Medieval: Total War Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Medieval: Total War Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Medieval: Total War Rehber

  Reklam  Medieval: Total War Rehber

  Forum Alev
  Severim eski savaşları. Hele ortaçağ savaşlarını. Tabi o zamanlar dünyanın süper gücü yüce TÜRK MİLLETİ idi. Ahh ahh! O günleri nasıl arıyorum bir bilseniz!

  Tabi o günleri özlem ve celadetle anarken bir baktım kankalarımdan biri yok Medieval, yok Türkler de var falan diyince hemen bir tane. Tabi insan başından kalkamıyor haliyle! Oyunun incelemesini iki arkadaşım bir güzel halletmişler ama biz bir de bunun rehberini hazırlayalım dedik. Peki neler yaptık!?

  Oyunda size FATİH unvanını beleşe vermiyorlar. Gerçekten sıkı oyun yani. Biliyorsunuz oyun aslında stratejik sıra tabanlı. Ama savaşları 3 boyutlu olarak oynayabiliyoruz. Biraz bunlardan bahsedelim. Normal turn çeşidi için pek bir çalışma gelmiyor oyunla beraber. Fakat savaş alanları deyince duralım orada! Savaş meydanlarında sonucu bir çok şey etkiler biliyorsunuz. Oyunda bu çok güzel işlenmiş. Eğer bir ordunuz varsa, bu orduyu en iyi şekilde yönetmek sizin kariyeriniz için yapılacak en iyi şeydir. (Yoksa Kral sizin için kötü referans veriyor :)

  Mesela ordunuz tam bir savaşın ortasında ve aniden zirzopun biri çıkıyor ve komutanınızı bir suikast sonucu öldürüyor. Hah tamam! Askerlerinizin moral sıfır. Nez'i bile çağırsanız moralleri düzelmez! Hafife almayın! Moral kalmayınca karşısındaki askerlerden 4 5 kat daha üstün sayıda bile olsa çil yavrusu gibi dağılabiliyorlar. O bakımdan attığınız her adım yerinde olsun. İlk önce ordunuz düzenli olsun! Öyle süs olsun diye her çeşit ünitenin mutfak robotu ile karıştırılmış bir şeklini düşmana karşı çıkartırsanız tabi ki Viyana'yı fethedemezsiniz! Bazı durumlarda karşınızdaki ordunun niteliklerini görebilirsiniz. O zaman o orduya karşı silah gücü en üstün olan birimlerinizi çıkartın. Örnek olarak karşıdaki ordu piyade diyelim. Bakıyorsunuz acaba bu üniteler nelere karşı güçlü, nelere karşı zayıf? Kargıcı türü mızraklı tip askerler atlı askerlere karşı ilaç gibi geliyorlar. Fakat okçulara karşı baya savunmasızlar. Ama ilerki zamanlarda yapacağınız yeni askeri binalar ile bu arkadaşlar zırh falan kazanabiliyorlar. Böylece oklara karşı bir bağışıklıkları oluyor. Eğer düşman ordusu menzilli ünite ağırlıklı ise siz de hemen ağır zırhlı süvari koyuyorsunuz önlerine. Durun; en iyisi bunları adam akıllı tarif edeyim...

  Oyuna başladığınız ilk bölümlerde muhtemelen zayıf piyadeler ile başlayacaksınız. İşte bunları güçlendirmek paraya kıyıp çeşitli askeri binalar yapmaktan geçiyor. Bir askeri bina yaptığınız zaman onun daha gelişmiş seçeneği geliyor. O bakımdan bu işin sonu yok. Ayrıca fethettiğiniz bölgelerin hususi ünitelerini de alabiliyorsunuz. Ama ilk başta zayıf üniteler. Savunması, morali ve savaş gücü az okçular ve şövalyeler var. İleride süvari seçenekleriniz de oluyor. Müslümanların ilk periyotlardaki üniteleri daha güçlü oluyor. Buna dikkat! Eğer ani saldırı yapıp ilk başlarda toprak kazanmak istiyorsanız bunu Polonya ile başaramazsınız. Tabi ileride Avrupalılar gelişiyor ve ilk önce bu arayı kapatıyor ve sonra kendi lehlerine açıyorlar. Ama yinede Müslüman orduları gibi disiplinli olamıyorlar. (Ulusumla gurur duyuyorum!) 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Medieval: Total War Rehber

  Reklam  Zaman geçtikçe teknoloji artıyor demiştim. Şayet siz bu yarışta geri kalırsanız ayvayı yersiniz. O zamanlar IMF de yok! Adamlar sizin burnunuza son model askerlerini sokarken siz ona karşılık iki üç bölük koyarsanız bitersiniz. Ordunuzu sürekli güncel ve güçlü tutun.

  Oyunda sınırsız olmasa bile gayet geniş savaş alanları var. O bakımdan yenilmemek için aklınıza gelen her şeyi yapın. Vur-kaç yapıp yıpratma savaşları oynayabilirsiniz. Veya doğrudan olayın kalbine inebilirsiniz. Ne yaparsanız yapın ama ilk önce plan yapın. Düşmanı gördüğünüzde ilk önce en az hasarla düşmanın ateş gücünü ve sonra da savunmasını kırın. Aslında bunu yazmak kolay ama yapmak zor. Ama maşallah oyunun sizin strateji için kafa patlatmanıza gönlü razı olmuyor ve bize çeşitli formüller sunuyor. İşte bakın bunlardan yararlanın. Her şeyi ben mi söyleyeceğim!

  Önünüze felaket bir ağır zırhlı süvari yaklaşıyor. Hemen öndeki okçuları geri hatta bırakın ve eli mızrak tutan herkes savunma modunda ön hatlara yerleşsin. Ayrıca tepe falan varsa arkadaki zayıf piyadeleri şişlemek hem düşmanı bir anda zayıflatır hem de moral olarak çökmesini sağlar. Oyunda aktif olarak kullanabileceğiniz bir özellik olan pusu da düşmanı mahvedebilir. Çünkü tam saldırı modunda iken arkalarından çalılara saklanmış askerler görürlerse hem moralleri kırılıyor, hem de savunmasız yakalanıyorlar. Bunun tam tersi de olabilir, dikkat!

  Tersini düşünelim. Atak şövalyeleri (bu tabir benim değil:) aheste aheste bir yandan içinde bulundukları zırhı diğer yandan ellerindeki kılıcı taşımanın derdiyle size yaklaşıyor. Hemen en önlere menzillileri koyuyoruz. Zaten onlar bize ulaşana kadar çoğu papanın rahmetine kavuşuyor. Okçular bittiği zaman bir kenara çekin onları ve ikinci bir "cesur yürek" film seti yaratın kendinize. Ayrıca ordunuz düşmandan ne kadar yüksek irtifada ise o kadar çok avantajlısınız demektir. Çekin onları tepelere. Hadi bakalım! Ya keşke mehter takımı da olsaydı, kralını tanımazdım!

  Sahip olduğunuz bölgeleri askeri güçsüz bırakmayın. En azından 200-300 kişilik küçük bir ordu işinize yarayabilir. Öyle minicik bir ordu ile eyalet kaybetmek istemiyorsanız dediğimi uygulayın. Bir bölük piyade ile bir bölük okçu bunun için yeterli olacaktır. Ayrıca ne zaman geri çekileceğinizi bilmek durumundasınız. 3D savaş yapmak istemiyorsanız tabi ki savaşları otomatik olarak yapıyorsunuz. O zaman başta iyi bir komutan olduğundan emin olun. Ayrıca komutanları şu papirüse benzeyen heykellerle geliştirebilirsiniz. Böylece savaşı kazanmanıza yardımcı olur. Ama eğer düşmanın sayısal üstünlüğü çok fazlaysa kendinizi fazla kaptırmayın. Geri çekilmeniz olası kayıplarınızı önler. Böylece sonra gücünüzü toparlayıp saldırırsınız ve daha emin bir zafer kazanırsınız.

  Bazen aynı şey size olur. Ordunuz devasa boyutlarda ise saldırdığınız yerler savaşmadan size eyaleti teslim eder ve çekilir. Hem kaleyi ele geçirmek zahmetine katlanmazsınız. Tabi bu, düşmanın hiç bu bölgeye saldırmayacağı anlamına gelmez. İntikam isteyebilirler. O bakımdan dikkatli olun. Bununla bağlantılı bir soru daha oluşabilir kafanızda. Savaşlarda yenilince tazminat karşılığı esir askerlerinizi alabiliyorsunuz. Eğer ekonominiz iyi ise bunu deneyebilirsiniz. Ayrıca isyanlarda başarılı olup bastırırsanız isyancıların akıbetini belirleyebiliyorsunuz. Ben psikopatlık olsun diye hepsini esir ediyorum ya da idam ediyorum. Fakat sonlarda anladım ki bunlar bizim canilik puanımıza katkıda bulunuyor ve böylece daha fazla ayaklanma çıkıyor. O bakımdan sadece liderlerini uçurun. Diğerleri sadece sistemin bir piyonu. Onları sallayın uğraşmayın. :) 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Oyun adeta bize gel de dünyayı kontrol et diyor yahu! Bu her şekilde var. Fethettiğiniz eyaletlere iyi bakmanızı tavsiye ederim. Eğer sizin yönetiminizden hoşnut olmazlarsa ayaklanma çıkarabiliyorlar. Sonra siz tam fetih yapacağım diye ordunuzu ilerilere sürerken bir anda tam içinizden isyankar ordusu buluverirsiniz. Sonra da işin yoksa bununla uğraş. Bu ayaklanmaların çoğu din ile ilgili olaylarla çıkıyor. Mesela hıristiyan bir eyaleti alınca onlar din ayrılığından ayaklanabilir. Eğer sorun buysa bizde de çözüm var! Hemen oraya imam falan koyuyorsunuz. Sonra da cami yaptınız mı bu sorun ortadan kalkar. Tabi sonra Müslümanlar arasında da ayaklanma çıkabiliyor. O zaman sorunları açlık, fakirlik falansa o eyalete ya bol bol ticari bina yapıp aç kalmamalarını sağlayacaksınız ya da vergilerini düşüreceksiniz. Ayrıca komutanlarınıza, vezirlerinize de dikkat! Yani ne olacağınızı bilemeyiz ama bu oyunda sadakatsizliğe yer yok!

  Fetih yaparken de kafanızdaki devlet adamını canlandırın. İki veya daha çok seçeneğiniz varsa, hangisi sizin daha çok işinize yarayacaksa ve daha kolay alınacaksa oraya saldırın. Ayrıca alacağınız yerler arasında ulaşım itibariyle ne kadar komşu eyalet varsa önce onu değerlendirin. Öyle sırf adını sevdiğiniz için bir yeri fethetmek işinize yaramaz. Mesela ordunuz Trabzon'da duruyor ve iki seçeneğiniz var. Ya Marmara'yı ya da Ege'yi alacaksınız. Hemen orduyu Marmara'ya koyun. Burada hem bilim, ticaret falan daha fazla ilerlemiş oluyor, hem de Avrupa'ya daha hızlı yayılabiliyorsunuz.

  Şu hususi üniteleriniz var ya, hani ajan suikastçı imam falan gibi. Bunlar ilk önce pek önemsenmese bile aktif olarak kullanılırsa imparatorluk kariyerinize olumlu artılar kazandırabiliyorlar arkadaşlar. Bunları tek tek incelersek; Din adamları başta geliyor. Bu din adamları bulundukları eyaletin inanç yüzdelerini değiştirebiliyorlar. Böylece bir çok ayaklanmayı önlemiş oluyorlar. Yeni aldığınız bir bölgede muhtemelen inanç farkı yüzünden ayaklanma çıkabilir. Fakat bu arkadaşlar herkesi hak yoluna çağırıyorlar. Zaman geçip de siz gelişmiş binaları yapınca bu arkadaşlar da böyle bir çeşitleniyorlar.

  Elçiler de üretebiliyorsunuz. Bu elemanlar sayesinde ülkeler ile ortaklık kurabiliyor veya barış anlaşmaları yapabiliyorsunuz. Ajanlar; işte bildiğiniz gibi bilgi toplamaya falan yarıyorlar. Eğer bir ajanı karşı ülkenin komutanına veya kralına sgönderirseniz, onun planlarını öğrenebilirsiniz. Böylece size karşı gerçekte neler düşünüyor falan bunu öğrenebilir ve buna göre tedbir alabilirsiniz.

  Suikastçılar ise en çok sevdiğim ünite. Koyuyorsunuz bunu düşmana. Komutan, şehzade, kral falan tanımıyor. Düşünün; düşmanınızın kralının sadece bir oğlu var diyelim. İki suikastçı ile tüm bir imparatorluğu dağıtıp yok edebilirsiniz. Ama çok sık yakalanabiliyorlar. O yüzden şansınız az. Bu arada konu geçti bari açıklayayım. Eğer kralınız ölürse ve hiç veliahtı yoksa oyun otomatik olaraktan bitiyor sizin için. Ne yazık ki oyunda kralın cinsel hayatını yönetemiyoruz. O bakımdan yetişkin şehzadelerden birini veya birkaçını istiflemenizi öneririm. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Bir de hep soruluyor, şu tipsiz prensesler ne halta yarıyor diye. Doğru ve bence çok güzel bir özellik. Bir sırada komutanınızla veya diğer ülkelerin yöneticileri ile bacanak olabiliyorsunuz. (Hatta ateşli silahlar olunca düğünde silah takabiliyorsunuz. Ayrıca gelinle [yani prensesle] damada takılan altın ve dolarlar ülke ekonomisine katkıda bulunabiliyor :)). Bu kadar dalga geçtikten sonra şöyle ekleyeyim. Diğer ülke yöneticilerinden kendi vali, komutanlarınıza kadar kızınızı veriyorsunuz ve böylece ya sadakat ya da anlaşma kazanabiliyorsunuz. Tabi bunlar bize ters! Müslüman ülkelerde böyle tür izdivaçlar, mevzu bahis bilem olamaz! Ayrıca prenseslerin ad, resim ve yaşlarına heykellerine sağ tıklayınca ulaşıyorsunuz, fakat prensesler gerçekten çok çirkin. Yani bu kadar olur.

  Oyundaki gerçekçi özelliklerinden biri olan cihat ya da hristiyanlarca haçlı seferleri düzenlenebiliyor (tabi gerekli binalar yapıldığı zaman). Gerçekten bu tip ordular kodumu oturtan cinsten oluyor. Ayrıca eğer cihat yaptıysanız, Müslüman ülkelerden destek görebiliyorsunuz. Bu haçlı seferleri için de geçerli. Ben genellikle kaybettiğim topraklar için kullanıyorum. Ama sizin kenarda köşede bunlardan bir tane bulunsun.

  Oyunda en beğenmediğim olay 1453 yılında bitiyor olması. Yani kapsamı bana biraz dar geldi. Zaten ekonomiyi zar zor kuruyorsunuz. Ne zaman tüm Avrupa'yı ele geçireceksiniz. Oyunda aslında çok büyük bir zincir olması güzel ve ilerlemeniz de buna bağlı. Mesela bir kılıç yeri yapıyorsunuz. O tamamlanınca sizin önünüze daha gelişmiş bir kılıç yeri geliyor. Hadi bakalım! Onu da yaptınız ama o da nesi? Daha da gelişmişi geliyor. Bence bunun yerine güzel bir upgrade sistemi olmalıydı ama siz yine de aksi çıkana kadar böyle idare edin. Ayrıca çeşitli askeri binaları aynı yere yapınca çeşitli kombolar çıkıyor. Bunlardan faydalanın. Ağır zırhlı okçular veya mızrak atan süvariler gibi. Ama ne olursa olursa olsun (askeri ünite, bina veya gemiler) bunları tek bir eyalete yığmak yerine bütün bölgelere üleştirin. Böylece daha kısa zamanda ve daha çok güçlenir, palazlanırsınız!

+ Yorum Gönder
medieval total war rehber
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi