Quake II Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Quake II Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Quake II Rehber

  Reklam  Quake II Rehber

  Forum Alev
  Giriş, Silahlar

  Dershaneye giden herkes gibi benim de yapmayı ençok sevdiğim şey dershanayi ekmekti, ekmekti ama ekip ne yapacaktım. İşte böyle boş boş dolaşırken gözüme bir yazı takılıyor Net C@fe diye. İyi diyoruz geçiyoruz içeriye bakalım neler var içeride diye (o zamanlarda oyun oynanan net cafe yoktu hiç). Ama birden şaşırıyorum, bütün millet oturmuş Red Alert, Duke Nukem veya Outlaws oynuyo. Çok acayip gelmişti çünkü oyunlarda ölünce pıt diye yeniden canlanıyolardi ve rakipler bilgisayar değil de daha zeki tipler gibi gelmişti bana, evde oynadıklarıma hiç benzemiyordu. Biraz daha izleyince bunların oyunlarda yazan multiplayer oynadığını anlayınca hemen daldım bu işe....
  Duke Nukem, Outlaws filan derken bu işlerin esas önemli noktalarını kapmaya başladım. Yavaş yavaş sıralamalarda yükselmeye kimi zaman bazı oyunlarda birinci olmaya başlamıştım ki Quake 2 piyasaya çıktı. Duke Nukemin çirkin 2D ve Outlawsın çizgi filimsi görüntülerinden sonra ilaç gibi gelmişti. Hatta bende 3D kart olmamasına rağmen çok etkilenmiştim vurupta geberttigin adamların yerde can çekişmesi, ölmeden önce son atışlarını yapıp ölmeleri, kafalarının patlaması, kanların ve kemiklerin etrafa saçılması filan.... (manyak mıyım neyim)
  Oyunun single player yanı kasmaya başlamıştı ki oyunun patchleri ile birlikte yeni haritalar skinler filan çıktı etrafa (Patch: sözlük anlamı yama, net anlamı bir programı patch isimli başka bir programla güncelleme). Net C@felerde artık internete baglanılmak için değil multiplayer oyun oynanmak için açılıyordu. Tabi bu net cafe sahiplerininde işine gidiyordu. nete girerken vereceği tel ve bağlantı parasını vermeden kolayca para kazanacaklardı, bütün bilgisayarlar TnT veya Voodoo2'lerle doldurdular ve turnular başladı....
  Ben de size işin single player yanı boş oldugundan silahları ve çevreyi biraz anlatıp, sonrada multiplay'de nasıl milleti parçalayacağınızı anlatacağım. Önce silahlarla başlayalım:
  Blaster: İşte en müthiş silah! falan dermişim ama demem.. eğer elinizde bu silah varsa adama ateş edeceğinize kafasına kabzasıyla vursanız daha çok canı yanar. Yani karşınızdakinin az hakkı varsa ve sizin de başka silahınız yoksa kullanın, ne diyim... (halk arasında adı su tabancası)
  Shotgun: Oyundaki orta derece silahlardan biri. Bununla hakkı az kalanları kolaylıkla, sözümü dinlemeyip blasterla gezen avanakları da daha kolay öldürürsünüz. Kurşunları saçma (shells) oldugu için ne kadar yakından vurursanız o kadar kan çıkar. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Quake II Rehber

  Reklam  Super Shotgun: Adı üzerinde süper bir silah, tam durmuş etrafa aval aval bakanlara arkadan yaklaşıp tek atışta işini bitirmek için. Tek dezavantajı 2x shell (shotgun kurşunu) harcar ve yavaş dolar, ama dediğim gibi eger birinin dibinden vurursanız ya az hakkı kalır yada ölür (ya da parçalanır).

  Machinegun: Adı üzerinde makinalı tüfek. shotgunla aynı güçte görüyorum ben bu silahı, elinizde başka silah yoksa kullanın.

  Chain Gun: Bu silah son derece manyak bir silahtır. Eğer aldığınızda elinizde roket bile varsa bile bunu kullanın daha iyi olur. Resimde de göründügü gibi makinalı tüfeğin çok başlısıdır (halk arasında minigun, mitralyoz, veya çok başlı babafingo diyede anılır). Kötü yanı adamı öldürürsün ama tetiği bıraksan da o atmaya devam eder, azmıştır birkere kimse tutamaz onu filan.. Şaka bir yana hem geç ateş eder hem geç durur, bir de cephanesi kolay biter.
  El bombası: Kullanılması bilindigi zaman en iyi silah, yanlış kullanımda ise kötü bir sondur. Ateşe bastıktan sonra basılı tuttukça elinizde tutarsınız, ne kadar çok tutuş, okadar çok ileri atar ama fazla elde tutarsan ikinciyi tutacak el kalmayabilir.
  El bombası fırlatıcısı: Terim adı grenade launcher. Bu el bombasının elde yaptığı yan etkini sonucu üretilmiş el bombası fırlatan makinedir ve daha uzağa atar. Kapalı alanda kullananın da canını yakar. Duvarlardan sektigini dikkate alırsak, bunu bir avantaj olarak kullanabiliriz (örnek: kapalı odanın içine atıp duvarlarda sekmesini kullanıp içerdeki adamı gebertebiliriz.) 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Silahlar, malzemeler

  Roketatar: En gebertici silah olan bu şey kullanması bilene azrail olma fırsatı verir (bilmeyene ağırlık yapar). Bu silahla rakibi vurmanız gerekmez onun etrafına bile atsanız bolca hakkını götürür. Bu silahı kullanarak belirli bölgelere de ulaşabilirsiniz (rocketjump). Ama onu daha sonra multiplayer taktiklerinde anlatacağım.

  Hyper blaster: Oyunun yapımcıları blaster'ın bişiye yaramadığını görünce bunu yapmışlar. Bu da chain gun ile eşdeger sayılır sadece bunun cephanesi (cell ) daha zor bitiyor.
  Rail gun: Bu silah da oyundaki en kullanışlı silahlardan biridir. Cephenesi olan Uranyum Slug'larını binlerce kilometerelik hızlarda fırlatır. Tabi bunlar adama çarpınca adamcağızın 100 canı gidiyor ve haliyle adamı delip geçiyor.
  Bfg: Oyundaki en güçlü silah, düzgün kullanılırsa görüş sahasındaki herkezi bir vuruşta öldürüyor. Ateş edildiğinde dev bir enerji topu atıyor ve toptan etraftaki herkeze ışın yolluyor. Top bir yere çarpıp patladığı zaman topun ışın gönderdikleri de aynen patlar. Bu silah profosyenel oyuncular tarafından hiç sevilmez ve genelde hiçbiri kullanmaz (yani yasaktır kullanmak, aptalca ama gerçekten de uyguluyorlar bu kuralı).


  Evet oyundaki silahlar bu kadar, şimdide envai çeşit malzemeleri tanıtalım:
  Armor: Adı üstünde kalkan, ne işe mi yarar? Kurşunlar vücudunuzda delikler açmadan ve kanınız arenayı sulamadan önce bu kalın zırh tabakasına çarpar. Ama neyazık ki bunlar bile sizi ölümden koruyamaz.
  Mega-Health: 100 hakkına 100 hak daha ekler ne yazık ki yavaş yavaş azalır (100'e kadar) 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Malzemeler

  Quad Damage: Silahların gücünü 4 kat arttırır. Roketle iyi sonuç elde etmenizi sağlar. Aman dikkat, quad damege'i aldıktan sonra kendinizi gebertmeyin yazık olur.
  Backpack ve Bandoleer: Backpack her silahın ammosunda bitane verir ve taşıma kapasitesini arttırır. Bandoleer sadece taşıma kapasitesini arttırır.
  Adrenalin ve Armor Shard: Adrenalin hakkı +2 arttırır, Armor Shard armoru +2 arttırır.
  Oyundaki malzemeler de bu kadar. Biraz da çevreden söz edelim.
  Su: Evet suların kolibasil oranı yüksek olmasına rağmen girebilirsiniz. Su içindeki en etkili silah rail gun, çünkü suyun içinde çok yavaş hareket ediliyor. Rakiplerinizle savaşırken en önemli şeyi unutmayın.... HAVA ALMAYI.  Lav: Çoğu haritada genelde lav olmamasına rağmen önemli unsurlardır. İçine düştüğünde hemen ölmemene rağmen sanki inadına yapımcılar lavların arasına çıkış koymamışlar yani içine düşen geberir.  Asit: Son derece etkili bir sıvı, içine yüzmek için değil. Sıcaklığına bakmak için bacağınızı sokarsanız geriye sadece deri parçaları ve bir tutam kemik kalır.
  Gizli Yerler ve Tuzaklar: Ne yazıkki bunları yazarak anlatmak zor ama neredeyse her haritada gizli yerler ve tuzaklar var.
  Oyundaki silah, malzeme ve etrafı anlattık ama bunlar hava.. Esas önemli olanlar şimdi anlatacaklarım.

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Multiplayer Taktikleri

  Quake 2 Multiplayer Taktikleri
  • İlk olarak bunları okusanız bile ilk oyununuzu iyi oynayamazsınız, ancak yavaş yavaş mükemmele yaklaşabilirsiniz (ben 1 yıldır sürekli oynuyorum ve hala benden iyi oynayan var, demek ki o benden daha çok pratik yapıyor).
  • Birisini öldürdügünde bir "frag" almış, o adamı da fraglamış olursun. Yani puanın bir artar, oyun sonunda en çok puanı olan yener.
  • Kendi kendini veya takım arkadaşını öldürme! bunlar -1 puan sayılır, örnek: yüksekten düşmek, asite veya lava düşmek, kendini havaya uçurmak, asansör altında sıkışmak, suda boğulmak gibi.
  • Blaster'i kullanma, silahın yoksa da kullanma. Niye diyeceksen blaster zaten güçsüz, yavaş, bir de vurması zor. Zaten oyuna onunla başlıyosun, adamlar senin etrafa blasterla ateş ettiğini görürlerse elinde biraz daha güçlü silahı olanlar peşine takılır, sen en iyisi tabana kuvvet kaçmaya başla.
  • Milleti öldürmenin heyecanına kapılıp suda boğulmayın sonra dalga geçerler.
  • Allways Run: Options'tan allways run'ı mutlaka aç ve oyunda sürekli koş ve zıpla (komik görünse bile en iyi kaçma ve savunma yolu budur)
  • MouseLook: Bunu da optionstan aç mouse sensitivity'i dönüşlerini çok fazla bozmayacak kadar çok aç. Bu daha iyi nişan almana yarar.
  • Strafe: Oyunda sağa sola dönme tuşlarını sil ve yerine sağa ve sola kayma tuşunu koy. sürekli düşmanla yüz yüze ol ve mümkün oldukça arkana geçmesin.
  • Strafejump: Bu gizli bir harekettir (yani herkez bilmez). Ve de yapması zordur. Neye yarar diyorsan, normalden 2 veya 3 kat daha hızlı ilerlemene ve 4 kat daha ileri zıplamana yardımcı olur. İleriye basılı tutarken bir yandan zıpla her yere deyediğinde bir sağa bir sola kay. Olay bu kadar ve sonuç süper, herkezden hızlı ilerlemen sayesinde iyi kaçabilir, zor vurulursun.
  • Rocketjump: Bu da oyundaki önemli hareketlerden birisi. Ancak uzun akrobik hareketler sonucu çıkılabilecek hatta çıkılamayacak yerlere bu hareketle çıkarsın: uygulaması olay, koşarken zıpla aşağıya bak ve altına roket at, roketin patmasından oluşan başınç seni normal zıplamanın 4 katı yukarı atar, evet hakkın gidiyor (30 hak veya civarı) ama buna değecek yerlerde kullandığın zaman çok önemli, yanlış kullanım ise bir felaket.
  • Grenade-Rocketjump: Bu çok tehlikeli yani artık ancak hava atmak için veya sıkılınca yapmak için ama gene de güzel. Önce grenade launcher ile bir el bombası at hemen ardından roketi seçip el bombasının üstünde rocketjump yap, sonuç manyak bir patlama ve büyük bir uçuş ortalama 40-50 hak gidiyor ama 20x yukarı zıplarsın ve haritaların tepesine çıkabilirsin (bazılarında).
  • Roketi kullanırken özellikle adamın 1-2 saniye sonra gideceği yere atın. Hiçbir zaman adamın üstüne atma yoksa vurma ihtimalin 0'a düşer. Adamın ayaklarına doğru atın. Zaten eğer adam yazdıklarımı okumuş veya daha önceden biliyorduysa zıplaya zıplaya kaçar yani üstüne atarsan ıskalarsın.
  • En çok yapılan hatalardan biri de ateş ederken nişan almak için durmak. Biliyorum hem koşmak hem zıplamanın yanında bir de nişan almak zor ama pratikle öğrenemeyeceğin şey yok (hatta bana dururken ateş etmek artık zor geliyor :P ).
  • Hyper blaster güçlü ve hızlı ateş eder ama lazerleri (veya herneyse) hedef geç ulaşır o yüzden kaçan adamın kaçtığı tarafa doğru azıcık eğim yaparak atarsan bol sayıda lazer isabet eder.
  • Rail gun'ı kullanırken dikkat et geç dolar ve elinde güçlü silah var diye herkes de sana saldırabilir. Bu silah öyle zor bir ayar istemez ve azıcık pratik işi bitirir.
  • El bombalarını arkası dönük birisinin kafasına, savaşa dalmış bir kalabalık, ya da işlek bir dönüşe atarsan maksimum performans elde edersin. Sadece süresi bitince değil, birine çarptığında da veya üzerinden biri geçtiginde de patladığını unutma.
  • Sürekli koş dedim ama avanaklar gibi gezinme sürekli silahlar cephaneler ve hak-kalkan arasında gez, bol kalkan al, mega health'i kaçırma.
  • Etraftaki güçlü silahları sende olsa bile al, başkası alıp kullanmasın.
  • Kurşunum bitecek diye üzülüp cimrilik yapma, kullanmazsan seni öldüren kişiye verirsin.
  • Asit ve lav birikintilerini iyi kullan: yakınındakilere güçlü bir silahla (super shotgun, rail gun, roket vs) ateş et, adam panikleyip içine düşebilir. Yok adam gibi kendisi atlamıyorsa sizde itici bir silahla (rail gun: vurduğu zaman adamı 20 metre kadar fırlatır veya roketin patlamasının itiş gücüyle) adamı lava fırlat zaten sen bunları yaparken ya kendiliğinden düşer ya da sen onu atarsın. Sonra da zevkle adamın son çığlıklarını dinleyebilirsin.
  • Konsol (" tuşu ile açılır - esc'nin altındaki tuş) komutlarını iyi bil ve kullan:

   /fov ###: # yerine bir rakam konulur (90-100-120-200-... gibi) bu zoom yapmanı sağlar.

   /bind # .... : Bu kısayol oluşturmanı sağlar, # yerine bir harf veya bir tuş ismi yaz (a,b,c veya tab, enter gibi), .... yerine de komutu koyacaksın komutlar, use: bunu yazıp bundan sonra bir silah veya malzeme ismi yazabilirsin (örnek: bind e use railgun gibi), say: bir şey söylemeyi kısayola almak için (örnek: bind e say "ehehe nası kodum sana" gibi), fov: fovu biliyonuz zaten buna kısayol koyarsın, kill: kendini öldürmek için.

   /record ..... : Bu oynadığın bir oyunun demosunu kaydetmeye yarar, .... yerine dosya adı yaz (örnek: record cem.dm2), uzantısı mutlaka dm2 olsun, daha sonra izlemek için, demomap .... komutunu kullanabilirsin (örnek: demomap cem.dm2)

   Daha birsürü komut var onlara da q2 yardım dosyasından bakabilirsin.
  • "Herkes vurulduktan sonra sağlığa doğru kaçar!" bunu aklından çıkarma, birisiyle savaşıyorsan ve yakında hak (sağlık) varsa ve az hakkın gitmişse bile al (o alamasın, ehe).


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi