Command & Conquer Generals Rehber

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Command & Conquer Generals Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Command & Conquer Generals Rehber

  Reklam  Command & Conquer Generals Rehber

  Forum Alev

  Patriot Missile System Evet işte ünlü patriot (yani vatansever) füzeleri. Uzun menzilli, atış gücü yüksek olan füze sistemimiz düşman zırhlı ünitelerine ilaç gibi geliyor. Ama piyadeler için ayrı şeyi söyleyemem tabi ki. Yine de sizi işgal altında bırakmıyor.
  War Factory Türkçesi savaş fabrikası olan bu bina her türlü araçlarınızı yapmaya yarıyor. İnşası için levazım deposu gerekiyor. Bütün araçların dışında bunların terfileri ve ek parçalarını da yapıyor. Ek parçalar dediğim 2 çeşit oyuncak. Bunlar battle ve scout drone. Battle drone parçası düşman piyadelerini araçtan uzak tutuyor ve icabında tamir ediyor. Diğeri ise görüş menzilini yükseltip gizli saklı düşmanları buluyor. Ha unutmadan, hasarlı araçları buraya getiresiniz ki tamir etsin. Gerekli özellikler işte.
  Crusader Bildiğimiz standart tank işte. Düşman bina ve araçlarına karşı birebir ama piyadelere karşı değil. Türkçesi haçlı seferi bu arada ha!
  Humvee The Rock (Kaya) filmini seyrettiğimden beri bu jiplere hastayım be kardeşim! 5 adet piyade taşırlar. Tabi ki piyadelerin özelliklerini kazanırlar. Tanklara, toplara ve binalara karşı zayıftır ama piyadelere kodumu oturtur. Aslında içine roketatar koyarsanız bunlara karşı da etkili olur. Veya içine sniper falan koyarsınız güzel temizleme yaparsınız. Çok yönlü stratejiler düşünebilirsiniz. Ordunuzun baş saflarında durması iyi olur o zaman. Ahh ahh gerçekten 700 dolar olduğunu bilsem bilgisayarı satar 3 tane alırdım!
  Paladin Ahh ahhh! AOE'yi hatırladım şimdi iyi mi! Bunlar da onlar kadar güçlü. Ateş gücü araç ve binalara karşı mükemmel. Ayrıca sahip olduğu lazer ışınları ile etraftaki piyadeleri kızartabilir ya da gelmekte olan düşman füzelerini yok edebilir. Teknolojinin gözünü seviyim. Ha bu arada, general bonusu gerekiyor bu aracı elde edebilmek için.
  Tomahawk Bu ünite üzün menzilli füze yollayabilir. Böylece yavaş hareket eden araçlara ve binalara karşı çok iyi bir silahınız var demektir. Düşman savunmasını bununla felç edebilirsiniz. Ama dikkat edin çok dayanıksızdırlar. İyi korumanız lazım.
  Ambulance Humvee jipinin ambulans şeklinde olanı. Geldiği yere şifa dağıtır adeta. Yalnız yaralı askeri içine koyarsanız hem daha bir şifa verir hem de savunması fazla olur. Ayrıca etrafta bir zehir toksin durumu olursa merak etmeyin. Bu ünite ne güne duruyor.
  TOW Missile Bu düğmeye bastığınız anda sizden 500$ alır ama beraberinde humvee adlı araçlarınıza TOW füzesi ekler.
  Air Field Hava kuvvetinizin belkemiği olan hava alanları sayesinde şu altta duran güzelim uçakları yaparsınız. Onlar da düşmanı bombalar. Bir hava alanı en fazla 4 uçak ve sayısız helikopter alır. Ayrıca kırılan bozulan bir hava aracınız varsa buraya getirin ki tamir olsun.
  Raptor Simülasyoncular için efsane olan bir uçak olan f-22 Raptor oyunda hava-yer bütün araçlara karşı bire bir. Fakat üzülerek belirtirim ki bina ve piyadelere karşı çok zayıf. Karşınıza bir iki düşman roketatarı çıkarsa vay halinize!
  Aurora Bomber Ben JSF'ye benzettim (X-35). Çok güçlü bir bomba atan uçağımız bu sayede binaları yerle bir ediyor. Ayrıca süpersonik yani çok hızlı olduğu için füzeler bunu biraz zor yakalıyor. Ama işin kötüsü yalıyor. Bazı yerlerde bunun gibi 2 uçakla seçkin silahları devre dışı bırakabileceğimiz yazılıyor ama ben denedim olmadı. Avucunuzu yalayın.
  Comanche İşte en faydalı birimlerden biri. Komançi helikopterleri füze ve topları ile göz dolduruyor. Biraz yavaş hareket ediyor ama tankları falan mahvediyor. Fakat hava savunma sistemlerine karşı yavaşlıklarından çok zayıf kalıyorlar. Roket terfisi ile binalara karşı güçlü olabilirler. Deneyin!
  Stealth Fighter İşte bir bonusçu uçak daha. F117 hayalet uçağı. Saldırıya girene kadar düşman radarlarına yakalanmıyorlar. Tabi füzeleri atınca iş değişiyor. bina ve hava savunma sistemlerine karşı çok güçlü bir arkadaşımız.
  Rocket Pods Bu terfi sayesinde komançiler, binalara karşı özel bir saldırı özelliği kazanıyorlar. Lazım bence.
  Laser Missiles Bu terfi ile beraber Raptor ve hayalet uçaklarımız % 25 atış gücü kazanıyorlar. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Command & Conquer Generals Rehber

  Reklam  ABD: Oyunda USA diye geçiyor. Tam bir teknoloji ülkesi. Westwood yine çakallığını yapmış. ABD'yi oyunun en teknolojik ırkı haline getirmiş. Ama bence biraz da haklılar. Adamlar çalışıyor. 2, 2 daha dört eder arkadaşlar. En baba üniteler tabi ki burada olacaklar. Amerika'yı oynarken hem saldırı hem de savunma yapmanız olası. Tüm birimleriniz hem dayanıklılık hem ateş gücü hem de hız olarak tam bir denge içinde. Ayrıca hava kuvvetlerinin çeşitli ve güçlü olması da bir avantaj. Ekonomik yönden de oldukça gelişmiş. Yani Amerika ile oynarken pek fazla zorlanmıyorsunuz. Gelin de bakalım Amerikalıların neleri varmış.

  Command Center Türkçesi kumanda merkezi olan bu bina üssünüzün ana binasındır. Yapılması zorunludur. Ayrıca general bonusları ile kazanılan özel saldırılar buradan çıkar. Oyuna bununla başlarsınız. Bir dozerle birkaç tane daha yaparsınız ama ne işinize yarayacak Allah aşkına :)
  Construction Dozer ABD tarafının bütün binalarını işte bu dozer yapıyor. Sadece o değil tamiratla da uğraşıyor. Ayrıca haritada yerleştirilmiş mayınları da temizleyebiliyor. 1000 kağıt verirseniz ilave dozer yaparsınız. Ne kadar dozer o kadar hızlı bina diye düşünürseniz yanlış olur. Çünkü her bina tek bir dozerle yapılıyor. 2 dozer aynı anda bir bina ile uğraşamıyor. Oyunda 3'ten fazla dozer yapmamanızı tavsiye ederim. Sonra elimizde kalmasın di mi arkadaşlar.
  Spy Satellite Türkçesi ajan uydu olan bu şirin özellik, haritadaki kapalı bir yeri bir süreliğine açmaya yarıyor. Beleş bir hizmet olan ajan uydu sistemi dakikada bir hizmet veriyor. Çok kullanışlı bir özellik olmasına karşın sadece ABD tarafında olması biraz üzücü tabi ki...
  Cold Fusion Reactor Enerjimizin belkemiği olan bu soğuk füzyon reaktörü diğer bina ve savunma sistemlerine güç veriyor. Böyle füzeler düşman tankının kafasına patlayabiliyor. Yokluğunda savunma sistemleri çalışamıyor ve seçkin silahlarınızın hazırlanması duruyor. Ayrıca bir çok binayı yapmak için ilk önce bunu yapmanız gerek.
  Control Rods Bu simgeye tıklamak demek, 600 dolar verip yukarıdaki enerji santralinin içine füzyon tabancaları ekleyip tepkime kapasitesini arttırmak ve enerji üretimini 2 katına çıkarmak demektir. Bence hemen yapılmalı!
  Barracks Türkçesi kışla olan bu yer piyadelerinizin doğduğu, büyüdüğü ve vatana asker olduğu yerlerdir. Yaralı askerleri buraya getirirsiniz ve o da tamir eder. Başka bir izahata gerek yok sanırım.
  Ranger Türkçesi orman bekçisi :) olan bu askerleriniz ana asker olarak kullanılıyor. Diğer piyadelere karşı güçlüdürler. Yükseltmeler ile bina ele geçirebilir ve ya el bombası atabilir. Levazım helikopteri ile birlikte düşmanın elinde olan veya boş binaları ele geçirebilir.
  Missile Defender Roketatar da burada. Tanklara ve ya diğer zırhlı birliklere ve binalara karşı gayet sıkı savaşıyor. Ama piyadeler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
  Colonel Burton Bu arkadaşın adı Albay Burton. Kendisi karizmatik bir askerdir. Gerçi Neo-Nazi'ye benziyor ama olsun. Amerikanın kahramanıdır. (zaten kedi kurtarsan kahraman oluyorsun ABD'de) taşıdığı C4 ile bina ve araçları yok edebilir, düşman piyadelerini bir atışla alnının ortasından vurabilir. Kendini de iyileştirebilme gibi bir yeteneği de var üstelik. Ama öyle ağzınızın suyu akmasın sadece 1 tane yapılabiliyor bundan.
  Pathfinder İşte merak ediyordunuz general bonusları ne diye. Rütbe aldığınızda bunu seçerseniz bundan üretebiliyorsunuz. Kendisi çok iyi bir keskin nişancıdır. Düşman birimlerine görünmez. Ani bir piyade saldırısında veya uzaktaki askeri vurmada çok yardımcı oluyor.
  Flash-Bang Grenades Bu duman ve patlayıcı bombaları terfisi sayesinde rangerlarınız bina ve piyade saldırılarında daha etkin olabiliyor.
  Supply Center Türkçesi levazım deposu olan bu bina, helikopterlerle gelen malzemeleri amerikan dolarına çevirir ve size teslim eder. Buradan ilave levazım helikopteri üretebilirsiniz. Ama bu binayı inşa edebilmek için bir enerji santralinizin olması şart!
  Chinook Türkçesi levazım helikopteri olan bu döner kanadın asıl görevi etraftaki malzemeleri depoya getirmek. Ama birimlerinizi taşımak içinde görevlendirebilirsiniz. Ayrıca rangerlarınızla beraber çeşitli sivil binalara operasyon düzenleyip sözde barışı koruyabilirsiniz.
 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye

  Strategy Center Adı üstünde savaş stratejileri (komşumuzun oğlu strateji diyemiyor ehehe) kazandırıyor ünitelerimize. 3 stratejiden birini seçiyoruz. İstersek birinden diğerine geçiş yapıyoruz. İyi bir özellik yani. Ayrıca parayı bastırıp çeşitli terfiler de yapabiliyoruz. Yapımı için ilk önce hava alanı inşası gerekiyor.
  Bombardment Battle Plan Bu strateji bütün birimlere %20 ateş gücü ilave ediyor.
  Hold The Line Battle Plan Bu strateji ise her bir üniteye %20 zırh dayanıklılığı ilave ediyor.
  Search and Destroy Plan Ve bu strateji de her bir ünitenize %20 görüş alanı kazandırıyor.
  Capture Building Bu terfi ile beraber rangerlarınız binaları ele geçirebiliyor.
  Advanced Training Bu terfi ile beraber üniteleriniz normalden daha kısa sürede rütbe alıyor.
  Composite Armor Bu terfi ile beraber Crusader ve Paladin tankları %25 daha fazla zırh kazanıyor.
  Drone Armor Hani yukarılarda bahsetmiştim. Araçların ek parçaları. İşte onlara %25 dayanıklılık bahşediyor bu terfi.
  Supply Drop Zone Türkçesi levazım atım yeri olan bu binacık kargo uçakları ile malzeme yani para yardımı yapılmasını sağlıyor. Enerjiden çok fazla yemesi ve pahalı (2500$) olması dışında ekonominizi çok sağlam tutabiliyor. Yeriniz ve paranız olduğunca yapın. Her biri 2 dakikada bir yardım getiriyor. Çok ama çok avantajlı. İnşa için ilk önce strateji merkezi gerekiyor.
  Detention Camp İşte CIA istihbarat merkezi. 2 dakikada bir düşman faaliyetlerini görebileceğiniz bir merkezdir kendileri. Bir basıyorsunuz düşmanlarınız nerede öğreniyorsunuz.
  Particle Cannon İşte ABD'nin seçkin silahı. İyon topu dediğim silah olan bu arkadaş 5000 dolara mal oluyor. Çok fazla enerji yiyor ama atıldığı yere ne bir bina ne de tank bırakıyor. Binayı yaptığınızda 4 dakikada bir kullanabilirsiniz. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye

  Paladin Tank
  1 Yıldızlı General İşte şu Paladin tankını açmaya yarıyor. Eğer yer taarruzu yapacaksanız mutlaka ama mutlaka açmanız gerekiyor. Aman diyeyim. Kara kuvvetlerinizi bu mucizeden mahrum bırakmayın.
  Stealth Fighter
  1 Yıldızlı General Yukarıda belirttiğim hayalet uçağı işte bu terfi ile açıyorsunuz. Eğer hava saldırısı düşünüyorsanız tıkırdatın diyeyim.
  Spy Drone
  1 Yıldızlı General Bu seçim ile 1.5 dakikada bir haritada istediğiniz alanda bu ajan uçaklarınızdan oluşturabilirsiniz. Böylece o bölgedeki dost-düşman yani her türlü faaliyeti gözlemleyebilirsiniz. Command Center'dan oluşuyor.
  Pathfinder
  3 Yıldızlı General Keskin nişancınızı aktivite eder ki üretebilesiniz. Özellikle karşınızda GLA varsa bunu yapın derim. İntihar komandolarına karşı birebirdir çünkü.
  Para Drop
  3 Yıldızlı General Seçtiğiniz yere paraşütle asker indirir. 3 derecesi vardır. 1. derecede 5, 2. derecede 10 ve 3. derecede 20 adet Ranger indirir. Ani saldırılar ve ani pislikler yapmak istiyorsanız alın. :) Ama yok, ben planlı saldıracağım topu tüfeği alıp dalacağım derseniz hiç uğraşmayın. Bu yıldızları beleş vermiyorlar.
  A10 Strike
  3 Yıldızlı General Evet en sevdiğim özelliklerden birisi. Haritada seçtiğiniz alana A10 saldırısı yapılıyor bununla. 3 derecelidir. 1. derecede 1, 2. derecede 2, 3. derecede 3 A10 saldırıyor. Düşmanınız bir seçkin silah yaptıysa ve siz de bundan kurtulmak istiyorsanız bu bir çare olabilir.
  Emergency Repair
  3 Yıldızlı General Seçtiğiniz bölgedeki araçlarınızı tamir eder. Savaş alanlarının kaderini bir anda değiştirebilir. Düşünün, bir saldırı sonucu düşmek üzeresiniz. Tak tanklarınızı üzerine getiriyorsunuz bunu veeeee üstünlük size geçiyor. İşte bunun gibi durumlarda büyük bir avantaj sağlar. 3 derecelidir. Derecesine göre tamirat 30, 45 veya 60 saniye sürer.
  Fuel Air Bomb
  5 Yıldızlı General Kullanımı çok hoş olan bu bomba binalara veya piyade dolu bir bölgede kullanılırsa çok verimli olur. Mantığı, bildiğimiz tüp gazın tetikleyiciler ile patlamasıdır. Ortalığı gerçek bir alev yığınına dönüştürüyor. Ancak 5. yıldızınızı buna harcarsınız.

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  ÇİN: Ne diyeyim arkadaşlar ben bunlara! Zaten Westwood her C&C oyununda kızılları ihmal etmiyor. Neyse bu kadar önyargı yeter :) Bu elemanlar oyunun diğer bir ırkı olan Çinliler. Ateş gücü yüksek ama hantal araçları var. Bu da demek ki iki ileri bir geri oyun sistemini benimsemeniz gerekiyor. Saldırılarınızı bir anda ve çok güçlü yapmalısınız. Çinlileri seçerseniz. Piyade bakımından o kadar güçlü değiller. Genellikle ekonomik yönden kullanıyorsunuz. Çinlilerin asıl numarası nükleer teknoloji de saklı. Kallavi çeşit nükleer üniteleri var. Eğer benim gibi sadist birisi iseniz nükleer obüslerle ortalığı darmadağın ederken çıkardığınız nihohahahaha tarzı kahkahanızı birileri duyabilir ve bir yandan oyunu oynarken bir yandan da laf yetiştirmeye çalışırsınız. Eğer zamanınızı bekler ve iyice gelişip palazlanırsanız gerçekten büyük bir tehdit unsuru olarak sivrilebilirsiniz.
  Çinlilerin önemli başka bir avantajı var. O da speaker tower diye geçen hoparlör kuleleri. Belirli bir etki alanına sahip olan hoparlör, bu alandaki birimlerinizin hasarlarını onarıyor; dayanıklılık ve ateş güçlerini yükseltiyor. Özellikle birim savunmasında gayet etkili bir özellik. Ayrıca bir özellik daha; binalarınızın etrafını mayınlarla kaplayabilirsiniz. Bu ilk başlarda kullanışlı görünmese de sizi ani veya intihar saldırılarından çok iyi korur. Şimdi bakalım da nasıl üniteler varmış Çinlilerde.

  Command Center Çin kumanda merkezi. Başka bir şey söylememe gerek yok sanırım.
  Construction Dozer İnşa dozeriniz. Her generale lazım.
  Radar Çin kumanda merkezi beraberinde harita açacak uydu ile inşa edilmez. O yüzden ilave olarak bu terfiyi yapmanız gerekir. Aslında ek özellik olarak düşünmüşler ama bence biraz abesle iştigal etmiş. Neyse oyuna başlar başlamaz tıkırdatmanız gereken bir düğme.
  Land Mines Yukarıda belirttiğim gibi ortalığa mayın döşer. Sadece buraya yazıyorum ama her binada bu özellik var. İsyancı, paraşütçü veya intihar saldırılarından korkuyorsanız aman buna tıklamayı unutmayın.
  Nuclear Reactor Nükleer santraldir. Enerjimizin belkemiğidir. Çabucak inşa edilir. Diğer binalara güç iletir. Nükleer olması çevrecileri kızdırabilir ama ABD'nin de enerji santrali de nükleerdi. Onlar çakallık yapıp füzyon reaktörü demişler. Kimya bilmeyen adam yer yani :) ayrıca parçalanır veya patlarsa etrafa radyasyon saçtığı için dikkatli olun.
  Overcharge Bu özellik çok kullanışlı. Reaktörü daha fazla zorlayarak %50 daha fazla enerji çıkarır. Tabi bu reaktörünüze zamanla hasar verir. Çabucak sağlandığı için ani enerji kesintilerinde savunmasız kalmamak için kullanabilirsiniz. Ama benden söylemesi. Bu özelliği sadece acil durumlarda kullanın.
  Barracks Çinlilerin kışlası. Askerleriniz buradan üretiliyor (gerçi bu alttakilere asker demeye dilim varmıyor ama...)
  Red Guard Türkçesi kızıl muhafız. Benim gibi çok politika okuyanlardansınız bu adı çok duymuşsunuzdur. Bunun tartışmasını pek fazla yapmak istemiyorum. Yarım yüzyıldan beri Asya'ya kan kusturan bu gözü dönmüş cani sürüsü Çin tarafının standart piyadesidir. Diğer piyadelere karşı etkilidir. İkişer ikişer üretilirler.
  Tank Hunter Tank avcısı, namı diğer roketatar işte. Zırhlı zırhsız araçlara, hava birimlerine ve binalara karşı.
  Hacker İşte benim adamım. Adından kolayca anlayabileceğiniz gibi bu hackerların özelliği düşman binalarını etkisiz hale getirmek ve internetten para çalmak! Rütbesizken beşer beşer kestiği paralar en yüksek rütbedeyken onar onar geliyor. Çok ciddi bir ekonomi aracıdır kendileri. Şöyle ki kuytu bir yere depoladığınız 10-15 adet hacker sizin ekonominizin belkemiği olabilir. Özellikle kaynaklarınızın bittiği noktada gayet işe yarıyorlar. Yalnız silahları olmadığı için tamamı ile savunmasızlar. Bir başka ünite veya araç ile korunmalıdır. Ayrıca gelebilecek zehirli toksin, veya radyasyon saldırılarına karşı da iyi korunmaları gerekir. Bir de nükleer füze veya scud saldırılarına karşı özellikle bu üniteleri iyi saklayın. Ve üretmek için kışla ile beraber propaganda Center yapın.
  Black Lotus Öncelikle bu hatunu güzel bulanlara söyliyim. İğrençsiniz! Atalarımızın yanlışına düşmeyin :) Çin tarafının kahramanıdır. Ama bence karşılıklı 2 tarafına pompa ile hava verilmiş bir basketbol topuna daha çok benziyor. Neyse, düşman ve teknoloji binalarını ele geçirebilir, düşman araçlarını etkisiz hale getirebilir ve düşman levazım depolarından para çalabilirler (bunlar bir de hırsız!). Sadece 1 tane yapabilirsiniz. Ayrıca hiç silahı olmadığı için savunmasız kalabilir. Kullanırken dikkatli olun.(ya da olmayın :) Üretmek için propaganda Center.
  Capture Building Bu terfi sayesinde kızıl muhafızlarınız, düşman ve ya teknoloji binalarını kapabilir.
  Supply Center Nükleer reaktörden sonra yapabileceğiniz bu bina levazım deposu işte. Yukarıda belirtmişim. Mallar buraya gelir. Satılır ve size amerikan doları olarak geri döner. Ayrıca buradan ilave levazım kamyonu da üretilebilir.
  Supply Truck Malzeme getirip götüren bu kamyon ekonominizi oluşturmadaki bir çarklıdır. Levazım deposundan bunun gibi bir sürü yapabilirsiniz.

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye

  Bunker Çin tarafının kullanışlı binalarından biri. 5 adet asker alabiliyor. Bu askerlerin savunma ve saldırı avantajları artıyor. Üssünüzü savunmak için harika bir özellik.
  Gattling Cannon Makineli top yuvası. Gayet kullanışlı. Genelde piyade, araç falan tanımıyor ama piyadelere karşı daha etkili. Uzun menzilli. Ayrıca hava araçlarını da vurabiliyor. Çin seçeceklerinin stratejisi bununla beraber bir bunker ve bunker'ın içine tank hunter doldurmak olacaktır. İkisi beraber muhteşem çalışıyor. Üssünüzün stratejik bölgelerine dediğim şekilde yerleştirirseniz daha güvende olursunuz.
  War Factory Savaş fabrikası. Araçlarınız burada üretilir ve tamir edilir.
  Battlemaster Bu her tarafta da olan standart tanklardan biri. Fakat asıl özelliği ileride anlatacağım terfi ile açığa çıkıyor.
  Dragon Tank Adı üstünde ateş saçan tank. Namlusundan çıkan ateş, piyade sürülerine karşı ilaç gibi geliyor. Binaları da bir güzel ateşe verebiliyor. Fakat hem çok dayanıksız olması hem de kendi piyadelerinize karşı da işleyebilir oluşu nedeni ile ordunuzun arka saflarında olmasına dikkat ediniz.
  Troop Crawler Türkçe'sini zırhlı personel taşıyıcı diye uydurabiliriz sanırım :) 8 piyade taşır ve zaten üretildiği anda 8 kızıl muhafız ile gelir. İçindeki piyadeyi iyileştirebilir.
  Gattling Tank İşte sizi çoğu krizden kurtarabilecek ilaç. Makineli tüfek tankıdır kendileri. Piyade ve hava araçlarını yer bitirir. Ordunuzu olası bir Komançi veya intihar komandosu saldırısına karşı gözü gibi korur. Bu da size büyük bir avantaj sağlar.
  Inferno Cannon Uzun menzilli bir obüs olarak Çin generallerinin rüyalarına giren Türkçesi Cehennem topu adlı bu araç. Patlattığı yerde rüzgarlar estirir. Üs savunma binalarına karşı kullanılması verimli olur. Zayıf olduklarından yanında mutlaka uzun ve kısa menzilli toplar tüfekler piyadeler falan bulundurulmalıdır.
  Overlord İşte benim elemanım bu! Çok hantal ama tabiri caizse kodumu bağırtan bir tanktır kendileri. Yavaş atın tekmesi pek olur değimini bir hayat felsefesi olarak belirlemiş bu tank ileride anlatacağım terfiler ile inanılmaz güçlü oluyor. Aşağıda belirteceğim eklemeler ile oyunda bulunan bütün ünitelere karşı avantajlı oluyor. Üretimi için Propaganda Center'a ihtiyaç var.
  Battle Bunker Bu ekleme ile koca tankın arkasına bir siper yapıyor. Bu siper 5 piyade taşıyabiliyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Arka tarafa 5 tane piyade koyarak tankın yakınına hiç kimseyi yaklaştırmaması demektir. Ben genellikle roketatar piyade koyuyorum. Araç ve binalara karşı daha güçlü oluyor.
  Gattling Cannon Bu terfi ile arkaya iki gattling topu yerleştiriyorsunuz. Bunun Türkçe anlamı yanınıza hiçbir düşman piyadesi yaklaştırmamanız dolayısı ile roketatar veya intihar komandolarını yanınıza yaklaştırmamak demektir.
  Propaganda Tower Yukarı da belirttiğin özelliğin bu tanka montajlı hali işte. Gerçekten nefis bir avantaj. Ordunuzun hiçbir zaman yıpranmaması ve olduğundan daha verimli savaşması anlamına geliyor ki ben şu anda 10-15 overload tankı ile karşı karşıya kalmış olan düşmana acımaya başladım bile!
  Nuke Cannon Çok tatlı ama düşman için çok ama çok acı bir araçtır. Şöyle ki, uzun menzilinin yanı sıra nükleer olması onu mükemmel yapıyor. General bonusu ve propaganda merkezi ile birlikte yapılan bu nükleer top, uzun menzili nedeniyle üs savunma inşalarına ve hantal araçlar karşı gücünü gösteriyor.
  Black Napalm Bu terfi ile ateş saçan ve yayan araçlarınız %25 ilave ateş gücü kazanıyor. Benim bildiğim bir Dragon Tank ve bir de aşağıda inceleyeceğim Mig uçakları üzerinde etki ediyor.
  Chain Guns Bu terfi sayesinde Makineli top yuvası ve Gattling tank gibi ünitelerinizin ateş gücünü %25 arttırır.

 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye

  Air Field Gariban havaalanımız. Uçaklarımız burada üretiliyor. Gerçi sadece 1 çeşit uçak üretiliyor. Belirli zamanlarda helikopter yoksunluğu kendini çok fazla belli ediyor. Keşke konsaydı. Mesela Sovyetlerin çok ünlü bir helikopteri vardı. Yanlış hatırlamıyorsam Mi-8 olması gerek. O helikopterlere Rambo filmini seyrettiğimden beri hastayımdır. Keşke onun gibi bir şey koysalardı. Hain Westwood noolucak!
  Mig Tek uçağımız. Diğerlerini pek aratmıyor. Zırhlı zırhsız bütün araçlara, binalara, savunma sistemlerine, hava araçlarına yani kısaca her şeye karşı etkili. Black Napalm terfisi ile füzelerinin gücü mükemmel oluyor. Ben her zaman 8'li kollarla saldırıyorum. İnanın böylece yok edemeyecekleri hiç bir şey yok.
  Mig Armor Tahmin edin bakalım ne işe yarıyor? Yegane uçağımız Mig'e %25 daha fazla zırh ilave ediyor. Böylece uçağımız 2 mermide patlamıyor. Gerekli bir terfi. Mutlaka yapılmalı.
  Propaganda Center Hah işte o ünlü propaganda merkezimizi tanıyalım. Savaş fabrikasından sonra yapılabilen bu bina teknolojik araçlarımızı yapmasının yanı sıra 2 adette terfiye sahip.
  Subliminal Messaging Aşağıda yazdığım hoparlörün özelliklerini %25 arttırıyor kendileri.
  Nationalism Yani yanlışım varsa düzeltin. Onlara göre milliyetçilik, burjuvanın işçi kesimi üzerindeki etki ve baskı aracı değil mi? Neyse her insan hayatında bir kere doğru bir karar verir. Tabi ki öyle. E o zaman hatayı Westwood'da aramak lazım! Neyse ben burada ne işe yaradığını yazıyım. Kızıl muhafız, tank avcısı ve battlemaster adlı birimlerin gurup özelliklerini %25 arttırıyor.
  Speaker Tower Heh işte mucize ve palavra arasındaki çok ince çizgiyi görebildiğimiz en iyi yer. Kapsama alanındaki bütün birimlerinizin hasarları otomatik olarak gideriliyor. Ateş gücü ve savunması yükseliyor. Çok ama çok kullanışlı. Üssünüzün çeşitli bölgelerine adam gibi serpiştirirseniz çok kazançlı çıkabilirsiniz.
  Nuclear Missile Ne olduğunu söylememe gerek var mı? Bu binayı yaptıktan sonra 6 dakika sayıyorsunuz (bilgisayar zamanı daha geç sayıyor). Sonra elinize nükleer füzeyi alıyorsunuz. Sonra haritanın neresine atarsanız atın. Birden fazla yapabildiğiniz için milleti haritadan kazıyabilecek bir unsur olabilirsiniz. Çünkü sadece atıldığı yeri patlatmakla kalmıyor, aynı zamanda orayı kısa bir süreliğine radyasyonla kaplıyor. Bu da orada bulunan ünitelerinizin sonu demektir. Nihohahah!
  Uranium Shells Bu terfi ile BattleMaster ve Overload tanklarının mermilerine nükleer özellik kazandırıp (U216 hesabı!) ateş gücünü %25 arttırıyor. Bence gerekli!
  Nuclear Tanks Bu terfi ise o tankların motoruna nükleer özellik kazandırıp %25 hız kazandırıyor. Bu daha daha da gerekli.

 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  Red Guard Training
  1 Yıldızlı General Bu bonus ile Kızıl muhafızlarınız rütbeli olarak üretiliyor.
  Cluster Mines
  1 Yıldızlı General Çok güzel bir kıyak. Havadan atılan yer mayınları. İyi seçilmiş bir noktaya artarsanız bunu düşmanı çok kolay bir şekilde gafil avlayabilirsiniz. Mesela düşmanın tek geçiş noktası dağların arasındaki küçük bir yol. Siz oraya bu mayınlardan atarsanız çok pis şekilde gafil avlayabilir ve onu bu mayınları temizlemek üzere çok uğraştırabilirsiniz.
  Artillery Training
  1 Yıldızlı General Bu bonus ile birlikte Nuke ve Inferno toplarınız Rütbeli üretilir.
  Nuke Cannon
  3 Yıldızlı General Yukarda belirtmiş olduğum araçlardan olan Nuke topunun üretilmesine izin veren general terfisi işte bu oluyor.
  Artillery Barrage
  3 Yıldızlı General Bir Zamanlar Askerdik filmini seyredenler bilirler (çok saçma bir filmdi), orada koordinatlar ile yapılan top atışları filmin çok etkileyici bir sahnesiydi. Onun gibi haritada belirttiğiniz bir noktaya top atışı yapıyor. 3 derecesi vardır. Ayrıca atışlar çok geç geldiğinden ve geniş bir bölümü kapladığından dolayı hareketli birimlere veya küçük binalara nişan almamanızı tavsiye ederim.
  Cash Hack
  3 Yıldızlı General Bu bonus ile beraber düşmanınızın levazım deposundan para çalıyorsunuz. Valla ne yalan söyliyim bazı yerlerde Hızır gibi yetişiyor. Yalnız bir dezavantajı var. Önceden düşman levazım deposu açılmış olmalı. Bu da ne demek? 2 saat düşmanın deposunu arayacaksınız anca öyle. 1000 dolardan 4000 dolara kadar 3 derecelidir.
  Emergency Repair
  3 Yıldızlı General Bu bonusun aynısı ABD'de var. Seçtiğiniz araçları şıppadanak tamir edip, savaş alanlarındaki durumu ve gidişatı bir anda tersyüz edebilirsiniz. 3 derecelidir.
  EMP Pulse
  5 Yıldızlı General Bu bomba, atıldığı yerdeki bina ve araçları etkisiz hale getirip savunmasız halde bırakıyor. Özellikle hücumlardan ve hava saldırılarından hemen önce yapılırsa çok verimli olur. Düşmanı çok kek yakalarsınız. Hatırlıyordum da bundan bir atmıştım, GLA'tarafının bütün ön savunması gitmişti. Ben de Scud fırtınasını Mig'lerim ile yerle bir etmiştim. Hey gidi günler heeeey! (bakın kaçırmayın bunları, yazın bir yere..!)

 9. 9
  InKusTe
  Usta Üye
  GLA: Şimdi de sırada teröristler var. Terörist diyince aklınıza ne geliyorsa bu tarafın içinde hepsi var. Hatta Westwood özellikle aklımıza daha başka şeyler gelmesini bile sağlamış gördüğüm kadarı ile. Teröristlerimizin binadan araçlara, askerlerden silahlara, A'dan Z'ye bütün her şeyinin içinde bir arap ezgisi seziyoruz. E zaten öyle. Ama inşallah bu satırları okuyan okumayan herkes terörün İslam'la, birbirinden ne kadar zıt şeyler olduğunu bilen insanlardır. Neyse, şöyle bir açıklama yapayım.
  GLA tarafını ilk oynarken diğer taraflardan dezavantajlı olarak başlıyorsunuz zaten. Diğer 2 tarafta da en sağlam strateji şu olurdu. Önce geliş, sağlam defans kurup çevrendeki ekonomik kaynakları devamlı ekonomik kaynaklar üretene kadar kullan. Bu kadar. Çünkü Amerika veya Çin, haritada kaynak bitse bile, üretebilecekleri ünite ve binalar ile para kazanabiliyorlar. GLA'da da bu kısmen var. General bonusu ile ne açabileceğiniz bir özellik ile ne kadar düşmana kayıp verdirirseniz o kadar para kazanıyorsunuz. Aslında bunu erkenden sağlarsanız avantajlı duruma geçersiniz ama her zaman vur kaç veya saldırı şansınız olmayabilir. Aynı zamanda GLA'daki üniteler dayanıksız, ateş gücü düşük ama ucuz üniteler. Ayrıca general bonusu ile bütün birimleriniz hasar aldığı zaman kendi kendilerini tamir edebiliyorlar. Bu da size iyi vur kaç özellikleri kazandırıyor.
  GLA, özellikle piyade destekli orduların canına okuyor. Bu özelliğini ise sahip olduğu biyolojik silahlar ile sağlıyor. Ayrıca elektrik ihtiyacı olmadığı için yapmak zorunda olduğu elektrik santralleri olmuyor. Bu da onlara daha dayanıklı ve çökmesi zor bir savunma avantajı sağlıyor. Bina olarak da gayet sağlamlar. Binalarının dayanıklı olmaları yanı sıra yıkıldıktan sonra da altlarındaki yer altı mağaralarını yok etmediğiniz sürece yeni bina inşa edebiliyorsunuz. Yani oyunda GLA tarafı sülük gibi, yapıştı mı bırakmıyor. Ayrıca birimleriniz için baya fazla eklemeler olduğu için oyunun ilerleyen zamanlarda ordunuzun güç ve verimlilikleri de artıyor. Eğer benim prensiplerim var ben terörist oynamam deseniz bile bir süre sonra bu tarafta oyunun daha zevkli olduğunu anlarsınız. Neyse uzatmadan GLA'nın ekinlerine bakalım.

  Command Center Teröristlerin karargahı. İçinden işçi çıkartabilir ve bunun benzeri bir sürü bina yapabilirsiniz.
  Worker Diğer taraflarda kullanılan dozerler yerine bu tarafta binaları insanlar yapıyor. Evet evet ne kadar ilginç değil mi? (değil:)
  Supply Stash Biliyorum neden levazım deposu diyorum diye soruyorsunuzdur içinizden. Çünkü Türkçe! Artık her zaman Türkçe kelimeler kullanmaya özen gösteriyorum. Çünkü ırkımızın üstün dili olan Türkçe'nin yanında İngilizce bir hiç gibi kalıyor. Neyse malzemeler buraya getirip amerikan doları halini alıyor. (saçma!:)
  Worker Yukarıdaki ile aynısı, tek farkı kaynak toplamak için üretiliyor oluşu. Ama bina da yapabilir. Ne diyorum tamamen aynı.
  Barracks Terörist kışlasıdır kendisi. Gider terörist üretir. Sonra o da terör estirir. Öyle bir şey yani.
  Rebel İşte sizin genel piyadeniz. Türkçesi isyancı. İsyanlardayım diye bağırıp düşman piyadelerini alır veya terfisi ile beraber boşta gezen elalemin teknoloji binasını ele geçirir.
  RPG Trooper Roketatarımızdır. Binalar, hava ve kara araçlarına karşı baya artist hareketleri vardır. Ama karşılarına bir piyade görürlerse kaçacak delik ararlar.
  Terrorist Evet işte o ünlü intihar komandomuz. Daldığı yeri patlatan ve insanı feci uyuz eden bir elemandır kendileri. Bazı yerlerde çok etkilidir. Bir yandan piyadeler birbiri ile savaşırken arkadaki destek araçlarına dalarsanız düşmanı çok uyuz edersiniz. Zaten terörist'in anlamı bu değil mi?
  Angry Mob Azgın çete. Bu düğmeye tıkırdatırsanız, belirli bir gurup kızgın kalabalık elde edersiniz. Karşınıza çıkan piyade, araçları falan tarumar eder. Ama tüm piyadelerin zayıf olduğu her şeye karşı zayıftır (ateş veya toksin silahları, patlamalar gibi). Ayrıca yavaş hareket eder. Kargaşalı durumda anlık hasarlar vermek için kullanabilirsiniz. Düşman bunları bazen normal halk zannedebilir. Bunu iyi kullanın.
  Hijacker Korsan olarak güzel Türkçe'mize çevirebileceğimiz bu piyade general rütbesi ile üretime geçilir. Düşman araçlarını kaçırır ve kullanabilir. Yeri geldiğinde çok kullanışlı olabilir. Hareketsiz kaldığı zaman görülmez. Ama hareket ettiği zaman aynı şeyleri söyleyemem. Ateşli bir savaş esnasında birkaç düşman tankı ele geçirmek için kullanın. Böylece düşman, size karşı geniş bir küfür repertuarı oluşturabilir.
  Jarmen Kell Terörist tarafının kahramanıdır kendileri. Gayet kullanışlıdır. Özelliği ise elinde bulunan Dragunav keskin nişancı tüfeği ile etraftaki piyadenin canına okumak. Ayrıca başka bir özelliği, araçlardaki şoför veya görevlileri öldürerek aracı etkisiz hale bırakmak. Mükemmel bir özellik. Çin kampanyasının son bölümünde kaç tane overload tankımı etkisiz hale bırakmıştı. Çok sinirlenmiştim. Tabi sonra gazabı çok kötü oldu o ayrı! Diğer bütün kahraman üniteler gibi (teröristten ne kadar kahraman oluyorsa!) sadece bir adet üretebiliyorsunuz. Yok, ben bir daha üreteceğim diyorsanız, elinizdekini öldürmeniz gerekiyor :)
  Capture Building Bu terfi sayesinde isyancılarınız teknoloji binalarını ele geçirebilir.

 10. 10
  InKusTe
  Usta Üye

  Stinger Site GLA tarafının en güçlü savunma binası. Hava ve yer savunmanızın benzersiz elemanı. Üretildiği yerden bir uçak ve tank dahi geçirmiyor. Ayrıca diğer binalar gibi bu da elektrik istemediğinden etkisiz hale gelmesi imkansız gibi. Yalnız birebir piyadelere karşı zayıf. İçindeki stinger roketi atan piyadeleri öldürebiliyorlar da. Gerçi yenisi yerleşiyor o ayrı.
  Tunnel Network Tünel ağları diye çevirebileceğimiz bu teröristvari bina 2 nokta arasında yer altı geçişi kurmayı sağlıyor. Böylece birimleriniz daha güvenli yoldan seyahat edebiliyor. İnşa edildiği anda yanında 2 adet roketatar piyadesi de düğün hediyesi olarak geliyor. Başındaki makineli tüfek ile etrafında hiç düşman piyadesi bırakmıyor. Benim genellikle yaptığım şey bunun yanına mutlaka bir stinger sitesi inşa etmek. Çünkü birbirlerini çok iyi koruyorlar.
  Arms Dealer GLA tarafının araçlarının üretildiği yer.
  Scorpion Temel GLA tankı. Diğer temel tanklardan daha zayıf olabilir ama daha ucuz ve daha hızlı.
  Technical Bir kamyonetin arkasına ağır makineli monte edilmiş bir savaş aracı. Etrafta piyade namına pek bir şey bırakmasa da zırhlı ünitelere karşı bir hiç diyebiliriz. Dayanıksız olmasına karşın gayet hızlı. Ordumuzda bulunması gereken araçlardan birisi.
  Radar Van Haritayı açmak ve düşman faaliyetlerini anlamak için bu vanı kullanıyoruz. 30 saniyede bir düşmanları gösterebilir.
  Quad Cannon Yukarıdaki technical adlı aracın daha bir güçlü hali. Piyade ve bu sefer hava araçlarına karşı hatırı sayılır bir gücü var. Tek eksiği diğer araçlara karşı zayıf oluşu. Eğer ben yukarıdaki gibi çerçöp bir şey istemiyorum diyorsanız bunu tercih edin.
  Toxin Tractor Gayet tiksinç bir araç olan toksin traktörü etrafa biyolojik zehirli maddeler yayarak piyadelerin zehirlenip yemyeşil olmasını sağlıyor. Ayrıca binalarda saklanmış piyadeleri de bitirebiliyor. Ben yeri gelmediği sürece kullanmam. Ama yeri gelince de...
  Rocket Buggy İlk gördüğümde çok etkili zannettiğim ama pek beklentilerimi karşılamayan bir başka araç. Seri bir şekilde roket fırlatır ama bunlar çok etkisizdir. Yani düşman zırhlılarına karşı. Ayrıca inanılmaz dayanıksızdır. Buna karşın çok hızlı, uzak mesafeli ve binalara karşı çok hasar verici olması nedeni ile kullanılabilir.
  Marauder General rütbesi ile üretime açabileceğiniz bu tank diğer tankların canını okumakla beraber piyadelere karşı zayıf kalıyor. E tabi bir şekilde dengeleyeceğiz oyunu değil mi. Bunun yanında yavaş olması bir dezavantaj. Neyse tanklara karşı iyi ya biz ona bakalım.
  Bomb Truck İntihar kamyonu. Girdiği yerde patlama yapıyor. Üretildiği zaman patlayıcı veya toksin bombası ekleyebilirsiniz. Görünüşünü normal bir araba olarak değiştirebilmesine karşın çok dayanıksız olması nedeni ile iyi korunan yerlerde güme gidebiliyor. Ama üç dört taneyi birden saldırttığınız zaman düşman başa çıkamaz ve sizde amacınıza ulaşırsınız. Ha size bir uyarı daha yapayım. Bunları bir yerden bir yere götürürken arasına mesafe koyun. Baştaki patlayınca diğerleri de ondan hasar alıp patlıyor çünkü.
  SCUD Launcher Ehe ehe aklınıza Saddam geldi di mi? :) Evet arkadaşlar bildiğimiz (veya bilmediğimiz :) Scud füzeleri. Tahmin edebildiğiniz gibi çok uzun mesafeli. Ama general bonusu ile üretime açılabilir. Bunun dışında scud füzesi atarken 2 seçeneğiniz var. İçini ilave patlayıcı veya toksinle doldurabilirsiniz. Seçim sizin. Etrafta çok birim görürseniz toksin koyarak fırlatın. Yok ben bir bina veya aracı patlatacağım derseniz patlayıcı koyun.
  Scorpion Rocket Bu terfi ile beraber temel tankımız olan scorpionların başına minik bir füze ekleyip güçlerine güç katıyoruz. Bence gerekli bir terfi.

 11. 11
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Command & Conquer Generals Rehber

  Reklam
  Palace Aferin teröristlere, teknoloji sarayı yapmışlar. İlk önce aç karınlarını doyursunlar :) Neyse, aşağıdaki terfiler ile ordunuzun gücüne güç katacaksınız. Tabi bunun için ilk önce araç fabrikası yapmanız gerekiyor. Ha unutmadan söyleyeyim, bu binanın içerisine 5 piyade sokabilirsiniz.
  Camouflage Bu terfi ile beraber isyancı temel piyadeleriniz saldırmadığı veya hareket etmediği zaman görünmez özellik kazanır.
  Anthrax Beta Toksinlerin yapısını değiştirerek güçlendirir bu terfi, bütün toksin kullanan silahları %25 daha güçlü yapıyor.
  Arm The Mob Yukarıda anlattığım kızgın halk kalabalığını kalaşnikof tüfekleri ile silahlıyorsunuz.
  Toxin Shells Bu terfi ile beraber yukarıda anlattığım tankları yani scorpion ile marauderlerin top mermilerine toksin madde ekleyerek daha fazla hasar vermesini ve böylece piyadeleri tarumar etmelerini sağlıyorsunuz. Çok ama çok gerekli.
  Black Market Her birkaç saniyede size 20 dolar kazandıran bu güzel bina aynı zamanda çok önemli terfiler ile birimlerinizin gücüne güç katıyor. Nasıl mı? okuyun...
  AP Bullets Bu terfi sayesinde kurşun kullanan bütün ünitelerinizin ateş gücüne bir %25 ekleniyor.
  Junk Repair İşte en büyük özelliklerden birisi. Bütün araçlarınız kendi kendini tamir ediyor. E tabi sanki çok teknolojik araçlar varmış gibi tamir edememezlik edemezler. Hepsi basit araçlar ve kendi kendilerine tamir özelliği eklenince savaş alanlarındaki avantajlarınız artıyor. Baktınız haliniz kötü. Geri çekilin. Hasarları giderdikten sonra yeniden hucuuuuuum!!!
  Radar Scan Yukarıda bahsettiğim radar vanına eklenen bu özellik ile her 30 saniyede bir düşman faliyetlerini görebiliyorsunuz.
  AP Rockets Bu terfi ile roket yapılarını değiştirerek verdiği hasarı %25 arttırabilirsiniz. Çok gerekli bir terfi. Paraya acımayın, yapın bence.
  Buggy Ammo Yukarıda belittiğim roketatar aracının roket cephanesini %25 arttırarak daha fazla roket atmasını ve dolayısı ile daha fazla hasar vermesini sağlıyorsunuz.
  Scud Storm GLA tarafının seçkin silahı. Bunu yaptıktan sonra 5 dk. sayın. Bittiği zaman haritada bir düşman yeri seçin ve bombalamaya başlayın. Birbiri ardına patlayan scud füzeleri sonunda her şeyin yerle bir olduğunu seyretmek büyük bir eğlence!
  Demo Trap Çok güzel bir özellik. Düşmanın göremediği bu tuzak, düşman temasında patlayarak etrafını hasara boğuyor. GLA'ya karşı oynarken bunlardan çok çekmiştim. Bir iki bip sesinden sonra patladığı için nerden bu sesi duyduysam hep irkilmişimdir. Üssünüzün belirli noktalarına falan koyarsanız düşmana çok kayıp verdirirsiniz.

 12. 12
  InKusTe
  Usta Üye

  Scud Launcher
  1 Yıldızlı General Yukarıda belirttiğim Scud aracının üretimi için gerekli rütbe. Çok avantajlı olduğu için yıldızların birini bunda kullanmanızı tavsiye ederim. Ama uzun menzilli bir silaha ihtiyaç duymuyorum derseniz alttaki menülerden biri de sizin tercihiniz olabilir.
  Marauder
  1 Yıldızlı General Yukarıda belirttiğim Marauder tankının üretimi için gereken bonus. Ordumda sert ve zırhlı bir birim olsun diyorsanız tıklayın.
  Technical Training
  1 Yıldızlı General Bu bonus ile tüm araçlarınız rütbeli olarak üretiliyor. Pek fazla dayanıklılığı olmadığı için araçlarınız daha rütbe almadan parçalanabildiği için düşünebileceğiniz bir avantaj.
  Hijacker
  3 Yıldızlı General Yukarıda belirttiğim korsanın üretimini sağlamak için tıklanması gereken bir düğme. Yalnız benim pek fazla kullanmadığım bir ünite olduğu için ben pek rağbet etmiyorum.
  Rebel Ambush
  3 Yıldızlı General Türkçesi isyancı saldırısı denilen bu kıyakta haritada seçeceğiniz bir yerde temel piyadeniz olan isyancılardan birkaç tane yoktan var oluyorlar. 4 isyancıdan 16 isyancıya kadar 3 derecelidir. Ani ataklar dışında pek bir işe yaramadığı için ben pek rağbet etmiyorum. Ama siz dersiniz ben elalemin üssüne bir anda dalıp, internetten para kazanan hackerların toplandığı alanda kan kustururum, o zaman bir şey demem yani (kaçırmayın bunları :)
  Cash Bounty
  3 Yıldızlı General İşte en sevdiğim ve avantajlı kabul ettiğim bonus. Yok ettiğiniz düşman birimlerinin bedelinin bir bölümü kadar para kazanıyorsunuz.Yani şöyle söyleyeyim, bununla beraber ne kadar düşmana kayıp verirseniz o kadar para kazanırsınız. Ben bir scud fırtınası attığım zaman neredeyse dolar zengini oluyordum. %10'dan %30'a kadar 3 derecelidir.
  Emergency Repair
  3 Yıldızlı General Her ırkta olan bir özellik olduğundan artık yazmayacağım. Bildiğimiz anlık tamir bonusu işte. Yani gidip burada 3 derecesinin olduğunu ve kullanıldığında seçtiğiniz birimlerinin bir anda hasarlarının tamir olduğunu mu söyleyeyim?
  Anthrax Bomb
  5 Yıldızlı General GLA'nın gizli silahı. Çok fecidir kendisi. 2. dünya savaşından kalma eski püskü bir uçaktan atılan bu bomba, toksin bombasıdır ve atıldığı yerdeki bütün piyadeleri öldürür ve araçlara zarar verir. Tam teröristçe yani.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Command Conquer GENERALS Rehber-Forum Alev ,  command & conquer generals bölümleri,  generals petrolleri ele geçirme,  generals rehberi,  generals en iyi ülke
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi