Half-Life: Opposing Force Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Half-Life: Opposing Force Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Half-Life: Opposing Force Rehber

  Reklam  Half-Life: Opposing Force Rehber

  Forum Alev
  BAZI TEMEL ÖNERİLER

  Bugüne dek yapılmış en başarılı genişleme seti olan Half-Life Opposing Force'u (Kısaca Opforce) oynamadan önce oyunda başarılı olabilmeniz için bazı temel bilgileri vermek istiyorum.
  İyi bir first person shooter oyuncusunun sahip olması gereken birinci özellik iyi bir el-göz koordinasyonu... Opforce'un yanı sıra diğer FPS'lerde de aynı anda hem mouse'u hem de klavyeyi kullanmaya alışmanız lazım. Mouse'la çevrenize bakıp yönü belirleyip, ateş ediyorsunuz. Klavyeyle de ileri geri hareket, sağa-sola kayma (sidestep) ve inventory seçeneklerine ulaşiyorsunuz.
  Oyunun eğitim bölümünü (boot camp) göz ardı etmeyin, çünkü burada gerekli olan hareketler size uygulamalı olarak gösteriliyor.
  Topunuzu öldürme emri almış olan özel askeri birimler (black ops) ve yaratıklarla kapışırken sidestep özelliğinden yararlanıp size gelen mermi, bomba vb. en az hasarla kurtulmaya bakın ve bu konuda kendinizi çok iyi eğitin. Eğer becerebilirseniz aynı anda hem koşun, etrafınızda dönün ve side-step tuşlarını kullanın, bu ister Quake olsun, ister Unreal Tournament olsun, Opforce'da da daha iyi bir korunma mekanizması...
  Opforce arenasında canlı kalabilmek için çok sayıda silah, cephane, sağlık birimi ve zırha ihtiyacınız olacak. Bunlar ortalıkta olabilir, ya da oyun boyunca sürekli rastlayacağınız ahşap kasaların içinde... Oyunda rastladığınız tüm ahşap kasaları elinizdeki bıçak, ingiliz anahtarı vb. kırın ve bakının. Ayrıca duvarlara monte edilmiş HEV ve sağlık panellerini kaçırmayın.
  Opforce'un en yeni özelliklerinden biri oyun sırasında rastlayacağınız üç çeşit askeri birime emirler verebilmeniz: Sıhhıyeci, mühendis ve tepeden tırnağa donanımlı savaşçılar. Sıhhiyeci sizi tedavi eder, mühendis (buna dikkat çünkü bazı bölümlerde ilerlemek için mutlaka bazı kapıları açmanız gerekiyor) elindeki kaynak kesiciyle demir kapıları keser ve savaşçı da çatışma sahnelerinde işinizi kolaylaştırır. Özellikle elinde şeritli M-249 ağır makinalı olanları canlı tutmaya çalışın, örneğin yaratıkları bir köşeye çekin ve saldırı emrini verin; emriniz altındaki birimleri kafadan meydan savaşına sokmayın.
  Önemli notlar:
  • İster bilim adamı ister asker olsun bunlarla iletişim kurmak için "use" tuşunu kullanmanız lazım. Onlara gerekli talimatları ancak böyle verebilirsiniz.
  • Oyunu olabildiğince sık quicksave edin (F6 tuşuyla), save etmesi ve yüklemesi bedava :)

  Welcome To Black Mesa


  Genel Amaç:
  Helikopteriniz düşüp, bir bilimadamı sizi tedavi ettikten sonra yüzeye çıkmanın bir yolunu bulun, askeri radyoyu tespit edin ve durumu anladıktan sonra ekibinizdekilere ulaşabilmek için transit sisteme gidecek yolu keşfedin.
  Askere kalp masajı yapan bilim adamıyla konuşun: İlk amacınız yüzeydeki radyoya ulaşmak ve ne oluyor ne bitiyor öğrenebilmek. Odadan çıkın, solda bir barikatın kapattığı kapı var. Bir yol ayrımını bulana kadar sağa gidin. Buradaki kapı da kapalı, sola dönün ikili kapıdan girin iki bilim adamıyla konuşun ve masada duran elbiseyi (PCV) mutlaka ama mutlaka alın.
  Ana hole gelip ilk sola döndükten sonra pencereden mutasyona uğramış bir askerin gariban bir bilim adamını kovalıdığını göreceksiniz ve zombi size yönelecek. Henüz silahınız olmadığı için bu yavaş yaratıklardan kaçın.
  Ana hole gelip ilk sağa dönün ve koridoru ve merdivenlerin inişini takip edin. Buradaki güvenlik görevlisi eğer üzerinizde PCV zırhı varsa retinal tarayıcıyla kapıyı sizin için açacaktır. Sola devam edin, elektrik kablolarının yanındaki ingiliz anahtarını da mutlaka bulun ve alın. İlerdeki odada bir lazer ışını ilerlemenizi engelleyecek, üzerinden atlamaya çalışmayın anında ölürsünüz. Eğilerek altından geçin ve mor renkli lazer ışınlarının tam ortasındaki çarprazlama olan aynayı elinizdeki ingiliz anahtarıyla kırın. Bazı patlamalar duyacaksınız ve merdivenden çıkışı kapatan yeşil renkli lazer ışını ortadan kalkacaktır.
  Merdivenlerden çıkıp koridoru sola doğru takip edip sonra sağa dönün. Arada tepenize düşecek head-crap'lere dikkat. Devam edin, ingiliz anahtarıyla bu küçük, iğrenç ama tehlikeli yaratıkları öldürün. Yerdeki toksik maddenin üzerinden atlayıp merdivene gidip yukarı çıkın.
  Kasaları kırıp içindekileri aldıktan sonra soldaki kapıdan girin ve sonunda açık havadasınız. Sağa dönün, metal platformu takip edin. Platform bittiğinde karşı platforma atlayamıyorsunuz, onun yerine hemen altındaki patikaya atlayın. Birkaç atlamadan sonra yine beton yüzeye ulaşın, buradaki ölü yaratigin elinden komando bıçağını alın. Olduğunuz yerde saga dönüp kırık köprüden atlayıp yine bir binaya girin. Odanın dibindeki deliği bulun, boruların içine girip gece görüş sistemini çalıştırın ve düşmüş helikoptere ulaşıncaya kadar devam edin.
  Uzaktaki duvara gidip çömelin ve buradaki havalandırma deliğinden girin. Çıktığınız odadaki elektrik atlamalarına dikkat edip, bu sefer de ilerde sağdaki havalandırma deliğine girin. Dışarıyı görebileceğiniz bir ızgaraya gelin, ızgarayı kırın. Çıktığınız yer elektrik istasyonu. Burada soldan devam edip güvenlik görevlisine ulaşın ve yanındaki Laser desinatörlü Desert Eagle'ı mutlaka alın. (Sıkı bir tabanca) Buradan istasyonun karşı tarafındaki "Generator Control" yazan butonu bulun ve kullanın... Bu size sorun yaratan elektrik akımını kesecektir. Güvenlik görevlisinin yanındaki kapıdan çıkıp hangardaki yolcuğunuza devam edin. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Half-Life: Opposing Force Rehber

  Reklam  Welcome To Black Mesa (devam)

  İlerledikçe karşınıza çıkan yaratıkları Desert Eagle ile halledin. Yine dışarı çıkıp düşmüş helikopterin sol tarafına gidin. Malzemeyi toplayın ve askeri radyoyla ne olup bittiğini öğrenin: "Arkadaşlarınıza ulaşabilmek için transit taşıma sistemine (tramvay) gitmeniz lazım."
  Malzemeleri topladıktan sonra, radyonun hemen solundaki merdivenden aşağı inin ve inmeye devam edin. Karanlık bir tünele ulaştığınızda ip gibi uzantılara sahip yaratıklara dikkat. Eğer sizi yukarı doğru çekerlerse yukarıya ulaşmadan silahınızla bunları öldürüp kurtulmanız lazım.
  Sola, oardan da sağdaki merdivenden aşağıya, sonra da oradaki kapıdan koridora devam edin. Sağ ve sol yaptığınızda bir yaratığı, bir askerin cesedinin yanında göreceksiniz. Yaratığı haklayıp yerdeki tüfeği invertory'nize katın.
  Yaratıkları temizledikten sonra en aşağıda bir kapıya ulaşıncaya kadar demir merdivenlerden aşağı inmeye devam edin. Kapı ve holden sonra tahta kasalar ve bir lift'in olduğu odaya geleceksiniz. Liftle inen yaratıkları öldürdükten sonra soldeki holden devam edin.
  Kendinizi toksik maddelerle kaplı bir odanın girişinde bulacaksınız. Köprüden atlayıp kapıyı açın. Bir dizi patlama olacak, sol köşeye çekilip patlamalar bitene kadar bekleyin. Patlama sonucu sağınıza bir platform düşecek, tepesine tırmanıp önünüzdeki kapının açılmasını bekleyin. Dikkatle diğer odaya geçin ve devam edip bir asansöre gelin. Duvardaki butonla asansörü aşağıya yolladıktan sonra, yine ahşap kasalar ve toksik maddeyle dolu bir odaya gelin. Diğer tarafa geçmek için bu kasaların ve hareketli platformun üzerinden atlamanız gerekiyor.
  Tüneli izleyin ve butona basıp kapıyı açın. Sola dönüp odanın sonundaki sağ taraftaki kırık geniş boruyu tespit edin. İçine girip akıntıyla geniş bir odaya gelin. Suyun altında yüzüp buradaki merdivenden yukarı çıkın. Yine bir yol ayrımı. Soldaki cephaneyi topladıktan sonra bir kapıya ulaşıncaya kadar yine devam edin ve girin.
  Odada bir sıkışmış bir dev robot-lifter göreceksiniz. Robotun çalışabilmesi ve yolun açılması için patlayıcı maddeyle dolu turuncu kasaları havaya uçurun. Robot çalıştığı zaman merdivenlere giden yol açılacaktır. Dibinde kasa olan merdivenden aşağıya inin.
  Burada zıplayıp kanalizasyon kontrol düğmelerine (sewega control switches) ulaşın. Bunlardan birine basıp odadaki suyu boşaltın. Sağdaki düğmeyle asansörü çalıştırıp yukarı çıkın. Civardaki yaratıkları hallettikten sonra soldaki rampadan yukarı devam...
  Tramvayı buldunuz, ancak aradaki mesafe atlamak için çok uzak. Oradaki hareket ettirebileceğiniz platformu tam yerine getirin ve tramvayın tam giriş noktasına atlayın. İlk bölüm burada sona eriyor. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  "We Are Pullin Out!"

  Genel Amaç:
  Güvenlik görevlisinin yardımıyla havaalanına ulaşın.
  Tramvayla yolunuza devam edin, insanları kovalayan yaratıkları isterseniz Desert Eagle ile temizleyebilirsiniz. Son durağa geldiğinizde inip cephane toparlayın. Sağdan devam edip güvenlik görevlisini tespit edin ve kendisiyle konuşup (use tuşu ile) yanınıza alın. Merdivenlerden yukarı çıkın ve bırakın yaratıkları adamınız öldürsün (bu taktiği sık sık uygulayın ki, sınırlı miktardaki cephaneninizi harcamayın).
  Sola doğru merdivenlerden yukarıya devam. Karanlık bir tünelden girin ve hemen sola dönün. İlerde kapalı bir kapı ve sağda bir pencere göreceksiniz. Pencereden bir bilim adamıyla güvenlik görevlisi "shock trooper" adını verdikleri yeni bir yaratık türüne rastladıkları konusunda konuşuyorlar. 'İyi yaratık lafının üzerine gelir', bir "shock trooper" içeri dalıp, kendilerini ebediyete erdiriyor. İçeri girip ölü güvenlik görevlisinin tabancasını alın.
  Kapıyı içerden açıp, isterseniz adamınızın geçmesini sağlayın. Sağdaki kapının devamında bir miktar el bombası ve yeni bir silah, makinalı tüfek var. Bunları toparlayın. Koridorun devamında bir asansör var. Tepenize düşecek "head-crabler"le uğraştıktan sonra düğmeye basın ve yukarı...
  Yukarıda bir dizi yaratıkla bir asker arasındaki çatışmanın seslerini duyacaksınız. Hazırlıklı olun, asansör en üst kata ulaştığı anda bu yaratıklar size saldıracak. Desert Eagle (Laser designatörü mutlaka kullanın) etkili olacaktır. Cephane ve malzemeyi topladıktan sonra, HEV panelinin hemen üstündeki havalandırma deliğinden içeri girin. Bunun için mazgalı kırıp, bir kutunun üzerinden zıplayıp havalandırma deliğine ulaşmanız gerekiyor.
  Delikten merdivene ve yukarı devam... Mazgalı kırın ve uçağı görebileceğiniz bir odaya gelin. Diğer odada, malzemeyi toplayıp radyodaki mesajları dinleyin. Sağdaki açık kapıdan girip bir askerle bilim adamının olduğu odaya gelin. Buradaki merdivenlerden çıkmayın, zaten bir az önce o odadaydınız. Bunun yerine diğer çıkışı kullanın.
  Sola doğru koridoru takip edip havaalanına çıkışını tespit edin. Kapıya doğru koştuğunuzda son anda kapı kapanacak (he he). Daha önce iki kez rastladığınız bond çantalı G-Man'a (galiba patron) yine rastlıyor fakat yine ulaşamıyorsunuz. O anda duvar parçalanacak ve bir dizi yaratık saldıracak. İşinizi bitirdiğinizde kırık duvardan içeri girip koridoru takip edin. Bu level da bitmiştir.
  Missing In Action

  Genel Amaç:
  Bir grup asansör ve hareketli mekanizmalar aracılığıyla arkadaşlarınıza ulaşın. Bazı kapıları kestikten sonra bir sürü yaratık sizi bekliyor.
  Soldaki kimyasal buhara dikkat ederek odanın sonundaki büyük borunun altından geçin. Işınlanan yaratıkları öldürmeye devam edeerek sağdaki geniş odaya doğru ilerleyin. Görünen malzemeyi ve tahta kasaların içindeki malzemeyi topladıktan sonra odanın ortasına dönün ve tepesinde bir havalandırma deliği olan 3 mavi boruyu tespit edin. Buraya tırmanın, mazgalı kırın ve havalandırma deliğine dalın.
  Havalandırma deliğinin içinde ilk mazgalı kırıp aşağıya düşün ve bir kez daha aşağıya düşün. Burdaki zemin suyla kaplı ve suda elektrik var. Çarpılmamak için birşeylerin üzerine tırmanın. Buradan odanın diğer tarafındaki yere doğru yatmış havalandırma borusunun üzerine ordan da yukarıya odanın zıplayın. Dikkat!... Odanın tavan boşluğunda yürürken zemin zayıf. Yeniden elektrikli suyun içine düşmemek için ilk önce en soldan sonra en sağdan tavan boşluğunu geçin.
  İçinde iki dev pervanenin (fan) olduğu bir odaya gireceksiniz. Fanların hemen üzerindeki platforma zıplayın. Rüzgar biraz sallayacak ancak siz devam edin ve ikinci fanın üzerindeki platforma atlayın. Bitince sağa dönüp devam edin ve yine pervanelerin olduğu bir odaya gelin. Çömelin ve ağırca iki pervanenin arasından geçin.Diğer tarafa geçip rahat bir nefes aldıktan sonra soldaki merdivenden aşağıya... Burada iki adet fan daha var.
  Sağdaki fanın bir parçası kırık. Fanın dönen tek bıçağının hareketini dikkatle izleyip hemen altındaki delikten içeri düşün.
  Burası biraz zor... Ateş püsküren deliğe doğru dönün ve mazgalı ingiliz anahtarıyla kırıp diğer odaya geçin. Alevlerin zamanlamasını dikkatle izleyip atlayarak ve zıplayarak ilerleyin. Yolun sonundaki yaratıkları öldürdükten sonra sol duvardaki mazgalı kırıp içine girin.
  İçinde iki adet ateş püsküren bir odaya gireceksiniz. Birincisini koşup geçtikten sonra ikincisini geçmek için zamanlamayı iyi yapıp alev peşinizden gelirken soldaki boruya dalın. Boruyu takip edin, soldaki odaya girin ve odadaki yaratıkları halledin (patlayan kasalara dikkat).
  Duvarda bir uyarı yazısı var: "Do not obstruct test flame" (yani "test alevinin önünü kapamayın" demek). Tabii ki siz yazılanın aksine beyaz renkli patlayıcı kasayı iki uyarı yazısının arasına itin. Daha sonra merdivenlerden çıkın ve kontrol düğmesine basıp oradan uzaklaşın.
  Patlama yerde bir delik açacak. Burdan girin. Yaratıkları öldürüp solda kırık bir havalandırma deliğinin olduğu yere kadar ilerleyin. Buradan girip sola dönüp, mazgalı kırıp bir rampaya çıkın. Solda kilitli bir hangar ve sağda yaralı bir askerin olduğu yere geleceksiniz. Askerle konuşun. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Missing In Action (devam)

  Kamyonun arkasındaki malzemeleri toparladıktan sonra yol ayrımından sola dönüp bir dolu kasanın olduğu odaya girin. Burada kasaları kırıp herşeyi topladıktan sonra garaj kapısına gelin.
  Düğmeye basıp sağdaki kapıdan içeri girin. Pit-drone'ların saldırısını atlattıktan sonra bulunduğunuz yerdeki kasaları kırıp bir RPG (Roketatar) bulun ve civar odalardaki malzemeyi toparlayın. Daha sonra RPG'yi bulduğunuz noktadaki merdivenlerden aşağıya inin.
  Asansöre giden tüneli izleyin ve yaratıkları öldürmeye devam... Bilimadamıyla konuşun ancak pek faydası yok, asansörün yakınındaki kapıya gidin: Amacınız elektrik yüklü kabloya tırmanmak ancak elektriği kesmeniz lazım. Sola doğru atlayın ve merdivenlerden aşağıya inin. Yere inince arızalı asansöre girin ve yukarı tırmanın. Hole devam edip sola dönüp elektrikli suyun olduğu yere dikkat edip "Unit 2 Power" yazılı odayı bulup burdaki butona basın ve elektriği kapatın.
  Elektriği kapattıktan sonra kabloya tırmanabilirsiniz. Tepeye kadar tırmandıktan sonra yüzünüzü asılı asansöre dönüp boşluğundaki asansörün tepesine atlayın (Bootcamp eğitimini aldıysanız hareketin nasıl yapılacağını anlayabilirsiniz). Asansörün içindeki malzemeyi toparladıktan sonra tepesindeki mazgalı kırıp yine üstüne çıkın ve koridora girip soldaki kapıya girin (Sağdaki kapı kilitli).
  Koridoru izleyip yerde su, küçük gri bir kasa ve havalandırma deliğinin olduğu bir noktaya geleceksiniz. Gri kasayı havalandırma deliğine doğru itin. Tırmanın ve mazgalı kırıp havalandırmaya girip devam edin. Delikten düştükten sonra sağa dönüp başka bir koridora girin. Ve daha önce kiliti olan kapıyı diğer tarafından açın. Kapıyı açtıktan sonra gri kasayı yeni girdiğiniz koridora itin ve kasayı burdaki yıkıntının üzerinden atlamak için kullanın.
  Sağdaki el bombalarını topladıktan sonra içerdeki odanın sağında duran patlayıcı kasaları patlatın. Biri odanın girişine diğeri de çıkışına iki kapı açılacak. Burdan geçmek için BİRAZ ÖNCE ittirdiğiniz küçük gri kasayı buraya getirin ve havalandırma deliğinini altına koyup üzerine atlayın. (Burayı geçmek 3-4 saatimi aldı, kamu hizmeti yapıp size yöntemi anlatıyorum ve BAŞKA çaresi yok).
  SONUNDA, gri kasanın tepesine çıkıp havalandırma deliğinin girişindeki mazgalı kırın (Daha önceki mazgallarda olduğu gibi ingiliz anahtarı hararetle tavsiye edilir) ve devam edin. Zemindeki mazgalı kırıp odaya düşün, sağdaki odadan çıkıp koridoru takip edin. Bilimadamının olduğu yerden devam edip odanın sonundaki kolu çekin ve elektriğini kestiğiniz kablolardan yukarı tırmanın. Radyonun yanındaki malzemeyi toplayıp, radyoyu kullanın.
  EVET sonunda, ekibinizden birilerini buldunuz. Hemen yandaki odadalar, geriye çekilin. Mühendis ve diğerleri kapıyı kırıp içeriye girecekler. Valaaa. Bir sonraki odada elinde kaynak makinası ağzında sigarası olan askere (use) tuşuyla üzerinde elevator yazan kapıya doğru talimat verin (Oraya gidin eğer önceden talimat verdiyseniz sizi izleyip kapıyı kaynak makinasıyla açacaktır). Asansöre girin, düğmeye basın ve hep birlikte bir sonraki seviyeye doğru ilerleyin.
  Friendly Fire


  Genel Amaç:
  Ekibinizle buluştuktan sonra, anlıyorsunuz ki, Black Mesa'da canınıza okumaya çalışanlar SADECE yaratıklar değil. Daha üst bir özel birim hepinizi yok edip olayı kapatma emri almış!
  Asansörden yukarıya çıkın ve lobideki yaratıkları halledin. Ekibiniz yardımcı olacaktır. Çatışmanın ardından üzerinde, "Exit" yazan kapıya mühendisi getirin ve yukarıda belirtilen yöntemle yani (use) tuşuyla kapıyı kaynak makinasıyla açtırın. Buradan güvenlik kapısına girip tüm malzemeyi toplayın. Lobiye dönüp merdivenlerden yukarı çıkın.
  Yaratıkları öldürüp çevredeki malzemeyi toplayıp ekibinizle birlikte koridorun sonundaki kırmızı kapıdan içeri girin.
  Odanın devamındaki kapı kilitli, sağdaki ikili kapıdan girin. Buradaki malzemeyi topladıktan sonra soldaki duvara iyice yaklaşın. Duvar kırılacak ve yeniden saldırıya uğrayacaksınız. Yaratıkları öldürdükten sonra sola oradan da ilk sağa dönün. Ofise girin arka köşedeki borulara atlayın. Merdiveni bulun, tırmanın, iskeleyi takip edip boşluğun üzerinden atlayın. Kapıyı açtığınızda her tarafından elektrik sızan bir odaya giriyorsunuz. Çevrede dolanan yaratıkları öldürmek için silahınızla patlayıcı kasalara ateş edin.
  Buradaki amacınız, kabloları kullanıp karşı tarafa atlamak ancak kablolar elektrik sızdırıyor. Elektriği kesmek için çıkıntının sonundan hafif sola dönün ve şalter kutusunu patlatın. Geriye dönüp ilk kabloya atlayıp biraz yukarı tırmanıp ikinci kabloya salınarak atlayın.
  İskeleyi sağdan takip edin malzemeyi toparlayıp sondaki odaya girin ve burdaki malzemeleri de alın. Buradaki radyoyu kullanın ve ekibinizle Black Ops arasında çatışma çıktığına tanık olun.
  Radyonun solundan koridora çıkın yaratıkları öldürüp holün sonuna gelin. Burada kırılıp düşmüş bir kiriş göreceksiniz, yukarıya tırmanıp yeniden yüzeye çıkın.
  Yüzeydeki sıhhiye eriyle konuşun, metal kapıyı açmak için bir mühendise ihtiyacınız olacağını söyleyecek. Alanın solundaki havalandırma deliğini tespit edin, içine girip sola dönün, bir mazgala geleceksiniz. Black Ops askerleri durum değerlendirmesi yapıyorlar: "Görevleri sizi de temizlemek!"
  İngiliz anahtarıyla mazgalı kırın, silahınızla Black Ops birimlerinin hepsini temizleyin. Bu mutlaka gerekli çünkü, sıhhiye erini Black Ops denetimindeki hangardan sağ salim geçirmeniz gerekiyor.

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Friendly Fire (devam)

  Hangarda güvenliği sağladıktan sonra mor renkli hangar kapısını sağındaki düğmeyle açın. Sıhhiye erine odadaki yaralı mühendisi tedavi ettirin. Hep birlikte mor kapının karşısındaki kapıdan dışarı çıkın ve mühendise yukarıda bahsedilen metal kapıyı (üzerinde secured access yazıyor) kaynak makinasıyla açtırın.
  Ne var ki kapı açıldıktan sonra mühendis içeriye dalıyor ve bir sabit makinalı tüfeğin kurbanı oluyor. Makinalı tüfeği patlatın, holü takip edin, plastik patlayıcıları alın ve mayın tuzaklarını güvenli bir mesafeden patlatın. Ekibinizden iki komandoya rastlayana kadar merdivenlerden aşağıya inin. Askerleri yanınıza alın çünkü biraz sonra bu rambolar yaşamınızı kurtaracak.
  Hep birlikte depoya girin, yarım düzine Black Ops askerinin saldırısına uğrayacaksınız. Büyük bir dikkatle ve komando taktikleriyle hepsini öldürün. Emrinizdeki komandolar ki tekinin elinde bir M-249 var, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu çatışmadaki püf nokta sürekli hareket etmek (olduğunuz yerde durursanız kafanıza her an bir el bombası yiyebilirsiniz) ve çevredeki objeleri avantajınıza kullanabilmek. Neyse, çatışmanın ardından deponun arka tarafındaki merdivenlerin tepesindeki düğmeyi çalıştırın. Üzerinde "Secured Access" yazılı hangar kapısının açıldığını göreceksiniz.
  Buradan girin ve tramvay yoluna çıkın. Yolun solundaki malzemeyi topladıktan sonra karşıya atlayın, sağ kalan arkadaşlarınızla birlikte Black Ops öldürmeye devam edin. Çevredeki malzemeyi toplayın, bir başka malzeme odasının sonundaki merdivenlerden yukarıya çıkın ve bir düğmeye daha basın. Bu ikinci bir "Secured Access" kapısını açacaktır.
  Yer seviyesine inip tramvay gibi olan aracın üzerine atlayın ve yine (use) tuşunu kullanıp çalıştırın. Ağır ağır ileri doğru devam edin, solda üzerinde kırmızı bir ok olan makas sistemini göreceksiniz. Bunu geçin ve hemen sağdaki kırmızı oku tabancanızla vurun. Rayların bağlantısı değişecek ve sağa doğru gidebileceksiniz.
  Varmanız gereken yer: solunda kum torbaları dizili bir siper. Buradaki Black Ops'ları halledip, kırık camdan içeri girin. Yerdeki küçük beyaz konteyneri varilin yanına itin, üzerlerine tırmanın ve odayı baştan sona geçen borunun üzerine atlayın. Burada tavanın kenarındaki ızgarayı kırıp havalandırma deliğine girin.

  We Are Not Alone


  Genel Amaç:
  Oyunun başından beri öldürdüğünüz yaratıkların memleketi olan Xen'e bir yolculuk yapıp, Black-Mesa'da neler döndüğüne vakıf olun.
  Havalandırma deliğinden çıkıp sağdaki panellerde kendinizi iyileştirin ve üzerinizdeki PCV'yi şarj edin. Kapalı bir kapıya ulaşıncaya kadar koridoru soldan takip edin. Bir bilim adamının sizin avlamakla görevlendirildiğiniz Half-Life'ın kahramanı Gordon Freeman'a talimatlar verdiğini duyacaksınız. Kapıyı açın, Gordon Freeman, kendisini Xen'e ışınlayacak teleportera atlayacak. Freeman'ın peşinden atlamayın, Xen'e gidersiniz ancak ışınlandığınız yer boşluk olacak ve öleceksiniz (Opforce incelemesinde yazdığım gibi oyun adeta film, bu noktada da bir geri-göndermeye tanık oluyorsunuz).
  Bunun yerine bulunduğunuz dev odanın duvarındaki merdiveni bulun, tırmanın ve teleporterdan dünyaya ışınlanan uçan sinir bozucu yaratıkları makinalı tüfeğinizle temizleyin. Buradan teleporterin çevresindeki boynuz gibi dev çıkıntılara zıplayın, teleportera BURADAN girin. Xen'e hoşgeldiniz.
  Xen'in fantastik dünyasında yer çekimi oldukça düşük, ışınlandığınız platformdan sola, bir cesedin olduğu platforma atlayın. Buradan atlayabileceğiniz diğer platforma zıplayın. Bir çığlık duyacaksınız ve bulunduğunuz platformlardan birine bir bilim adamı düşecek. Bıraktığı displacer silahını mutlaka alın.
  Daha yükseğe zıplamanızı sağlayacak platformlar var. Bunları kullanıp en tepeye kadar platformdan platforma atlayın. Platformun birinde yaratıklar kaynıyor, bunları öldürün ve bulundukları yere de atlayın. Platformların birinde enerji topuna benzeyen bir teleporter var. Girdiğinizde Black Mesa'ya geri dönüyorsunuz.

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  Crush Depth

  Işınlandığınız noktanın tam karşısındaki asansöre binip alt kata inin. Civardaki odalardan birinde bir kapı ve bunu da açan bir retinal tarayıcı bulacaksınız. İlk amaç bir bilim adamı bulup kapıyı açtırmak.
  Sağdan devam edin ve "Hydrofauna Studies Labaratory" adlı bir labaratuara gelin. Camı kırıp içeri girin, suyun altında mahsur kalmış bir bilimadamı göreceksiniz. Yerde ve tavandaki yaratıkları hallettikten sonra kontrol paneline gidin ve düğmeye basın. Mahsur kalmış olan bilim adamı bulunduğunuz odaya ışınlanacak, odadaki malzemeyi toplayın, bilim adamını çıktığınız asansörün yanındaki retinal tarayıcının yanına götürüp kapıyı açtırın.
  Devam edin, bir dizi su tankı bulacaksınız. Ortadaki tank kırık vaziyette ve içinde de bir merdiven var. Buradan yukarı tırmanın. Geldiğiniz loş odadaki yaratıkları öldürün açık olan noktadan yukarı çıkın, odanın sonunda sağdaki duvar ve tavandan yaratıklar saldıracak. Öldürmeye devam. Yeniden yukarı tırmanın, gece görüşünüzü açın ve açık havalandırma deliğinden içeri girin.
  İngiliz anahtarıyla mazgalı kırın, odadan sağa dönün. Burada bilim adamını kurtardığınız teleporterin bir benzeri var, malzemeyi topladıktan sonra içine binin ve düğmeye basın. Suyun içine ışınlandınız. Kurtulmak için havalandırma deliğinden yüzün, kendinizi başka bir su dolu odada bulacaksınız. Burada bir metal kapı, metal kapının ardında bir su yaratığı ve bir merdiven var. Merdivenden çıkın, yaratıkları öldürün, koridordan devam edin. Bir vanaya geleceksiniz. Vanayı döndürün, suyun içindeki metal geçiş açılacak ve yaratığı serbest bırakacak. Nefesinizi tutup suya dalın ve metal kapıdan içeri girip yüzün. Bir vanaya daha geleceksiniz. Bunu da çevirin. Bulunduğunuz odadaki kapı kapanacak ve içerdeki su boşalacaktır. Dışarı çıkın, ilerdeki düğme çalışmıyor, siz sola dönün ve holü sağdan takip edin.
  Elektrik yolunuzu kapatıyor. Uzak duvardaki elektrik kutusunu patlatın ve elektriği kesilen kapıdan devam... Odaya girdiğiniz anda bir shock trooper ve birkaç pit drone'un saldırısına uğrayacaksınız. Hepsini öldürün ve shock trooperın silahını alın. Bu silah aslında yaşayan bir organizma ve kullanırken kolunuza yapışıyor.
  Malzemeyi toplayıp bir sonraki odaya devam edin. Sağ duvardaki düğmeye basın, bir sonraki koridora girin, malzemeyi toplayın ve tavanın yakınlarındaki enerji topuna benzeyen teleporteri bulun. Teleportere atlayın ve Xen'i gidin; Xen'deki teleporterle yine Black Mesa'ya dönün. İlk girdiğiniz noktanın sol tarafındasınız. Arkanızdaki düğmeye basın, açılan kapıdan girin. Burada suya dalın ve camın içindeki deliği tespit edin. Yukarı yüzün, mazgalı kırın. Yola atlayın ve yürüyün.
  Vicarious Reality

  Genel Amaç:
  Black Mesa'daki gezintiniz sırasında daha yükseklere tırmanmanızı sağlayacak bir yapışkan yaratığı edineceksiniz. (Bunsuz devam edemiyorsunuz)
  Sağdaki çıkıntıya doğru atlayın ve parmaklıkların üstünden de atlayın. Yürümeye devam, "Specimen Observation Area" yazılı işareti ve koridoru sola doğru takip edin. Kırmızı ışıklandırılmış holden devam edin, buradaki kapı şimdilik kapalı.
  Olduğunuz yerde geriye dönüp yürüyün, bir dizi yaratık saldıracak, öldürün. Yaratıkların saldırdığı anda gözlem alanıyla sizin bulunduğunuz bölümü ayıran cam kırılıyor. Aşağıya Specimen Observation Area'ya atlayın.
  Yeni bir tür yaratıkla karşılaşacaksınız: Voltigore... Yaratıkla kesinlikle kafadan kapışmayın, hareketli olun ve voltigore'u patlayıcı silahlarınızla öldürün, yoksa o sizi öldürüyor.
  Sağ duvardaki kapıyı düğmeye basıp açın, holün sonundaki asansöre binin düğmeye basıp aşağıya inin ve sonra yine bir düğmeye basıp yukarı çıkın. İçinde her türlü denek yaratığın bulunduğu bir laboratuara gireceksiniz. Laboratuarı baştan aşağıya inceleyin, herşeyi alın ve odanın solundan dışarı çıkın.
  Soldaki yol ayrımında bütün kapıları açın ve malzemeleri toplayın. Holün sonundaki asansöre devam edin, ancak bu asansördeki düğme çalışmıyor. Dışarı çıkmak için ingiliz anahtarıyla kapıdaki camı kırıp ilerleyin. Buradan atlayıp, asansörün tepesine tırmanıp açık noktadan çıkın.
  Merdivenle en tepeye tırmanıp, çıkıntının üzerine atlayın. Buradan da hemen altınızdaki açık kapıya atlayın. Holden sola doğru devam edin.
  İkili kapıdan koridoru takip edin ve ilk soldan asansöre gidin. Düğmeye basıp asansörü çağırıp binin. Asansörden çıkıp sağa dönüp bir sonraki odaya girip yaratıkları öldürün. Odanın arkasındaki rampadan devam edin. Solunuzdaki camı kırın ve çıkıntının üzerine atlayın. Bulunduğunuz yüksek noktadan yaratıkları öldürün. Sağdan ya da soldan odanın içine aşağıya yürüyün. Buradaki küçük mavi havuza girip kendinizi iyileştirebilirsiniz. İki kapıyı düğmeler basıp açtıktan sonra yeniden bir lifte geliyorsunuz. Devamındaki odaya girip sağa dönün ve kırılmış kafesin yanındaki "spore launcher"ı silah inventory'nize katın.
  Bir sonraki holden devam edin, sağdaki kapıdan girmeyin ve devamındaki odaya gidin. Camı kırıp yeşil sporları alın. Bu sporları "spor launcher"inizde kullanabilirsiniz. Bir sonraki Specimen Observation Area'ya devam edin. Sağdaki kapıdan içerin girin.
  Yaratıkları öldürdükten sonra çıkış kapısından çıkın. Geldiğiniz odadaki kafeslerin içinde yeni tür yaratıklar var. Her birinin önündeki düğmelere basıp, bilim adamlarının bu yaratıklar hakkındaki bulgularını dinleyin:
  Diyorlar ki bu yaratıkları daha yükseklere çıkmak için bir ip gibi kullanabilirsiniz. Bilimadamlarının kayıtlarını dinledikten sonra kapıdan çıkın sol taraftaki son kafesteki söz konusu yaratığı alın. (Bu yaratıklar oyun boyunca tavanda asılı gördüğünüz ve arada sırada sizi yukarı çeken yaratıkların bir başka versiyonu) Bir sonraki kapıdan devam edin.

 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye
  Vicarious Reality (devam)

  Masanın üzerindeki malzemeyi toplayın sağdaki duvarı takip edip kapıdan girin. Buradaki yaratıkların hepsini öldürün. Aradaki boşluğu zıplayarak geçemiyorsunuz. Biraz önce aldığınız yaratığı ("barnacle gun" : "spore launcher") kullanmanız lazım. Nasıl kullanacağınıza gelince: Yaratığın dili sadece ve sadece organik maddelerin üzerine yapışıyor ve bir halat görevi görüyor. Atlayacağınız noktanın üzerindeki duvardaki yuvarlak sporların üzerine ateş edin ve basılı tutun, "barnacle gun"ın dili uzayacak ve bunlara yapışacak. Düğmeyi basılı tutun ve karşı tarafa geçin.
  Liftten kırmızı tonlu odaya ve yaratıkları öldürmeye devam. Elinizdeki barnacle-gun'ı tavanda asılı barnacle'lara karşı kullanabilirsiniz. Merdivenlerden tırmanın kapıyı açın ve başka bir gözlemleme alanına geleceksiniz. Burada Half-Life'tan tanıdığımız, kör ancak sese karşı son derece duyarlı olan gövdesinin yarısı bir çukurun içinde olan devasa ve yeşil renkte bir pit-worm'a rastlayacaksınız. Yaratık sizi tespit ettiği daha doğrusu hissettiği anda pençeleriyle ikiye bölüyor. Sessiz olmanız gerekiyor (yere çömelip yürüyün) yaratığı kısa bir süre paralize etmek isterseniz, birkaç elbombası ya da tüfeğinizi kullanın.
  Neyse buradaki amacınız pit-worm'a yem olmadan tavanın yakınındaki yuvarlar sporlara elinizdeki barnacle gun'ı kullanıp tırmanmak. Kendinizi en tepeye çektiğinizde aşağıdaki deliğin tam içine düşün. Eğer deliğin yanındaki çıkıntıya düşerseniz pit-worm sizi anında ikiye bölebilir. Havalandırma deliğinin içinde gece görüşünüzü kullanın ve içinde bir askerle bir askeri telsizin olduğu odaya gelin. Telsizi dinleyin.
  Telsizin hemen solundaki kolu çekin, bu odadaki fan pervanesini durduracaktır. Buradaki mazgalı kırıp yeni bir havalandırma deliğine girin. Deliğin sonunda bu bölüm de bitecek.
  Pit Worm's Nest


  Genel Amaç:
  Pit-worm'u öldürmenin yöntemini bulun ki bir sonraki bölüme geçebilesiniz.
  Aşağıdaki suya düşün, malzemeleri toplayın zıplayıp kapıya girin, burada holün sonunda bekleyen yaratığı öldürün, kasaları kırıp ne var ne yoksa alın. Hazır olduğunuzda kolu çekerek soldaki kapıyı açın ve odanın sonundaki merdivene tırmanın. Yukarıda, ölen askerlerin bıraktığı tüm silahları toplayın. Koridor boyunca ilerleyin ve "Black Mesa Waste Processing Area 3" işaretli alana girin.
  Burada ekibinizdekileri öldüren yeşil renkli dev pit-wormun yuvalandığını göreceksiniz. Bu yaratığı elinizdeki silah, bomba vb. ile öldürmeniz mümkün değil. Atık yoketme sistemini çalıştırmanız gerekiyor, bunun için de şunları yapmanız gerekiyor.
  1 Adım: Yaratık kendi çevresinde dönerken en aşağıya atlayın ve üzerinde "Primary Pump Gear" odaya doğru koşun. Kolu çekip hemen odaya girin. Yaratıkları öldürerek merdivenlerden aşağıya devam edin. Geldiğiniz odanın solundaki küçük kutunun üzerine oradan da kasaların üzerine atlayın ve kapıdan girin. Koridorun sonunda bir asansör var, düğmeye basıp aşağıya inin. Koridoru soldan takip edin, gireceğiniz kontrol odası civarındaki yaratıkları öldürün. Düğmeye basın, bu presi çalıştıracak ve odadaki tüm kasaları kıracaktır. Kasaların kırıldığı odaya girin, gizli olan ızgara açığa çıkmış olacak. İngiliz anahtarıyla kırıp aşağıdaki su dolu odaya düşün. Merdiveni bulup yukarı çıkıp, yine ingiliz anahtarıyla cam paneli kırın. Buradan üzerinde "Gearbox Pump On" yazılı düğmeyi bulana kadar devam edin. Düğmeye basın, oda suyla dolmaya başlayacak. Suyla birlikte yükselin ve BİRAZ önce ızgarayı kırıp aşağıya atladığınız delikten yukarı çıkın. Buradaki işiniz bittikten sonra pit-worm'un olduğu yere geri dönün.
  2. Adım: İlerki odada Pit-wormu gördüğünüz anda, soldaki metal iskeleden ileri yürüyün ve üzerinde "Toxic Disposal Basin" yazılı odayı bulun, içeri girin, atık sisteminin ana kontrol odasına girdiniz. Şimdilik burada yapılacak birşey yok ancak bu odaya geri döneceğiz. Neyse siz kontrol odasının diğer tarafındaki "Main Pressure Valve" işaretli odaya girin, koridoru takip edin, merdiveni tırmanın ve yanında bir yerde "Steam Vent" yazılı düğmeye basın. Bu, pit-worm'un tam üstündeki kapıları açacaktır.
  3. Adım: Düğmeye bastıktan sonra amacınız tam karşınızdaki valfe ulaşmak olacaktır. Barnacle-gun'ı seçin, altınızdaki demir iskeleye atlayın, duvara yapışmış olan spora barnacle-gun'la ateş edip kendinizi çekin. Hiç vakit kaybetmeden "Pressure Valve" işaretli vanayı çevirin. Her iki lamba yandığında, yine altınızdaki demir iskeleye atlayıp sağ duvarında "Maintanence Access" yazılı kapıya koşup girin.
  4. Adım: Sağdaki holü takip edip kırılmış merdivenin aşağısına düşün ve yüzünüzü tahta kasalara dönün. Sol duvardaki ızgarayı kırıp havalandırma deliğinden girin. Şaftın sonuna ulaşıp az önce geldiğiniz ana kontrol odasına geldiniz. Burada "Flush Toxic Waste" işaretli düğmeye basın ve yaratığın toksik maddeyle yokedildiğini izleyin. Geriye dönüp soldaki kolu çekip odadan çıkın. Kırık merdivenin olduğu noktaya gelin, hareketli bloğu kullanarak merdivenin üzerine çıkın. Yaratığın olduğu odaya buradan geri dönün ve soldaki merdivenden tırmanın. En yukarıda, köprü kontrol düğmelerini bulacaksınız. Köprü uzayacak, köprüden yürüyüp kapıyı açın ve bölüm tamamlansın.

 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  Foxtrot Uniform

  Genel Amaç:
  Depolar ve yeraltı tünellerinde Black Ops birimlerine ve yaratıklara karşı sıkı bir savaş sizi bekliyor. (Çatışma sahneleri tek kelimeyle mükemmel) Black Ops'ların karargahına doğru ilerledikçe dehşet bir senaryoyla karşılaşıyorsunuz: Black Mesa'da bir nükleer başlık var! (Bi de bu eksikti)
  Kapıdan ilerleyin ve sağda bir kapı çıkana kadar demir iskelelerden yukarıya devam edin. İçeri girin, herşeyi toplayın, tavana bakın ve yapışık sporları görün. Barnacle-gun'la tavanın kenarındaki çıkıntıya tırmanın. Sağa dönün burada bir miktar daha yapışık sporlardan var. Yine barnacle-gun ile karşıya geçin ve merdivenden yukarı tırmanın.
  En tepeye ulaştığınızda bir grup Black Ops bir kamyondan inecek. Saklanın ve eğer önceden bulamadıysanız odalardan birinde bir M-249 ağır makinalı tüfek var. Bunu mutlaka alın, oyundaki en sıkı insan yapımı silah. Black Ops'ların hepsini komando taktikleriyle öldürün. Solda bir makinalı tüfek yuvası göreceksiniz, bunu da halledin. Cesetlerden tüm silahları toplayın.
  Bulunduğunuz alanın soluna doğru bir rampa oluşturan kasaları göreceksiniz. Bunlara tırmanın ve çıktığınız anda 3 tane daha Black Ops elemanı saldıracak. Hepsini öldürüp aşağıya atlayın ve çömelip girebileceğiniz bir deliğe kadar devam edin.
  Delikten girip tünelden çıktığınızda ekibinizden iki dost komandoya rastlıyorsunuz. Bunları yanınıza alın, arkalarındaki odadan dışarı çıkın ve hemen sağa doğru bakın. Tam tepedeki kulede bir düşman var, öldürün.
  Bulunduğunuz alanda başbelası bir sniper var. Bu herife ulaşmak için çıkıştan ilk sağa dönün, düşmanlara dikkat. Sniperdan mermi yememek için kasaların yanından gidin. Bulunduğunuz zemin düşmandan temizlenince sola dönün ve kapıyı bulup içeri girip sniperı yuvasında öldürün. Keskin nişancının özel silahını ve mermileri alın (Dürbünü var ve çok çok işe yarıyor)
  Kapıdan çıkıp ilk sağa dönün. Lazerli mayınlarla dolu bir yol göreceksiniz. Bunları patlatmayın. Bunun yerine sağa dönüp ilk soldan mayınsız bir geçişe gelin. Devam edin ve ekibinizdekilerle Black Ops saldırısını savuşturun. Bir sonraki avluya ilerleyin.
  Buradaki kapıları açın malzemeleri toplayın düşmanları temizleyin ve hazır olduğunuzda avlunun sonundaki kırmızı renkli kapıları açın. Sola doğru ilerleyip bir sonraki alana girin.
  Koltuğunuza oturun ve yaratıklarla Black Ops birimleri arasındaki savaşı zevkle izleyin taa ki birileri size saldırana kadar. Ortalık temizlendiğinde soldaki platforma oradan da merdivenden inip yeraltı tünellerine ulaşın.

 9. 9
  InKusTe
  Usta Üye
  Foxtrot Uniform (devam)

  DİKKAT!!! Oyunun bence en kazık yerine geldiniz. Burası beni saatlerce uğraştırdı. Girdiğiniz tünel tamamıyla karanlık ve "voltigore" adlı yaratıklarla dolu, sıkıştırdıkları anda işinizi bitiriyorlar. Şu taktiği uygulamınızı tavsiye ederim: Özel elbisenizdeki gece görüşünü açın, yaratıkları peşinize takın ve tünelin girişine getirin. Yaratıkları TEK TEK haklayın ve mümkün olduğunca patlayıcı maddeleri kullanın. Ha eğer bu malzemelerden yoksa M-249 etkili oluyor. Dev voltigore'ların HEPSİNİ temizledikten sonra karanlık tüneli takip edin duvara paralel giden bir boruya gelin. Borunun altına çömelin ve ışığı gördüğünüz yere kadar boruları takip edin. Birkaç voltigore daha çıkacak bunları temizledikten sonra su dolu bir tünele doğru ilerleyin.
  Merdivenden yukarı sudan çıkın. Girdiğiniz alanda da bir özel taktik uygulamanız gerekiyor. Açık bir odadan sürekli bulunduğunuz yere ışınlanan yaratıklar göreceksiniz. Siz öldürdükçe yaratıklar (pit-drone'lar) yeniden türemeye devam ediyorlar. BU NEDENLE, yaratıkların türediği odaya koşun, kolu çekin ve odadan çıkın. Odanın kapısı kapanacaktır. Odanın diğer tarafında da aynı yöntemi uygulayın ve yaratıkların türemesine bir son verin. İşinizi bitirince gece görüşünüzü açın, daha önce girmediğiniz tünelden girin, Voltigore ve yavrularını temizleyin. Yukarıya doğru bir dizi borunun gittiği noktaya eriştiğinizde çömelin ve solunda bir merdivenin olduğu bir alana gelin.
  Merdiveni çıkınca sizin ekipten üç kişiye rastlayacaksınız. Mühendis mazgalı eritip yolu açacaktır. Adamları beraberinize alın ve çıkın. Burada sayısız voltigore ve shock trooper'la kapışacaksınız. Ekip arkadaşlarınızı etkili kullanın, yaratıkları tek tek üzerinize çekip hepiniz birden saldırın. Daha sonra üzerinde "Secured Access" yazan açık kapıtan karanlık tünelleri izleyip duvarda sağlık ve zırh şarj panellerinin olduğu yere kadar ilerleyin. Kendinizi bir güzel iyileştirip, zırhınızı tamamen şarj edin.
  Büyük metal kapıdan dışarı baktığınızda şunları göreceksiniz: Bir baraj duvarı, duvarın üzerinde devasa bir yaratık bir grup askeri temizliyor. Sol taraftaki platformun üzerinde de gizemli G-Man. Baraj duvarından devam edin, dev yaratığı öldürmek yerine sol tarafa baraj gölüne atlayın. İleri doğru yüzüp, baraj duvarının kenarındaki duvara yapışık sporları tespit edin. Barnacle-gun ile kendinizi yukarı çekin. Ekibinizdekiler son çare olarak baraj duvarının tam ortasına bir dinamit lokumu yerleştirmişler. Patlatıcı mekanizmayı çalıştırın (kolu itin) ve devasa yaratığı öldürün. Açılan dev çukurdan içeri atlayın, kanalizasyon sistemine geleceksiniz ve oyunun en zor bölümü de sona erecek.
  "The Package"


  Genel Amaç:
  Bu bölümde Black Ops'un Black Mesa tesislerine bir nükleer başlık getirdiğini öğrendikten sonra amacınız, nükleer bombayı etkisiz hale getirmek.
  Soldaki kırık mazgalı kullanarak kanalizasyon borusundan çıkın. Kumun üzerinden ilerleyin ve iki ekip elemanını yanınıza alın. Sağdan vadiye ilerleyin ve buradaki Black Ops birimlerini etkisiz hale getirin. Köşede bir makinalı tüfek yuvası var, dürbünlü tüfeği kullanın. Yoksa RPG ya da spore launcer etkili oluyor.
  Düşmüş olan uçağa doğru ilerleyin, düşmanları öldürün ve uzağın arkasından sola doğru giden patikadan vadiye devam edin. Bir karargah (karakol) noktasına geleceksiniz. Bu alanın size göre sol üst köşesinde bir dev havan topu ve havan topuyla sizi avlamaya çalışa bir asker var. Bu adamı karşıdan vuramıyorsunuz çünkü önünde kurşun geçirmez cam var. Ölümü göze alarak havan topuna doğru koşun, kesinlikle durmayın. Havan topunun kurulu bulunduğu duvarın size göre sağ tarafına iyice yanaşın. Küçük adımlarla geriye doğru gelin ve dürbünlü tüfekle, havan topunu ateşleyen adamın kafasını dağıtın.
  Hemen yakındaki gri kapıdan binaya girin, düşmanları öldürün merdivenlerden inip telsiz konuşmalarını dinleyip, geldiğniz yoldan dışarı çıkın. Bu alanın ortasında yıkık bir bina ve binanın altında da bir dolu cephane var. Buraya indiğiniz anda başa çıkamayacağınız miktarda shock trooper çevrenizi sarıyor, o yüzden boşverin.
  Bu alandaki açık bir panelden devam edin ve pek çok yerden geçtikten sonra biraz önce sizi patlatmaya çalışan havan topunun monte edilmiş olduğu noktaya gelin. Havan topuyla alana ışınlanan yaratıkları uçurun. Amacınız size göre alanın solunuda kalan dev kapıları ve dikenli telleri uçurmak ve bir çıkış noktası yaratmak. Kapıyı havan topuyla uçurduğunuz zaman voltigore ve shock trooperlar buradan çıkacak. Onları da havan topuyla öldürün. (Not: Havan topunun ateş edeceği noktayı silahın üzerindeki düğmeler aracılığıyla sol-sağ ve yukarı-aşağı olarak ayarlayabiliyorsunuz ve mermileriniz sınırsız).

 10. 10
  InKusTe
  Usta Üye
  "The Package" (devam)

  İşi bitirdikten sonra aşağıya inip ana kapının yanındaki küçük kapıdan içeri girin. Dışarı çıkışın olduğu yere kadar koridoru takip edin. Dışarıda bir voltigore, iki shock trooper ve hepinizi birden avlamaya niyetli bir Apache helikopter var. Yaratıkları girdiğiniz noktaya çekin ve mümkün olduğunca patlayıcılarla halledin.
  Çatıya çıkış yolunu bulun. Helikopterden olduğunca kaçının ve müsait bir anda RPG ya da spor launcer'la helikopteri düşürün.
  Helikopteri düşürdükten sonra ilerdeki duvardaki çatlaktan içeri girin. Sola dönün ve tellerin altından geçerek ilerdeki merdivenlerden yukarı tırmanın. Çatıdayken küçük çıkıntıya, oradan kutulara ve son olarak da karşı çatıya atlayın. Çatıdaki delikten solunda bir kırmızı kapı bulunan odaya inin. Kapının solundan çömelerek ilerleyin ve soldaki kapıdan devam edin. Malzemeleri toparlayın.
  Odanın sonundaki kolu kullanarak elektriği kesin. Geldiğiniz yoldan çatıya çıkın ve diğer tarafa geçmenizi sağlayacak çarprazlama teli bulun. Telin üzerinde yürüyün (Cambaz gibi!!!) ve bir diğer çatıya çıkıp, açık mazgaldan garaja gelin.
  Saldırıyı püskürttükten ve her türlü malzemeyi toparladıktan sonra kamyonun kaputundan açık mazgala gelin. Buradaki güvenlik görevlisinden Black Ops'un nükleer planlarını öğrenin. Havalandırma deliğinden ilerleyip bir başka garaja gelin. Saldırıyı püskürtün ve güvenlik görevlisinin içinde bulunduğu odanın camına gelin. Bu güvenlik görevlisi, nükleer başlığın çok yakınlarda bir yerde olduğunu söyleyecek. Devam edin ve sağa dönün, göreceksiniz ki iki ajan nükleer bombayı çalıştırmış bulunuyor. Bu herifleri dürbünlü tüfekle öldürün ve bombayı etkisiz hale getirin.
  Geri dönüp mahsur kalmış güvenlik görevlisini kurtarın. Odadaki malzemeleri toplayın: Tam bu sırada sinir bozucu bir sürpriz yaşayacaksınız. Gizemli ve bond çantalı G-Man etkisiz hale getirdiğiniz bombaya birşeyler yapıyor. Herneyse her türlü silah ve mühimmatı toplayın ve oyunun son bölümüne geçmek için düğmeye basıp lifti çalıştırın.
  Final: Worlds Collide


  Asansörle aşağıya indikten sonra Black Ops birimlerinin yuvası olan büyük bir depoya geleceksiniz. Adımızını attığınız anda hemen hemen her yönden saldırı altında kalacaksınız. M-249 bunlara karşı oldukça etkili bir silah. Hayatta kalmak için şu taktiği uygulayın: SIRTINIZI DUVARA DÖNÜN, PUSU KURUN ve ilerlerken üzerinize birden fazla Black Ops askeri çekmemeye çalışın.
  Hayatta kalırsanız kancalara asılı ve hareketli dev konteynerlerin olduğu bir noktaya geleceksiniz. Sola doğru bir makinalı tüfek yuvası var ve kafanızı kaldırmanıza izin vermiyor. Son derece hareketli olun ve makinalı tüfeğin arkasındaki düşmanı temizleyin. Makinalı tüfeğin arkasına geçin ve peşinize düşen özel birlikleri tek tek öldürün. Eğer makinalı tüfeğin kontrolü zor gelirse bunları kendi yöntemlerinizle de öldürebilirsiniz.
  İş bitince kutu ve kasaların üzerinden yukarıya tırmanın, devam edin ve soldan ikinci girişe gelin. Buradaki adamı da öldürdükten sonra sağınıza bakarsanız sürekli hareket eden kancalara asılı büyük konteynerleri göreceksiniz. Konteynerlerin akışı düzenli olarak ancak çok kısa süreyle duruyor. Durduğu anda ARALARINA girip, konteynerlerle birlikte koşun. Soldaki açıklığa gelince buraya atlayın. Konteynerler yine durduğu anda sağdaki açıklığa atlayın. Deponun diğer bölümüne doğru ilerleyin.
  Düşmanları püskürtten sonra girdiğiniz deponun sağ tarafında bir asansör göreceksiniz. Yukarı çıkın ve demir iskeleden devam edin.
  Geldiğiniz noktada (yukarıda) üzerine atlamanız gereken duvara monte edilmiş iki adet dev konteyner var, ancak her ikisi de birbirine doğru salınıyor. Odanın zeminindeki şiddetli savaşı izleyin ve kesinlikle saklanın. Yaratıklar Black Ops'ları hallettikten sonra size yöneliyorlar ve yukarıda olsanız bile ölüm kaçınılmaz oluyor. O yüzden sürekli saklanarak zeminde ne var ne yok öldürün. ANCAK bundan sonra ilk sallanan konteynerin üzerine atlayın. İkinci konteyner yaklaşırken buna atlayın (Burası biraz iyi zamanlama gerektiyor).
  İkinci konteynerden zemindeki kırmızı kasaların üzerine atlayın. Amacınız sağ salim yere ulaşmak. Bu deponun sol arka kısmındaki kapıdan girin, panelleri kullanıp iyileşip, zırhınızı şarj edin. Sağdaki lifti kullanıp aşağıya bir tür rüzgar tüneline inin. Dikkatlice karşıdaki büyükçe delikten merdivenlerden aşağıya gidin. Buradaki kapıyı açıp içeri dalın.

 11. 11
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Half-Life: Opposing Force Rehber

  Reklam  Final: Worlds Collide (devam)

  Oyunun son yaratığının (Boss) bulunduğu odanın tam yanındaki odadasınız. Bu dev yaratığı halletmek hem kolay hem de oldukça karmaşık. Bulunduğunuz odada tırmanabileceğiniz bir ip ve demir iskelenin tam sonunda da kendinizi içinde durup iyileştirebileceğiniz küçük mavi bir havuz var. Bu havuz biraz sonra oldukça işinize yarayacak. Demir iskeleden devam edin, tam sağınızda devasa pembe renkli bir portal göreceksiniz. Oyundaki son yaratık tüm ihtişamıyla içeri girecek. Bulunduğunuz platformda iki adet sabit silah var. Şimdi adım adım anlatayım:
  • Yaratık çıktıktan sonra odaya girdiğinizde hemen sağınızda kalan silaha koşup, silahla yaratığın gözüne ateş edin. Yaratık çığlık atacak ve size saldıracak.
  • Demir platformun üzerinde koşarak hemen ilerdeki ikinci silahı kontrol edin ve yaratığın diğer gözüne ateş edin.
  • Yaratığın her iki gözünü de vurduğunuzda yaratığın KARNI açılacak. Sabit silahla yaratık acıyla çığlık atana kadar açılan karnına saydırmaya devam edin.
  • Geri dönün, gerekiyorsa bir önceki odadaki havuzda kendinizi iyileştirin ve yaratığın karnından çıkan shock trooperları öldürmeyi ihmal etmeyin. (İlla öldürmeniz gerekmiyor ancak sayıları artarsa ciddi bir tehdit oluşturuyorlar)
  • Yaratığı öldürmek için aynı süreci 4-5 kez tekrarlamak gerekiyor. Yani, iki gözünü sırayla vurup açılan karnına sabitlenmiş silahla ateş edin. Bir süre sonra yaratık sinirlenip koşturduğunuz platformun ortasını dağıtacak. Bu nedenle ilk gözü vurduktan sonra ikinci silaha erişmek için elinizdeki barnacle-gun ile platformun merkezindeki borunun üzerine yapışık sporlar aracılığıyla kendinizi karşı tarafa çekip ikinci gözünü vurup sonra borunun içindeki merdiven aracılığıyla bir önceki odaya aşağıdan gitmek zorunda kalacaksınız.
  YARATIĞI ÖLDÜRÜNCE, EKRAN KARARACAK ve kendinizi bir uçakta gizemli G-Man'le konuşurken bulacaksınız. Final sahnesini izleyin ve kahraman Onbaşı Adrian Shephard'ın kaderine tanık olun!

+ Yorum Gönder
Half life yaratıklar,  jumbot opposing force
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi