Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber

  Reklam  Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber

  Forum Alev
  CANYONLANDS

  İşte başlıyoruz.. Bu bölüm bir nevi tutorial bölümü, hareketlerinizi öğreniyorsunuz. Yani sizi çıldırtacak bulmacalar henüz yok! Bu arada her takıldığınız yerde bu tam çözüme başvurmamanızı tavsiye ederim yoksa oyunun hiçbir çekiciliği kalmaz.. İlk olarak, karşınızdaki platforma zıplayacaksınız. Bunun için, üzerinde olduğunuz platformun kenarına kadar yürüyün, Indy düşmüyor merak etmeyin. Şimdi Alt + ileri ok tuşlarına aynı anda basarak karşıya zıplayın. Önünüzdeki platforma Alt tuşuyla tırmanın, sağınızdaki yere de Alt tuşuyla zıplayarak tutunun, ileri ok tuşuyla kendinizi yukarı çekin. Merdivenlerin önünde durup Alt tuşuna basarak Indy'i tırmanmaya hazır hale getirin ve ileri ok tuşuyla yukarı tırmanın. Şimdi geldiğiniz yerde, önünüzde şekli değişik kare şeklinde bir kaya (ki karşınıza en çok çıkacak şey bu) ve tepenizde sağda, henüz çıkamadığınız bir mağara ağzı var. Kayanın önüne gidin, Ctrl tuşuyla Indy'i çekmeye hazır hale getirin ve geri ok tuşuyla kayayı geri çekin. Bunu iki defa yapın. Şimdi kayayı mağara ağzına doğru bir kez itin, kayanın üzerine çıkıp mağaraya girin ve işte ilk hazinenizi buldunuz.. Aşağı inin, kayayı çektiğiniz yerde bir yol açılmış. İlerleyin, C tuşunu kullanarak çömelin ve yerdeki delikten içeri girin. Tekrar C tuşuna basarak kalkın, şimdi zıplamayı öğreneceksiniz. Bunun için, gidebildiğiniz kadar geri gidin, Shift + ileri ok tuşuyla Indy'i koşturun ve tam kenardayken Alt tuşuyla zıplayın. Bu şekilde iki platform geçeceksiniz. Biraz ilerleyin, Indy kelleyi yukarı kaldırıp "Hey, bu şeye kamçı atılabilir" diyecek. Tepenizdeki odun parçasını gördünüz mü? İşte ona kamçınızı atıp tırmanacaksınız. 1 tuşuyla kamçınızı çıkarın ve ilerlemeye başlayın. Doğru yere geldiğinizde, kamera açısı değişecek ve Indy yukarı doğru bakacak. Ctrl tuşuyla kamçınızı atın, ileri ok tuşuyla tırmanın.
  Tepeye geldiğinizde Alt tuşuyla karşıya geçebilirsiniz. Şimdi 2 tuşuna basarak silahınızı elinize alın, çünkü bir yılan öldüreceksiniz.. İndiğiniz yerde, yıkık bir kulübe var, yılan kapıdan çıkıyorken vurup öldürün. Indy otomatik olarak nişan alıyor, fakat Ruslarla karşılaştığınız zaman da anlayacağınız gibi, bu iş bazen bir eziyet oluyor.. Yılanın çıktığı kapıdan içeri girin, sağda ikinci hazineniz duruyor. Kapının tam tepesinde kamçı atılabilecek bir yer daha olduğunu fark ettiniz mi? Onu kullanabilmek için, kapının hemen sağındaki büyük, kare şeklindeki platformun üzerine çıkmanız gerekiyor. Bunun için de, ilk önce büyük platformun hemen yanındaki küçük platforma çıkın. Buradan koşarak zıplayın ve büyük platformun kenarına tutunun, kendinizi yukarı çekin. Kamçınızı çıkarın, platformun tam ortasına gelip kenara kadar yürüyün. Doğru yerde durmazsanız Indy kesinlikle kamçısını kaldırmıyor ona göre.. Indy kamçılı kolunu hafifçe yukarı kaldırdığında doğru yerdesiniz demektir. Kamçınızı kullanın, bir ara demo girecek ve sonuçta bir suyun içine düşeceksiniz. Suyun altında ok tuşlarıyla yönünüzü belirliyor, Alt tuşuyla da yüzüyorsunuz. Sudan çıkın, hemen yanınızda merdivenli bir yer var. Yukarı tırmanın, iskeletin yanındaki hazineyi alın. Tekrar suya dönün ve şelaleden aşağı gayet güzel düşün.. Düşer düşmez, henüz suyun altındayken geri dönün. Sağınızda ve tam karşınızda iki tane tünel ağzı göreceksiniz. Sağdakinde bir hazine var. İlerideki tünele girdiğinizdeyse, epey geniş bir mağaraya çıkıyorsunuz. Yeşil ışıkla parlayan çukurun dibinde de bir hazine durmakta. Buradaki sürüyle merdivene hiç bulaşmamanızı öneririm, çünkü sonunda hiçbir şey yok. Ama atlama tutunma pratiği yapmak istiyorsanız sizin bileceğiniz iş..
  Suya düştüğünüz ilk yere geri dönün ve sudan çıkın, uzun bir demo girecek. Indy çok üzgün, doğru dürüst hazine bulamamış "Büyük heykeller, dev hazineler, maceralar nerde?" diye bağırıyor. Merak etmeyin, kısa süre içinde istemediğiniz kadar olacak! Bir helikopter geliyor, şimdiki göreviniz helikopterin olduğu yere gitmek. Karşınızdaki ilk yıkık kulübeden hemen sola sapın, bir hazine bulacaksınız. İkinci yıkık kulübenin önüne gelin. Tam karşınızdaki yola girin, bir hazine daha. Tekrar yıkık kulübenin yanına gelin ve bu sefer sağınızdaki yola gidin. İlk platforma tırmandıktan sonra hemen karşınızdaki platforma atlamak yerine aşağı düşün, sürünerek yerdeki delikten girin ve o da ne, bir hazine daha! Geri dönün, koşup zıplayarak platforma tutunun. Kendinizi yukarı çektikten sonra hemen yanınızdaki küçük bloğa şimdilik aldırış etmeyin, ilerleyip kendinizi aşağı bırakın, ileride bir iskeletin yanında bir hazine mevcut. Geri dönün ve o küçük bloğun üzerine çıkın. Kafanızı yukarı kaldırdığınızda bir oluk göreceksiniz. Indy buraya tutunarak yan yan ilerleyebilir. Zıplayıp oluğa tutunun, sola doğru ilerleyin. Kendinizi yukarı çeker çekmez geriye dönün, karşınızdaki platforma atlayacaksınız. Atlayınca buradaki merdivenden yukarı tırmanın ve yine karşıya atlayın. Hemen solunuzdaki platformun üzerine çıkın, deminden beri sesini duyduğunuz yılan burada, öldürün onu. Merdivenlerden çıkarsanız bir hazine daha bulabilirsiniz. Buradan yine karşıya atlayacaksınız, ama önce F5 ile save etmenizi tavsiye ederim çünkü beceremeyip düşerseniz herşeye baştan başlamak zorunda kalırsınız. Karşıya atladıktan sonra helikopterin yanına gidin ve gayet uzun bir demoya hazır olun. Sophia’nın size haberleri var, Ruslar Babil Kulesi kalıntılarında bir şeyler karıştırıyorlar ve başlarında Volodnikov isimli biri var. Sizden gidip kontrol etmenizi istiyor, elbette kabul ediyorsunuz. Size bir alet verecek, aklınızda tutun. Helikoptere biniyorsunuz ve ilk level sona eriyor. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber

  Reklam  BABYLON

  Indy'nin kontrolünü kazanır kazanmaz, sağınızdaki platformun üzerine çıkın. Buradan karşı ki platforma atlayacaksınız, oradan da yine karşıya. Tahta bir kutu ve bir Rus nöbetçi kulübesine ulaşana kadar yürüyün. Tahta kutunun üzerine çıkın, geriye dönün ve karşıya atlayın. Buradan da nöbetçi kulübesinin tavanına atlayacaksınız. Atlar atlamaz bir demo girecek, şişman olan Volodnikov! Yanında en az dört Rus komandosuyla dolaşan bu tombul adam oyun sonuna kadar peşinizi bırakmayacak, sizin binbir zahmetle geçtiğiniz yerlerden kolayca geçerek sinirinizi bozacak.. Burada Rusların asıl niyetini öğreniyoruz, Babil Kulesinde Marduk adlı bir yaratığın yaşadığı bir boyuta açılan bir kapı varmış, Ruslar bunu bulmaya uğraşıyor. Demo bitince kulübenin tavanından tam karşınızdaki yere atlayacaksınız. Solda, yukarıda tutunarak ilerleyebileceğiniz bir oluk var. Sağlam zemine ulaşınca bir sürü nöbetçi göreceksiniz, Indy onlara hiç bulaşmamak gerektiğini söylüyor, ben de aynı fikirdeyim.. Sağınıza dönüp ilerleyin, sonunda havuzlu bir odaya geleceksiniz. Sola dönün ve gidebileceğiniz kadar gidin. Arkanızı dönüp geri ok tuşunu kullanarak kenardan sarkın. Geri ok tuşuna tekrar basın, Indy suya düşmeden hemen önce alt taraftaki duvarın kenarına tutunmayı beceriyor, kendinizi yukarı çekin. Beceremezseniz sudan çıkıp tekrar deneyin.. Örümcek ağlarıyla kaplı kapıdan hemen geçmek yerine, silahınızı çekip sağa doğru devam edin, tavandan bir örümcek inecek. Hemen öldürmezseniz sizi zehirliyor. Bu olursa, inventory’e girip hemen poison kit’i kullanın.
  Örümceği hallettikten sonra, örümcek ağlı kapıdan girin ama fazla ilerlemeyin. Indy oradaki bir varile otomatik olarak nişan alacak, ateş edip varili havaya uçurun, tabii yanındaki Rus'u da. İşte şimdi işler biraz karışıyor. Dört nöbetçi daha var ve çok zor ölüyorlar! Oyunu save etmenizi ve mağaradan dışarı çıkmamanızı öneririm, Ruslar bir süre sonra dayanamayıp mağaranın ağzına geliyorlar, tek tek vurabiliyorsunuz. Rusları öldürdükten sonra geride bıraktıkları malzemeleri almayı unutmayın, iki yeni silaha böylece kavuşuyorsunuz.
  Aşağı inin, çadırın içinde büyük sağlık çantası var. Çadırdan çıkın ve yerdeki delikten aşağı düşün. Burada da sütunlardan birinin dibinde poison kit var. Merdiveni görüyor olmalısınız. Merdivenden çıkın ve ilerleyin. Silahınızı elinize alın, çünkü bir Rusla daha karşılaşacaksınız. Rusu aşağı inmeden, yukarıdan öldürün ve sonra aşağı inip çadıra girin. İçerideki akrebi öldürün, büyük sağlık çantasını alın. Çadırın arkasındaki kapıdan içeri girin, küçük sağlık çantalarını toplayıp kolu çekin. Açılan kapıdan içeri girin, solunuzda tahta bir kutu var. Kutuyu bir kez ileri itin, üzerine çıkıp kendinizi yukarı çekin. Kamyonları gösteren bir demo girecek. Kamyonlar tam sizin gitmek istediğiniz yere gidiyorlar.. Durduğunuz yerden aşağı inin, yolun karşısındaki kapıdan içeri girin (hemen sağınızdaki poison kit’i almayı unutmayın) ve yine soldaki tahta kutunun üzerine tırmanıp kendinizi yukarı çekin. Dikdörtgen şekilli kırmızı bir bayrak görüyor olmalısınız, bayrağa doğru koşun. Burada ufak bir açıklık var. İşte buradan altınızdan gelip geçen kamyonların üzerine atlayacak ve içeri gireceksiniz. Oyunu save etmenizi tavsiye ederim çünkü ilk seferde büyük ihtimalle beceremeyeceksiniz ve yere düştüğünüzde sağlığınız epey azalıyor.. Kamyonların üzerine atladığınızda kendinizi tebrik edebilir ve bir kahve molası verebilirsiniz, benim gibi..
  Kamyon durduğunda hemen sağa dönüp aşağı atlayın çünkü ortalıkta bir sürü Rus var. Merdivenlerden aşağı koşup sonuna kadar gidin, bir kutunun üzerinde sağlık malzemeleri duruyor. Onları alıp geri dönün ve en kuvvetli silahınızı (4 tuşuyla makineli tabanca) çekip Ruslarla karşılaşmaya hazır olun. Yerde dolanan dört Rus var. Varillere ateş ederek onları kolayca öldürebilirsiniz. Hepsi ölünce bıraktıkları eşyaları toplamaya kalkmadan koşarak park etmiş iki kamyonun arasından geçin, tam tepenizde tüfekli bir Rus daha var. Aşağıdan onu öldürmek çok zor, bu yüzden kamyonların arasından geçerek girdiğiniz yerdeki kutunun üzerine çıkıp kendinizi yukarı çekin. Şimdi tüfekli Rusun durduğu yere geldiniz fakat kendisi gitmiş. Merak etmeyin, ileride sola döner dönmez orada sizi bekliyor. Öldürüp tüfeği alın, en uzun menzilli silah bu. Mümkün olduğunca bunu kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü Rusları size çok yaklaşamadan uzaktan öldürebiliyorsunuz.. Şimdi geri dönüp öldürdüğünüz ilk Rusların malzemelerini toplayabilirsiniz. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  BABYLON (devam)

  Tekrar tüfekli Rus'un olduğu yere gelip ilerleyin, kamçınızı çıkarın. Onu kullanarak karşıya güzel bir uçuş yapacaksınız.. Merdivenlerden inin, sola dönüp zıplayın, tutunup kendinizi yukarı çekin. Silahınızı elinize alıp dümdüz koşun, bir kapıdan bir Rus daha çıkacak, onu da öldürüp çıktığı yere girin, hazinenizi alın. Şimdi bir el arabası ve jeneratörün olduğu yere gelin. Jeneratörün yanındaki kapıdan girin, sağa dönüp ilk kapıdan girin, buradaki kolu çekin. Bir kapı açtınız ve iki Rus daha geldi! Rusları öldürün, açılan kapıdan girin. İçerideki kutuyu bir kez kendinize doğru çekin, açılan delikten sürünerek girin. Suya dalın. Burada gidebileceğiniz bir sürü yön var, eğer paraya sıkışıksanız kafanıza göre bir yöne sapıp dalın, buralarda iki tane hazine var. Ama direk çıkışı bulmak istiyorsanız, önce sağa dönüp dalın, ileriden sola dönün ve gördüğünüz ilk delikten aşağı dalın. Girdiğiniz tünel pembe bir ışıkla aydınlanmaya başlamışsa doğru yere girmişsinizdir. Yüzmeye devam edin ve sudan çıkın. Sağa sapın. Kilitli bir kapının önündesiniz.
  Geri dönünce bir demo girecek, Indy yakalandı! Fakat Rus son anda bir kurşunla yere düşecek ve siz Turner'la tanışacaksınız. Kendisi CIA elemanı olup Sophia'nın patronu. Size kapalı kapının anahtarını verecek ve sizden bir Marduk idolü isteyecek. Demo bittiğinde iki Rus daha ortaya çıkıyor, onları öldürüp anahtarla kapıyı açın. İçerideki patlayıcılara ateş edin ve sakın yakınlarda olmayın! Açılan delikten aşağı atlayın, suya düşecekseniz. Dipte bir hazine mevcut. Suyun üzerine çıkıp etrafınıza bakının, çıkabileceğiniz tek bir platform var. Onun üzerine çıkıp diğer platformlara atlayarak en tepedeki kapının oraya geleceksiniz. İçeride mavi bir zemin var, onun üzerine gelin. Duvarda çekilebilecek bir taş var. Onu bir kez kendinize doğru çektiğinizde asansörü harekete geçirmiş olacaksınız.
  Aşağı indiğinizde gidebileceğiniz tek bir yer var. Tam ortada daire şeklinde bir kapı mevcut. Solda bir mekanizma, sağda ise şimdilik size bir anlam ifade etmeyen bir şekil var, onu boşverin. Mekanizmanın önüne gelip Sophia'nın size verdiği parçayı kullanın. Hey, hala çalışıyor! Asansör biraz yükselip duracak. Asansöre geri dönüp taşın üzerine çıkın, kafanızı kaldırıp yukarı bakın. Sıçrayıp tutunabileceğiniz bir yer var. Buraya çıkın ve ilerleyin. Indy'nin kütüphane olduğunu iddia ettiği bir yere geleceksiniz. Silahınızı çekip ilerleyin, ama sakın zemine inmeyin. Buralarda dolaşan dört tane böcek var. Durduğunuz yerden onları kolayca avlayabilirsiniz. Hepsi ölünce aşağı inin. Odanın tam ortasındaki sütunu aklınızda tutun. Sütunun arkasında bir merdiven var. Tırmanın, bir süre sonra bir ayrıma geleceksiniz. Merdivenin bir bölümü yukarı devam ediyor, bir bölümüyse sağa sapıyor. Siz de sağa sapın. Kendinizi yukarı çekin, duvardaki oyukların içinde bir hazine var.
  Hazineyi aldıktan sonra "itilebilir" bir taş arayın. Bir kez ileri itin ve merdivene geri dönün. Şimdi merdivenin yukarı giden kısmına çıkacaksınız, buradan da ittiğiniz taşın üzerine ineceksiniz. Sola dönün. Karşınızda, biraz yukarıda kalan platforma zıplayıp tutunun. Veya kamçınızı çekip tepenizdeki yere tutturmayı da seçebilirsiniz.. Yukarı çıktığınızda, L şeklinde bir tablet parçası bulacaksınız, bu ilk parça. Bunu aldıktan sonra yarısı yıkılmış yoldan ilerleyip ikinci tablet parçasını alın. Fakat alır almaz yol tamamen yıkılacak. Save edin ve durduğunuz yerde sola dönüp kenara kadar yürüyün. Aşağıya zıplayın (sakın koşarak zıplamayın!). Aşağıdaki platformun üzerine indiğinizde, yolun kalan parçası da düşecek, bunun düştüğü yere dikkat edin. Arkanızdaki hazineyi alın ve uca kadar ilerleyin. Buradan odanın ortasındaki sütunun tepesine zıplayacaksınız. Bunu becerirseniz, bir kapının açıldığını gösteren bir demo girecek. Aşağı inip açılan kapıdan sürünerek girin, işte Turner'ın istediği Marduk idolü. Bunu aldıktan sonra, son düşen taş parçasının yanına gidin, tırmanın ve son tabletin olduğu yere çıkın. Fakat burada bir tuzak mevcut. Yerdeki değişik şekilli taş parçasına dikkat edin, böyle taşların olduğu yerde her zaman bir tuzak oluyor. Hızla koşun ve tam taşa basmak üzereyken zıplayın. Son tableti de alın ve aynı şekilde geri dönün. Şimdi daire şekilli kapının olduğu odaya geri dönebilirsiniz. Tabletleri sağ taraftaki yerlerine yerleştirin.
  "Marduk'un gizemini çözmek isteyen kişi, Heavenly Mountians'a gitmelidir." Eh gidersiniz canım, işiniz ne? Asansörün arkasındaki duvar açılacak. İçeri girip hazineleri toplayın, sonra hala asansörün üstünde duran taşı odaya doğru itin. Düğmeye bastığınızda asansör yükselecek. Tepede sizi Turner bekliyor. Marduk idolünü ona veriyorsunuz ve Heavenly Mountians'tan bahsediyorsunuz. O da size oranın Kazakistan'da olduğunu ve fakat oranın Rus toprakları olduğunu söylüyor. Eh, Kızıl Ordu'nun yarısını öldürmeden rahat yok size. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  TIAN-SHAN RIVER

  Heavenly Mountains'a hoş geldiniz.. Geriye dönün, ağacın arkasındaki yerde bir hazine ve bir bitki duruyor, ikisini de alın. Bitkiler de aynı medi-pek'lerin yaptığı işi yapmakta.. Silahınızı çekip ilerleyin, karşınıza bir kurt çıkacak. Onları vuramıyorsunuz ama ateş ederseniz sesten korkup kaçıyorlar. Devam edin ve yol bittiğinde aşağı düşün. Karşınızdaki merdivenlere tırmanırsanız bir hazine daha bulursunuz. Köprüye doğru ilerleyin. Köprüyü geçince, tırmanabileceğiniz iki yükselti var, en tepeye çıkıp buradan köprüye atlayın. Yolu takip edin. Bir yol ayrımına geleceksiniz, sola giden patikaya sapın. Kendinizi Rambo gibi hissetmekteyseniz, dümdüz de devam edebilirsiniz..
  Buradaki kurdu da korkutup kaçırdıktan sonra, nöbetçi kulübesinin tepesindeki Rus'u haklayın. Koşarak zıplayıp kulenin kenarına tutunun. Buradaki merdivenden aşağı inin. İndiğiniz yerdeki kapıyı sakın açmayın! Dışarıdaki Ruslar içeri doluyor.. Fakat medi-pek bolluğunuz varsa ve cephaneye de ihtiyaç duyuyorsanız, çıkıp onları öldürebilirsiniz.. Yerde bir merdiven daha var, buradan da indikten sonra tahta kutuların olduğu odaya ilerleyin. Buradaki Rusu öldürün, kapıyı açın ve diğer Rusu da öldürün. Odadaki kutuların üzerine çıkıp havalandırmaya girin. Önce sola sapın, geldiğiniz odada kocaman bir hazine sandığı var. Onu aldıktan sonra kapıyı açın, tekrar havalandırmaya girin. Bu kez dümdüz ilerleyin. Geldiğiniz odada üç tane dolap var, birincisinde bir şişme bot, ikincisinde şişme bot tamir seti ve üçüncüsünde büyük sağlık çantası var. Botu kullanarak nehirde bir gezinti yapacaksınız ve sevinenler için hemen belirteyim ki, kontrolleri bu kadar problemli olan bir oyunda bu iş tam bir işkence.. Kapının yanındaki (üzerinde Rusça yazılar olan) düğmeye basın, sonra kapıyı açın ve suyun kenarına gelip bota binin.
  Kenarları sivri kayalara çarparsanız bot deliniyor, havanız bitmeden tamir setini kullanmanız lazım. Bir kıyıya gelene kadar nehirde ilerleyin. Bottan inip yolu takip edin, buralarda bir de hazine var. Bir köprüden geçince sola sapın, garip şekilli bir aletin yanına çıkıyorsunuz.. Bu aslında dört kollu bir şamdan ve sizin dört tane mum bulmanız gerekiyor. Geri dönüp ilerleyin. Bir nöbetçi kulübesine geliyorsunuz, iki nöbetçiyi de öldürdükten sonra kulübeye girin, dolapları açın. İlkinde sürüyle tamir seti var, ama yanınızda en fazla üç tane taşıyabiliyorsunuz. İkincisinde büyük sağlık çantası var. Kulübeden çıkıp bir suyun kenarına gelene kadar ilerleyin, botunuza binin ve kürek çekmeye başlayın. Şelalenin olduğu yere kadar hiç tamir seti kullanmadan gelebildiyseniz, kendinizi tebrik edin, siz bu işi kaptınız.
  Nehir burada ikiye ayrılıyor, geniş bir kol sola gidiyor, bir diğeri sağa. Sağa hiç sapmayacaksınız. Sola giden kola girin. Bir ayrıma gelene kadar kürek çekin, burada da bir kol dümdüz devam ediyor, bir diğeri sağa sapıyor. Burayı aklınızda tutun ve dümdüz ilerleyin. Bir binanın önüne geleceksiniz, içeride ilk mumunuz duruyor. Mumu alır almaz çıkan iki örümceği temizleyin ve tekrar nehre dönün. Yine bir ayrıma geleceksiniz, sağa sapın. Akıntı yüzünden bu gayet güç bir iş olabiliyor. Saptıysanız, biraz ileride sürekli dönen bir çark ve bir köprü göreceksiniz. Köprüye doğru gidin, altından geçin ve kıyıya çıkın. Mağaraya girip ilerleyin, köprüye çıkmadan hemen önce, bir delikte hazineyle şifalı bitki var, onları da alın. En sonunda sürekli inip çıkan üç tane kütüğün olduğu bir yere geleceksiniz. Sağa dönün ve ilerleyin. En son kütüğün önüne gelin, yere indiği anı bekleyin ve üzerine atlayın. Şimdi geri dönün, tepenizde kalan platforma atlayacaksınız. Bunun için, kütük yükselmeye başlar başlamaz koşun ve zıplayın. Buradan da karşıki platforma atlayın. En sonunda, inip kalkan ilk kütüğün tam üstüne gelmiş olmalısınız, save edin ve kütüğün üzerine atlayın.
  Geri geri gidip kütük yukarı çıkarken koşarak atlamalısınız, yoksa üzerine inemiyorsunuz. Bu kütüğün üzerinden de, ortadaki kütüğe atlayacaksınız. Ve buradan da tepenizdeki platforma.. Bu platforma ulaşmayı becerdiyseniz, oyunu hemen save edin, maazallah ölür mölürseniz aynı eziyeti tekrar çekmek istemezsiniz değil mi? Hemen sağınızdaki kapıdan girip ikinci mumu alabilirsiniz veya yine karşınızdaki platformlara atlayarak bir hazine ve bir med-kit sahibi olabilirsiniz, size kalmış.. Mumu aldığınız yerden çıktığınızda, yukarı bakın, duvarda oyuklar var ve ilkinin içinde bir hazine duruyor. Şimdi tekrar kıyıya ilk çıktığınız yere geri dönün, bota binin ve bu sefer çarkın olduğu yere gidin. Bir mağaranın içine gireceksiniz ve sonunda daha da büyük bir mağaraya geleceksiniz. Kıyıya çıkın, burada bir asansör var. Asansörün yanındaki kolu çekin, asansöre binin ve ilk başladığınız yere çıkın. Umarım nehir yolculuğunu sevmişsinizdir çünkü aynı şeyleri tekrarlayacaksınız..
  Şimdi, aklınızda tutun dediğim sapağı hatırlıyor musunuz? Bu sefer sağa gideceksiniz ve büyük ihtimalle ilk denemenizde beceremeyeceksiniz, çünkü akıntı çok güçlü. Bir süre ilerleyince bir bina daha göreceksiniz. Kıyıya çıkıp binanın penceresinin önüne gelin. Ateş ederek pencereyi kırın ve içeri atlayın. Binanın kapısı açılacak. Tekrar kıyıya atlayın, içeri girip üçüncü mumu alın. Bundan sonrası çok kolay, tekrar bota dönüp gidebileceğiniz tek yere kürek çekin, bir süre sonra ağaçlı bir kıyıya geleceksiniz. Bottan inin ve ağacın içindeki son mumu da alın. Ağacın arkasındaki hazineyi unutmayın.. Tekrar suya dönün ve yine asansörlü mağaradasınız. Artık nehir eziyeti yok, kurtuldunuz. Yukarı çıkın ve şamdanın olduğu yere gidin. Dört mumu şamdanın dört koluna yerleştirin (sırası önemli değil) ve çakmağınızla hepsini yakın. Karşıdaki yel değirmeni dönecek ve bir köprüyü harekete geçirecek. Köprüden geçin ve bölüm sona eriyor..

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  SHAMBALA SANCTUARY

  En uzun bölüme hoşgeldiniz.. İlk parçayı bulup buz canavarıyla savaşacaksınız.. Bir bölük Rus askerini de yok edeceksiniz! En azından deneyeceksiniz.. Karşınızdaki asansör kırık, sağa sapıp lambanın olduğu platforma çıkın. Solunuzda bir lamba daha var, bunun üzerindeki küçük yere çıkıp karşıya atlayın, duvardaki düğmeye basın. İnen merdivenden çıkıp köprüyü geçin. Buralarda dolaşan kurdu kaçırtın, sonra tam karşınızdaki kapıya doğru yürüyün. Maalesef açılmıyor. Başka bir yol bulmalısınız. Sola sapıp buradaki platforma çıkın. Duvarın sıvaları dökülüp tuğlalar açığa çıkmış. Bunları aynı merdiven gibi kullanacaksınız. Fakat isterseniz önce bulunduğunuz platformun hemen altında kalan hazineyi alın.. Duvardan yukarı çıkınca etrafta biraz dolaşın, bir merdiven düşecek ve siz de onunla beraber.. Burada bir heykel var. Ayrıca altın bir parmaklıkla kapanmış bir de kapı. Solunuza dönüp ilerleyin, kendinizi aşağı bırakın. Burada bir kol var, onu aklınızda tutun fakat şimdilik çekmeyin. İlerleyin. Yol boyunca bir sürü kol ve düğme göreceksiniz, şimdilik hiçbiri çalışmıyor. En alta, dev saatin olduğu yere kadar inin. Saatin solunda ve sağında iki yol var, soldakinde yerde iskeletler duruyor. Bu yola girin. Aşağı düşün, ilerleyin.
  Minik bir buz canavarıyla karşılaştınız.. Fakat kaçtı minik şey. Devam edin, bir sürü mekanizmanın olduğu bir odaya geleceksiniz. Dev saatin tam altındasınız. Dümdüz ilerleyin, mavi ışıkla aydınlanan bir odaya geleceksiniz. Hemen altınızdaki platformda bir şifalı bitki olduğunu hatırlatırım. Sağınıza dönün, buradaki çıkıntının üzerine atlayın. Indy kayarak aşağı kadar inecek. Hemen silahınızı çekin, çünkü burada üç tane buz canavarı var. Ölürken patlıyorlar ve bu sırada çok yakınlarda olmamanızı tavsiye ederim. Odayı biraz inceleyin. Dev bir mekanik kol var, onu çalıştırmalısınız. Alt tarafında iki çizgi olan (göze benzeyen çizgiler) taşı bulup itin, işte kol çalıştı. Kolun üzerinde iki tane platform var, onlara erişmelisiniz. Bunun için mekanik kolun hemen arkasında kalan tahta platformların yanına gidin ve soldakine tırmanın. Kamçınızla yapacağınız son bir tırmanıştan sonra, ilk platformun üzerine atlamaya hazırsınız. Platform sürekli gidip geliyor, tam önünüzdeyken koşup zıplayarak atlayın. Buradan yine tahta platformlara atlayacaksınız, ama bu sefer sağ taraftakilere. Zamanlamanızı ayarlayıp atlayın. Birkaç tırmanış daha ve son platforma da atlamaya hazırsınız. Koşup zıplamayın, kenarda durup sadece öne doğru zıplayın. Artık girdiğiniz kapıya doğru atlayabilirsiniz..
  Mekanizmaların olduğu odaya geri dönün. Burada da çekilebilir bir taş var. Taşı, tavandan sivri bir ok ucu gibi sarkan metal parçaya doğru bir kez çekin, tik takları duyduysanız saati çalıştırdınız. Saatin yanına gidin. Saatin arkasında kalan kapıyı gördünüz mü? Duvardaki düğmeyi kullanarak kapıyı açın, alt tarafında bir hazine var. Kapının solunda kalan yola sapıp ilerleyin, bir merdivene geleceksiniz. Tepede bir kol var, şimdilik onu çekmeyin fakat yerini hatırlayın. Kırbacınızla yukarı tırmanın, karşıya atlayın, ilerleyip düşün, kırbacınızla tekrar yukarı tırmanın. Şimdi duvardaki düğmeye basın da yollar açılsın, siz de atlayıp zıplama eziyetinden kurtulun. Açılan yoldan geçip aklınızda tutun dediğim kolun yanına gidin ve çekin. Altın kapılar açıldı, heykel bir kez döndü.. Yukarı çıkın. Açılan kapıdan geçip karşıdaki binaya girin. Etrafınızı biraz inceleyin. Kapının hemen solunda bir kol var ama şimdilik çekmeyin. Kapının dışına çıkıp solunuza biraz bakarsanız, aşağıda atlayabileceğiniz bir pencere pervazı olduğunu görürsünüz. Oraya atlayıp pencereyi silahınızla kırın, içeri girin. Minik buz canavarlarıyla mücadele ederek en aşağıya, çanın olduğu yere inin. Burada bir kol var, çekin onu. Bir sürü merdiven iniyor. Hepsinden çıkarak binanın girişine kadar çıkın. Dikkat ederseniz bir merdiven de burada açılmış. Tırmandığınızda, bir kol görüyorsunuz ve onu çektiğinizde çan yukarı, giriş seviyesine çıkıyor. Şimdi dev saatin olduğu odaya geri dönecek ve yerini hatırlayın dediğim kolu çekeceksiniz. En az üç kez çekin. Saati kurmuş oldunuz.. Şimdi çanın olduğu binaya geri dönün ve girişin solunda kalan kolu çekin. Heykel gelip çana vuracak ve altından gayet yaşlı biri çıkacak. Bundan sonra kendisi Jackie Chan olarak anılacaktır, dikkatinizi çekerim.. Ne alakası var diyebilirsiniz, fakat bölümün sonuna doğru bana hak vereceksiniz..

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  SHAMBALA SANCTUARY (Devam)

  Jackie ile bir konuşma yapıyorsunuz, size yardım edebileceğini ama ona bir hazine getirmeniz gerektiğini söylüyor. Bir anahtar alıyorsunuz. Dev saatin olduğu yere geri dönün. Biliyorum, bundan sıkıldınız. Bir de bana sorun, screenshot almayı unutunca bölümü baştan oynamak zorunda kaldım.. Şimdi, saatin sağında kalan yola sapacak ve kilitli bir kapıya geleceksiniz. Kilit üzerinde Jackie'nin size verdiği anahtarı kullanın ve içeri girin. Çevreye bir göz atın, burası hazine odası. Girdiğiniz kapının hemen yanında bir yol daha var, oraya girin. Silahınızı çekin, etrafta bir sürü buz canavarı var. Sonunda yatakhane gibi bir yere geleceksiniz. Yatakların üzerindeki merdivene tırmanıp ilerlerseniz, bir hazine daha bulursunuz. Yer seviyesinde bir merdiven daha var, ona tırmandığınızdaysa ileride gerekecek artı şeklinde bir anahtar buluyorsunuz. Onu alır almaz Ruslar damlıyor.. Hazine odasına geri dönün. Buradaki üç Rusu öldürdükten sonra, odadaki heykelin yanına çıkın. Heykelin iki yanında kollar var. Bu kolları kullanarak heykeli iki defa çevirin. İlkinde daha uygun bir ad bulamadığım için şamdan olarak adlandırmayı seçtiğim bir alet iniyor, ikincisinde ise hemen altınızdaki bir kapı açılıyor. Açılan kapıdan girin. Burada bir hazine var ama sakın yanına gitmeyin, zeminde bir tuzak var. Hazineyi kamçınızı kullanarak alabilirsiniz. Yerdeki delikten aşağı düşün ve ilerleyin, ama fazla değil çünkü bir tuzak da burada var. Çömelin ve ilerleyin. Tavandan dev gibi bir kütük düşecek ve tepenizde sallanmaya başlayacak. Buradan geçerken sürekli çömelmiş vaziyette kalın. Sonraki odada iki buz canavarını temizleyin, asansörün yanına çıkın. Asansörün solunda kamçınızı kullanabileceğiniz bir yer var. Bu şekilde bir hazine daha bulabilirsiniz ama bunu da kamçınızla almanız gerekiyor, çünkü yine tuzak var.
  Hazineyi aldıktan sonra dönüp asansöre girin. Çıktığınız yerdeki kapının üzerinde artı şeklindeki anahtarı kullanın. Bir sürü kalasın olduğu bir odaya geldiniz. Sağda yerde, duvarın bir kısmı yok. Arkanızı dönün, Indy'i kenara tutundurun ve yan yan ilerleyerek ilk kalasın üzerine inin. Buradan birinci kalasın üzerine atlayın ve ikincisine. Üçüncü kalas bir tuzak ama merak etmeyin atladığınız zaman onu pas geçip dördüncü kalasa iniyorsunuz. Sağınızda bir oda var ve içeride de bir anahtar. Onu alın, örümceği öldürün ve tekrar ikinci kalasın üzerine gelin. Kalasın yukarı doğru çıkan ucuna tırmanın, buradan birinci kalasın ucuna zıplayacaksınız. Şimdi koşup ileri doğru zıplayın. Orda bir şey yokmuş gibi göründüğünü biliyorum, ama aslında bir oluk var ve siz buna tutunacaksınız. Yan yan sağa doğru ilerleyerek yine bir kalasın üzerine gelin. Karşınızdaki kalasa atlayın, kenara giderek aşağı bakın. Aşağıda bir kalas daha var. Bunun üzerine atlayın, buradan da yine aşağıdaki başka bir kalasa. Kamçı atabileceğiniz yeri gördünüz mü? Birkaç kalastan daha atlayarak oraya gelin ve kamçınızla karşıya geçin. Tekrar kamçı atabileceğiniz bir yere gelinceye kadar kalastan kalasa atlayın. Kamçıyla karşıya geçtikten sonra, tam karşıdaki kalasa atlayın. Yukarı doğru tırmanarak ilerleyin, sonunda çekilebilir bir taşın olduğu bir kalasa geleceksiniz. (Taşın altında iki çizgi var.) Bunu bir kez kendinize çekin, üzerine çıkıp arkanıza dönün ve kalasın ucuna atlayın. Kendinizi yukarı çekin ve en sonunda hazinenin olduğu yerdesiniz. Fakat küt diye bir kapı iniyor.. Aldığınız anahtarı kilitte kullanın ve içeri girip hazineyi alın. İyi ama bu bir saksı! Neyse, bu Jackie'nin sorunu.
  Bir Rus arkanızdan bağıracak, onu öldürmekle uğraşmayın ve kendinizi aşağıdaki suya atın. Akıntı sizi heykelin olduğu odaya götürecek. Tekrar heykelin yanına çıkın. Heykelin önünden dümdüz ilerleyin. Tepenizde bir kiriş var. Onun üzerine çıkın. Bulunduğunuz yerden, duvarında bir düğmenin olduğu platformu görebilmeniz gerekiyor. Kirişin üzerinden o platforma atlayın, düğmeye basın. Yan platformdaki merdiven yükselecek. Tekrar kirişin üzerine atlayın ve buradan da yükselen merdivenin olduğu platforma. Merdivenden çıkın. Tam karşınızdaki kapalı kapı yerine sola sapıp ilerleyin. Indy "dead end" diyecek. Silahınızı çekin. Odaya giremiyorsunuz ama otomatik olarak odanın içindeki bir pencereye nişan alabiliyorsunuz. Kırana kadar o pencereye ateş edin. Şimdi kapalı kapıya gidip duvardaki düğmeyle açın, içerideki canavarı öldürün. Odada bir pencere var, bunun önüne gidin. Bulamam diye endişelenmeyin, önünden geçtiğinizde bir Rus size ateş ediyor. Rusu vurun, pervaza çıkın ve kenara tutunarak yan yan sağa doğru ilerleyin. Tepenizde bir pencere belirene kadar ilerleyin ve kendinizi yukarı çekin. (Bu, ateş ederek kırdığınız pencere. Pencereyi kırmamışsanız yukarı çıkamıyorsunuz haberiniz olsun!) İşte şamdana benzettiğim şey burada. Masanın üzerindeki şifalı bitkileri alın ve saksıyı şamdanın üzerine koyun. Aşağı inip havuzun içine girecek. Hey, yaprak çıkardı! Ama bu yeterli değil.. Aşağı inip tekrar kirişin üstüne çıkın. Tam ortada durup kamçınızı çekin. Metal bir platformun üzerine ineceksiniz ve güneş ışığı bitkiyi biraz daha büyütecek. Bitkiyi alın, artık geri dönmeye hazırsınız.. Saatin olduğu odada sizi bir sürü Rus'un beklediğini söylemiş miydim?

 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye
  SHAMBALA SANCTUARY (Devam-2)

  Jackie Chan&'ın yanına gidip bitkiyi ona verin. O da ne, bitki değil gençlik pınarı! Adamımız birden gençleşti. Sizin için odadaki kocaman kapıyı açıyor, hem de parmağının ucuyla! Hayır az sonra karşılaşacağınız dev buz canavarıyla niye bu savaşmıyor anlamış değilim.. Neyse, Jackie size "Buza dikkat et!" diyor ve aşağı iniyorsunuz.. Bir delikten kendinizi aşağı bırakır bırakmaz tavandan bir canavar iniyor. İşte ilk canavarınız, merhaba deyin! Hemen koşmaya başlayın ve sola sapın, açık kapıdan içeri girin. İlerleyin, sonunda çekebileceğiniz bir taşın yanına geleceksiniz. Size yukarıdan devamlı buz parçacıkları atan canavarı umursamamaya çalışın. Taşı bir kez kendinize doğru çekin ve arkanızdaki deliğe düşün. Başladığınız yerdesiniz. Sağa sapıp dümdüz ilerleyin (koşun!) ve tepesinde kırmızı kare şekli olan binadan içeri girin. Tepenizdeki yolu gördünüz mü? Onun üzerine çıkacaksınız. Fakat yol siz ilerledikçe parçalanmaya başlıyor, merak etmeyin sürekli koşarak ilerlerseniz sağlam zemine varıyorsunuz. Yere düşerseniz odadaki platformları kullanarak tekrar sağlam zeminlere atlayabilirsiniz, ama sağlığınızın çoğu gidiyor.. En iyisi başlamadan önce save edin ve düşerseniz tekrar deneyin.
  Önünüzdeki yolu bitene kadar takip edin. Karşıya atlayarak geçeceksiniz ve yol yine bitecek. Sağınıza dönüp bakın, atlayabileceğiniz bir yer var. Oraya atlayın ve karşıya, sonunda kırbacınızı kullanabileceğiniz bir yere (duvardaki timsah kafası) varıyorsunuz. Karşıya geçtikten sonra son bir atlama daha yaparsanız bir kapıya ulaşacaksınız. İçeri girin ve sevinin, en zor kısmı atlattınız.. İçeride ilk parça olan Urgon's part duruyor, alın. Bu ses dalgaları yayan bir alet, bunu kullanarak canavarı öldürecek ve çatlak duvarları parçalayabileceksiniz. Odadaki delikten kayarak düşün, bir delikten daha kayın ve save edin, canavarla karşılaşacaksınız. Açığa çıkar çıkmaz canavar yuvarlanarak üzerinize gelmeye başlıyor, tam size çarpmak üzereyken Urgon's part'ı kullanın. Doğru yaptıysanız, canavar acıyla bağıracak. Bu işi üç kez yineleyin, canavar patlayacak ve bir duvar çatlayacak. (Bu arada Urgon's partı tekrar şarj olmadan kullanırsanız sağlığınıza zarar geliyor ama umursamayın, bölüm bitmek üzere.) Çatlayan duvarın önüne gidip aleti tekrar kullanın, duvar da patlayacak ve bir yol açılacak. İşte son demo, Jackie sizi dışarıda bekliyor. Size dört parçanın daha olduğunu söylüyor ve ikincisine giden yolu açıyor. Sonra da ışınlanıyor.. Jackie uzaylıymış!

 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  PALAWAN LAGOON

  Filipinlerdesiniz.. Nasıl geldiniz bilmiyorum, Jackie'nin marifeti olsa gerek.. Geri dönün ve giriş demosunun başında çıktığınız mağaraya girin. Bir Japon savaşın bittiğinden haberdar olamadan burada ölmüş.. Kamçınızla karşıya geçin, buradaki kertenkeleyi öldürdükten sonra malzemeleri toplayın: Bir med-kit, bir hazine ve en önemlisi bir machete. Mağaradan çıkın ve sağa doğru çıkan patikaya sapın. Burada da girişi örümcek ağlarıyla kaplı bir mağara var, ağı sadece machetenizle kesebiliyorsunuz. Örümceği öldürdükten sonra duvardaki çatlağın önüne gidip Urgon's Part'ı kullanın, işte ilk hazineniz. İlerleyin. Buradaki kertenkeleyi de öldürün ve girişi sarmaşıklarla kaplı mağaranın önüne gidin, silahınızla içerideki varili patlatın. Şimdi içerideki küreği alabilirsiniz..
  Buralarda biraz dolaşın, Indy birdenbire çömelip "Burada bir şey var" diyecek. Küreği kullanarak toprağı kazın, hazineyi alın. Şimdi başladığınız yere geri dönün ve suya girip karşı kıyıya yüzün. Köpekbalıklarıyla muhatap olmamanızı tavsiye ederim.. Machetenizle onlara vurabilirsiniz, fakat ilk ölen siz oluyorsunuz. Kıyıya çıkıp kertenkeleyi öldürün, kertenkelenin çıktığı yerde bir hazine var. Buradaki mağaranın içine girin, sonunda başka bir kıyıya ulaşacaksınız. Burada bir gemi ve bir torpido var. Gemiye yüzün ve çıkın, geminin kıçına doğru ilerleyin. Tahta bir kutu ve bir vinç göreceksiniz, tahta kutunun önünde daha küçük bir kutu ve bunun içinde de ihtiyacınız olan bir parça var. Onu alın ve torpidonun yanına geri dönün. Parçayı torpido üzerinde kullanın, harekete geçip geminin altında bir delik açacak. Bu deliğe yüzün ve içeri girin. Etrafta dolanan piranhaların işini bitirin (iki vuruşluk canları var). Geminin içindesiniz ve girebileceğiniz iki açık kapı var. Birinden girdiğinizde küçücük bir odaya giriyorsunuz, burada bir kutu ve içinde bir çekiç var, çekici alın. Oyunu save edin ve diğerinden girin. Burası biraz karışık.. Yeterince dolanırsanız, bir iki hazine de bulabilirsiniz. Boğulmak pahasına (nasılsa save ettiniz) biraz dolanın ve etrafı tanıyın, geminin en alt kısmına giden bir delik bulacaksınız. İhtiyacınız olan şey o deliğin içinde, ama şimdilik girmeyin. Delikten hemen önce, sağa sapan bir koridor var, oraya girin. Tepenizde kilitli bir kapak var, çekici kilit üzerinde kullanarak kilidi kırın ve yukarı çıkın. Nefesinizi tazeledikten sonra geri dalıp o deliğin içine girebilir ve buradaki metal anahtarı alabilirsiniz. Tekrar kırdığınız kapaktan çıkın ve geminin üstüne çıkan merdivenleri kullanarak başka bir kilitli kapı önüne gelin. Burası kaptan köşkü. Anahtarla kapıyı açın, girer girmez solunuzdaki duvarda levye diyebileceğim bir parça var, onu alın. Biraz dolanırsanız, buralarda bir med-kit ve bir hazine de bulursunuz.
  Şimdi torpido parçasını aldığınız kutunun yanındaki vince gidin. Levyeyi vinç üzerinde kullanın ve vinci hareket ettirin, kutuların üzerine çıkıp kamçınızı vinç üzerinde kullanarak karşıya geçin. Buradaki toprağı kazın, basınçlı bir düğme var. Düğmenin üzerine çıktığınızda suyun altında gizli bir kapı açılıyor. Kıyıya ilk çıktığınız yere geri dönün. Suya atlayın, dipte solda bir uçak enkazı var. Pervanesinin önüne gidin ve çekici kullanarak pervaneyi kırın. Karşı kıyıya çıkın, sola dönüp ilerleyin. Gidebileceğiniz yere kadar gittikten sonra suya atlayın, açılan gizli yer biraz ileride. Pervane parçasını kapı üzerinde kullanarak kapıyı açın, içeri girin. Dev bir odadasınız. Solda dipte, yuvarlak bir düğme var. Onu çekerek başka bir kapıyı açacaksınız. Nefesiniz yerindeyse sağ taraftaki med-kit'i de alabilirsiniz. Açılan diğer kapıdan geçerek yüzeye çıkın ve ilerleyin. En sonunda, iki kapının olduğu bir yere geleceksiniz, kapılardan biri kilitli, bir diğerinin önünde kırık bir sütun var. Bu kapıdan girin, sütunun arkasındaki hazineyi aldıktan ve buradaki kertenkeleyi öldürdükten sonra kumla tıkanmış kapının önüne gidin. Merdivenlerin sağındaki platforma çıkın ve platform bittiğinde, yukarı tutunup yan yan sağa doğru ilerleyin. Bir boşluk bulduğunuzda kendinizi yukarı çekin, yine tutunup yan yan ilerleyeceksiniz. Sonuçta, bir heykelin önüne gelmeniz gerekiyor, heykelin üstündeki düğmeye bastığınızda ise, kilitli kapı açılacak. Geri dönüp açılan kapıdan içeri girin, bölüm bitiyor..

 9. 9
  InKusTe
  Usta Üye
  PALAWAN VOLCANO

  Sağa doğru ilerleyin, buradaki küçük platformun üzerine düşün ve sıçrayıp tepeye tutunun. Burada küçük bir havuz ve içinde bir poison kit var. Havuzdan çıkıp kapının önüne gidin, açılmıyor.. Kapının solundaki yere çıkın, burada çekilebilir bir taş var. Taşı durduğu köşeden diğer köşeye itin, sonra üzerine çıkıp yukarıdaki platforma atlayın ve kamçınızı kullanarak karşıya geçin. Çatlak duvarı parçalayın ve merdivenlerden yukarı çıkın. İlk önce sola sapıp hazineyi alın. Sonra sağa sapıp kendinizi aşağı bırakın ve örümcekleri öldürerek suyun kenarına kadar gelin, kendinizi yukarı çekebildiğiniz bir yerde sudan çıkıp etrafı biraz inceleyin. Kapalı bir kapı, üzerinde meşalelerin yandığı bir kıyı ve havuzun başka bir köşesinde bir tekne var. Şimdilik hiçbiriyle ilgilenmeyeceksiniz.. Tekrar suya dönün, dipte bir delik var. Deliğe dalın, yüzeye çıkın ve örümcekleri öldürerek bir lav nehrine gelene kadar ilerleyin. Karşıya atlayacaksınız ama biraz değişik bir şekilde.. Platform, yatay olarak bir uzantı yapıyor. Indy bu yatay uzantı üzerinde düşmeden önce bir süre kayıyor. İşte kayarken, son anda atlama tuşuna basacak ve karşıya geçeceksiniz. Çekilebilir bir kayaya gelene kadar ilerleyin, kayayı bir kez geri çekin, üzerine çıkıp yukarı tırmanarak kayanın öbür tarafına geçin ve itin. Önünüzdeki diğer çekilebilir kayayı da üç kez geriye çekin. Şimdi ilk çektiğiniz kayanın üzerine çıkıp önünüzdeki platforma atlayın, aşağı düşüp ilerleyin. Gidebildiğiniz yere kadar gidin, buradan tepenizdeki platforma çıkın.
  Burada da bir taş var.. Taşı bir kez itin ve üzerine çıkıp karşıya atlayın, işte mağaraya ulaştınız.. Örümcekleri öldürüp ilerleyin, odadaki düğmeye basın. Kapının önündeki kafes açıldı.. Suya atlayın ve meşalelerin yandığı kıyıya doğru yüzün. Kıyının sol tarafında, ufak bir platform var. Buraya çıkın ve karşıya atlayarak kıyıya ulaşın. Yerdeki delikten suya dalın, yüzeye çıkıp ilerleyin. Lavlarla dolu bir odadasınız.. Burada çok karışık bir şey yok, lavların patladığı zamana dikkat ederek platformdan platforma atlayarak ilerleyin. Sonuçya, kamçınızla karşıya geçebileceğiniz bir yere geleceksiniz. Karşıya geçer geçmez, koşarak tam karşınızdaki deliğe girin, çünkü bu bir tuzak ve bir kaya lömbür lömbür yuvarlanıyor.. Kayanın yuvarlandığı yere girip ilerleyin, buradaki hazineyi alın ve akrebi öldürün. Yerdeki delikten aşağı atlayın, odadaki düğmeye basın. Tekne yüzmeye başlayacak.. Odaya doluşan akrepleri öldürüp hazineyi aldıktan sonra, suya atlayın ve tekrar meşaleli kıyıya çıkın. Sürpriz, köpekbalıkları yine sizinle! Tekneye atlayın ve anahtarı alın. Önündeki kafesin açıldığı kapıya gidip anahtarı kullanarak kapıyı açın, içeri girin.. Oyundaki ender sistematik bulmacalardan biri burada karşınıza çıkıyor.
  Sistematik bulmacanın ne olduğunu bilmeyen arkadaşlara, şöyle anlatabilirim: Bulmacayı oyunun istediği şekilde çözmezseniz, bütün bölümü baştan oynamak zorunda kalabiliyorsunuz, bizzat başıma geldi. Her neyse.. Odada çekilebilir bir taş var. Taşı zeminde belli bir yere iteceksiniz, iteceğiniz yer yeşil karelerle belirlenmiş. Taşı itin ve üzerine çıkın, köprüye atlayıp karşıya geçin ve buradaki taşı da yerine itin. Şimdi geri dönün. Duvardaki deliklerden birinde bir hazine var, paraya sıkışıksanız uğraşıp alabilirsiniz. Merdivenleri kullanarak yukarı çıkın. En tepede, bir oda var ve içinde de bir düğme.. Düğmeye basın ve olanları seyredin. Tekrar merdivenlere dönün. Duvarda iki tane dikdörtgen şeklinde delik var. Buranın üzerine gelin ve kendinizi aşağı bırakın. Indy deliklere tutunacak ve sonunda ittiğiniz taşa atlayabileceğiniz bir odaya geleceksiniz. Taşa atlayın, sonra köprüye ve diğer taşa. Yine karşıya atlayın ve buradan sonra merdivenlerden tırmanıp platformdan platforma atlayarak kapıya ulaşabilirsiniz. Zemindeki değişik şekilli karelere basmayın, zehirli ok yiyorsunuz.. O da ne, Sophia burada.. Size attığı merdivene tırmanmadan önce, odadaki malzemeleri toplayın, el bombaları ve tam otomatik bir tüfek yeni silahlarınız. Yukarı çıkın ve Sophia’yı dinleyin, burada çok gizemli şeyler olduğunu, CIA'i boş verip ortak olmanızı önerecek. Fakat siz cevap veremeden bir Rus onu kaçırıyor.

 10. 10
  InKusTe
  Usta Üye
  PALAWAN VOLCANO (Devam)

  Rusları öldürerek ilerleyin, ki sayıları epey fazla.. Ortasında dev bir lav havuzunun ve kocaman bir heykelin bulunduğu odaya girin, buradaki Rusları da öldürdükten sonra, isterseniz gongun arkasındaki taşı iterek bir hazine daha bulursunuz, isterseniz sola doğru devam ederek buradaki asansörün düğmesine basarsınız. Fakat asansörle beraber dört tane de Rus iniyor haberiniz olsun! Onları da temizledikten sonra asansörle yukarı çıkın ve karşı kıyıdaki Rusları öldürün. Bunlar yapay zeka bakımından biraz fakir olduklarından, herhangi bir şeyin arkasında durursanız sizi vuramıyorlar, hatırlatırım.. Küçük lav deresinin üzerinden atlayıp karşıya geçin ve Rusların bıraktıkları malzemeleri toplayın, buradaki çatlak duvarı delerek bir hazineye daha kavuşabilirsiniz. Lav deresinin solundan aşağı inin ve yine biraz Rus öldürün.. Masanın üzerindeki anahtarı ve diğer malzemeleri aldıktan sonra, kapıların arkasında ne var diye merak ediyorsanız, duvardaki taşı çekin, üzerine çıkıp merdivenlerden tırmanarak bir kovuğa ulaşın ve buradaki düğmeye basın derim, maalesef yalnızca bir tane hazine var.. Asansörle tekrar aşağı inin ve dev heykele doğru gidin. Kamera size heykelin bir kolunu gösterecek. O kola kamçınızı sallayın ve açılan kapıdan girip akrepleri öldürerek ilerleyin.
  Yine lavların aktığı bir yere geleceksiniz. Kamçınızla karşıya geçin ve solunuzdaki platforma atlayın. Tepenizdeki oluğa tutunup yukarı çıkın ve lav nehirlerinin üzerinden atlayarak ilerleyin. Sonuçta bir mağara ağzına geleceksiniz. Mağaranın içindeki deliğe düşüp buradaki Rusu öldürün ve anahtarı kullanarak Sophia'nın hücresinin kapısını açın. Fakat kaçtı kaprisli şey.. Indy bunda ne buluyor anlamıyorum! Merak etmeyin fazla uzağa gitmedi, kamçınızla karşıya geçtiğiniz (üç satır yukarı bakınız!) yerde. Yanına gidip onunla konuşun. O düğmeye basacak, kapı kalkacak ve siz de karşıya geçeceksiniz. Fakat bunu yapar yapmaz Sophia sizinle çıkışta buluşacağını söyleyip uzaklaşacak, kadın milleti işte.. Neyse ki kapıdan geçtiniz. Sola dönün ve karşınızdaki platforma atlayın. Yukarı çıkıp yine karşıya atlayın ve çatlak duvarı kırın. Odada bir sürü kutu var. İlk kutuyu soldaki boşluğa çekin. Diğer kutuları da geriye bir kez çekmeniz yeterli. Bunu yapınca, en son kutunun kapağı açılacak ve siz de içindeki makarayı alacaksınız. Kapıya geri dönün ve merdivenlerden inin, merdivenlerin altında bir hazine duruyor. Onu alıp ilerleyin. Duvarda bir çatlak daha var. Oyunu mutlaka save edin ve çatlağı kırıp içeri girin. Çok uğraşırsanız bir hazine daha kazanabiliyorsunuz ki, bence çektiğiniz zahmete değmez. İçeri girin veya girmeyin, sonuçta aynı yere ulaşacaksınız, zeminde artı şeklinde bir delik olan bir yere. Buradaki Rusu öldürün ve asansörün olduğu yere girin. Küçük kutuyu asansöre doğru bir kez itin, üstüne çıkıp makarayı asansöre takın ve siz bunu yapar yapmaz içeri bir sürü Rus doluşuyor.. Şahsen ben kaçmayı tercih ettim (yani direk asansöre bindim) ama Quake geçmişinizi anmak istiyorsanız, kalıp çarpışabilirsiniz, geride çok değerli malzeme bıraktıklarını tahmin ediyorum. Sonuçta, asansöre binin ve çalıştırın, geldiğiniz yerdeki kapıyı açın ve işte bölüm sonu...

 11. 11
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Indiana Jones and the Infernal Machine Rehber

  Reklam  PALAWAN TEMPLE

  Bir kaya canavarıyla karılaşana dek ilerleyin. Bunlar görünüş açısından haşmetli ama çok yavaşlar. Canavarın çıktığı yere girip karşıya atlayarak geçin ve tüm oyunun en zor kısmına merhaba deyin! Merdivenlerden inince, kırık sütun parçalarını kullanarak sola doğru ilerleyin ve altıgen şekilli sağlam zemine ulaşın. Bir takım taşlar sürekli lava batıp çıkıyor, bazıları ise sabit duruyor. Zamanlamanızın çok iyi olması gerekiyor, batıp çıkan üç tane taştan atlayarak başka bir sağlam taşa geleceksiniz. Her sağlam taşa geldiğinizde oyunu kaydetmeyi unutmayın! Üç taştan daha atlayarak yine sağlam zemine gelin, sağınızdaki tapınağın girişini şimdilik umursamayın. Üç taş daha atlayıp yine sağlam zemine gelin ve karşıya atlayın. Merdivenden tırmanın, yukarı çıkıp karşıya atlayın. Aşağı doğru inerek ilerleyin. Geldiğiniz odada, iskeletin yanındaki anahtarı alın ve örümcekleri öldürüp geri (yani merdivenlerin olduğu yere atlamadan önceki taşa) dönün. Yine taştan taşa atlayarak ilerleyin, duvardaki çatlağı kırın ve aşağı inin. İki canavar harekete geçiyor, umursamadan ilerleyin ve duvardaki küçük deliği bulun, sürünerek girin. Geldiğiniz yerdeki kapıyı anahtarı kullanarak açın. Sağda duran ve bir toteme benzeyen şey, tiki anahtarı. Onu alın ve alır almaz platformun üzerine çıkın, kamçınızla kendinizi yukarı çekin.
  Hem bir hazine buldunuz, hem de güzel bir sahne yaşadınız.. Kayanın açtığı yoldan, bitene dek ilerleyin. Solunuzdaki yere tırmanıp öbür tarafa geçin ve aşağı atlayın. Şimdi tapınağa gidebilirsiniz.. Kapıyı tiki anahtarıyla açın, içerdeki örümcekleri öldürün ve merdivenlerin sağındaki hazineyi aldıktan sonra ilerleyin, en sonunda açık hava.. Karşınızdaki köprü yıkılmış. Sola dönün ve merdivenli platforma atlayın. Yukarı çıkın, kertenkeleyi öldürün ve köprüden koşarak atlayın, küçük bir tahta parçasına tutunacaksınız. Kendinizi aşağı bırakın, işte köprünün diğer tarafındasınız.. İlerleyin ve geldiğiniz yerden, merdivenli platforma atlayın. Yukarı çıkın ve kertenkeleleri öldürerek bir suya gelinceye dek ilerleyin. Suya atlayın, iki şelaleden de aşağı düşün. Sudan çıkın, merdivene tırmanın ve sağınızdaki köprüyü boşverip yukarı, tapınağın olduğu yere kadar çıkın. Kertenkeleyi öldürün ve machete'nizle buradaki köprünün ipini kesin. Şimdi aşağı inip diğer köprüden ilerleyin, bir mağaraya gireceksiniz. Soldaki ilk merdivenin sonunda bir hazine var. Onu aldıktan sonra sağdaki merdivene tırmanın, yukarı çıkınca arkanıza dönün, karşıki kovukta bir hazine daha var. Zemininden mızrakların çıktığı yere kadar örümcekleri öldürerek ve hazineleri toplayarak ilerleyin. Mızrakların üzerinden atlayın, yukarı tırmanın. Çakmağınızı çıkarın, yerdeki deliklere basarsanız ölüyorsunuz..
  İlerleyin, suya ilk atladığınız yere geldiniz.. Kamçınızla karşıya geçin. Yine zemindeki tuzaklara dikkat ederek ilerleyin, sonuçta kestiğiniz köprünün diğer tarafına geleceksiniz. Köprüyü kullanarak aşağı inin, geldiğiniz mağaradaki anahtarı alın ve koşarak suya atlayın! Çünkü mağara birden çöküyor.. Çok hoşuma giden bir sahne olduğunu belirteyim.. Şimdi köprüyü kestiğiniz yerdeki tapınağa çıkıp anahtarla kapıyı açın. İçeride, duvarda dört düğme var, şu sırayla basın: Sağ, sol, sol, sağ. Yeşil tiki anahtarını da alın ve o da ne, aşağı iniyorsunuz. İlerleyin, bir kaya arkanızdan yuvarlanıp kapıyı kapayacak. Önünüzde iki platform var. Atladığınız zaman kendinizi hemen yukarı çekmeyin, kayanın yuvarlanıp gitmesini bekleyin. Burayı böylece geçin ve kamçınızla yukarı tırmanın. Yine hazine, yine örümcekler.. Geldiğiniz yerde, köprü numarasının aynısını yapacaksınız: Atlayıp küçük tahtaya tutunun, kendinizi aşağı bırakın. Karşıya atlayın, merdivenden tırmanın ve geldiğiniz yerdeki kapıyı iki tiki anahtarını kullanarak açın. Lav canavarıyla karşılaşana dek ilerleyin. Burası oldukça zor, başlamadan önce oyunu kaydetmenizi öneririm.. Atlayabileceğiniz tek kayaya atlayın. Buradan sol tarafınızdaki yere atlayın, burada bir köprü var ve fakat canavar köprüyü tutuyor.. Bulunduğunuz yer başlangıç noktanız. Sağınızdaki yere çıkın, aşağı atlayın ve hiç vakit geçirmeden platformdan platforma atlayarak sağlam zemine gelin. Biraz bile beklerseniz, canavar tam önünüze çıkıyor ve ölüyorsunuz.. Infernal machine'in ikinci parçasını alın, bu Taklit's part ve görünmezlik sağlıyor. Başlangıç noktasına geri dönün. Parçayı kullanarak görünmez olun, canavar gittiğinizi düşünerek köprüden çekilecek. Köprüyü geçin, karşıya atlayın. Zemindeki mızrak tuzaklarına dikkat ederek ilerleyin, bir suyun kenarına geleceksiniz. Buradaki düğmeye basın ve canavarın ölümünü seyredin! Şimdi geri dönün, artık sürrealist bir heykel olmuş canavarın yanından geçerek buradaki kapıdan çıkın ve en sonunda lavlardan kurtuldunuz..

 12. 12
  InKusTe
  Usta Üye
  JEEP TREK

  Herhalde en keyifli bölüm bu. Sophia ortalıkta görünmüyor ama boşverin.. Çadıra girin ve malzemeleri toplayın. Dışarı çıkıp tepedeki Rusları öldürün ve cipe binin. Ani hız kazanmak için shift tuşunu kullanacaksınız. Kayalardan birinde lastik izlerine benzer şeyler var, buradan yukarı çıkın ve köprüyü geçin. Mağarada durup hazineyi alın ve ilerleyin. Bir kamyon köprüyü uçurup kaçıyor! Karşıya atlayarak geçeceksiniz.. Köprüye kadar gidip lastiklerinizin iki tahtayı da ortalamasına dikkat edin, yani köprünün üzerine çıkınca bir tarafa yatmamalısınız. Geri geri gidin, shift tuşuna sürekli basarak karşıya uçarak geçin. Devam edin. Geldiğiniz yerdeki Rusları öldürün. Bu sefer karşıya köprüyle geçmiyoruz.. Ciple üzerine çıkabileceğiniz eğik kayayı fark ettiniz mi? Bunun üzerine çıkın ve karşıya buradan geçin. Bu iş hoşuma gitmeye başladı.. Devam edin ve mağaradan çıkar çıkmaz gördüğünüz Rusu ezerek öldürün. Diğer Rusları da öldürün ve devrilmiş kamyonun yanındaki tahta parçasını alın, bunu köprü üzerinde kullanın. Şimdi karşıya geçebilirsiniz.
  İleride, zeminde tekerlek izleri göreceksiniz. Burayı aklınızda tutup devam edin, Rusları öldürdükten sonra geri dönüp izlerin hemen solundan yukarı çıkın. Geldiğiniz mağarada, döne döne aşağı kadar inin. Duvardaki çatlağı kırıp hazinenizi alın, tekrar cipe binip devam edin. Yukarıdaki el bombası atan Rusu öldürün. Şimdi epey karışık bir yol ayrımına geldiniz.. Üstelik bir kamyon da sürekli size ateş ediyor! Maalesef burada tam olarak "şuradan dönün, şuradan sapın" diyemiyorum, çünkü çok karışık.. Hiçbir zaman geldiğiniz yöne doğru giden yollara sapmayın ve sürekli yukarı çıkın. Yeterince dolaşırsanız, sonuçta bir kulübenin yanına geleceksiniz. Buradan sonrası çok kolay, iki Rusun sizi beklediği yere gidin ve buradaki eğik kayadan cipinizle beraber "uçun". Sophia sizi helikopterle alacak. Bilmecenin sonraki parçası Meksika'da..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Indiana jones tam çözüm
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi