Tomb Raider: Chronicles Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Tomb Raider: Chronicles Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Tomb Raider: Chronicles Rehber

  Reklam  Tomb Raider: Chronicles Rehber

  Forum Alev
  Giriş

  Merhaba, sizler için bu çözümü hazırladım. Niye mi yaptım bunu? Hmmm, şöyle açıklayayım; 1996'dan beri Tomb Raider oynuyorum; yani TR1 ilk çıktığından beri... Peki nedir Tomb Raider'i ben ve dünyadaki milyonlarca insan için bu kadar çekici kılan? Lara'nın güzel bacakları mı? Seksi kıyafetleri mi? Hayır, elbetteki Lara'nın güzel bir bayan olması oyuna bir çekicilik kazandırıyor. Asıl nedenleri kısaca anlatayım. Tomb Raider bugüne kadar üretilmiş en akıcı kontrol imkanı veren oyundur. 360 derece dönüş ve %100 kontrol imkanı sağlar. Kısacası atlarsınız, zıplarsınız, yüzer, ateş eder, tırmanır hatta amuda kalkarsınız. Eminim başınıza sıkça geliyordur; özellikle fps tarzı oyunlarda kahramanımız duvarları deler, yaratıkları parçalar ama 20 santimlik bir engelin üstünden atlayamaz, işte bu gibi ufak ayrıntılar sizi sıkıyorsa ve hareket anlayışınız sadece silahın aşağı-yukarı bakması değilse Tomb Raider aradığınız oyundur. Bununla beraber Niye Tomb Raider? Niye Lara? sorusunu yanıtlamak istiyorum.
  • Kontroldeki Akıcılık
  • Oyunun geçtiği fantastik mekanlar
  • İnanımaz derecede zekice hazırlanmış seviyeler
  • Her yaştan oyuncuların çözebileceği, sıkmayan bulmacalar ve sıkı oyuncular için hazırlanan secret'lar
  • Gerçekçi grafik motoru (Eleştirildiği nokyaların başında bu geliyor, özellikle açılar ama unutmamak lazım ki oyun mükemmel bir akıcılığa sahip koskoca bir dünyada geçiyor ve TR1 - TR4 arasında grafik adına birçok iyileştirme yapıldı.)
  • Lara'nın acımasız korsan yönü vee tabii ki müthiş karizması.
  Evet, özetle bunları sayabilirim. Bunlar benim sebeplerim ve herkes benim gibi düşünmek zorunda değil. Tomb Raider TR3 ile zirve yaptıktan sonra bir düşüş trendine girdi. Hala milyonların sevgilisi olsa da artık değişimin zamanının geldiğini Core Design ve Eidos'da gördü. Şimdi ne olacak? Tomb Raider yeniden yapılanmaya gidiyor. TR1 - TR5 arasında kullanılan oyun motoru artık emekliye ayrılacak ve TR5 PC Versiyonu'nun yanında satılacak. Yepyeni bir oyun motoru geliştiriliyor; benzeri görülmemiş grafikler ve çok daha gerçekçi bir oyun planlanıyor. Tomb Raider 6 Next Generation ismini taşıyacak bu oyunu 2001 Kasım'ında göreceğiz . Bu proje sürerken hem Tomb Raider oyuncuları sıkılmasın hem de biraz cebimizi dolduralım düşüncesiyle kısa metrajlı bir oyun hazırlandı. Evet bu yeni oyunun adı Tomb Raider 5 Chronicles; aslında serinin bir devamı olarak görülmesi pek doğru olmaz. Oyun hem kısa hem de oyuncuların tepkisini ölçmek amacıyla Metal Gear veya Thief tarzı bölümler eklenmiş. Neyse lafı kısa kesip artık klasik Tomb Raider'ların son örneğinin çözümüne başlayalım. Gelişmiş Hareketler:
  (Temel hareketler için oyunun Readme dosyasına bakabilirsiniz)
  • Suya Balıklama Dalış: ileri yön tuşu + zıplama + güvenli adım tuşlarına birlikte basarak yapabilirsiniz.
  • Burgulu Dalış: Yukarıdaki hareketi oldukça yüksek mesafelerde deneyin ve atlamayı yapar yapmaz roll tuşunu basılı tutun.
  • Amuda Kalkma: Bir platform yada kayaya asılıysanız ve kendinizi yukarı çekecekseniz güvenli adım tuşunu basılı tutun.
  • Kare Mesafesi: Koşarak atlayacaksanız ve aradaki mesafe milimetrik ayarlanmışsa, tam uca gelince zıplamak yerine bir de bunu deneyin; atlayacağınız yerin ucuna kadar gelin ve 1 kez geri yön tuşu'na basın koşmaya başlayın ve ilk adımı attıktan hemen sonra zıplama tuşunu basılı tutun işte size % 100 garantili yöntem.
  • Havada Roll: İleri ya da geri zıpladığınızda havada yön değiştirebilirsiniz. Örnegin ileri zıpladınız havada roll veya geri tuşuna bastığınızda yön değiştirebilirsiniz.
  • Pistol Kullanımı: Pistoller çok etkisiz gözükse de öyle değil. Pistolleri bol bol sıkarak önünüzü aydınlatabilir veya yüzyüze döğüşlerde hep düşmanın arkasında kalarak (Lara tüm rakiplerinden çeviktir) veya düşmanı karşınıza alıp sürekli sağa ve sola yan takla atarak oyunu sadece pistol kullanıp tamamlayabilirsiniz.
  Önemli Not: Bu çözümü oyunun hem PC hem de PlayStation versiyonları için kullanabilirsiniz. İki versiyon arasıdaki ufak farklar yazıda ayrıca belirtilmiştir. Çok gerekmediği sürece bu çözüme kesinlikle bakmayın ve hile yapmayın. Yoksa gereken heyecanı asla yakalayamazsınız. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Tomb Raider: Chronicles Rehber

  Reklam  Streets of Rome

  Sevgili Lara'mız bu kez parasıyla çok değerli bir taşı satın almak istiyor (Mercury Stone). Ancak TR1'den tanıdığımız Larson ve Pierre anlaşmayı bozuyor. Bu arkadaşlar hem parayı tahsil etmek hem de taşı vermemek istiyorsa da karşılarında koskoca Lara Croft olduğunu hesaba katmıyorlar. Bu kez Lara taşı zorla alıyor ve Roma sokaklarında geçen bir koşturmaca bu şekilde başlıyor. Başlangıçta yol ikiye ayrılıyor; sol taraf antrenman için ayrılmış gibi gözüküyor ama secret 1 burada, havuzu bulun ve bu havuzda dalıp (1) diğer havuza geçin. Daha sonra ise ipten karşıya geçmek yerine aşağı inin rafı bulun ve itin... Şimdi oyuna başladığımız yere dönelim sağdan ve tekrar sağdan giderek duvardaki figüre dokunun ve demir kapıyı kaldırın, tekrar başa dönün ama bu kez ikinci soldan girin yolu takip ederek sarmaşıklarla kaplı zemin kata inen kapıdan girin ve az önce kaldırdığınız demir kapının ardındaki switch'e basın şimdi arkanızda bir küp belirdi (bu sırada çıkan yarasalara karşı yapabileceğiniz tek şey bir an önce küp'e çıkmaktır)... Hemen yukarı çıkın, evi dolaşın camlar TR2 'deki gibi kırılabilir cinsten. golden key'i alın. Soldaki camdan gideceğiz. Anahtarla birlikte fıskiyenin olduğu yere geri dönün ve kilitli kapıyı açın, yeni geliştirilen ipte yürüme numarasını burada deneyeceğiz. İpin olduğu yere çıkmadan solda garden key var onu alın, sonra sağdan ipin yanına çıkın (ip hiç zor değil action ve yön tuşlarını kullanın eğer Lara dengesini kaybederse yavaşça diğer yöne basın ve action+ileri yön tuşuyla yürümeye devam edin) karşıya geçip aşağıya inin switch'i gördünüz herhalde hemen çekin ama kapıdan çıkmayın. Arkanızı o switch'e dönün. Şimdi ileri soldan devam edeceğiz. Yolun sonunda merdivenleri çıkın revolveri alın ve mavi kapıyı tekmeleyip açın içeriden lasersight'i de alın ve fıçıların yanındaki kapıyı silahla açarak (2) içeriden garden key 2'yi alın (Fareler bayağı bir aşama kaydetmişler TR1'den beri).
  Koşarak olay mahallinden uzaklaşın. Merdivenlerden inip dümdüz devam ederek bahçeye gelin ve 2 garden key'i de yerlerine takın. Bahçenin kapısı açıldı soldan gidip içeri girin, 3 kafalı ejdere yaklaşınca demo girecek. Eski dostlar Larson ve Pierre buradalar tanıyan tanır (3). Kontrol tekrar bize geçince yerine takılması gereken 4 sembol olduğunu görüyoruz.(Hmmm pek kolay olmayacak). Sağdan devam edin kısa bir demo ve çanı görüyoruz, olay yeterince açık çanı vurun (Bu arada belki dikkatinizi çekmiştir gerilerde açılmayan tahta bir kapı vardı ve çanı vurunca açıldı şu anda secret 2). Çanın solundaki merdivenleri çıkın yine solda kapalı olan pencere açıldı; girin ve switch'e basın; yine bu odada secret 3'ü bulabilirsiniz, yalnız PC versiyonunda secret'i almak için karga-güvercin olayından sonra buraya gelmeniz gerekli. Geldiğiniz gibi iyi adım alarak atlayın ve yeni açılan kapıdan girin 2 adet kargamız var burada, önce soldan gidin switch'i çekin ve güvercini çevirin (4), sonra sağdan koç başının yanına çıkın ve Lara'yı aşağı sarkıtıp diğer yöne dolaşın (5) ve bir başka switch'i çekin. Diğer kargamız da güvercin oldu onu da çevirelim, açılan kapıdan girip Saturn Symbol'ünü alalım ve bu bölümü tamamlayın. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Trajan's Market

  Hemen sağa girip küçük kutuyu vurun ve lasersight'i alın. Soldaki odadan ise crowbar'ı almamız gerekli. Crowbar'ı kullanarak metal kapıyı açın ve yukarıya devam edin. Eğer doğru gittiyseniz az sonra çarkları gösteren bir demo girecek. Şimdi aşağıya bahçeye yavaşça inin, çarkların karşı tarafında kalan merdiveni bulun ve yukarı doğru tırmanın.Yukarı ulaştığımızda 2 seçenek var: sağa ya da sola atlayabiliriz. Önce çarkların olduğu tarafta kalan odaya gideceğiz ve ipi 3 kere çekeceğiz. Tamam, şimdi diğer tarafa gidip oradaki ipi de 1 kez çekelim...
  Aşağı inin ve yuvarlak taşın açtığı yolun başına gelin. Hemen odaya girmeyin, önce taşın solundan gidip golden coin'i alın (1). Şimdi odaya girip onu yerine takın (Bu arada bahçedeki gri kapak açıldı secret 1). Yeni açtığımız kapı çok yakınınızda gidin ve girin. Bu aşamadan sonra tek bir seçenek var; yeşil gözlü arkadaşı bulun (evet herkesin tahmin edebileceği gibi zayıf yönü gözleri; revover + lasersight kullanarak vuracaksınız). Hemen önündeki platformun arkası çok elverişli orada eğilin silahı hazırlayın ve uygun anı bekleyip 2 gözünü de vurun. Bu çok iyi bir arkadaş, giderken bize Mars Symbol'ü bırakıyor. Yerde bir kapak var, açın ve kanalizasyona dalın. Girmek istediğimiz yer ortadaki pervanenin koridorunda su seviyesine yakın bir delik, çıktığınız yerdeki vanaya tıklayın ve onu söküp alın. Tekrar yeşilgözün odasına dönün (2) ve vanayı kırmızı makineye takın (makinenin üstünde secret 2 var). Vanayı çevirince akıntıyı kesmiş oluyoruz, tekrar kanalizasyona dönün ve bu sefer pervaneye yakın delikten girin. Kendinizi hiç zorlamadan akıntıya bırakın. Çıktığınız yerde aynı kırmızı makineden bir tane daha var, az önceki akıntıyı da buradan kesin.
  Geri dönün ve az önce akıntı nedeniyle giremediğiniz delikten odaya çıkın. Buradaki savaşçı canlanıyor ve sadece kaba kuvvetten anlıyor (bizim de istediğimiz bu öyle değil mi?). Neyse, shotgun biraz daha etkili (3) ve sürekli arkasında kalmaya çalışın. Savaşçı ölünce camlar kırılıyor. Venus Symbol'ü de alın (Kılıçlı ölünce secret 3'ün kapısı açılıyor; oyunun başlangıcında kapılardan girmek yerine sağa dönerek bulabilirsiniz burayı). Demoyu dikkatlice izleyin, ilerleyin ve size posta koyanları ikindiye yetiştirin. Ben sağa sola sürekli takla ve pistol tavsiye ederim. Merak etmeyin ölüyorlar (4); arada bir güvendeyken de save edin. Taşları yerleştirin ve açılan kapıdan geçip bölümü bitirin. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Colosseum

  Hemen başlangıca yakın bir yerde kulbu olan TR1 tarzı bir küp blok var farkedenler onu çekerek secret 1'i alabilirler. Dümdüz devam edin, altınızdaki yol dökülmeye başlayacak panik yapmayın. Kontrol size geçince açı sizi yanıltmasın yine dümdüz koşarak karşıya geçin. Durun! hemen odaya dalmayın, lavların olduğu çukurun yanında bulunan açıklığı ve düğmeyi bularak (aşağı sarkın (1) ve tutunarak gidin) basın ve odaya geri dönün (Temelde benzer olmakla birlikte PC ve PSX versiyonu biraz değişik burada). Aslandan sonra düğmeye basıp devam edin tırmanın ve arkanızdaki gemstone piece'i almayı unutmayın. Sürekli yukarı çıkın ve ilk bakışta biraz kompleks gözüken büyük odaya ulaşın. Burada bir delik görüyorsunuz. Aşağıda da çekilebilir cinsten bir ip göreceksiniz (2), ipi 3 kere çeker çekmez buraya geri dönmeli ve çıkan sütunun üstünden gemstone piece 'in 2.parçasını almalısınız (yalnız sorun şu ki bu düzenek zaman ayarlı; oyunu ilk kez oynayanlar çok zorlanacaktır). Bu parçayı da alınca yandaki kapalı kapıya yürüyün, kapı kendiliğinden açılıyor ve Lara aşağı düşüyor... (merak etmeyin sizin hatanız değil, yalnız bu odada bir de secret 2 var (3). Aşağıdan tekrar buraya dönerek alabilirsiniz, kapı kendiliğinden açılacak).
  Aşağı düşünce eski bir dost Pierre ile ilgili bir demo giriyor ve Pierre hayatının hatasını Lara'ya güvenerek yapıyor ne de olsa Lara bir korsan asla affetmez (bravo Lara). Şimdi taşlarımızı birleştirip kapıya takalım; taşı takınca altımız göçmeye başlıyor. Olduğunuz yerde durun ve bir kez roll tuşuna basın ve çabucak koşarak karşıya atlayın, sarkın ve kenardan tutunarak (4) güvenle inebileceğiniz biryer bulana kadar gidin.Yukarıya devam edin ve ölen askerden colosseum key 1'i alın. Kapıyı açın. Bu arkadaş bize mani olmak istiyor gibi ne söylediği anlaşılmıyor ama artık onu temizlemek şart oldu shotgun tavsiye ederim (5). Cenaze ortadan kalkınca yeni açılan yerden colosseum key 2'yi alın ve kaydıktan sonra büyük kapıyı açın (hemen duvardaki taşı almayıp ters yöne giderseniz secret 3'ü alırsınız), taşı alınca da bölüm bitiyor.

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  The Base

  Spear of Destiny adlı artifact'ın peşindeyiz. Bir Alman Denizaltısı'na gizlice sızmamız gerekiyor. Ancak iş bu kadarla bitmiyor. Rus mafyası da işin içinde olacak bölüm boyunca... Jean Yves ile birlikte olay mahalline geliyoruz. Koridoru takip edin, şimdi hangardaki 2 kapılı dolabı bulun (1) ve içinden silver key'i alın. Platformların arkasında kalan kapıyı bulup bu anahtarla açın. Camları kırıp odaya dalın ve adamları ortadan kaldırın. Yerden swipe card'ı alın. Şimdi aşağıda anahtarı aldığımız dolabın solundaki kapıyı kartla açalım ve yukarı doğru çıkalım. Duvardaki kapağı kırarak secret 1'i alalım. Sonra dolabın sağındaki kapıyı açıp devam ediyoruz. İntikam saati geldi ama vinci kurcalayan arkadaşa direkt bu kapıdan ulaşamıyoruz, bu nedenle aşağıdaki kutulardan atlaya zıplaya odanın diğer kapısına ulaşmak (2) gerekiyor. Odaya ulaştığımızda demo giriyor ve Lara cezayı kendisi kesiyor (kontrolün bende olmasını çok isterdim). Neyse açtığımız yeni yoldan devam edelim; önce soldan gireceğiz (secret 2'yi almak isteyenler vincin ucunda asılı duran bloğa çıkıp havada ellerini açmadan koşarak sola zıplarlarsa bir sandığın üstünde onu bulabilirler). Burada kartlı bir kapı var açın, elemanı vurup bir silver key daha alacaksınız. Odadaki makinenin arkasına dolaşın ve inceleyin, hımmm... bir fuse eksik (3). Yol ayrımına geri dönüp bu kez sağ tarafa girelim ve kapıyı açalım. Demodan sonra aşağı inip kartlı kapıyı da açın (duşların bulunduğu yerde bir kapak var onu kaldırın ve dalın yolun sonunda secret 3'ü alabilirsiniz). Soyunma odasındaki dolapları araştırın bir fuse bulacaksınız. Bunu az önce incelediğimiz makineye takacaksınız. Açılan kapıdan girin düğmeye basın ve vinci çevirin, vincin üstündeki bloğa çıkın (4) ve koşarak denizaltıya atlayın (5). Demo giriyor ve bölüm sonu...
  Submarine


  Ranzadaki demiri sökün (1) ve havalandırma borusunun kapağını bununla açın. Sürünerek ilerleyeceğiz (göreceğiniz aşağıya doğru inen ilk yol secret 1'e gidiyor). Karşıya geçin ve merdiveni tırmanın. Elektrik kabloları havada sallanıyor ama tehlike yok, sarkarak rahatça geçin buradan. Sağda bir kapak var açın (2) ve odaya girin, buradan battery -'yi alcağız . Diğer yola devam edin (evet Ruslar İngilizce konuşuyor ama ne yapalım idare edeceğiz). Yolun sonunda kapağı açıp mutfağa girin ve güvenli adımla yürüyerek (3) aşçıya arkadan yaklaşıp action tuşuna basın. Aşçı ölünce bronze key'i alın. Küçük odayı açın, içeriden diğer anahtar ve pistolleri alın ve diğer kapıyı açın. (4) Önce televizyonun bulunduğu yöne değil diğer yöne gitmeliyiz. Vanalı kapıyı bulup açın yolu takip ederek sandıkların bulunduğu depoya ulaşın aqualung bu odada bulunuyor almayı unutmayın (kapının girişinde hemen sağdaki sandığı crowbar ile açarak secret 2'yi alabilirsiniz). Şimdi yemekhaneye geri dönün. Televizyon'un sağındaki vanalı kapıyı açın ilerleyin ve ilk sağdan dönün küçük bir oda ve sandık var sandığın üstüne çıkarak tepenizdeki tel kapağa asılın ve onu açın. (5) Şimdi yukarı çıkın (bu koridorda secret 3 bulunuyor, yukarılara bakarak giderseniz çok basit bir yerde). Yolun sonundaki kapağı açıp odaya girin, çekmecede battery + var. Şimdi yeni açılan kapıdan devam edebilirsiniz. Vanalı kapıyı açın torpidoların arasından geçerek merdivenleri çıkın. Burada 4 oda var, elemanı vurup suit console'u alın. Açıkta duran bir tek dalgıç giysisi var onu bulun ve tüm aldıklarımızı kombine ederek kıyafetin göğüs kısmına takın. (6) Bölüm burada biter...

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  Submarine Deepsea Dive

  Gerçek bir bölüm sayılmaz aslında, ama biraz açıklayayım (1). Denizaltı'dan çıktıktan sonra sağ tarafa doğru ilerleyin küçük beyaz renkli aralığı bulun (2) (denizaltının arka tarafında kalıyor). Secret 1 burada. Buradan çıktıktan sonra etrafı araştırın bol köşeli kayalıkların ortasındaki delikten girin (3) ve koridoru takip edin. Demo giriyor ve Lara buradan Spear Of Destiny'yi alıyor. Tabi ufak bir problem var (her zaman olduğu gibi) oksijen tüpü hasar gördü! Akıntıyı akıllıca kullanarak Denizaltı'ya geri dönün.
  Sinking Submarine

  Denizaltı'ya geri döndüğümüzde mafya babası Sergei bizi bekliyor olacak ve Spear of Destiny'i bizden alıp kendi kendisini yakacak (Bırak kardeşim bilmediğin şeyi kurcalama işte). Demodan sonra aşağıya inin ve torpido odasını geçin. Sol taraf kapalı, sağdan gidin. Ateşlere pek yaklaşmadan üstlerinden atlayarak (1) yemekhane'ye doğru ilerleyin (dikkat! suya elektrik karışıyor). Masaların üstünden vs.. kuru yerlerden ilerleyin. (2) Yemekhanenin diğer ucuna (tavandan sarkan kabloların olduğu yere) kadar gidin ve havada action tuşunu da basılı tutarak kapının içine doğru zıplayın. Burada elektrik yok rahat olun. Sağa gidin düşmanı vurun ve swipe card'ı alın. Ateşlerden geri dönün ve sağa giderek kartlı kapıyı açın. Merdiveni tırmanın. İki oda var. Sondaki odaya gidin vanalı kapıyı açın ve Amiral Jerevan ile görüşün; size silver key'i verecek. Kumanda odasına geri dönün. Üzerinde harita olan masaya çıkarak zıplayın ve tahta ızgaraya ateş ederek onu kırın. (3) Şimdi tırmanın, sağa gidin yolun sonundaki kapağı kaldırıp açın. Bu odada ihtiyacımız olan tek şey var (evet ana elektrik şalteri). Zıplayın ve şalteri indirin (4). Geldiğiniz yoldan geri dönün. Şimdi az önce girmediğiniz odaya girin. Sarı renkli tüpü (nitrogen canister) alın ve çıkın. Aşağı inin, ilk soldan girip kabloların altından geçin ve Amiral'in verdiği anahtarı kapıda kullanın. Toplantı odası burası, dolapları karıştırın ve yeşil renkli oxygen canister'i alın. Karşınıza çıkan elemanları vurun ve bronze key'i almayı unutmayın (Bronze Key ile elektrik şalterinin olduğu odanın kapısını açıp çekmeceden secret 3'ü alabilirsiniz. Ayrıca Mutfaktaki elektrik kesildiği için gidip yerden secret 2'yi de alabilirsiniz).
  Artık Amiral Jerevan'ın yanına geri dönelim. (miral harbi delikanlı çıktı helal olsun) (5). Yukarı tırmanıp tüpleri yerine takalım ve hemen kaçıp bölümü bitirelim.

 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye
  Gallows Tree

  Jean Pierre hikayesini bitirdikten sonra Peder Dunstan hikayesine başlıyor.Demodan sonra oyunda kontrol bize geçtiğinde hemen yanımızda bir çukur görüyoruz. Ancak sakın girmeyin çünkü bu ilk seferde beceremeyenler için bir geri dönüş yolu (nedenini az sonra anlayacaksınız). Diğer yöne gidin ve karşıda görünen açık mavi renkli kayalığa koşarak atlayın (1).Yukarıdaki açıklığa tutunarak sola ilerleyin, köşeyi dönün ve bir diğer açık mavi taşa düşün (sağa dönün action tuşuna basarken yavaşça Lara'yı aşağı bırakın ve küçük aralığa düşün hemen karşıdaki mağarada secret 1 bulunuyor). Secreti alanlar mavi taşa geri dönsün diğerleri zaten şu anda o noktadalar.
  Karşıdaki kayacağı her halinden belli olan yere atlayın ve düşmeden tutunup sağa doğru ilerleyin (2). Elinizi bırakıp küçük kovuğun zeminini yakalayın. Yolu takip ederek sarmaşıkları görün ve tutunarak karşıya geçin (3). Rahatça aşağıya kayın tehlike yok (kaydıktan sonra aşağıda hemen sağımızda beyazımsı bir sütun var duvara tutunup bir ters takla atarsak tepesinde secret 2 var). Yine bu sütunun sağında bir mağara var, küçük delikten girmeyin, yukarı bakın ve tutunarak tepeye çıkın. Kuyuya atlayacağız (4) (bir hareket tavsiye edeyim [ileri yön tuşu + zıplama + güvenli adım ]). Sudaki koridoru takip ederek kulübenin yanına çıkın. Kulübenin yanında sürünerek girilebilecek kadar küçük bir delik var. Çekmeceden rubber tube'u alın. Kulübeden çıkıp setin diğer yanına (elarabası'nın olduğu tarafa) geçin ve kuyunun yanına geri dönün. Fıçıdan mümkün olduğu kadar uzak durun içinden çıkan bücür (imp'mi desem) tam bir bela ve öldüremiyorsunuz. Ağacın karşı tarafında kalan bir geçit göreceksiniz, sürünerek geçin ve ilerleyin ve mağaradan pitchfork'u alın. Mağaradan çıkın ve bir üste; ağzı tahtalarla örülmüş girişin yanına çıkın. Elinizdeki malzemeyi birleştirip sapan yapın (ne hallere düştük) ve kapıda kullanın. İçeride çanların yanında iron clapper bulunuyor hemen kapın. Odadaki delikten inin. Ortalık sakin görünüyor. Hemen arkadaki kulübede meşale var sakın atlamayın onu. Patikayı sonuna kadar izleyin ve bulduğunuz çukura merdivenleri kullnarak inin. Kazıklı tuzağı kolayca geçin (sağa dönüp duvardaki yanan meşaleden sağa, aşağı, tekrar sağa gidin güvenli adımla kazıkları geçin ve secret 3'ü alın). Tamam, yanan meşaleyi bulun ve elinizdeki yanmayan meşaleyi yakın (5). Yanan meşaleye arkanızı dönün, ilk sağdan girin ve meşaleyi ağacın köküne doğru tutarak ağacın kökünü kurutun (6). Yerden heart'ı alın. Geldiğiniz yoldan geri dönün delikten tekrar yukarı çıkıp sağa dönün ve kırmızı kapının sağındaki bölmeye kalbi yerleştirin. Açılan kapıdan girip köprüyü geçin ve bu bölümü de noktalayın...

 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  Labyrinth

  Üç itilebilir taşı bulun. 2-1-3 şeklinde basın (1). Demodan sonra açılan odaya gidin. Kılıçlı iskeletlerin yanından (biraz açıktan tabii) güvenli adımla geçebilirsiniz. Hayaletin bıraktığı bone dust'u alın ve gidip 3 taşın bulunduğu yerin solundaki vazoya dökün (2). Oyuna ilk başladığımız yerdeki kapıdan girin (eğer hemen aşağı kaymayıp yukarı bakarsanız, bir yol var tırmanın, switch'i çekin. Şimdi de iskeletin yattığı odaya gidip yeni açılan kapıdan girin ve secret 1'i alın). Tamam artık aşağı kayabiliriz. Lara suya düşüyor. Sudan çıkın, ilk sağdan girin karşınızda switch var (ama sola atlayıp (3) tutunarak sağa dönüp düzlüğe çıkar ve koşarak ilerideki platforma atlarsak secret 2).
  Şimdi kolu çekin ve açılan yoldan gidin. Duvarlarında iki mağara adamının resmi olan mağarada tırmanın ve ilk gördüğünüz geçide girin.Yolun sonunda bir switch var ama sakın çekmeyin; sağa dönün.Yukarı devam edin. Tırmanırken sağda ilk gördüğünüz geçide girin. Bu yolun sonunda yerden bestiary' i alın (4). Hemen karşıdaki kapı açıldı. Bir ışık topu bize yol gösterecek. Yukarıya doğru ışığı takip edin (bir üst seviyeye çıktığınızda karşıda sağda karanlık köşede bir yarık var. Tepede oraya tutunarak gidebilmek için gereken yerler mevcut. Gidin ve secret 3'ü alın). Işığı takip ederek ilerleyin (5) ve bölümü bitirin. Burada aşağı düşebilirsiniz ama çıkışı var hatta düşmeniz daha iyi diyebilirim...
  The Old Mill


  Hemen sola dönün. İki ayrı yol var bu geçitte; birisi yanan meşaleye diğeri sallanan ipe gidiyor.
  İpe doğru gidelim, iki bücür rahatsızlık veriyor. Önce ipi tutun, hemen sağda bir meşele göreceksiniz. Meşaleyi alıp alta inin ve diğer tünele girip yanan meşaleyle yanmayanı yakın. İpin olduğu yere geri dönerek yanan meşaleyi iki bücüre fırlatın (1) (he he). Tekrar ipi yakalayın ve sol tarafa, parmaklığın yanına atlayın. Oradan bir crowbar sökün (bücürlerin yanına inerek secret 1'i alın). Karşıya, buraya geldiğimiz kapının altındaki yere atlayın ve buradan bir üste çıkın. Tekrar ipi yakalayın, bu kez tam karşıya atlayacağız. Burada bir sürü sütun var ama dikkat ederseniz hepsi belli bir düzen içinde duruyor. Amacımız bu sütunlardan kayarak iple atladığımız yere yakın olan küçük yarığı yakalamak (biraz zor oluyor ama). Düzlükte durun ve save edin. Kayarken ilerideki sütuna, oradan öbürüne, sonra ötekine derken en sonunda küçük yarığı yakalayacağız (2). Tamam zor olacağını söylemiştim. Şimdi kendinizi yukarı çekin ve sürünerek ilerleyin. Yolun sonunda girdiğiniz mağarada crowbar'ı kullanıp kayadan bir parça chalk (tebeşir) kopartın. Şimdi bölüme ilk başladığımız yere geri dönün (taa en başa kadar).
  Yolun ortasında duran gri karenin üstünde chalk'ı kullanın (3). İlerleyin ve kayarak inin. Evin solunda kalan akıntıyı takip edin (akıntı sizi sürüklerken solda bir delik göreceksiniz secret 2 içeride). Akıntının bizi getirdiği yerde sağda ve solda iki çıkış var. Sağdan çıkın ve sola atlayın (geldiğimiz yerde iki mağara girişi görüyoruz. Su var burada ve çıkmak için fazla yüksek gibi görünüyor ama hemen pes etmeyin. Suyun dibinden yukarı doğru hızla çıkın ve çok hızlı tutunmaya çalışın (4) başarabilirseniz ileride secret 3 sizi bekliyor). Göle dalın, bir kafes göreceksiniz. Gölde kırmızı istavrit'i görene kadar arştırma yapın. İstavrit'imiz önündeki altın rengi zeminde duran silver coin'e çok önem veriyor (5). Ondan hızlı davranarak coin'i alın. Kafese giderek coin'i kullanın (6).
  Tamam şimdi balığın koruduğu mağaraya yüzün. Değirmenin içindeyiz. Çarkı bulup 3 kez çevirin. Sola yan takla atıp koşun ve ileride duvarda bulunan demiri yakalayıp bir burgu hareketi (ilk kez burada görüyoruz, yeni hareketlerden biri ama çok basit action 'u bırakmanız yeterli) ile karşıya atlayın. Buradan hemen kapının yanına zıplayın ve kapı kapanırken bir roll hareketiyle içeri girin (gerçekten çok hızlı olmalısınız). Yukarı çıkın ve zıplayıp switch'i çekin. Demoyu izleyelim ve o bölgeye dönelim. Hmmm, akıntı yavaşladı. Evin solundaki su kanalına girerek daha önce akıntı nedeniyle çıkamadığımız küçük mağara girişine ulaşalım. Yolun sonunda evin çatısına çıkacağız. Çatıdan hoplaya zıplaya evin yanındaki küçük kulübenin çatısına ulaşacağız. Yalnız evden buraya atlamak çok ince ayarlanmış, sakın havada action' a basmayın; direkt koşarak atlayın. Sürünerek ve geri geri (7) küçük kulübenin içine girin. İçerideki switch'i çevirince bölüm bitiyor.

 9. 9
  InKusTe
  Usta Üye
  The 13th floor

  Iris Artifact'ının peşindeyiz. Zipp isimli bilgisayar uzmanı bir arkadaş bize dışarıdan destek verecek bölüm boyunca. Sola dönün ve koridorun sonunda sağdaki ızgarayı kırıp girin. Laser'i geçin odaya inin ve secret 1'i alın (1). Diğer odadan ise hammer'i alabilirsiniz. Bölüme başladığınız yere dönün sağa dönüp merdivene tırmanın (silahı sniper modda kullanın çünkü çok sınırlı). Kilitli kapıya kadar gidin ve nişan alıp kilidi kırın. Aşağı düşünce çıkan elemanı alnının ortasından tek atışta vurun (2). İçinden kaydığımız boruya çıkın ve yukarıdan devam edin (önünüzdeki delikten aşağı atlayıp hızlı hareket ederek secret 2'yi alın. Bu dediğim PSX versiyonu için geçerli PC oyuncuları yazının sonunu okuyabilirler). Sonra tırmanın ve az önce kilidini kırmak istediğimiz odaya çıkın. İyi zamanlamayla odanın ortasındaki merdivene tırmanın. Yukarıda üstünde delikler olan duvara ateş ederek onu kırın (3). Koridorun sonuna doğru hızla koşun ve aşağı inin. Bekçiyi alnından vurun. Camekanlı bir oda var ve bir bekçi içeride uyuyor. PC versiyonunda kola makinesinin karşısına bir ızgara konulmuş ve bu ızgarayı ateş ederek kırıp, diğer yöne dolaşmanız isteniyor. Güvenli adımla yaklaşıp Love Story okurken uykuya dalan (bekçilerin yüzkarası) elemanı ister vurun (4) ister vurmadan, ama güvenli adımı sürekli kullanarak, masanın arkasından high level access card'ı alın. Çıkın ve asansörü çağırın. Sandıkların arkasından bekçileri vurun. Üçgen kapıyı kartla açın ve girin. Odanın ortasındaki düğmeyi bulup basın. Bu hareket koridorun diğer ucundaki kapıyı açtı. Odada basılabilir iki düğme var. Basın ve access code disc'i alın. Asansörle 13. kata inin, kola makinesini geçin ve disk'i bilgisayara takın. Yandan devam edelim. Boruya tutunun ve aşağı inin (kayarken bir ters takla atarsanız secret 3'ü alabilirsiniz). Yolun sonunda genişçe bir odadayız ve aşağıda bir bekçi görüyoruz. Dümdüz ilerleyin ve sağdaki odadan cloth' u alın. Yolun sonunda zemine inin ve bekçinin solundaki kartlı kapıyı bekçiye çaktırmadan açın. Dolaptan bir chloroform alarak cloth ile birleştirin. Bekçiye arkadan yaklaşıp iyice sokulun ve action tuşuna basarak (5) onu etkisiz hale getirin. Kartlı kapıdan girip geleni vurun ve iris lab access'i yerden alın. Bilgisayara takıp kapıyı açtıktan sonra bekçiyi vurun, bilimadamını vurmadan birlikte kapıyı açın (PC versiyonu için burada bir secret var. Eğer bilim adamını hızlı bir şekilde öldürürseniz yeni bir kapı açılacak ve oradan birsürü bekçi gelerek size saldıracak. Hepsini ikindiye yetiştirin ve yolun sonundan secret 3'ü alın). Yukarı çıkıp kontrol odasındaki düğmeyi bulun (6) ve basın. Bu düğme zaman ayarlı olduğu için hızla aşağı inip Iris'i alın. Açılan kapıdan çıkıp bölümü tamamlayın.

 10. 10
  InKusTe
  Usta Üye
  Escape with the Iris

  Silahı lobide bırakın. (1) Röntgen'den geçerek sola dönün .Odalara sırayla girin ve chloroform + cloth'u alın. Güvenli adımla bekçiye arkadan yakalaşarak action tuşuna basıp onu bayıltın. (2) Tüm odaları sırayla gezin. Dolap ve çekmeceleri karıştırıp restroom access card'ı alın. Kartın üzerindeki 8526 numarası koridorun başındaki tuvaletin kapısının şifresi (hiçbir odada kilit yokken tuvaletin kapısı şifreyle korunuyor ??? ). Tuvalet kapısından girin dümdüz ilerleyin ve ilk gördüğünüz kapıyı açın, kameranın sizi yakın çekime aldığı yerde yukarı bakın. Tepedeki kapağın çatlaklar olan kısmına (3) zıplayıp tutunun ve onu aşağı çekin. Yukarıdan çıkıp koridoru takip edin, yolun sonunda aşağı sarkın ve tutunun. Elinizi bırakıp, hemen biraz altta kalan yarığa tutunun. Şimdi elinizi bırakın. Bu yolun sonunda aşağı sarkın ve tutunun. Bir ters takla ve roll hareketiyle arkadaki zinciri yakalayın ve kayarak aşağı inin (hemen karşıda secret 1 var). Şimdi zincirin en tepesine kadar tırmanın. Bir ters takla ile metal platforma atlayın. Karşınızda paralel bir demir çubuk var. Koşarak ona atlayın, tutunun ve elinizi bırakıp karşıya atlayın. Buradan asansörün üstüne zıplayın. Asansörün tepesindeki kapağı açarak içeri atlayın. Asansörden çıkınca bekçiyle hiç muhatap olmadan (güvenli adımla) yandaki asansöre girin. Geldiğiniz yerde fazla seçim şansınız yok. Hemen asansörün kapısını kapatın. Asansör düşmeye başlayınca hızla düğmesine basın ve onu durdurun. Kapı yamulduğu için tavandan çıkın. Yukarıda yine bir paralel çubuk var. Onu kullanıp karşıdaki metal platformu yakalayın. Sağdaki merdivenden en tepeye kadar çıkın ve bir ters takla ile bir başka demir kapağın üstüne düşün.
  Yine bir demir çubuk var, gerekeni yapın. En son geldiğimiz metal platformun üstünde küçük bir geçit var. Sürünerek ilerleyin. Yolun sonunda kaymaya başlamadan save edin (tecrübe konuşur). Şimdi kaymaya başlayın ve ikinci kez kaymaya başlayınca yerdeki demir ızgaranın tam üzerinden zıplayarak paralel demir çubuğu yakalayın (4). Ateşlerden sakınarak hareketi tamamlayın . En son geldiğimiz yerin solunda duvarda bir boşluk var; atlayın. Şimdi ipte yürüme numarasına kendinizi hazırlayın. Karşıya geçince aşağı kayın. Bekçiyi peşinize takın ve akvaryumu vurmasını sağlayın (akvaryumun içinde secret 2 var). Bekçi kola makinesinden sonra sizi takip etmiyor. Merdiveni çıkın. Pencerelerin yanındaki panjurları kullanıp yukarı tırmanın. Kenardan kenardan giderek düğmeyi bulun ve basın (düğmenin sağında bir yangın söndürücü var. Eğer tepeden ateş eden makineli tüfeğin onu vurmasını sağlarsanız secret 3 açılan odada olacak). Aşağı inip açılan kapıdan girin. Yine bekçiyi peşinize takıp su tankını kırmasını sağlayın. Su yerdeki laseri etkisiz kılacak. Düğmeye basın ve girin. PC versiyonunda 2 düğmeye basarak psx 'de ise doğrudan ışınlama odasına koşun. İçeride sandıkların bulunduğu odayı bulun ve kapıdan yakınlık derecesine göre 5. sandığı (5) açarak teleporter disc'i alın. Diski odanın girişinde bulunan bilgisayara takın. Odanın ortasına gelin ve Iris artifact'ını kullanarak kendinizi ışınlayın. Yerdeki delikten girin. Bekçinin girdiği şifreyi dürbünle izleyin (6) (1672). Bu oda size tanıdık gelmiş olalı. Odadaki düğmeye basın ve kırmızı ışığın geldiği deliğe sürünerek girin. Tırmanın ve gidip silahınızı alın. Röntgenden geçin. Hemen sola dönün ve sağdaki kapının yanında duran yangın söndürme tüpüne nişan alıp (7) patlatın ve son bölüme geçin.

 11. 11
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Tomb Raider: Chronicles Rehber

  Reklam  Red Alert!

  Merdivenlerden yukarı gideceğiz. Ama öncelikle nişan alın ve tepedeki gardı vurun. Yukarı çıkarken merdiven çökecek. Hemen merdivene tutunun (düşen merdivene tutunup aşağıda soldaki boşluğa geçersek secret 1). Şimdi çıkabildiğiniz kadar çıkın. Tekrar bir merdiven çökmesi olacak yine merdivene tutunun ve bir ters takla atarak aşağıya güvenli bir yere inin. Tekrar tırmanın. En son merdivenin çöktüğü yerin tam karşısında üzerinde ateş yanan bir platform var. Bu ateş yakıcı değil ancak biraz sağına doğru atlamanız gerekiyor; yoksa Lara tutunmuyor. Duvarı tekmeyle kırın ve açılan delikten girin. Kapağa zıplayın ve aşağı çekin (tutacak yeri görmek zor; biraz uğraşabilirsiniz). Görevliyi vurun. Duman çıkaran kırmızı vanayı uzaktan nişan alıp vurun. Laserler var ve bunlar 2 kez aktif hale geçip sonra biraz zaman veriyor. Hepsinden bu şekilde tek tek geçin. Asansöre binin. geldiğimiz yerde atış poligonları ve silah depoları var. Hemen karşıdaki poligona girin ve gelen hedeflerin hepsini vurarak bu odanın solundaki odanın kapısını açın (oyunun en zor secret'i burada bulunuyor. Eğer gelen hedefleri çok hızlı bir şekilde vurabilirseniz sağdaki atış poligonunun kapısı açılacak. Oradaki hedefler çok daha zorlu ve çok, çok, çoooook hızlı olabilirseniz, koridorun sonundaki odanın kapısı açılıyor. İçeriden secret 2'yi alabilirsiniz) (1). Yeterince hızlı olmasanız da açılan kapıya gidin. Yeşil laserli bölümden grappling gun'ı ve kapının yanından mermisini alın. Bu silahı kullanarak tavandaki mazgala ip atın (2). Sandığın üstünden koşarak ipe atlayın. Duvardaki pencere yerine yan duvarda bulunan çatlakları yakalayın ve tutunarak bu pencereye gelip girin. Aşağı kayın. Artık bir ip atıcı silahımız var. Bunu duvarı tekmeyle kırıp buraya geldiğimiz yangın merdiveninde kullanacağız. Yine laserleri vs.. geçip oraya geri dönün ve tepedeki merdivenlerin altına nişan alıp ipi atın (3).
  İpi kullanıp karşıya ulaşın ve yolun sonunda asansöre binin. Gediğimiz yerde binanın çatısındaki helikopter pistine açılan bir kapı var. Ancak bizde anahtarı olmadığı için gidemiyoruz. Şimdi amacımız anahtarı bulup buraya dönmek. Gelenleri yokedin. Üstüste konulmuş iki sandık var ipi kullanarak sandığa doğru atlayın ve kapaktan içeri girin (4). Eğer direkt giremezseniz sandığın üstünden içeri atlamaya çalışın çünkü bu kapağı sizin geldiğinizi anlaması gereken bir asker açabiliyor. Yolun sonunda 3 oda göreceksiniz ancak sadece 1 seçenek var. Yolu takip ederek Cyborg'ün olduğu odaya ulaşın. Hemen kırmızı vanayı vurun ve odanın zeminini su ile doldurun. Biraz da Cyborg'e ateş ettiniz mi Cyborg kısadevre yapıyor. Sandığın üzerinden direkt olarak ip atan silahımızın cephanesini gördüğünüz yere koşarak atlayın (5) (Eğik taş kombinasyonlarını denemeyin. Çünkü oyuncularla dalga geçmek için yapılmış). Tavana nişan alın ve ipi atın. İpten karşıya atlayın ve switch'i çekin. Elektrik kesildi. Aşağı inin ve yerden key bit (left) 'i alın. Geldiğimiz kapak kapandı, yukarıdaki switch'i çekince. Tekrar çıkıp switch'i çekelim. Koşarak karşıya atlayın. Sarkın ve bu odaya geldiğimiz koridora geri dönün. Yeni açılan yoldan çok hızlı koşarak en sona ulaşın (6). Tezgahın arkasında bir düğme var. Bulun ve basın. Açılan kapı bu odadaki değil; boşuna uğraşmayın. Geldiğimiz yere geri döneceğiz (hani o laserlerle korunan kapıların olduğu yere). Cyborg 2 peşimize takılacak. Parçalanmış koridor boyunca ilerleyin. Yeni açılan koridora girin. Bu koridorun sonundaki switch'e kadar hızla koşun ve Cyborg 2 size yetişmeden onu çekin (sonuçta Cyborg dışarıda kalmalı). Danger yazan odaya girin. Yolun sonundaki odada bir switch ve secret 3 bulunuyor. Bu switch ilk girdiğimiz gaz odasındaki 2. kapıyı açacak. Gidin, girin ve switch'i çekip Cyborg 2'nin işini bitirin (7).
  Önce bu odadaki sonra Cyborg 2'yi kiltlediğiniz yerdeki switch'leri eski haline getirin. Gidip Cyborg 2'den kalan key bit (right) 'ı alın. Buraya ilk geldiğimiz 3 kapılı laserli yere gidin. Yukarı çıkan merdivenleri bulup tırmanın (8). Helikopter pistinin girişine gelerek son askeri de vurun. Anahtarı (key bit) birleştirin ve kapıyı açıp oyunu bitirin.

 12. 12
  71illegal71
  Yeni Üye
  Ya arkadaş bişi sorsam yardım edebilirmisin..?
  Ben bi yere geldim takıldım...
  Bi bölümde halata atlıyorum ilerliyorum bacaklarını kaldırmam gerekiyormuş...
  Ama ben kaldıramıyorum :(
  Yardım edermisin...
  Şimdiden teşekkürler...

+ Yorum Gönder
tomb raider 5 tam çözüm,  tomb raider chronicles tam çözüm
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi