Tomb Raider III: The Lost Artifact Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Tomb Raider III: The Lost Artifact Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Tomb Raider III: The Lost Artifact Rehber

  Reklam  Tomb Raider III: The Lost Artifact Rehber

  Forum Alev
  Bölüm 1 - Highland Fling

  Higland Fling bölümü Lara'nın helikopterden inmesiyle başlıyor. Öndeki sarmaşıkla kaplı duvara tırmanın ve diğer tarafa geçin. Biraz ilerledikten sonra karşınızdaki tahta kasanın sol yanına geçip kasayı kendinize çekin ve üstüne çıkıp yukarıdaki sarmaşıklara tutunarak karşıya geçin ve buradaki çıkıntıya inerek küçük medipack'ı alın. Aşağıya suya atlayıp sağa dönerek geçitten geçin ve nehir boyunca Lara kendiliğinden durana kadar ilerleyin. Durduktan sonra ilerleyip ikinci geçitten de geçip soldaki iskeleye çıkın. Yukarı doğru ilerleyin ve sola dönüp mağaranın içine girin. Sağa dönüp yukarı ilerleyin. Nöbetçiyi ve robot köpeği öldürün. Demir parmaklıklı kapıya arkanızı dönüp ilerleyin ve kulenin içine girin. Sağa dönün ve açıklıktan çıkıntıya çıkıp sola çapraz atlayıp kulenin diğer yanına geçmiş olun.
  Nöbetçiyi öldürün ve tam karşıya ilerleyip iki sütunun arasından geçtikten sonra sola dönün ve burdaki çıkıntıya çıkıp çıkıntının kenarlarına tutunarak aşağıya inin. Duvarı sarmaşıklarla kaplı kuleye tırmanıp içeriye girin ve buradaki kolu çekin. Arkanızı dönüp biraz ilerledikten sonra sola dönüp buradaki açıklıktan karşıya atlayın ve az önce kolu çekerek açtığınız soldaki ilk kapıdan içeri girin. Kapıdan girince nöbetçiyi öldürün. Sola dönün ve merdivenlerden inin.
  Ortadaki odacığa girin ve kolu çekin. Odadan çıkın ve sola dönüp kolu çektiğinizde açılan kapıdan girin. Girişte sağdaki demir parmaklıklı kapının açılması ve 2. bölüme geçebilmemiz için 2 adet anahtar (Thistle Stone) bulmalısınız. Bunun için kapıdan girişte soldaki yoldan devam edin. Robot köpeği öldürün ve ilerleyin. Merdivenlerin sonunda sola dönüp aşağı kayın ve düz ilerleyip soldaki kapıdan içeri girin. Odaya girince kuşbakışı görünüşte gözüken uzun ince tavanın altına gelip zıplayarak tutunun ve karşıya geçin. Eğilin ve kaya yuvarlanan odaya girin. Sağa dönüp sağdaki açıklığa girerek kayadan kurtulun. Kayanın geldiği yöne ilerleyip buradan çıkın. Nöbetçiyi öldürün, düz devam edin ve dışarıdaki açıklığa çıkmadan kuşu öldürün (yoksa aşağıya düşmenize sebep olabilir).
  Dışarı çıkın, zıplayarak duvara tutunup sola doğru ilerleyin ve gireceğiniz açıklığın önündeki balkona düşün. İçeri girin sola dönün duvara tırmanın ve en yukarıya ulaştığınızda geri zıplayarak arkadaki platforma düşün. Sırtınızı duvara verin ve karşıdaki platforma atlayın. Hemen kuşu öldürün aksi takdirde aşağıya düşersiniz. Başınızın üzerindeki delikten yukarı çıkın ve buharın yükseldiği yerden Thistle Stone'u alıp kuşu öldürün. Ve çıktığınız delikten içeri girin. Karşıdaki mağarının girişine atlayın ve kayarak aşağı inin. Şimdi en son çektiğimiz kolun yanına gidin. Sola dönüp ilk kolu çektğiniz odaya girin.
  Sıra ikinci anahtarda... Buradaki açıklıktan karşı platforma atlayın. Düz ilerleyin, önünüze çıkan boşluktan atlayıp karşıya geçin ve nöbetçiyi öldürün. İlerleyip sağa dönün ve kola ulaşın. Kolu çekin ve hızlı hareket ederek (yoksa kapı kapanır) geri dönün ve sağda kolu çekerek açtığımız kapıdan içeri girin. Merdivenlerden inin ve sağa dönüp adamı öldürün. Köpek heykeli olan odaya girin, adamı öldürüp sağdan diğer mekanı geçin. İlerleyin ve dikili taşa gelmeden sola dönüp bahçeye çıkın. Bataklığın önüne gelin, burada sağdaki taşın üstüne zıplayarak çıkın ve bataklığın ortasındaki dikili taşa kadar atlayarak gelin.
  Burada bataklığın içindeki geçitten geçerek ikinci anahtarın olduğu yere ulaşın. Anahtarı alın, aşağı inmeden tavana zıplayıp tutunun ve yolun sonuna kadar ilerleyin. Sonunda kendinizi aşağı bırakın ve açıklıktan aşağı kayın, sola dönün ve ilerleyin. Oyunun başında çektiğimiz ilk kolun olduğu odaya dönün ve kolun solundaki kapıdan geçerek anahtarları yerleştireceğimiz demir parmaklıklı kapıya gelin.
  Sırayla Thistle Stone'ları yılan başlarına yerleştirin. Ve açılan kapıdan geçerek 1.bölümü bitirin... 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Tomb Raider III: The Lost Artifact Rehber

  Reklam  Bölüm 2 - Willard's Lair

  Kapıdan girince aşağıya kayın ve hiç durmadan ilerleyip karşıdaki deliğe atlayıp aşağıya doğru kaymaya başlayın. Aşağıya indiğinizde zıplamaya hazır olun çünkü üzerinize kaya geliyor. Zıplayarak kayadan kurtulun. Levyeyi alın. İlerde işinize yarayabilir. Kayanın gittiği yöne doğru ilerleyin ve karşı odada görülen yeşil kayanın üzerine atlayın. Kayadan tutunarak aşağıya inin ve robot köpeği öldürün.
  Odada içinde kazıklar bulunan çukurlara dikkat ederek diğer mağaraya geçmemizi sağlayacak giriş kapısını bulun. Kapıyı bulunca hemen ilerlemeyin. Yavaş yavaş ilerleyin ve duvardan çıkan mızrakların altından eğilerek geçin. İkinci mızrakları da geçince içerisinde bir sürü yeşil kaya bulunan mağaraya geleceksiniz. Oyunu burada Save edin. Düz ilerleyin, soldaki ikinci kayanın yanına gelince durun. Ve sağdaki kayaya dikkat ederek karşıya zıplayın ve yine sağdaki duvara yaklaşın. Burada ki kayadan kurtulup küçük odacığa girin. Bir flare yakın ve sırtınızı duvara vererek ilerleyip koridora çıkın ve sola dönün. Koridorda bir iki adım daha atarsanız üzerinize yuvarlanan bir kaya gelecektir. Bundan kurtulmak için içinde meşale yanan sağdaki odacığa girin. Kaya geçince tam karşıya demir parmaklıklı kapının yanına gidin. Sola dönüp aşağıya kayın. Aşağıda hızlı olmanız gerekli...
  Aşağı inince hemen sağa dönüp önünüzdeki duvara çıkın. Burada da hızlı davranıp hemen bir üst kata çıkın. İşiniz daha bitmedi. Buradaki kazıklı duvara yakalanmadan bir alttaki kazıklı duvar geçince eğilip alt kata inin ve duvarın geldiği yöne ilerleyip duvarda bulunan kolu çekerek üst kattaki demir kapıyı açmış olun. Kapının yanına gelince sağdaki kolu indirin ve kapıdan içeri girin. Girişte yukarıdan düşen kayalara dikkat edin.
  Tahta platformda ilerleyin ve soldaki eğimli sütuna atlayıp tutunun ve üzerine çıkın. Yine buradan bir üst kata çıkın ve karşıdaki büyük girişe kadar gelip buraya atlayın. Köpeği öldürün. Sağdaki sarmaşıkla kaplı duvara tırmanmaya başlayın (Yukarıdan düşen kayalara dikkat). Duvarın yukarısındaki çıkıntıya düşün ve yukarı çıkın. Sola dönüp aşağıya düşmeden karşı platforma atlayın. Karşı platforma atlayınca geldiğiniz yöne dönün ve başınızın üzerindeki diğer platforma tutunarak çıkıp karşı platforma atlayın. Böylece nöbetçilerin bulunduğu karargahı üsten görünceye kadar ilerleyin.
  Aşağıya inin ve nöbetçileri öldürün. Girişteki masanın üzerindeki heykeli alın. Kütüphanenin olduğu kısıma ilerleyin, sağdaki kapıdan girin ve gizli kapının açılma sesini duyunca bu odaya girin. Buradaki ikinci kapıdan da geçip koridordan yukarı doğru ilerleyin. Yukarıda kasaların olduğu yerde köpeği öldürün ve ilerleyip yeşil bölgelere basmadan merdivenlerin sonuna kadar gelin. Karşıdaki kahverengi platforma atlayın ve duvarı geçip dışarı çıkın. Soldan çapraz atlayıp ikinci bölümü bitirin... 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 3 - Shakespeare Cliff

  Helikoptere doğru düz ilerleyip adamı öldürün. Sola dönün, ilerleyin, sarı kapının yanındaki kolu çekin ve açılan kapıdan içeri girin. İşçileri öldürün. Kasaların aralarından geçerek ikinci girişe gelip adamı öldürün ve üçüncü girişe doğru ilerleyin. Sola dönüp sağ duvardaki demir ızgaraları silahla parçalayın. İçeri girin, alevlerde yanmadan dev matkabın olduğu yere kadar ulaşın. Oyunu Save edin.
  Matkap platformunun içine zıplayın ve kayarken zıplayıp karşıdaki merdivenlere tutunun. Merdivenlerden aşağıya doğru inmeye başlayın ve soldaki boşluğa geçin. Karşıdaki pervanenin önündeki platforma atlayın. Şalteri indirin ve kapağın açılışını seyredin. Şalterin bulunduğu platformun üstüne çıkıp eğilerek tünelin içine girin (Farelere dikkat). Buradaki kolu indirin ve pervaneyi durdurun. Geri dönün, pervanenin diğer tarafına geçin ve ilerleyip kayarak açtığınız kapaktan aşağıdaki platforma düşün. Bir üst kata çıkın, karşıdaki merdivene atlayıp tutunun ve aşağı inmeye başlayın. Aşağı yaklaştığınızda geriye zıplayıp yanmaktan kurtulun.
  Yere inince sola dönüp ilerleyin ve duvarın üzerine çıkıp sağ ve sol çapraza atlayıp ilerleyin. Nöbetçiyi öldürün. Yukarı platforma çıkıp sarı renkli kapıdan içeri girin ve buradaki adamı öldürün. Alevlerin arasından yanmadan geçin ve küçük çıkıntıya kadar gelin. Karşıya atlayın ve kolu indirip kapıyı açın. İçeri girer girmez iki adamı öldürün. Ve Quad Bike'a binin. Sağdan yolu izleyerek yukarı çıkın. Şimdi karşıda görülen dar tünele motorla atlayış yapmanız gerekli ve bunun için motoru roketleyip buraya atlayın, gazdan elinizi çekmeyin ve çukuru da aşın ve geldiğiniz yerden aşağı düşmemek için motoru sağ tarafa doğru sürün. Motorla ilerde görülen büyük tünelin girişine atlayın. Tünelde ilerleyin ve trenin olduğu bölüme gelin, motordan inip adamı öldürün ve isterseniz etrafı dolaşın. Motora geri binin ve trenin ön tarafından üzerine çıkın (Biraz uğraşın).
  Trenin üstünde hızlanın ve karşıdaki platforma motorla atlayın. Devam edip ateş yanan bölüme geçin ve sağa dönüp ilerleyin. Tekrar sağa dönüp motorla ince platformun üstüne gelin ve soldaki uzun ince platforma motorla düşün. İlerleyin, sola dönüp içeri girin ve adamı öldürüp burdaki çukura motorla düşün ve dışarı çıkın. Karşıdan nöbetçinin ateş ettiği yere doğru motoru roketleyip atlayın. Adamı öldürüp motordan inin ve duvardaki kolu çekerek sol çaprazdaki kapıyı açın. Sağdan devam edip Drill Activator Card'ı alın ve motora geri dönüp binin ve motorla birlikte platformdan atlayarak açtığınız kapıdan girin. Motordan inin sağa dönüp diğer kısıma geçin ve matkabın olduğu yere gelin. İlerlediğiniz ızgaradan sağa inip matkabı çalıştıran kolu çekin. Devam edip az önce aldığınız kartı aşağı kattaki sisteme yerleştirin. Yukarı çıkın, matkabın açtığı yerdeki çukurdan aşağı inin ve ilerleyip sola dönün. Kolu çekin ve açılan kapıdan karşıya atlayın (burdaki kartı alıp isterseniz trenin olduğu bölümlerdeki odalarda kullanırsanız ekstra malzeme elde edebilirsiz) Ve üçüncü bölümü de böylece bitirin... 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 4 - Sleeping With the Fishes

  Birinci girişten geçince sağda gördüğünüz havuza ulaşmalısınız. İlerleyin ve ikinci ve üçüncü kapılardan da geçince sola dönüp devam edin. Denizin görüldüğü camlı kısımda soldan ikinci kapıdan girin ve havuza ulaşın. Havuza girmeden platformdan karşıdaki kapının kolunu çevirin ve küçük havuzun giriş kapısını açın. Gelen adamı öldürün, odadan çıkın, geri dönüp geldiğiniz yol üzerinde açılan kapıyı bulun ve içeri girin. Sola dönüp düz devam edin, tekrar sola dönün ve ilerleyin.
  Küçük havuza ulaşın ve kayarak havuza girin, havuzun sol tarafındaki kolu çekerek çıkış kapısını açıp ilerleyin. Biraz ilerledikten sonra nefes alabileceğiniz yukarıdaki odaya çıkın (Balık-adamlara dikkat! bu bölümde Harpoon Gun'a çok ihtiyacınız olacak ve eğer diğer bölümlerde yeterli miktarda ok toplamadıysanız işiniz zor). Odaya çıkınca duvardaki düğmeye basın ve suyun içindeki kapının açılışını izleyin. Harpoon Gun'ı hazırlayıp suya atlayın ve biraz önce açtığınız kapıyı bulup girin ve ilerleyin. Geldiğiniz yerdeki gibi nefes alacağınız ve bulacağınız Circuit Bulb'ları yerleştireceğiniz platforma çıkın. Oyunu Save edin.
  Suya atlayın ve iki Circuit Bulb'ı aramaya başlayın. Birincisi suyun en üst kısmında sarı renkli girişi olan odacığın içinde. İkincisi Circuit Bulb'ları takacağınız platformun üzerinde ve vincin çaprazındaki küçük mağarada..
  İki anahtarı alınca odaya geri dönün ve renklerine göre duvardaki yuvalarına yerleştirin. Suyun içindeki kapının açılışını izleyin. Suya girin ve balıkadamları öldürün, açtığınız kapıdan geçin ve ilerleyip sudan çıkın. Düz ilerleyin kontrol odasının camından içerdeki nöbetçiye ateş edin ve odanın giriş kapısını açtırın (Başka türlü açmıyor). Nöbetçiyi öldürün ve odaya girince soldaki düğmeye basın, geldiğiniz koridordaki kapının açılış sesini duyun ve odadan çıkıp sola dönün. İlerleyin, sola dönün ve iki tarafı tel örgülerle çevrili uzun koridordaki iki kolu çevirin. Suyun içindeki iki kapının açılışını izleyin.
  Düğmeye bastığınız odaya dönün ve odanın ortasındaki kapağın üzerine gelin. Ağırlığınızla kapak açılacak ve suya düşeceksiniz. Köpek balıklarını öldürün. Az önce açtığınız odacıklardan Mutant Sample'lari alın ve soldaki odacıkdan devam edip sudan çıkın. Aşağı kattaki kontrol odasında sağ ve soldaki yerlerine aldığınız Mutant Sample'leri yerleştirin (Bir tanesinin yerleştirileceği yer gizli). Odadan çıkın merdivenlerden üst kata çıkıp nöbetçiyi öldürün. Suya atlayın ve Hand of Rathmove'u alın, açılan kapıdan diğer bölüme geçin ve buradaki yunusla vakit kaybetmeden kolu çekin. Açılan kapıdan geçip yukarı doğru yüzüp sudan çıkın. Açıklıktan denize atlayın ve bu bölümü de bitirin.
  (Eğer Mutant Sample'lardan birinin yerini bulamadıysanız sağdaki kasayı çekin arkasında)

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 5 - It's a Madhouse... a Madhouse

  Beşinci bölüm su altında başlıyor. Suda ilerleyin ve sağdaki basamaklara çıkıp nefes alın. Karşıdaki tahta merdivenlere tırmanmadan önce merdivenin sonundaki demir parmaklığı açmanız gerekli. Bunun için tekrar suya dalın ve sağ köşedeki Hand of Rathmove'ı alın ve kapağın açılışını izleyin. Tahta merdivenlerden yukarı çıkın.
  Oldukça güzel bir yere geldiniz. Çıkınca sağa dönüp düz ilerleyin ve diğer odaya geçince sağdaki kapıdan girip ilerleyin. Mavi tentelerin olduğu bölüme gelin. Beyaz kaplanları öldürün. Tam karşıdaki terasa çıkmak için önce soldaki sütunun üzerine çıkın ve terasa atlayın, sağa dönüp yaprakların arasından geçip Zoo Key olduğu koridora ulaşın ve Zoo Key<'i alıp geri dönün. Sağdaki tentenin altındaki yuvaya Zoo Key'i yerleştirin.
  Açılan kapıdan girin aşağıdaki odaya kadar gelin. Karşı duvardaki kolu çekin sola dönüp ilerleyin. Kolu çekerek açtığınız pencereden bahçeye çıkın. Soldaki taşın üstüne çıkıp üst kata çıkın. Kaplanları öldürün. Duvarları bitkilerden oluşan bir labirente geldiniz.
  Labirente ilerleyip zemini tahtadan oluşan odayı bulun ve bu odaya girer girmez kaçan iki maymunu öldürün. Maymunun birinden düşen anahtarı alın.
  Odanın diğer çıkışından çıkın. Sağa dönüp tavana tutunun ve ilerleyin. Sona gelince aşağıdaki eğimli kayanın üzerine düşün ve kayarken zıplayın. Geldiğiniz yerdeki kaplanı öldürün. Aşağıya giden basamakları izleyin ve ilerdeki demir kapıya ulaşın, kolu çekin açılan kapıdan dışarı çıkın, sağa dönüp ilerleyin, sonra sola dönün ve büyük demir parmaklıklı kapının sağından içeri girin.
  Soldaki sütunun üzerine çıkın. İpteki makaralı sisteme tutunup aşağıya doğru kaymaya başlayın. Geldiğiniz suni adadaki içinde piranhalar bulunan kuyuya atlayıp dipteki anahtarı alın. Kuyudan çıkınca taştaki kolu çekin ve hızlı hareket ederek açılan kapıdan geçip içeri girin. Düz devam edip yukarı çıkan merdivenlerden dışarı çıkın. Karşıdaki kapıya anahtarı yerleştirip açın ve içeri girin.
  Platformun sonuna kadar ilerleyin. Kuşları öldürün. Dallardan oluşan merdivenlerden yukarı çıkın. Yaprakların sağlam bölgelerine basarak makaralı sistem bulunan sütunun üzerine ulaşın. İpten kayarak diğer bölüme geçin.
  Sağa dönüp ilerleyin geldiğiniz yerde delikten aşağıya inin. İlerleyin ve boşluktan atlayıp karşı tarafa geçin. Yeşil bölgelere düşmeden bedeninde delik bulunan ölünün olduğu platforma atlayıp buraya Hand of Rathmore'u yerleştirin ve bu bölümü de bitirin...

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  Bölüm 6 - Reunion

  Bölümün başında üzerinize gelen kayadan yana zıplayarak veya eğilerek kurtulun. Sol taraftaki girişe çıkıp merdivenlerden koridor boyunca yukarıya devam edin. Yukarıda iki nöbetçiyi öldürün. Tavanda asılı cesetlerin altındaki boşluktan yeşil bölgelere düşmeden buradaki saydam platformlara atlayarak karşıya geçin.
  Yukarıdan sallanan ateşe dikkat ederek en sola, duvarın yanına kadar gelin ve karşıdaki platforma ve oradan ikinci platforma atlayın. Size ışın saçan kadınla tanışın. İlerleyin sağa dönüp taşın üzerine çıkın, buradan sağ çapraz atlayıp zemini demir ızgaradan olan platforma geçin. Bu yolu izleyip üst kata çıkın. Üst kattaki platformu takip edin ve iki demir kapı arasındaki kolu çekip açılan kapılardan içeri girin. Nöbetçileri öldürün ve soldaki kırmızı ışık yanan kapıdan diğer odaya geçin. Yukarıdan sallanan ateşe yakalanmadan geçin. Kolu indirin ve tahta merdivenden yukarı çıkın.
  Aşağı inip ilerleyin ve sona gelince duvarın üzerine çıkın ve kadına roketatarla devamlı ateş edip öldürün. Kadının bulunduğu platforma ulaşıp yerdeki Hand of Rathmore'u alın ve arka bölümdeki orta kapının açılış sesini duyun. Açılan delikten içeri girin ve aşağıya kayarak suya düşün. Sudan çıkın ve dışarıya ilerleyin. Gelen balonun yanına gidin ve Lara'yı balona bindirin ve Tomb Raider Lost Artifact'ı bitirin.....
  (Tavanda ölülerin bulunduğu yerdeki boşlukta saydam platformları Flare yakarak görebilirsiniz).

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi