 kez ileri daha ve son olarak sola dönün ve ileri atlayıp selamete erin. Bu arada eğer reflekslerinize güveniyorsanız yolunuzun üzerindeki cephane ve sağlıkları da alabilir, farklı atlama teknikleri kullanarak vakit de kazanabilirsiniz tabi.
  Yola devam edip mezar odasına geldik. Odaya gelince kısa filmi seyrettikten sonra ortadaki mezarın ayaklarının önündeki merdivene geldiğinizde seyredeceğiniz filmde Lara mezardaki Amulet of Thorns'u alacak. Film bittiğinde yerdeki kan nehrini takip ederek üç mezarın bulunduğu odaya gelin.
  Odanın ortasındaki heykele yaklaştığınızda mezarlar açılacak. Sağdaki ve karşıdaki mezarda mumyalar var. Bu mezarlara yaklaşmadan heykeli soldaki mezarın yanındaki yuvarlak şekilli kare taşın üzerine ittireceğiz.
  Heykeli action tuşuyla bir kez ileri ittirin, sağına geçin ve iki kez ittirerek taşın üzerine getirin. Odaya girdiğinizde sağda kalan mezarın arkasında bir geçit açılacak. Şimdi o mezara yaklaşın ve mumyayı uyandırıp üzerinize çekin ve son olarak da o geçitten geçin.
  Karanlık bir mağaraya geldik. İsterseniz bir flare yakın ve ilerideki ışığa, sütunlu kapıya doğru ilerleyin. Karşınıza çıkan iki köpeği öldürün. Kapıya geldiğinizde sola dönün ve kayalardan yukarı doğru ilerleyin.

  Seviye 2 (devam)

  Solda asma köprünün olduğu yere gitmeyip doğruca karşıya ilerleyin ve heykellerin bulunduğu yerdeki duvara tırmanın. Yukarıdaki iki vazoyu ateş ederek kırın ve silah ile sağlığı alın. Yukarıdaki odaya geldiğinizde Golden Serpent'i alın. Aldığınızda geri dönüş yolunuz kapanacak ve yerdeki iki mumya canlanacak.
  Mumyalara bulaşmadan duvarda bulunan geçide tırmanın ve aşağı kayarak düşün. Burada çok hızlı olmanız lazım. Sola dönüp koşmaya başlayın, duvarın soluna yapışık koşmanızı tavsiye ederim. İleride sol köşede odanın kumla dolmasını bekleyin ve yukarı tırmanın ve geldiğiniz mağaraya dönün.
  Şimdi mağaradaki asma köprüden geçin ve odadaki iki köpeği öldürüp yukarıda sola doğru devam edin. Önünüze çıkan delikten dikkatlice aşağı inin ve koridoru takip ederek geldiğiniz odayı nerede ne var gibisinden iyice inceleyin ve tutunarak aşağı inin.
  Tam karşınızdaki mızrakların arasından geçin ve hemen solunzdaki rampaya tırmanın. Amacımız yukarıdaki kolu çekmek. Bu arada duvardaki yıldız şekline de dikkat edin. Daha sonra buraya gelip onu kullanacağız. Kolun olduğu yere tırmanabilmek için duvarın tam hizasında durun, zıplayın ve action ve ileri tuşlarına basarak duvara tırmanın.
  Kolu çekince geldiğiniz yerde alttaki kapının açıldığını göreceksiniz. O kapıya gidip karşı duvardaki taşlara tutunarak yukarı tırmanın ve bu odadaki kolu çekin. Kol çekilince büyük oda 90 derece dönecek.
  Geri dönün ve kayarak aşağı inin. Önünüzdeki ilk çukurdan aşağıya inin ve hemen ayaklarınızın dibindeki Hand of Sirius'u alın. Tam önünüzdeki koridoru takip ederek yukarı tırmanın. Önünüzdeki iki bloktan karşıya atlayın (burada koşarak atlama ve tutunma gerekecek). Önünüzdeki mızrakların altından sürünerek geçin.
  Şimdi de sola döndüğünüzde aşağıda gözüken boşluğa atlamamız gerekiyor. Kenardan geri geri yürüyerek iki adım geri gelin ve standart atlayışla atlayıp bu boşluğa düşün. Sağa doğru yürüyün ve karşınıza gelen çukurun önünde durun, ileri atlayın ve action tuşuna basarak duvara tutunun ve aşağı inmeye başlayın. Aşağıdaki oda bulunan zinciri çekin, büyük oda eski haline gelecek. Mumyalara dikkat ederek büyük odaya geri dönün.
  Şimdi Hand of Sirius'u buraya ilk geldiğimizde gördüğümüz yıldız şeklindeki deliğe takmamız lazım. Taktıktan sonra sağa dönün. Tavandan sarkan ipe tutunup karşıya atlayacağız ve Scarab Talisman'ı alacağız. Burada oyunu save edin. Karşıya ulaşıp Scarab Talisman'ı aldıktan sonra arkasındaki koridoru takip edin ve karşınıza çıkacak üç köpeği öldürün.
  Gene Mağaraya döndük. Şimdi artık sütunlu kapıdan geçebiliriz. Scarab Talisman ve The Golden Serpent'i karşı duvardaki deliklere yerleştirince odaya kum dolmaya başlayacak ve sizin kaçış yolunuz yavaş yavaş açılacak. Kum dolarken yerde yatan mumya canlanacak, ondan kaçarak kumun dolmasını bekleyin ve duvara tırmanarak gün ışığına doğru ilerleyin ve bu bölümü bitirin. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Seviye 3 ve 4

  Seviye 3: Valley of The Kings

  Güzel filmi seyrettikten sonra sağdan soldn çıkacak kötü adamları öldürmeye başlayın. Öldürdüğünüz her adamdan mutlaka işe yarar bir nesne düşecek. Özellikle adamların birinden ilerideki jipi çalıştırmak için bir anahtar bulacaksınız. Adamları öldürdükten sonra sağdaki soldaki mağaraları araştırıp sağlı ve cephane bulabilirsiniz. Daha sonra jipin şöför tarafına gelip action tuşuna basın ve anahtarı kullanıp jipi çalıştırın.
  Şimdi jip kullanma tekniklerinden bahsedelim biraz. Hızlanmak için action, fren için zıplama, sağa veya sola dönmek için sağ ve sol tuşları, geri vitese takmak için depar atma/sallanma tuşu, tekrar ileri vites için yuvarlanma tuşu ve jipten inmek için ise zıplama ve sol tuşları beraber basılarak kullanılıyor.
  Şimdi öndeki diğer jipi takip etmeye başlayın. Arada sırada el bombası atacak ve yolunuzun üzerindeki kötü adamlar da ateş edecekler (ezmekten çekinmeyin). Sağlık durumunuz kötüleşirse esc ile eşyalar arasındaki sağlık çantalarını kullanabilirsiniz.
  Bu bölümde jipten inmenize gerek yok, çünkü yolda ne bir sağlık ne de kestirme bir yol var. Amacınız ölmeden yolun sonuna kadar öndeki jipi takip etmek ve seviyeyi tamamlamak.

  Seviye 4: KV 5

  Bu seviyede de öndeki jipi takip etmeye devam ediyoruz. İnşaat iskelelerinde size ateş eden adamlardan kaçınarak gene inşaat iskelelerinin ve kapalı bir kapının bulunduğu bir alana geliyoruz. Jip ile veya jipten inerek kötü adamları öldürün. Kapıyı açmak için sol iskelede duvardaki kolu çekmemiz gerekiyor.
  Sağdaki iskeleye aradaki boşluğu kullanarak tırmanın ve ortada sallanan ip ile karşıya geçin. Duvardaki kolu indirebilmek için action ve zıplama tuşunu kullanın ve kapı açılsın. Jipe geri dönüp kapıdan geçin. Düz devam edin ve rampadan tırmanırken üzerinize yuvarlanan mızraklı toplardan kaçarak yukarıya erişin.
  Şimdi karşınıza çıkacak yeni mağarada derin çukurlar var. Bunlara düşmeden diğer jipi takip edin. En son delikten çöle çıkacaksınız. Burada amacımız çölün bize göre sağ tarafta kalan mağaraya ulaşmak.
  Kulelerdeki kötü adamlardan ve çöldeki çukurlardan kaçınarak mağaraya ulaşın. En kolay yol hep sağdaki kayalara yakın ilerlemek. Mağaraya ulaştığınızda dümdüz ilerleyin ve bir sonraki bölüme geçin, aradaki güzel film de baya hoşunuza gidecek.

  Seviye 5

  Seviye 5: Temple of Karnak

  Jipten indiğinizde yıkıntılara tırmanın. Ortadaki alanda dikili taş göreceksiniz. Sol taraftaki yıkıntıların arasında ise cephane ve sağlık bulabilirsiniz. Bu arada karşınıza çıkacak iki siyah akreple de ilgilenmeyi unutmayın. Dikili taşın tam arkasındaki kapıdan girip ilerleyin.
  İçeride ilerlerken Lara'nın bakışları sağ yukarıya dönecek. İşte tam buraya çıkacaksınız. Sağınızdaki blokları kullanarak yukarıya çıkın. Aradaki boşluktan karşıya atlayıp karşılıklı iki duvardaki deliğe action tuşu ile basarak demir kapıları açın. Tekrar karşıya zıplayın ve önce soldaki odada bulunan shotgun ve sağlığı, sonra da öbür odadaki ilk Canopic Jar'ı alın (ikincisini de bulacağız sonra).
  Tekrar aşağı inin ve suya girin. Dipte duvardaki delikten içeri girip action tuşu ile duvardaki kapıyı açın, yüzmeye devam edin ve ileride yukarıda göreceğiniz delikten yukarı çıkın burada hem nefes alacaksınız hem de sağlık bulacaksınız. Şimdi geldiğiniz yoldan geri dönüp dikili taşın olduğu alana gidin.
  Solunuzda kalan yıkıntılara gidin, etrafınızda yerde bir delik arayın ve bu delikten aşağı inin. Deliğin diğer ucundan yukarı tırmanın. Şimdi geldiğiniz odanın iki kenarında iki havuz ve ortada bir merdiven ve merdivenin aşağısında bir çanak var. Odaya geldiğiniz yerde tavana asılarak karşıya geçin ve orta duvardaki tuşa basın. Tam arkanızdaki duvarda bir kapı açılacak, gidin ve o tuşa basın, bu arada karşınıza çıkacak akreplere de dikkat edin.
  Tuşa bastığınızda merdivendeki çanak yerde açılan delikten aşağıya iki heykelin arasına inecek. Bu delikten aşağıya inin ve elinizdeki Canopic Jar'ı indiğiniz yerdeki heykellerden birinin arkasındaki boşluğa yerleştirin (hangisine uyuyorsa deneyin). Heykellerin önündeki havuzlarda şimdilik bir işimiz yok, bunun yerine heykellerin arkasında duvarda yukarda bir boşluk var, o boşluğa eğilip tırmanın ve yolu izleyerek dikili taşın olduğu alana geri dönün.
  Şimdi tekrar dikili taşın arkasındaki kapıdan girin ve daha önce kapalı ama şimdi açılmış olan sağdaki kapıdan geçerek rampadan aşağıya kayıp bu bölümü bitirin.

  Seviye 6

  Seviye 6: The Great Hypostyle Hall

  Kayarak indiğiniz çukurdan ve odadan çıkın. Geldiğiniz alanda çeşitli nesneler bulabilirsiniz. Şimdi geldiğiniz yolun sağ tarafındaki kapıdan içeri girin. Burada da bir çok işe yarar nesne bulacaksınız, özellikle yukarı kata tırmanırsanız. İşiniz bittiğinde yola devam edin, devam edebileceğiniz bir yol var sadece.
  Uzun koridorun sonunda karşınıza üzerinden koşarak atlamanız ve tutunmanız gereken geniş ve derin bir çukur çıkacak. Atlamadan önce oyunu save etmeyi unutmayın. Bu arada sizi dışarıda bekleyen adamları gösteren filmi de seyrediyoruz. Geldiğiniz yerde tam karşınızdaki kapıdan girin, buradaki sağlığı alın ve sağa doğru devam edin, son olarak soldaki rampadan inerek bu bölümü tamamlayın.
  Seviye 7


  Seviye 7: The Sacred Lake

  Çukurdan ve odadan çıkın, elinize iyi bir silah alın ve 3-4 yarasa ile 2 timsahı öldürün, dikkat edin, timsahlar çok hızlı hareket ediyor. Göle doğru devam edin ve yüzerek karşıdaki plajda kıyıya çıkın. Bu arada karşınıza çıkacak 2 timsaha da çok dikkat edin. Kıyı boyunca sağa doğru ilerleyin ve soldaki koyu renkli taşların arasındaki kapıdan içeri girin.
  Yarasaları öldürdükten sonra tam karşınızdaki meşalenin önündeki delikten aşağı inin. Ortadaki bambu kamışın hizasına gelin ve rampadan aşağı kayın. Aşağıya inince oyunu save edin, çünkü suya düşerseniz geri dönüş yok.
  Sağ yukarınızda kalan rampada da bir bambu kamış daha var, şimdi o rampaya atlayacağız. Action tuşu ile kamışa tutunun ve tırmanmaya başlayın. Sağ rampanın hizasının biraz üzerine gelene kadar tırmanın ve atlayacağınız rampa tam arkanızda kalacak şekilde dönün ve zıplama tuşuna basın. Lara artistik bir hareketle geri zıplayıp rampaya düşecek. Buradaki kamışa tırmanarak en tepedeki değer rampaya da aynı şekilde atlayın.
  Tam arkanızdaki duvarda yukarıdaki deliğe sürünerek girin ve koridoru takip edin. Geldiğiniz odadaki zinciri çekin. Bu plajda sudaki çelik kapıyı açacak ve oradaki iki timsahı serbest bırakacak. Şimdi tekrar plaja dönüyoruz. Bunu için bambu kamışlardan aşağıya inin ve suya atlayın. Sudaki koridoru izleyerek plajda sudan çıkın ve iki timsahı da mutlaka öldürün.
  Şimdi açılan kapıdan içeri yüzün. Dipte bir açık diğer kapalı iki geçit var. Önce kapalı olanı açmak için tam karşınızdaki bloğun altındaki kolu action tuşu ile çekin. Aşağıda açılan geçitten içeri yüzün ve oradaki taş kapıyı da açtıktan sonra geri dönüp nefes alın, lazım olacak.
  Tekrar suya dalın ve açtığınız kapıdan içeri yüzün. Bir T kavşağına gelince sola, sonra da sağa dönüp nefes alın. Geri dönün ve diğer yola devam edin. Karşı duvarında ayna olan bir odaya geleceksiniz. Bu odanın tavanında gizli bir sudan çıkış yeri var. Bu yeri sadece aynadaki yansımasından görebilirsiniz. Delikten yukarıya yüzün ve sudan çıkın. Burada ikinci Canopic Jar'ı bulacaksınız. Geldiğiniz yoldan geri dönün, nefes aldıktan sonra ilk geldiğiniz yerde sudaki açık olan diğer geçitten içeri girin, yüzmeye devam edin ve bu seviyeyi bitirin.

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Seviye 8

  Seviye 8: Temple of Karnak - 2

  Bu su yolu sizi Temple of Karnak'a geri getirecek. Duvarları tırmanıp ana odaya geri döndüğünüzde elinizdeki diğer Canopic Jar'ı öbür heykelin arkasına yerleştirin. Bunu yapınca heykellerin diğer tarafındaki su kısmen donacak ve üzerinde yürüyebileceksiniz.
  Havuzun tam karşısındaki heykelin yanına çıkın ve arkasındaki tünele girin, diğer odaya tırmanın ve duvarın kenarına kadar yürüyün. Şimdi sudaki timsahları uzaktan öldürün ve eşyaları toplayın. Suyun karşısındaki iki sütunu arasına yüzün ve oradaki tuşa basın. Sudan çıkın ve yukarıdan Sun Goddess heykeli ile Hypostyle anahtarını alın.
  Geldiğiniz yolu izleyerek geri dönün ve iki heykelin arkasındaki duvarda yukarıdaki delikten dikili taşın olduğu yere geri dönün (5. seviyenin sonundaki aynı yol). Yolunuzun üzerindeki kötü adamları da öldürmeyi unutmayın (yaklaşık 5 tane var). Tekrardan taşın arkasındaki geçitten geçip açık kapıdan içeriye girin ve bu seviyeyi de sona erdirin.


  Seviye 9


  Seviye 9: The Great Hypostyle Hall - 2

  Çukurdan tırmanın, dışarıda siyah-kırmızı giysiler giymiş ninjalar size saldıracak. Çok hızlı hareket etmiyorlar ama onlara ateş ettğinizde ellerindeki kılıcı sallayarak mermileri sektirip korunuyorlar. Ateş etmeyi kestiğinizde kılıçlarını sallamayı bırakıp saldırmaya başlıyorlar. Öldürmek için bu anı bekleyip tekrar tekrar ateş ederek öldürün.
  Daha önce de buradan geçmiştik. Karşınıza çıkan birkaç ninjayı öldürün, gene o uzun atlayışı yapın ve karşıya geçin. Daha önce sağdaki geçitten geçmiştik. Bu sefer karşı sağ köşedeki duvardaki delikten sürünerek içeri girin, ilerleyin ve yolun sonundaki kapıyı Hypostyle anahtarı ile açın. Burada karşınıza bol bol ninja çıkacak, öldürmekten çekinmeyin. Ama ilk geldiğiniz yeri kaybetmeyin, çünkü sadece burada yukarıya tırmanmak için uygun yer var.
  Başınızı kaldırıp yukarı bakın. Tavana tutunarak tam karşıdaki odaya gideceğiz. Tüm bu aşamalarda eğer düşecek olursanız gerisin geri aynı yere dönüp tekrar tırmanmanız gerekecek, bu yüzden oyunu sık sık kaydedin.
  Tırmanmak için odanın hemen sağındaki rampadan yukarıya tırmanın ve hemen üstünüzdeki tavandaki yerlere tutunarak ilerlemeye başlayın, ilk sağa dönün ve odaya gelene kadar gidin. Odaya gelince diğer kapısından çıkın ve hemen soldaki çıkıntıya geçin. Çıkıntının tam karşısındaki rampaya koşarak atlayın. Sağa dönün ve tekrar zıplayıp tavana tutunun. Tam karşınızda havaya kalkmış bir rampa var bir sonraki odada bu rampayı indirecek kolu çekmeye gidiyoruz şimdi. Tavanda yürüyerek diğer odaya girdiğinizde sağ taraftaki duvarda bu kolu göreceksiniz. Biliyorsunuz, bu kolu zıplayıp action tuşuyla çekiyoruz. Bu arada ninjalara dikkat, çünkü onlar da tavana tutunarak peşinizden geliyorlar!
  Kolu çektikten sonra geldiğiniz yoldan geri dönün ama bu sefer açılan rampanın altına doğru sola dönün ve bu sırada gelen ninjaları da halledin ve yukarı tırmanın. Rampanın üzerinden geçtikten sonra tam karşıda sütunun üstünde duran yuvarlak bir kaya var. Bu kayayı ateş ederek aşağı düşüreceksiniz (en kolay pistol ile yapılır, hem merminiz de sınırsız). Daha sonra kayanın düşünce açtığı delikten aşağı inin.
  Basmakları tırmanarak yukarı çıkın. Geldiğiniz koridorda soldaki ilk odada açık mavi renkte bir piramit var. Amacımız bu piramitin içindeki altın kayayı almak. Bunun için odanın üç kenarının ortasındaki kütükleri (lighting rod) uygun konuma getirip odadaki zinciri çekeceğiz. Her kütük farklı odadan döndürülüyor. Bu odalara gitmek için geldiğiniz koridoru yol bitene kadar takip edin. Yolun sonunda yukarıya tırmanacağınız bir tünele geliyorsunuz. Burada uygun atlayış pozisyonunu ayarlayıp, duvara tutunup yukarı tırmanmanız gerekiyor. Tüm odalar koridorlar ile birbirine bağlı, bir odada işiniz bitince diğer odaya kolayca gidiyorsunuz.
  Kütüklerin ayarı ise şu şekilde: Dar tarafları piramitin bulunduğu odaya bakacak şekilde olmalı. Bu pozisyonu, çevirmek için ittirdiğiniz kolların bulunduğu odadaki zeminden aşağıya bakarak ayarlayabilirsiniz. Kütükleri ayarlamak ile biraz uğraşabilirsiniz, her seferinde piramitin odasına geri dönerek kontrol etmenize gerek yok, ama işinizin bittiğini düşünüyorsanız, piramite geri dönün ve kütüklerin bulunduğu deliklere bakın uzaktan. Eğer tüm odalardaki kütüklerin renkli taraflarının görebiliyorsanız tamam demektir. Bu işi başardıktan sonra zinciri çekin. Filmi seyredin ve altın taşı alın. Taşı Sun Goddess heykeli ile birleştirin (combine). Daha sonra da piramitin tam arkasında kalan duvarın önündeki delikten aşağı inin ve koridoru takip ederek bu bölümü bitirin. Bu arada isterseniz kütüklerin bulunduğu odalarda çeşitli nesneler arayabilirsiniz.

  Seviye 10

  Seviye 10: Sacret Lake - 2

  'Sacred Lake' bölgesine geri döndünüz. Geldiğiniz yerde çıkacak birkaç akrep ile ilgilendikten sonra suyun tam ortasındaki alana gidin ve daha önceden altın kaya ile birleştirdiğiniz Sun Goddess heykelini ortadaki taşa yerleştirin. Şimdi, odadaki üç kapı da açılacak soldaki ve sağdakinde işe yarar şeyler bulduktan sonra tam karşıdaki kapıdan geçin.
  Geldiğiniz yerde yarasalar saldırırsa bunlardan kurtulun ve odanın tam ortasındaki taşa tırmanın. Tavana tutunarak tam karşıdaki dar geçide gelin. Bu arada eğer odaya ilk geldiğinizde yarasa ile karşılaşmadıysanız şimdi karşılaşacaksınız. Geçidin tam önünde action tuşunu bırakın ve düşerken tekrar basın, böylece bu dar geçidin kenarına tutunabilirsiniz. Geçide girip sürünün ve ayağa kalkın. Yolun sonundaki rampanın üzerinde sağdaki tünele girin, soldakinde cephane var ve ilerdeki açıklıktan yukarı çıkın.


  Seviye 11

  Seviye 11: The Tomb of Semerkhet


  Mezarda kapalı kaldık. Bu ve bir sonraki seviyede (12) buradan çıkmaya çalışacağız.
  Odadaki iki vazoda da işe yarar şeyler var, kırıp alın, sonra da önünüzdeki rampadan aşağı kayın. Geldiğiniz odada böcekler çıkacak. Kurtulmak için tavana zıplayın ve tutunarak karşıdaki odaya kadar gidin. Bu odadaki bambu kamışa tutunarak bir kat aşağıya inin ve ateşin yanındaki meşaleyi alıp yakın. Böcekler elinizde yanan meşale varsa daha yavaş saldırıyorlar. Şimdi aşağıdaki odaya inin ve böceklerden kaçarak çok çabuk bir şekilde duvarlardaki deliklerin hepsini kontrol edin. Kontrol ederken elinizdeki meşaleyi bırakmak zorunda kalıyorsunuz ve böcekler daha çabuk saldırıyor, bütün iş reflekslerinize ve yedek sağlık çantası sayınıza bağlı burada!. Tüm delikleri kontrol ettikten sonra kamışa tutunarak tekrar bir kat yukarıya tırmanın, iki vazonun arasında daha önce kapalı olan kapı açılmış olmalı.
  Kapıdan girdiğinizde küçük bir odaya geliyorsunuz. Sol duvarda gizli kapıyı ittirerek açın ve koridor boyunca ilerleyip aşağı inin. Çok ilginç biryere geldik (buraya oyun odası diyeceğiz), burada bir çeşit oyun oynayacağız ama önce oyun oynayacağımız yere erişmemiz ve daha önce oyunun kurallarını öğrenmemiz gerekiyor.
  Şimdi geri dönün ve koridoru sola ve aşağı doğru takip edin. Solda bir geçit (oyun odası, burada birşey yok) ve sağda duvarda merdivenler olan yerde merdivenlere tırmanın ve yolu sonuna kadar izleyin. Geldiğiniz yerde iki köpek var, öldürdükten sonra tam karşıda duvardan 3 ateş çıkıyor. En sağdakinin tam karşısında güvenli bir mesafede durun ve ateş azalınca çabucak gidip delikteki gizli düğmeye basın ve çabucak geri zıplayın yoksa yanmaya başlarsınız!. Şimdi ortada delikteki gizli düğmeye güvenle basabilirsiniz.
  Alevlerin sağında bir geçit açılacak. Bu geçitten geçin ve aynı alev serisinden bu sefer 6 adet olan bir çukura geleceksiniz. Siz girdikten az sonra geldiğiniz kapı kapanacak. Benzer şekilde bu alev deliklerindeki gizli düğmelere basmamız gerekiyor. Odaya geldiğimiz yönde alevlere doğru bakarak alevleri şu şekilde numaralandırın: Sol sırada en yakındakine sol1, en uzaktakine sol3, aynı şekilde sağda en yakındakine sağ1, en uzaktakine sağ3. Basmanız gereken sıra ise: sol3, sol1, sağ2 (sağ orta), sağ1 (dışarıdaki rampanın çıkığını gösteren kısa film oynayacak), sol2. Alevlerle uğraşırken yanmaya başlarsanız hemen suya koşun. Yanmadan bu işi başarırsanız ufak bir yer sarsıntısı olması lazım, bu geçidin açıldığını gösterir. Şimdi alevli odaya geldiğimiz yolun tam tersinde tavana tutunarak buradan çıkın.

  Seviye 11 (2)

  Yükselen demir rampaya tırmanın ve odanın tam ortasındaki diğer rampaya atlayın. Buradaki alevin arkasındaki düğmeye de bastığınızda odada aşağıdaki tabletin önündeki alevler sönecek. Aşağıya inip Rules of Senet'i (oyunun kuralları burada yazılı) alınca oyun odasındaki kontrol odasının kapısı açılacak. Okuyun ve oyun odasına dönün. Tam karşıda duvardaki merdivenleri tırmanarak kontrol odasına çıkın. Oyunun kuralları kısaca şöyle: Renki taşlarınızı rakibinizden önce yolun sonuna ulaştırmanız gerekiyor. Aynı monopoly gibi oynayacaksınız ancak zar yerine duvardaki aleti kullanacaksınız. Hangi taşı hareket ettirmek istiyorsanız aynı renkteki yer karosunun üzerine atlamanız gerekiyor. Attığınız sayı duvardaki alette gelen beyazların sayısına eşittir. Eğer hepsi siyah gelirse bir bir kere daha çevireceksiniz. Her seferinde sadece bir taşınızı oynatın. Taşlarınızdan biri işaretli kareye gelirse bir hakkınız daha var. Eğer rakibinizin taşının üzerine gelirseniz rakibinizin taşı başa döner. Oyun oldukça kolay ama önce alışmak gerekiyor.
  Galip gelince odada rampalar çıkacak. Buraya ilk geldiğiniz yere dönün ve zıplayarak rampalardan karşıya geçin. Sağa veya sola dönüp aşağı inin, her ikisi de aynı yere çıkıyor. Ortadaki kapı açılınca çıkan köpekleri öldürün. Merdivenlerden inin, vazolardaki işe yarar şeyleri alın ve merdivenlerden inmeye devam edin ve buradaki iki köpeği de öldürdükten sonra delikten aşağı inin.
  Yola devam edin, ilerideki rampadan indiğinizde böcekler saldırmaya başlayacak. Depar atıp yolun sonundaki bambuya erişip yukarı tırmanın. Aynalı ve ışıklı bir odaya geldiniz. Köpekler şimdilik zararsız. Odayı geçin ve diğer uçtaki bambudan tırmanın. Burada 2 yarasa var, önce bunlardan kurtulun. Bambuya tırmanarak yukarıdaki geçitlerden birine atlayın. İki geçitten birinden biraz önce oyunda kullandığınız taşlarınızı bulacağınız bir odaya geleceksiniz. Taşlarınızı aynı renkteki içinden ışık geçen karelerin üzerine ittirek ve çekerek yerleştirin.
  Üç taşı da yerine koyduğunuzda alttaki aynalı odada mezar kayacak ve bir geçit açılacak, köpekler de canlanacak. Geri dönün, köpekleri öldürün ve geçitten geçip sürünerek ilerleyin, koridoru takip edin ve filmi seyredip bu seviyeyi tamamlayın.

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  Seviye 12

  Seviye 12: Guardian of Semerkhet

  Geldiğiniz bu odada soldaki mezarın yanındaki delikten aşağıya inin ve rampadan kayın. Koridor boyunca ilerleyin ve karşınıza çıkan bıçaklı engelleri dikkatlice aşın, buraları bıçakların tam önünde durup geriye doğru atlayarak kolayca geçebilirsiniz.
  İki bıçağı da geçtikten sonra rampadan kayarak harita odasına geliyorsunuz. Önce haritayı bir inceleyin. Daha sonra geldiğiniz yönün solunda duvarda yukarıdaki geçide çıkın ve eğilip hemen sağdaki delikten sürünerek geçin. Karşıda bir kapı var ancak kapalı, açmak için tam önünüzdeki tekerleği birkaç kez çevirin. Kapı yavaş yavaş açılacak, ama tekeri bıraktığınızda tekrar kapanmaya başlayacak. Bunun için kapıyı sonuna kadar açtıktan sonra çok hızlı bir biçimde koşarak ve atlayarak kapıya ulaşmanız gerekiyor. Kapıya ulaşınca da yuvarlanma hareketiyle kapanmadan geçebilirsiniz. Ama dikkatli olun ve sakın durmayın yoksa bıçaklar tarafından doğranırsınız. Kapıyı geçtiğinizde hemen ardındaki bıçaklara da dikkat edin.
  Diğer tarafta duran Golden Vraeus'u alırken de taşın tam çapraz hizasında durun, burada da bıçaklı tuzak var. şimdi aşağıya inin ve çukurlara girmeden ilerideki sütunu arkasındaki yolu takip ederek tekerleğin olduğu kısma ve buradan da gerisin geri harita odasına dönün. Golden Vraeus'u Duvardaki üçken şeklindeki altın yuvaya yerleştirince haritanın üzerindeki alet çalışacak ve haritadaki piramitlerden birini açacak. Buradaki anahtarı (Guardian Key) alın ve sağ duvardaki yuvaya takın. Yerde açılan delikten inin ve rampadan kayarak aşağıya kadar ilerleyin.
  Solda kapalı bir kapı var. Oraya daha sonra gideceğiz. Önce sağa doğru bir kol bulana kadar koridor boyunca ilerleyin, bu arada kapıları birşeyin kırmaya çalıştığını farkedeceksiniz. Tam kolu çekecekken boğaya benzer bir yaratık kapıyı kırıp dışarı fırlayacak, korkmayın, çok seri olmadığı için yaratığı atlatmak oldukçe kolay. Çabucak kolu çekin ve yaratığın kırdığı kapıdan geçerek koridor boyunca depar atarak yolun sonuna kadar kkoşun. Koridorun sonunda duvardaki delikte meşale bulacaksınız. Şimdi koridorda geldiğiniz yönde koşarak geri dönün ve duvardaki ateşle meşaleyi yakın. Meşaleyi bulduğunuz yere geri dönün ve karşılıklı duvarlardaki iki meşaleyi de yakın, böylece oradaki kapı açılacak.
  Şimdi açılan tünel boyunca koşun ve birsürü eşyanın ve tuzağın bulunduğu odaya gelin. Burada işiniz bitince geldiğiniz yoldan kırık kapının yanından da geçerek geri dönün, koşmaya devam edin ve ilerideki hafif yüksekliğe ulaştığınızda tavana zıplayıp tutunarak koridor boyunca ilerleyin (ilk geldiğimizde solda kapalı kapı vardı, o yöne doğru). Duvarda sol tarafta bir boşluk bulacaksınız, buraya eğilme hareketiyle girin. Bu sırada sizi rahatsız edecek yarasalarla ancak tünelin öbür ucunda ilgilenme fırsatı bulacaksınız.
  Geldiğiniz odada aşağıda dört duvarda da alevli delikler var ve bu deliklerin herbirini iki kez kontrol ederseniz birşeyler bulacaksınız. Bu işi böcekler ortaya çıkana kadar sürdürün ve hemen merdivene yetişip ölmekten kurtulun. Delikten yaratığın olduğu koridora geri dönün. Şimdi şu kapalı kapının tam önünde durun ve yaratık size saldırınca aniden zıplayıp çekilin ve çarpıp kapıyı kırsın. Kapıdan içeri girip koridor boyunca depar atarak ilerleyin.
  Burada boğayı gene kullanacağız. Üç tane sütun üzerinde büyük butonlar var. Birisi odaya girdiğimizde tam karşıdaki sütunda diğer ikisi ise odanın girişinde sol ve sağdaki iki sütunda. Bu butonlara basmaya bizim gücümüz yetmiyor. Aynı kapıyı kırdırdığımız gibi yaratığın bu butonlara çarpmasını sağlamanız gerekli. Her üçünü de başardıktan sonra karşıdaki tek sütunun her iki yanındaki kapı da açılacak. Sağdaki kapıyı kullanarak yukarıdaki seyirci balkonlarına çıkabilirsiniz. Buralarda işe yarar şeyler var. Balkonda işiniz bitince soldaki diğer kapıdan geçin ve merdivenden tırmanıp bu seviyeyi bitirin.

  Seviye 13, 14

  Seviye 13: Desert Railroad

  Kısa filmde bize kazık atan adamın helikoptere binip kaçtığını görüyoruz. Adamını konuşturduğumuzda Alexandria'ya (İskenderiye) gittiğini öğreniyor ve trene biniyoruz. Amacımız trenin kontrolünü ele geçirmek. Bu arada birçok ninja bizi bekliyor.
  Kolu çekin ve kapıyı açın. Çapraz atlayıp karşı vagona geçin. Ninjayı öldürün ve vagondan çıkın. Açık vagonlarda karşılaşacağınız iki ninjayı da öldürdükten sonra diğer vagonun üzerine tırmanın. Kapağın üzerinden geçince kapak açılıp bir ninja daha çıkacak. Bunu ve diğer çıkanı da öldürün ve ilk kapaktan içeri girin. Buradaki eşyaları toplayıp ninjayı öldürdükten sonra diğer vagona ilerleyin.
  Bu vagonun sonunda üstü açık mavi-yeşil tenteli vagonu geçmek için trenin yanından sallanarak ilerlemelisiniz (kenara yürüme tuşuna basarak geri geri yaklaşın, action tuşunu basılı tutarak geri adım atın). En son vagona kadar ninjaları öldürüp ilerlemeye devam edin. Son vagona girmek için yeşil tenteli kısmı geçtiğimiz gibi vagonun ucundan sallanın ve aşağıdaki açık kapıdan içeri girin. Buradaki eşyaları alın, geldiğiniz kapıdan çıkmak için arkanızı kapıya dönün, kenarda sallanın ve sola veya sağa ilerleyip daha sonra yukarı tırmanın. Vagonun yanındaki diğer kapıdan içine girmek için trenin sağında kenardan sallanın, kapının hizasına gelince içeriye atlayın.
  Eşyaları ve özellikle levyeyi alın. Levyeyle kırık manivelayı çalıştırın ve çıkan ninjayı öldürün. Yeşil tenteli vagonu geçtikten sonraki vagonda dip köşedeki sandığı (duvarı) manivelayla açın ve gizli bölmeyi bulun. Buradan trene ilk geldiğiniz vagona kadar ilerleyin ve odadaki kırık manivelayı levye ile çalıştırıp bu seviyeyi bitirin.

  Seviye 14: Alexandria

  Trenden indikten sonra karanlık tüneldeki iki akrebi öldürüp yürümeye devam edin ve ana meydana ulaşın. Sağdaki kapıyı şimdilik boşverin ve karşıda havuzun arkasındaki binaya girip yukarı çıkın. Burada arkadaşımızla konuşuyoruz. Masadaki cephaneler ile LaserSight'ı alıp balkona çıkın, sola dönün ve karşı balkondaki iki nöbetçiyi öldürün. Sağdaki kırmızı kiremitli binanın çatısının kenarına atlayın, ama yukarıya tırmanmayın. Sallanır durumda sağa doğru ilerleyin ve köşeyi dönün.
  Duvardaki kol tam altınıza gelene kadar ilerleyin ve action tuşunu bırakıp aşağıya düşerken tekrar basın ve kolu indirin. Şimdi bu binanın içine girin, nöbetçiyi öldürüp odakaki eşyaları toplayıp binadan çıkın. Karşılaştığınız nöbetçileri öldürüp sağdaki yolu takip edin ve yolun sonunda bu seviyeyi tamamlayın. Bu arada isterseniz sokakları da keşfedebilirsiniz.

  Seviye 15

  Seviye 15: Coastal Ruins

  Yolu izleyin ve sağdaki ilk geçide girin. Egyptian Adventure denen eğlence yerine geleceksiniz. Kapısını ateş edip kırın ve içeri girin. Burada bilet gişesi gibi demir parmaklıklı bir yer var. Amacımız buradaki anahtarı almak. Sola doğru devam edin.
  İlk odada yerde sepet ve kaval çalan bir adam var. Buraya daha sonra döneceğiz. Bir sonraki odaya tahtaları kırıp girin. Odanın zemini normal gözükse de aslında tuzaklar var. Karşıdaki aynada bu tuzakları görebiliyorsunuz. Tam karşı köşede gene sadece aynadan görebildiğiniz yay var. Ölmeden ilerleyin ve bu yayı alın. Bunu Alexandria'dan aldığınız LaserSight ile birleştirin ve iyi bir silahınız olsun.
  Bu odadan çıkın ve ilerlemeye devam edin. İleride atış poligonu gibi bir oda var. Hedeflerin tamamını vurmalısınız. Bunu için en iyi yol patlayan okları kullanmak. Hedefleri böylece yok ettikten sonra karşınızdaki duvardaki delikten size ödül jetonu verilecek bunu alın ve sol duvardaki deliğe tırmanıp geri dönün.
  Şimdi kaval çalan adamın olduğu odaya geri dönün ve jetonu oradaki makinaya atın. İpten yukarı tırmanın ve kırık süpürge sapını alın. Sonra, duvardaki yarı sarkık kancayı levyeyle sökün ve süpürge sapıyla birleştirin.
  Şimdi bilet gişesine geri dönün ve bu ikisini kullanarak içerdeki anahtara erişip alın. Anahtarı yerden aldıktan sonra artık Egyptian Adventure ile işimiz kalmıyor. Buradan çıkın ve sağdaki yolu takip edin. Suyun karşısındaki dar geçidin kenarına zıplayarak tutunun ve girip öbür ucundan çıkın. Duvardaki basamaklara tutunarak tırmanın ve koridoru izleyerek dışarı çıkın.
  Çok geniş bir alana geldiniz. İsterseniz burayı keşfedin ama bulacak fazla birşey yok. Sağa yukarıdaki tepeye doğru ilerleyin. Buradaki binaya girdiğinizde iki iskelet size saldırmaya geliyor. Patlayan oklarla iskeletleri yokettikten sonra yukarıya doğru geldikleri yolu izleyerek çıktıkları yere gidin. Burada Egyptian Adventure'dan aldığınız anahtarı kullanarak demir kapıyı açın ve koridoru izleyip bu seviyeyi de bitirin. Bu harabelerde işimiz henüz bitmedi!

 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye
  Seviye 16

  Catacombs

  Koridoru takip edin ve geldiğiniz odada sağdaki kapıdan girip duvardaki dev butona basın, daha sonra bir önceki seviyeye (Coastal Ruins'e) geri dönün ve iskeletleri öldürdüğünüz yerde tavanda makaradan ip ve kaya sallanan deliğe girin. Aşağıya doğru devam edin ve yerdeki meşaleyi ateş ile tutuşturun. Daha sonra meşale elinizdeyken kayayı tutan ipin tam altına gelip zıplayarak ipi yakın ve düşen kayaya dikkat edin. Kaya düşünce duvarda beliren delikten girin ve levye ile kapıyı açın. Koridoru takip edin (bu arada Catacombs seviyesine başka bir yoldan giriyorsunuz şaşırmayın) ve geldiğiniz odadaki büyük sütunu yerdeki kahverengi karonun üzerine çekin ve Catacombs'da düğmeye bastığınız odaya geri gidin.
  Odaya girdiğinizde sağınızda kalan büyük kaya bloğu odadan çekerek ve iterek çıkarıp dışarıdaki odada itebildiğiniz kadar itin. En sonuna gelince bir hayalet çıkacak ve duvardaki kapı açılacak. Yolu izleyip diğer odaya geçin. Yerdeki delikten düşmemeye dikkat ederek sağdaki ilk koridordan koşarak sonraki odaya geçin. Bu odaya geçince ruh kendi mezarına geri dönecek. Yerde delik olan odaya geri dönün ve kamışa tutunarak aşağı inin. Koridor boyunca koşun ve hemen kolu çekin, dev bir oda açılacak. Oyunu kaydetmenizde yarar var. İpe doğru koşarak atlayıp tutunun, daha sonra diğer ipe sallanarak ve zıplayarak atlayıp tutunun (burada diğer ipi nişanlamak için biraz uğraşacaksınız) ve en sonunda da karşıdaki platforma ulaşın. Platformun arkasındaki deliğin karşı duvarına atlayıp tutunarak aşağı kadar inin ve atlayarak geldiğiniz büyük alana çıkın. Çıkınca sağınızda kalan duvardaki deliğe tırmanın ve ilerleyin, karşınıza gelen vazolarda cephane var.
  Tam önünüzdeki delikten aşağı kayarak suya düşün ve yandaki merdivenler ile sudan çıkın. Yukarı kadar yürüyün ve tam karşıdaki kola kadar atlayarak gidin. Kolu çekince ilerleyeceğiniz yolu göreceksiniz. Atlayarak vazonun olduğu çıkıntıya kadar devam edin. Burada tavana tutunup karşıdaki kola kadar devam edin. Kolu çekip suya atlayın, ve tam karşınızdaki duvardaki odaya suyun altından gidin ve hayalet mezarına girsin. Son olarak merdivenlere kadar yüzüp sudan çıkın.
  Hayaleti öldürüp ortadaki platforma, oradan karşıdaki tek platforma ve yukarıdaki ikinci kolu çekince duvardan çıkan soldaki platforma, oradan diğerine ve son olarak da karşıdaki aralığa atlayın. Soldaki boşluğa geçin ve kenardan sarkarak yol boyunca inebileceğiniz çıkıntıya gelene kadar gidin. Koridor boyunca ilerleyin, ve odada iskeleti öldürün. İp yardımıyla sağ veya ortadaki platforma atlayın ve Trident'i alın, diğer platformlara da atlayarak duvardaki merdivene ulaşıp yukarı çıkın ve diğer Trident'i alın. Kamışa tutunup yukarı tırmanın ve en tepede daha önce de yaptığımız gibi ters atlayışla koridora ulaşın, yolu izleyerek geri dönün. İlk gördüğünüz hayaletin mezarına geri döndüğü kısma geri geldik.
  Kamışa tutunarak aşağı inin. Gene aynı ipli yere geldik, ama bu sefer iş daha kolay, sağa dönün ve duvardaki merdivene atlayıp aşağı inin. Odanın köşesindeki suyun yanındaki duvarda yukarıdaki deliğe merdivenle çıkın ve ilerleyin. Soldaki ilk kapıdan girip tam karşıya devam edin, sağa ilk köşeyi dönünce sağdaki geçitten içeri girip yukarı tırmanın. Atlaya atlaya karşıya doğru merdivene ulaşana kadar ilerleyin ve yukarı çıkıp üçüncü Trident'i alın ve bu kez yukarıdaki bloklardan atlayarak geldiğiniz yöne doğru ilerleyin. Buradaki ipe tutunup büyük kolondaki geçide atlayın. Kolondaki merdiven ve kamışlar ile yukarı kadar çıkın ve dördüncü Trident'i de alın. Yukarıya tırmanmaya devam edin, koridoru izleyin ve levye ile iki kapıyı da açın ve dışarı çıkın. Artık nerede olduğunuzu biliyor olmanız lazım: Coastal Ruins. Daha önceki gibi yolu takip edin, sağdaki merdivene zıplayın ve bu sefer tam karşıdaki kapıdan girip merdivenden yukarı doğrıu ilerleyip bu seviyeyi bitirin.

  Seviye 17

  Temple Of Poseidon

  Merdivenleri takip edin ve yolun sonundaki delikten aşağı inin. Şimdi 5 yöne tercihiniz var. Tam karşınızdaki küçük kapıdan geçin ve odadaki kamıştan yukarıya tırmanın.
  Tam karşıdaki heykelin yanına atlatın ve Trident'lerden birini heykel üzerinde kullanın. Kamıştan aşağı inin ilk geldiğiniz odaya kadar yüzün ve diğer küçük kapıdan geçin. Yolu sonuna kadar izleyin ve dil çıkaran adam suratının altındaki delikten sürünerek geçin. Buradaki heykelde de Trident'i kullanın, geri dönün ve büyük geçitlerden birine girin. Bu geçitlerden birinde duvardaki suratın yanında yerde siyah bir daire var, bu daireye basmadan üstündeki deliğe atlatın, ve ilerleyi buradaki heykele de Trident'i takın. Diğer büyük odada ise benzer yerde tırmanacak bir duvar bulacaksınız, yolun sonunda son Trident'i de taktıktan sonra büyük odaya geri dönüp aşağı boşluğa atlayın.
  Aşağıya düştükten sonra dipteki deliğe yüzün, yüzerek yolun sonuna kadar ilerleyin. Artık peşinizde birsürü hayalet var. İskeletlerle kapışarak karşınızdaki yolu takip edin. Geldiğiniz ilk büyük odadaki iki büyük vazoyu kırın ve yanlarına gidip peşinizdeki hayaletlerden kurtulun.
  Bir sonraki odaya gidip ortadaki mezarı açın ve left gauntlet'i alın, bunu yapınca açılan kapılardan birinden geçin ve yukarı tırmanın. Koridoru izleyin ve bu seviyeyi bitirin.

  Seviye 18

  The Lost Library

  Eğilip bu koridordan çıkın. Yolu izleyip mavi kapıların olduğu alana gelin. Sol ortadaki kapıyı action ile açın ve yolun sonuna kadar koşup kamışa atlayın ve aşağıya kadar inin. Koridrun sonundaki diğer kamıştan yukarıya çıkın. Bu arada bıçaklara dikkat! Geldiğiniz odadaki altın şovalyeyi öldürdükten sonra soldaki sütunun sol yüzündeki merdivene tırmanın. Geçitten geçip kamışa tutunup inin. Burada karşınıza çıkan diğer şovalyeleri de öldürdükten sonra (öldürmek için tam karşılarından ateş edip göğüslerindeki mavi işareti vurmalısınız) yolun sonundaki delikten aşağı inin ve ilerleyin. Geldiğiniz odada bu sefer at üzerinde saldıran şovalyeyi öldürmelisiniz. Dürbün monte edilen ok veya başka bir silah ile bunu başarabilirsiniz. Öldürdükten sonra yere düşen mavi mücevheri alın (Horseman's Gem) ve yukarıya geri dönün. Duvardaki demir kapının yanındaki yere mavi mücevheri yerleştirin. Açılan kapıdan girin ve zinciri sadece 1 kez çekin. Sütuna tırmandığınız yere geri dönün ve aşağı inin. Orta sütundaki yıldızı (Golden Star) levyeyle söküp alın ve sağdaki kapıdan girip, zincirlerin arasından geçin.
  Duvarda dönen dev çarkın olduğu odada yerdeki kapıyı açın ve aşağıya suya atlayın. Yüzerek devam edin ve zinciri çekince açtığınız kapıdan geçip bu odadaki 2 yıldızı daha toplayın. Şimdi seviyeye ilk geldiğimiz kapılı salona sağsalim geri dönün! Bu sefer sağdaki en uçtaki odaya girin ve elinizdeki üç yıldızı duvarlardaki deliklere yerleştirin. Şimdi açılan kapıların ardındaki gezegenleri odanın zeminindeki siyah yuvarlaklara doğru şekilde yerleştirmeniz gerekiyor. Mavi olan en ortaya, ve dışarıya doğru olan halkaların üzerine sırasıyla gri, yeşil, kahverengi ve sarı. Her doğru yerleştirdiğinizin üzerinde parlayan bir küre ortaya çokacak. Sonuncuyu da yerleştirince açılan kapıdan ve koridordan geçin. Geldiğiniz odada amacınız doğru sırayı izleyerek tüm yılanlı meşaleleri yakmak. En kolay metd şu şekilde. Tam önünüzdekinden başlayıp soldan sağa doğru saat yönünde ilerleyerek tüm kolları meşale yanıyor da olsa sırayla indirin veya kaldırın. Sonuncuyu da yapınca tümü yanacak ve odanın ortasında bloklar yükselecek ve ateşten bir hayalet sizi izlemeye başlayacak.
  Hayaletten kaçarak bloklara tırmanın ve yukarıdaki koridora çıkın. Hayalet sizi yakacak olursa yukardaki havuza atlayıp ateşi söndürebilirsiniz. Buradan diğer odaya girin ve hemen solunuzdaki koridoru ve diğer odayı geçerek baştaki büyük odanın balkonuna ulaşın. Karşı taraftaki en sağdaki kapıyı açıp içeri girin, oyunu kaydedin ve delikten aşağı kayın. Tam karşınızdan kaya yuvarlanacak, hemen bulunduğunuz yerden çıkın, bir şovalye var, onu öldürün ve kayanın geldiği rampadan tırmanıp yukarıda soldaki kolu zıplayıp atlayarak çekin, bu arada kayalara dikkat! Yerden yükselen bloklara tırmanın ve buradan tam karşınızdaki çıkıntıya atlayın ve oradan da duvardaki deliğe tırmanın. Yukarıya çıkın ve buradan maymun heykelinin üzerine atlayıp yukarıdaki ipi çekin. Maymunun ağzına doğru geri geri kayın ve aşağıya düşerken ağzına tutunup içeri sürünerek girin. Düşerseniz aynı yere bloğun üzerinden atlayarak da gelebilirsiniz.
  İçerideki kamışa tutunup yukarıya tırmanın ve tam karşınızdaki (yukarda olan) kapıya yürüyün (soldakine henüz girmeyin). Odadaki Pharos Pillar'ı alın ve yerdeki kapağı açın. Geldiğiniz yoldan geri dönün ve diğer kapıdan girin. Sol tarafta iki küçük sütun var, ve bunların yanlarında da iki yükselti. Bu yükseltilerin ikisine de çıkıp sütunlardaki ateşleri yakın ve yerdeki meşaleyi de alıp yaktıktan sonra koridor boyunca ilerleyin. Koridorun sonundaki kapıyı geçince geldiğiniz odada elinizdeki meşaleyi tahta zemin atın ve zemin yanınca açılan delikten aşağı inin.
  Aşağıya indiğinizde Lara'nın baktığı yerdeki kağıdı (Music Scroll) alın ve duvardaki deliğe tırmanın ve mavi kapıyı açın. Başa geri geldik. Şimdi gezegenli odadan itibaren tüm yolu bir daha ilerleyip balkona bir daha gidin ve bu kez tam solunuzdaki kapıyı açın. Biraz önce aldığımız Music Scroll ile Lara&'nın arp çalışını seyredin. Açılan gizli kapıdan ve tünelden geçip zinciri çekin. Büyük mavi kapı açılacak ve buradan aşağıya atlayıp artık bir sonraki seviyeye gideceğiz.

 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  Seviye 19, 20

  Hall Of Demetrius

  Koridoru izleyip geldiğiniz alanda sağdaki yolu takip edip yukarıya çıkın ve yolun sonundaki Pharos Knot'u alıp geri dönün. Diğer taraftaki geçitten ilerleyip yukarı çıkıp filmi seyrettikten sonra Von Croy'un arkanızdan yolladığı üç adamı öldürüp aynı balkona çıkın. Odayı aydınlatan lambayı duvardaki gizli kapılara doğru çekince kapı açılacak. Koridoru izleyip delikten aşağı inince bu seviye bitecek.

  Coastal Ruins 2

  Sudan çıkıp etraftaki eşyaları ve gözlüğü alıp yukarıdaki deliğe merdivene atlayıp tırmanın ve yukarıya ulaşınca da güneşe doğru ilerleyin ve ve suya girin. Suya girdikten sonra dalıp biraz yüzdükten sonra hemen sağınızdaki tünele talın ve küçük mağaraya ulaştığınızda sola dönüp bu tüneli izleyerek seviyeyi tamamlayın.
  Seviye 21


  Pharohs, Temple Of Isis

  Büyük bir mağaraya geldik, tam yukarıdaki hava alın ve bu arada çekiç köpekbalığına dikkat edin. Tekrar suya dalın ve tapınağın önüne gidip soldaki delikten içeri girin.
  Pharos Knot'u yerleştirip suya dalıp diğer deliğe girin ve burada da Pharos Pillar'ı yerleştirdikten sonra tekrar suya girip aşağı dorru yüzün ve tapınağın yarı açık kapısından içeri girin. Merdivenlerden yukarı devam edin ve geldiğiniz odada iskeleti öldürün ve delikteki suya atlayın. Yüzüp geldiğiniz odada duvarlardaki üç yeşil kapıyı açın ve sağdakine girin. Yukarıya çıktığınızda size saldıran Pharaoh Bird'ü öldürüp soldaki merdivenlerden içinde büyük heykel olan odaya çıkın.
  Heykelin iki yanında odanın köşesinde çıkıntılar var, bunlara tırmanın levye ile duvardaki böcek şekillerini (Black Beetle) alın. Her ikisinde de duvardan böcekler çıkacak, bunlara dikkat edin. İkincisini aldığınızda odanın ortasında iki çıkıntı daha ortaya çıkacak. Her ikisinden de yukarı tırmanıp duvardaki blokları ittirince heykelin önünde yerde bir delik açılacak ve buradan içeriye gireceksiniz.
  Böcekler hala peşinizde. Tam karşıdaki heykeli almamız gerekiyor, ancak önündeki eğimli rampadan çıkmamız da şart. Bunu için rampanın kanarına tutunun ve Lara tam yukarıya çıktığında zıplama tuşuna basın ve ters takla ile arkanızdaki rampaya ulaşın. Heykeli (winding key) alın ve solunuzdaki blok paneli ittirin. Bu büyük heykelli odanın giriş kapısını tekrar açacak. Tüm bu yollardan Pharaoh Bird'ü vurduğunuz yere geri dönün ve soldaki merdivenden çıkın. İskeleti öldürüp siyah piramit olan odaya gelin.
  Piramitin solundaki delikten aşağı kayın ve hiç beklemeden karşıya kadar yürüyüp yukarı çıkın yoksa yanarsınız. Bu odadan da duvardaki iki böcek şeklini aldıktan sonra, aşağıya kaydığınız yere atlayın, burası artık tırmanılacak şekle geldi. Yukarı çıkınca böcek şeklini (sağlam olan birini) piramite yerleştirin. Diğer iki çukurda da aynı şeyleri yapıp böcekleri piramite yerleştirdikten sonra geriye dönün ve diğer merdivenleri (solunuzda) çıkarak bir süre için bir sonraki seviyeye geçin. Burada da böcek kabuğu toplayacağız.
  Tam karşınızdaki küçük kapıdan girin ve soldaki rampadan yukarı çıkın. Şekilli duvardaki kapıyı levyeyle açın ve devam edip gene aynı şekilli duvarı açtıktan sonra karşınıza çıkacak delikten aşağıya düşün ve hemen sola dönüp ileride sudan çıkın. Oyunu burada kaydedin. Duvardaki böceği aldıktan sonra buraya düştüğünüz rampadan geri çıkmak için atlama yeteneklerinizi iyi kullanmanız gerekecek. Burada işiniz bitince siyah piramit'e geri dönün ve son böceği de yerleştirin. Piramitten çıkan Mechanical Scarab'ı alıp Winding Key ile birleştirin ve tekrar aynı merdivenlere gidip bu kez gerçekten yeni seviyeye geçin.

  Seviye 22

  Cleopatra's Palace

  Bu kez karşıdaki kapıdan geçince düz ilerleyin. Yerde delikler olan yere gelince Biraz önce birleştirdiğiniz aleti (mekanik böcek) çalıştırın. Böcek ilerledikçe üç grup halinde yerden mızraklar çıkacak ve geri girecek. İlk mızraklar çıktıktan sonra böceği takip edin ve sağ salim karşıya ulaşınca tekrar yerden alın.
  Soldaki kapıdan girin (girerken ve çıkarken tam kapının üstündeki bıçaklara dikkat edin) ve mezardan Right Gauntlet'i alın, iskeleti öldürün ve bu odadan çıkıp diğer yola gidin. Buradaki iskeleti öldürüp yerden çıkan mızrakları aynı metodla geçtikten sonra (böceği almayı unutmayın) sağdaki odaya girin (bıçaklara dikkat) ve mezardan cephane alıp odadan çıkın. Merdivenleri tırmanıp üç yöne giden bir alana geliyoruz. Buradaki saldırganları öldürdükten sonra en soldaki yoldan içeri giriyorsunuz. Tam karşınızdaki duvarda yukarıda bir kol var, zıplayıp çekin ve yerden yükselen bloğa çıkıp duvardaki çıkıntıya atlayıp tutunun ve sağa doğru ilerleyip yukarı çıkın. Odadaki bıçaklara dikkat ederek mezardan Right Greave'i alın. Kolu çektiğiniz yere geri dönün ama açılan kapıdan geçmeyip yolu takip edin ve daha önce açık olmayan sol duvardaki kapıdan girin ve mezardan Pharohs Knot'u alın. Odadan çıkıp sola dönün ve sok köşedeki koridora girin. Dairesel merdivenlerin üzerinde duvardaki deliğe biraz önce aldığınız Pharohs Knot'u yerleştirin.
  Açılan kapıdan girin ve odanın ortasındaki sağlık bulunan yere çıkıp sağlığı alın. Bu sırada diğer çıkıntıda Lara'nın bronz kopyası oluşacak. Odanın diğer tarafında yükselen bloğa çıkıp tavana tutunarak karşıya geçin ve yukarı tırmanın. Yukardaki saldırgan bronz Lara'ya zarar vermeden hemen öldürün. Diğer köşedeki duvardaki deliğe tırmanıp rampadan yukarı çıkın. En yukarıya ulaştınız. Ortadaki platforma atladığınızda sol ve sağda yukarıda iki kol göreceksiniz. Bu kolları atlayıp tutunarak çekeceksiniz, ve her çekişten sonra aşağıya düşeceksiniz. Bu sırada Bronz Lara'ya saldıran uçan yaratık her saldırışında sizin enersiniz azalacak. Tüm bu işler sırasında saldırganlara da dikkat etmeyi unutmayın.
  Her iki kolu da indirince en yukarıda yine sol ve sağda iki kapı açılacak. Kapıların ardındaki deliklerden çıkan Ornate Handle ve Hathor Effigy'yi alıp birleştirin ve Portal Guardian'ı yaratın. Şimdi de bunu yine bu en üst katta girişin tam karşısındaki çubuğa yerleştirin ve açılan kapıdan içeri girin. Filmi seyrettikten sonra gizli kapılardan çıkan iki Amazon Gardiyan saldıracak. İkisini de öldürüp çıktıkları kapılardan girip Left Greave ve Breast Plate'i aldıktan sonra Lara'nın filmde oturduğu tahtın yanındaki deliklerden birnden aşağı inin bu seviyeyi bitirin.

  Seviye 23

  City Of The Dead

  İlginç filmi seyrettikten sonra motordan indiğinizde size ateş eden iki adam ve bir makinalı tüfek var, adamlar binadan makinalı ise yolun köşesinden ateş ediyor, panik yapmadan binanın altına koşun ve hepsini yokedin. Aşağıdaki adamdan Revolver düşürüyor, bunu mutlaka alın çünkü çok etkili bir silah. Motora binin, ilk köşeyi dönünce çıkan adamı ezin, diğer köşeyi dönünce yukarda duvarın arkasındaki adamı motordan inip öldürün, uzaktaki adamı da dürbün taktığınız revolver ile öldürün. Son öldürdüğünüz adamın arkasında X şeklinde çitler var. Karşınıza çıkan diğer adamları da öldürerek buraya kadar gelin.
  Şimdi geldiğiniz yol ayrımında sola devam edin, ağır bir makinalı tüfek atışı başlayacak. Ölmeden karşı duvara kadar gidin ve öncelikle size saldıran adam varsa önce ondan kurtulun. Yüzünüzü geldiğiniz yola dönün, tam sol çaprazınızdaki binaya koşarak gidin, kapıyı açın ve içeri girin. Yerde kapağın üzerinde yatan adamın cesetini kenara çekin. Karşıdaki deliğe girmeye çalışmayın boşuna, şimdi giremezsiniz. Motora Geri dönün ve bu sefer biraz önceki yol ayrımından bu kez sağa devam edin. Sol köşede bir çıkıntı var, oraya tırmanın ve delikten içeri sürünerek girin. Devam edip geldiğiniz odadaki kolu çekince biraz önce üzerinden ceset çektiğiniz kapak açılacak. Buraya tırmanın ve biraz önce duvarda girmeyi denemeyin dediğimiz delikten içeri sürünerek girin.
  Sürünüp girdiğiniz yerde tam tavandaki kapağın altına geldiğinizde yukarıdan bir görüntü gelecek. Daha sonra bir şekilde buraya gideceğiz. Şimdi siz kolu çekip yukarıdaki taş kapının açıldığını görüp geldiğiniz yoldan motorunuza geri dönün, biraz motor kullanalım. Şimdi X şeklindeki çitlerin olduğu yere motorla atlamamız gerekiyor. Bunu en kolay yolu yol ağzındaki toprak yükseltiyi kullanmak. Çitlerin arkasına motor ile birlikte geldiğinizde zemin motorun ağırlığıyla aşağı çökecek.
  Şimdi motordan inin ve önünüzdeki ilk yüksekliğe çıkıp arkadaki deliğe kendinizi bırakın ve suya düşün. Sudan çıktıktan sonra yolu takip edin ve sağdaki odada yarasaları öldürdükten sonra odanın sağındaki rampadan aşağı kayın. Aşağıdaki cesedin yanından lazer dürbünü alın ve ölü adamın yanından köşeyi dönünce durup karşı duvar ile tavanın bulunduğu yere bakın. Oradaki çıkıntıya tutunup sağa doğru çıkabileceğiniz yere kadar ilerleyin. Şimdi revolver ile dürbünü birleştirip karşı odada sallanan mavi küreyi vurup içindeki hayaleti serbest bırakın. Sonra aşağı inip koridorun sonundaki pembe merdivenlerden çıkıp suya atlayın. Sudaki kuvvetli akıntının sizi getirdiği delikten yüzüp sağ ve yukarı ilerleyip sudan çıkın ve aşağı inin. Kendinizi biraz önceki cesedin yanında bulacaksınız. Biraz önceki hayalet suyu dondurdu. Karşıya geçip kolu çekin ve açılan kapıdan geçip mavi kapıya kadar gidin. Mavi kapıyı levyeyle açıp sağlığı alın ve odadan çıkınca ilk sağa dönüp tırmana tırmana ilerleyin. En son tırmandığınız yere eğilerek çıkın. Bu seviyeye ilk geldiğimiz yere çıktık. Şimdi Bu kenardan aşağıya sarkıp sağa doğru ilerleyip boşluğa gelince yukarı çıkın. Tam karşınızdaki duvarda kol var, daha önce defalarca yaptığımız gibi zıplayıp tutunarak bu kolu indireceğiz. Aşağıda karşılaştığınız adamı öldürdükten sonra motorun yanına gidin. Motorunuzu rampaya doğru sürüp duvarı kırın ve dışarı çıkın.
  Biraz önce açtığınız kapıdan geçerek devam edin, ileride göreceğiniz merdivenlerden en yukarıya kadar çıkın ve buradaki rampadan son hızla karşıya atlayın. İçerideki ilk büyük rampadan sonra yukarıya sola çıkan küçük rampanın önünde durun ve bu odanın köşesindeki deliken içeri girip buradaki kolu çekin. Motora binip küçük rampadan çıkıp tekrar merdivenlere dönün. Aşağıya bir ik basamak indikten sonra kolu çektiğinizde solunuzda kolu çektiğiniz zaman yükselen bloğu göreceksiniz. Üzerine çıkın ve sağa dönüp zıplayıp bir üst kata erişin ve sonuna kadar koridoru takip edin. Koridorun sonunda yol bittiğnde karşı çatıdaki makinalı tüfeği göreceksiniz. Atlayıp çatını kenarın tutunun ve yukarıya çıkın. Daha önce cesedin yanındaki delikten girince çektiğiniz kol buradaki kapıyı açmıştı.
  Koridorun sonunda ateş eden makinalılar ve variller göreceksiniz. Varillere ateş edip makinalıları patlatın ve kenara kadar gelip sokağın diğer tarafındaki çatıya atlayın. İleride köşede göreceğiniz kolu çekin ve bu seviyeden çıkış için kapıyı açın. Motorunuza dönün, cesedin olduğu odaya kapıyı kırarak ilk defa girdiğiniz yere gidin ve tam karşısındaki kapıdan geçip bu seviyeyi tamamlayın.

 9. 9
  InKusTe
  Usta Üye
  Seviye 24

  Chambers Of Tulun

  Önünüzdeki rampadan aşağı inin, sağa dönüp buradaki adamı ezdikten Motordan inip yukarıdaki adamı öldürün ve motorunuzu rampanın karşısındaki deliğin önüne park edin. Delikten içeri girin, ilk blokları geçtikten sonra solda dipte Grenade launcher var onu alın ve karşıya koşup büyük kapıdan çıın. Sağdaki mekanik kuşu öldürüp tam ters yönde sola doğru ilerleyin. Karşınıza dev gibi bir muhafız çıkacak. Amacımız muhafızla ilk karşılaştğımız yerdeki tekeri 3-4 kez zarar görmeden çevirmek, çünkü çok fazla zarar veriyor. O peşinizde siz önde tekrar büyük tapınağa girin ve karşıdaki deliğin yanındaki bloklardan birine çıkın.
  Arkanızı dönün ve karşıdaki boşluğa koşarak atlayın. Açıklığa çıkın ve sola dönüp kenara gelerek ve koşarak atlayarak karşı duvardaki aralığa tutunun, bu şekilde sağa doğru ilerleyip yukarı çıkın. Şimdi tekrar sağa dönüp duvardaki tutunacak yere atlayın ve sağa doğru devam edip duvarın diğer tarafına geçin. Buradaki koridoru izleyip en tepeye kadar çıkın. Çatıdaki kolu çekerken muhafızın tapınağın içinde olmasına dikkat edin, çünkü kapılar kapanacak ve amacımız muhafızı içeride hapsetmek (kapılar bir süre sonra tekrar açılacak, onun için buralarda fazla oyalanmayın). Şimdi arkanızı dönüp çatının sağ kenarına gelin ve koşarak sağdaki aralığa atlayın, buradan da ipe doğru çıkıntının üzerine yürüyün. Koşarak ipe atlayıp tutunun ve tam sağa dönün. Tam karşınızdaki açıklığa değil şağdakine atlayacaksınız. Buradaki askerlerle hiç oyalanmadan hemen önünüzdeki delikten aşağı inin ve parkettiğiniz motora binin, ilerden sola dönün ve son sürat karşıya atlayıp hiç durmadan tapınağın büyük kapısının önüne kadar gelin. Burada mecburen motordan iniyoruz ve muhafızın ilk ortaya çıktığı yerdeki tekerleğe doğru koşmaya başlıyoruz. Tekerleği sağda kapı açılana kadar çevirin ve içeri girin, dikkat kapı yavaş yavaş kapanıyor. Karşı duvardaki basamaklara tırmanıp bu bölümü şimdilik bitirin.
  "Aslında çok daha kısa bir yol var: sağlık stoğum da iyi, hiç bu kadar uğraşmadan, direk olarak tekeri çevirir ve bu arada muhafızın verdiği zararı sağlık ile iyileştirip kapıyı açarım" diyenlere kötü haber, eğer yukarıda anlatılanları çok çabuk bir şekilde yapmazsanız kapıyı geçseniz bile o merdivene bir türlü tırmanamıyorsunuz.

  Seviye 25, 26

  Citadel Gate

  Aşağı inin ve yaralı adamın konuşmasını dinleyin daha sonra sokaklar boyunca bir yaratık ortaya çıkana kadar ilerleyin. Tam yaratığın önünden koşarak geçin, bu arada dikkat edin yanmayın, eğer beklerseniz yanar, çok yavaş kalırsanız yaratığın yolladığı uçan böceklere yem olursunuz, onun için depar atın. Birkaç köşeyi de döndükten sonra mavi ışıklı bir alana geleceksiniz. Karşınızdaki tümseğe çıkın geçin (yani sağa devam ediyoruz) ve sağ duvardaki boşluğa tırmanın. Aşağı inerken kısa bir film seyredin.
  Karşı duvardaki ortadaki kolu çekin, arkanızı dönün ve sağ ileri köşeden yukarı tırmanın. Yukarıdaki kolu çekin, aşağı inin ve bu sefer en soldaki kolu çekin. Arkanızdaki mezar açılacak. Şimdi de en sağdakini çekin ve diğer mezar da açılsın.
  Size uzak olan mezarın altındaki deliğe girin, aşağıdaki koridorda bir kol daha var ama sapı yok, levyeyi kullanın. Diğer mezarın altındaki koridorda bir kapı açılacak, şimdi o çukura gidip kapıdan geçin ve karşıdaki kolu çekip hemen buradan çıkın. Aşağıdaki kolu çekince burada bir kapı açıldı, koridor boyunca yukarıya kadar ilerleyin. Yukarıda yine kısa bir film var. Filmde kullanacağınız ip gösteriliyor. Koşarak ipe tutunun ve sallanı yine tam karşıdaki çıkıntıya atlayın. Sola dönüp Karşınızdaki çatıya, sonra da diğerine atlayın. Burada amacımız çatıdan çatıya atlayarak sokak boyunca ilerlemek. İçinden ruruncu renkli gelen deliğe kadar devam edin ve koşarak buraya atlayıp çıkın. Koridor boyunca ilerleyin ve diğer ucundan sağ taraftaki devrik aracın olduğu yere koşarak atlayın. Şimdi jipin arkasında nitrous oxide canister bulacaksınız (Nitro: bunu motorsiklette kullanacağız). Şimdi tekrar kenara gelip karşıdaki taksinin önündeki boşluğa atlayın ve yaratığa dikkat ederek yaralı adamın yanına geri dönün, filmi seyrettikten sonra bu seviyeye geldiğiniz duvara tırmanıp bir önceki seviyeye geri dönün.

  Chambers Of Tulun 2

  Merdivenden inip sağa dönün ve yukarı tırmanıp dışarı çıkın. Motorunuza geri dönüp binin ve hemen önündeki rampadan yukarıya devam edip bu bölümün şimdilik bu kısmını da bitirmiş olun.

  Seviye 27

  Trenches

  Motordan inin ve sağa doğru devam edip, ağacın yanından geçerek kutuların ve makinalı tüfeğin olduğu yere kadar ilerleyin. Kutuların ardında eğilerek makinalının ateşinden korunun. Bu pozisyondan makinalının yanındaki yakıt varilini ateş ederek patlatın, patlatamazsanız ilerleyemezsiniz. Şimdi en alçak kutuya tırmanıp buradan makinalı tüfeğin tam arkasındaki duvara koşarak atlayıp tutunun ve tırmanınca oradaki delikten aşağı inin. İlk sağa döndüğünüzde sol duvardaki delikten sürünerek içeri girin. Duvarlardan çıkan buharlara ve ateş eden adama dikkat ederek buradan çıkın.
  Hemen sağınızdaki boşluğa girip soldaki duvara tırmanın ve arkanızı dönün. Koridordaki alev makinasını ve kötü adamı uzaktan atış yaparak öldürün ve koridora geri dönün ve ilerleyin. Koridorda sağdaki ilk deliğe sürünerek girin ve yerdeki disketi (weapon key code) alın. Buradan da çıkın ve tam karşıdaki kenara atlayıp tutunun. Buhara dikkat ederek sağa doğru tutunarak devam edin ve yanan jipin yanında aşağı inin. Jipin motorunu levye ile kurcalayınca bir boru elde edeceksiniz. Şimdi bu boru ile nitrous oxide canister'ı birleştirip nitrous oxide feeder elde edin. Şimdi geldiğiniz yoldan motorunuza kadar dönün ve bunu motorunuza yerleştirin. Yerleştirmek için motora bindiğiniz konuma gelip eğilin ve inventory'den nitrous oxide feeder'i seçip use deyin. Artık motoru kullanırken depar tuşuna bastığınızda motorunuz roketlenecek. Şimdi gerisin geri Chambers Of Tulun'a geri dönün.
  Seviye 28

  Chambers Of Tulun 3

  Geriye dönünce sola dönün ve sol duvarın önündeki basamakları motorunuzla tırmanırken motoru roketleyip motorla birlikte karşıdaki boşluğa erişin. Motordan inin ve soldaki duvara çıkıp ve sağdaki kapıdan girin ve adamı öldürün. Rampadan aşağı kayın ve karşıya ilerleyin. Odadaki nöbetçiyi öldürüp yerdeki meşaleyi aldıktan sonra aşağı kaydığınız rampanın önüne kadar gelip sağa dönün ve eğimli koridordan aşağı kadar inin. Sağ duvarda merdiven olan odaya gelince soldaki kapıyı açın ve buradaki adamı öldürüp meşaleyi yakın. İlk geldiğiniz yere dönün ve tam karşınızdaki rampaya çıkıp tavandaki yangın söndürme aletine meşaleyi tutup (action tuşu ile) yangın söndürme sistemini çalıştırın.
  Sular fışkırmaya başlayınca solunuzdaki kapı da açılacak. İçeri girip buradaki kolu çekin. Kolu çekince çelik bir kutu göreceksiniz ve yangın söndürme sistemi duracak. Şimdi tekrar meşaleyi aldığınız odaya gidin ve sağ üst köşedeki boşluşa çıkıp öbür taraftan inin. Solunuzdaki X şekilli kutuyu parçaladıktan sonra arkasındaki kapının kilidini laser + revolver ile nişan alıp ateş ederek kırın ve kapıdan girin ve duvardaki delikteki anahtarı alın. Kol olan odaya geri dönüp diğer kapıdan çıkın. Motorunuza binin ve biraz önceki seviyeye geri dönün (Trenches).

  Seviye 29

  Trenches 2

  Sağdaki yeşil ışıklı yerdeki merdivenlere doğru ilerleyin. Tam merdivenlerdeyken sağınızdaki bloğa çıkın, sağa dönüp tavandaki kola atlayıp tutunun ve kapağı açın. Şimdi sol üstteki aralığa sürünerek çıkın. Böylece bir açıklığa gelene kadar ilerleyin, ama son açıklıktan henüz aşağı inmeyin. Şimdi bu son çıkıntıya asılı durumda sola doğru yol bitene kadar ilerlememiz gerek ama yolumuzu tılayan bir sütun/taş var. Bunu revolver + laser ile vurup yolunuzu açın ve tutunarak sola doğru ilerleyin. Aşağı indiğinizde sokak lambasının yanındaki tavana tutunacak yere zıplayıp tutunun ve karşıya geçin.
  Nöbetçiyi öldürdükten sonra sağa dönün ve biraz önce aldığınız anahtar ile kapıyı açın. Dışarı çıkınca tam karşınızdaki duvardaki aralığa atlayıp tutunun ve sola doğru ilerleyip yukarı tırmanın. Yukarı çıktığınızda sol duvardaki boşluktan bakınca karşıda kırmızı bir buton göreceksiniz. Laser + revolver ile bunu vurum. Vurunca altındaki kutu gibi şeyden duman çıkacak. Şimdi motorunuza geri dönün.
  Motorla birlikte sola dönün. Karşınıza iki sıra merdiven gelecek. Bunlardan sağdakini izleyerek atlayış yapacağız. İstediğimiz yere atlayabilmek için bu merdivenin sol tarafında kalmalı ve sürekli roketleme yapmalısınız. Eğer istediğiniz yere atlayamazsanız bu seviyeyi de geçemezsiniz. Atlarken önce merdivenleri geçeceksiniz, ardından dar bir aralıktan tırmanıp atlayışı burada gerçekleştireceksiniz. Atlamadan önce oyunu kaydetmeyi unutmayın. Başarıyla atladıktan sonra motordan inin ve sağ duvardaki merdivene tırmanın. Koridoru izleyip şimdilik bu bölümü de bitirin.

  Seviye 30

  Street Bazaar

  Merdivenden aşağı inin ve yerde yatan adamın yanına gidin. Filmi seyrettikten sonra adamın verdiği mine detonator body'yi (mayın patlatıcı) alın. Sonra duvarın yanındaki masadan handle'ı (kol) ve arabanın arkasından da krikoyu (car-jack body) alın. Şimdi adamın yanındaki duvardaki kırmızı butona basın ve açılan kapıdan çıkın. Koridordan ilerleyip merdivene tırmanın ve yukarıya kadar çıkın. Atlayıp tavana tutunun ve sağdaki boşluğa ilerleyip inin. Hemen yukarınızdaki delikten diğer odaya geçin ve önünüzdeki bloğa çıkın. Şimdi biraz önce aldığınız handle ile krikoyu birleştirin ve duvardaki aralığa koyup çalıştırın (action) ve tavandaki kapağı açın.
  Yukarıya çıktığınızda şimşek benzeri ışığın arkasına geçmeniz gerekiyor. Soldaki geçitten geçin. Şimşeğin arkasında üzerinde tahta bir sepet olan makinayı diğer tahta kutuları sağa sola ittirdikten sonra şimşeğin üzerine ittirin ve şimşeğin köprüyü parçaladığı filmi seyredin, bu arada kavrulmamaya da dikkat edin.
  Soldaki köprüye gelin ve koşarak karşıdaki merdivene tutunun ve sola doğru inecek bir yere gelene kadar devam edin. Şimdi merdivenin yanındaki delikten ve yolun sonuna kadar aşağı inin. Rampanın altında başı olmayan asker cesedinin yanındaki disketi alın ve ilk baştaki askerin verdiği mayın patlatıcıyla birleştirin. Artık gerçek bir mayın patlatıcınız var. Hareketlenen müzik size bir tehlikeyi bildirecek: Egyptian bull. Kurtulmak için bir rampanın üzerindeki odadaki kutuların üzerine çıkın. Odanın köşesindeki kahverengi kutuların ardında gizli bir geçit var. Bu geçide girebilmek için boğanın kutuları ittirmesini sağlayın. Geçitten firip yukarı çıkın ve buradaki nöbetçiyi öldürdükten sonra duvardan ışık gelen kapıdan geçip bu bölümden çıkın.

 10. 10
  InKusTe
  Usta Üye
  Seviye 31, 32

  Trenches 3

  Tanıdık bir yere döndük gene. Arkanızı dönüp ağacın olduğu yerden geçip daha önce motor ile atladığımız merdivenlere gelin. Burada amacımız motor ile atladığımız yere yaya olarak ulaşmak. Bu kez soldaki merdivendendevam edin ve nöbetçiyi öldürünce sağdaki kum birikintilerinin olduğu yerden yukarıdaki merdivenin olduğu yere (daha önce tırmanmıştık) çıkın ve yine bu merdivenlerden çıkarak tekrar Street Bazaar seviyesine dönün.
  Tamirhanede bu kez kırmızı tuş ile açtığınız kapıdan değil adamın yanındaki kapıdan girin. Koridorun sonundaki kapıyı açtıktan sonra buradaki nöbetçiyi öldürün ve sola doğru yolu izleyin. Sağdan çıkan adamı öldürdükten sonra üzerinde kurukafa resmi bulunan işaretlere doğru ilerleyince bu alandan çıkmış olacaksınız (Trenches seviyesine geri döndük). Bu işaretler ileride mayın tarlası olduğunu gösteriyor. Mayın patlatıcınızı kullanıp mayınları etkisiz hale getirdikten sonra diğer tarafa geçin ve buradaki kırmızı tuşa basın.
  Sağınızda açılan kapıdan geçtiğinizde motorunuza kavuşacaksınız. Motora binin ve açtığınız kapıdan motorla girin, sola dönüp nöbetçiyi ezdikten sonra rampadan çıkın ve Citadel Gate seviyesine geri dönün.

  Citadel Gate 2

  Motorunuzu roketleyip mayın tehlike işaretlerinin arkasındaki uçurumdan atlayın. Bu arada karşınıza çıkan timsahları ezmeyi de unutmayın. Yaratığın olduğu yerden geçerken motorunuzu roketlemeyi unutmayın ve yaralı adamla konuştuğunuz yere kadar gelin. Filmi izleyin ve Citadel seviyesine girin.
  Seviye 33

  Citadel

  İlerleyin ve Lara'nın arkadaşı Jean-Pierre'i kurtarmasını ve Von Croy'un eski bir tableti buluşunu seyredin. Simdi sola doğru devam edin ve sol üst köşedeki merdivenlerden çıkın. Koridorun sonundaki alt kattaki büyük kapılar açılsın. Burada biraz cephane bulacaksınız). Kolu çektiğiniz odadaki meşaleyi alın ve duvardaki ateşlerden biriyle yakın. Şimdi aşağıya inin ve zıplayarak yukarıdaki ipi yakın. Kolu çaktiğinizde açılan büyük kapının olduğu odaya gidin. Kapıların yanında zemin siz ipi yakınca parçalandı ve bir delik açıldı.
  Bu delikten aşağı inin ve yolun sonuna kadar gidin. Bu arada bir de nöbetçinin sizin için hazırlık yaptığını seyredeceksiniz. Oyunu save edin. Soldaki çıkıntıya atlayın. Burada hemen yanımızdaki merdivenlerin üzerindeki çıkıntıya çıkın. Karşımızda yukarı çıkan merdivenleri göreceksiniz, ama buraya atlamayın, onun yerine kenara gelin ve arkanızı dönüp kenardan sallanın. Şimdi aşağıda başka bir çıkıntı göreceksiniz. Kenarı bırakın ve düşerken tekrar action tuşuna basıp aşağıdaki çıkıntıya tutunun. Sürekli bu şekilde sağa doğru devam edin ve en sonunda ulaştığınız deliğe sürünerek tırmanın. Deliğin diğer ucundan çıkıp suya düşün. Sağ üst köşedeki deliğe tırmanın. Oyunu save edin.
  Bu delikten arka arka sarkıp kendinizi aşağıya bıraktığınızda rampadan kaymaya başlayacaksınız. Hemen ters atlayış ve ardından da diğer rampaya değdiğiniz anda ileri doğru atlayın yapın ve action tuşuna basın. Böylece kayarak indiğiniz duvarın sağındaki duvardaki çıkıntıya tutunmuş olacaksınız. Tekrar denemek isterseniz biraz önce save ettiğiniz yeri tekrar yükleyebilirsiniz.
  Şimdi bu asılı pozisyonda sola doğru ilerleyin ve ilk fırsatta yukarı çıkın. Burada küçük medi-pak var. Şimdi arkanızı dönün ve tam karşıya koşarak atlayın ve tutunun. Yolunuza çıkan adamları öldürerek solunuzdaki merdivenden yukarı çıkın ve tepedeki kolu çekin. Şimdi kolun yanındaki delikten sarkın ve aşağı düşün. Sola doğru merdivenlerden aşağıya devam edin.
  Filmi seyrettikten sonra geldiğiniz odada 4 tane taş var. Her taşın üzerinde W (West - batı), E (East - doğu), N (North - kuzey) ve S (South - güney) harfleri var. Bu harfleri ve pusulanızı kullanarak her taşı odanın uygun yönlerdeki kenaralarında bulunan yuvarlak işaretlerin üzerine iterek/çekerek yerleştirin (odaya girince sol karşı köşedeki geldiğimiz merdivenin önündekine, ortadaki sola ve diğer ikisi de tam yanlarındaki yuvarlaklara). Bunu başarınca odanın diğer kenarlarındaki üç kapı da açılacak. Bu kapılardan batıdakine (geldiğiniz merdivene göre soldakine) girin ve aşağıya devam edin. İlk geldiğiniz yerde tırmanın ve tam önünüzdeki delikten aşağıdaki suya atlayın. Şimdi suyun altında pusulanız yardımıyla S (south - güney) duvarındaki delikten içeri yüzün, koridoru takip edin ve yolun sonunda tavandaki kolu çekin. Şimdi geldiğiniz deliğe geri yüzün, nefes alın ve N (north - kuzey) duvarındaki deliğe yüzün. Koridoru takip edin ve geldiğiniz odada sudan çıkın. Şimdi odadaki kapıdan geçip yolu takip ederek taşların olduğu odaya geri dönün.
  E (east - doğu) duvarındaki kapıdan geçip yolu izleyin, nöbetçileri öldürüp kolu çekin. Şimdi biraz önce sudan çıktığınız odaya geri dönün (N) ve tekrar suya girip ilerleyin. Biraz önce yaptığımız işler sayesinde ortadaki odada suyun bir kısmı boşaldı. W (west - batı) duvarındaki deliğe tırmanın ve yolun sonundaki kolu çekin. Suya girdiğiniz odaya dönüp bu odadaki zinciri çekin. Bu arada suyun bir kısmı daha boşaldı bu yüzden geri döndüğünüz yolun çoğunu yürüyerek geçeceksiniz. Zinciri çekince açılan kapıdan geçin ve yolun sonundaki delikten tırmanıp diğer tarafa geçin. Burada Von Croy'un uyandırdığı iskelet şovalyeler size saldıracak. Onları öldüremezsiniz. Buradan çıkış yolu yukarıda ama önünde tahta barikat var. bu barikatı siz yıkamazsınız, ancak şovalyeler size vurmak için geldiklerinde eğer bu tahtaların önündeyseniz ve son anda kenara çekilirseniz size değil tahtalara vururlar ve geçit açılır. Bu işi başarı geçide girin ve yukarı tırmanın. Her iki taraftan meşaleyle aydınlatılan yolu takip edin ve filmi izleyip bu seviyeyi bitirin.

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Tomb Raider: The Last Revelation Rehber

  Reklam  Çok Teşekkür Ederim :) Thumbs Up

 12. 12
  Ziyaretçi
  Ben bu oyunu indirmiştim. Gerçekten süper bir oyun. Herkese tavsiye ediyorum.

+ Yorum Gönder
tomb raider the last revelation tam çözüm,  tomb raider 4 tam çözüm,  tomb raider 4 bölümleri,  tomb raider last revelation tam çözüm,  tomb raider okla ip atma
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi