Age of Empires 2: Age of Kings Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Age of Empires 2: Age of Kings Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Age of Empires 2: Age of Kings Rehber

  Reklam  Age of Empires 2: Age of Kings Rehber

  Forum Alev
  Kader (Kazı Kazan)

  O zamanlar az da olsa aldığımız para bize gerçekten batıyordu. Bunu şimdi daha iyi anlıyorum. Kader de zamanının efsane para tuzaklarından bir tanesiydi. Bakkala kutu içerisinde oyuncak gelirdi. Bir tane mutlaka büyük araba, piyano, bebek, uçak falan olurdu. Peki bunlar satılır mıydı? Hayır! Peki nasıl bizim olacaktı? Şans ile, kader ile...

  Bir nevi kazı kazan stili işte. Parayı ver, yüzlerce kazınacak bölgeden birini (veya sayıyı) seç. Kazı ve kaderine razı ol. Genelde hep vampir dişi, misket falan çıkardı tabi ki. Sonradan anladık ki o büyük hediyelerin bir çoğu aslında kazınacak bölmelerde yok. Sadece ilgi çekmek, bizi gaza getirmek için konulmuş birer numune (artık bakkala mı kalırdı, ne olurdu bilemiyorum).

  Bunun da sayısız çeşitleri vardı aslında. Bir de leblebi tozlu versiyonu vardı. Ufak kaplar içerisinde leblebi tozlarının her birinin içinden bir sayı çıkardı. Artık o sayıda ne varsa şansına. Gariptir ki onda da genelde takma vampir dişi olurdu. Ne dişmiş mübarek.

  Kames

  Zamanının efsane top markası. Bilmeyen, duymayan, görmeyen çok şey kaybetmiş demektir. Şu anda kullanılabilir durumda bir 'Kames' görsem vurmaya kıyamaz, öpüp başıma koyar, saygı ile izlerdim herhalde. Bu cümlemden de anlaşıldığı üzere uzun süredir bir Kames görebilmiş değilim.

  Bilenler bilir. Plastik toplar vardı zamanında. Yönünü sizin vuruş gücünüzden çok, rüzgar belirlerdi. Rüzgar olmasa dahi top sekiz çizerek yol alırdı. En ufak bir dikende de işi biterdi. İşte böyle bir zamanda çıktı Kames ve bir anda efsane olmayı başardı. O zamanlar için çok mu pahalıydı, yoksa bizimkiler mi az harçlık verirdi bilmiyorum ama 5 kişi birleşip ancak alabilirdik bu topu. Zaten o topa bir kişinin sahip olması, o zamanların en güzel hava atma sebeplerinden biri demekti. İşin garip (ve de güzel) yani bu top patlamazdı. Daha doğrusu patlatmak için oldukça uğraşmamız gerekirdi. 10 tane plastik topu harcadığımız sürede, 1 Kames bize hayli hayli yeterli oluyordu. İşin kötü yanı, topun gerçekten birazcık sert oluşuydu. Az yüzümüz kızarmamıştı kaleci olduğumuz zamanlarda. Hemen ardından ağlamaklı bir ifadeyle gereken tepkimiz de gelirdi; 'Abanmayın kardeşim şu topa!!!'

  Kames ilk olarak 3 katlı olarak piyasaya çıkmıştı galiba (bu konuda yanılıyor olabilirim). Daha sonraları 6 katlı, 9 katlı, 15 katlı şeklinde onlarca taklidi çıksa da hiç biri orijinal Kames kadar dayanıklı olamadı. Bu arada Google'da bir tane bile Kames top fotoğrafı bulamadım. Üzücü ve bir o kadar da garip aslında. Neyse ki bu bayram köyde eski zımbırtıların arasında ilk çıkanlardan olmasa da bir Kames top bulabildim ve sizler için resmini de çektim. Buyurun, doya doya bakın.

  Meybuz

  Zamanının efsane dondurması. Daha doğrusu zamanının dondurmamsı şeysi. Daha da doğrusu bildiğin bol sulu renkli boya konsantresinin, ince uzun bir plastik içerisinde buz haline gelmiş versiyonu. O zamanlar biz gerçekten az harçlık alıyorduk, veya harçlıklarımızı çok fazla şeye dağıtıyorduk. Ve dondurma için ayrılan kısma da ancak bir 'Meybuz' parası kalıyordu.

  O zamanlar için kornet fazlaca lükstü bize. Kornet yiyenlere imrenerek bakardık. Ama bize ne onlardan! Biz Meybuz'umuzu alır, tamamen buz olan kısmı kalana kadar emerdik. Buz olan kısmı ile ne yapacağınız da size bağlıydı. Ben koşa koşa eve gittikten sonra içine vişne suyu kattığım zamanları hatırlıyorum. Aslında ilk çıkan Meybuz'lar gerçekten güzeldi. Ama sonra her şeyin olduğu gibi bunun da sayısız taklitleri çıkmıştı. Hatta Uğur Dündar abimiz birkaç Meybuz imalathanesine baskın yapmıştı. Meğersem içinde meyve suyu dışında her şey varmış. İşte o zamanlar yasaklamıştı bizimkiler Meybuz'u bana. Ama kim takar!

  En son ne zaman meybuz yedim hatırlamıyorum. Hatta şu anda satılıyor mu onu bile bilmiyorum. Ama ilk fırsatta bir tane alacağım. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Age of Empires 2: Age of Kings Rehber

  Reklam  Age of Kings için hazırlamaya başladığımız bu dizinin ilk bölümünde oyunun genelinde standart olan askeri birimleri özetleyeceğiz. Bunlar sırasıyla Infantry (piyadeler), Archery (okçular ve diğer atış yapabilen birimler) ve Cavalry (Süvariler) olacak. Buraya Siege weapons (kuşatma silahları) ve her ırk için ayrı tipte olan özel askeri birimleri koymadık. Yazı dizimizin ileri bölümlerinde bunlarla birlikte diğer birimleri, binaları, teknolojileri vb. bulabileceksiniz.
  İzleyen sayfalarda göreceğiniz bazı tanımları da açıklamadan geçmek istemiyorum:
  • Eğer düşmanın belli tip bir birimine zarar vermek istiyorsanız, o zaman, bahsedilen birimin Kime Karşı Etkili kısmında listelenen kısmına bakın.
  • Bahsedilen birimlerin karşısında en zayıf kaldığı birimler de Kime Karşı Zayıf kısmında veriliyor.
  • Örnek: Spearman. Amacınız düşman Skirmisher ve süverilerine karşı koymak ise Spearman bu iş için uygun seçimlerden biri olabilir. Ama, aynı esnada düşman kılıçlı piyadeleri, okçuları, Scorpion veya Mangonel'leri de aynı savaşa girmişlerse, o zaman Spearman'lerin başı dertte demektir. Diğer bir şekilde de şöyle yorumlayabiliriz. Eğer düşman Spearman'lerini altetmek istiyorsanız en iyi çözüm kılıçlı piyade, okçu, Scorpion veya Mangonel'lerinizi yollamaktır.
  Not: Bu ve bundan sonraki bölümlerde oyunun orjinalinde kullanılan isimlerin Türkçe karşılığı verilmeyecektir (bazı temel bilgiler ve terimler hariç). Bunun sebebi, her terimin ve isimin Türkçe'de tam karşılığının bulunmaması ve bulunanlardan bazılarının ise çok komik olmasıdır. Örnek verecek olursak: Pers (İran) ırkının özel süvarisi olan War Elephant ve Elite War Elephant birimlerinin Türkçe'ye çevrilmiş hali Savaş Fili ve Seçkin Savaş Fili oluyor... 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Infantry - Piyadeler

  Infantry (piyade) adı üzerinde, yaya askerler, göğüs göğüse savaşacak en temel askeri birimler. Bunların üretimi kısmen ucuz ve çabuk. Barrack'ta (kışla) üretiliyorlar. Genel olarak atlı okçulara, binalara karşı daha etkililer (kısa mesafe olduğu için). Ancak, kuşatma silahlarına (Siege Weapons) karşı pek etkili değiller. Zırh ve kabiliyet gibi özellikleri demirci'de (Blacksmith), görüş mesafesi ve yürüme hızı gibi özellikleri de Kışla'da (Barrack) geliştiriliyor.  Militia

  En temel askeri birim. Üretmesi çabuk, maliyeti düşük. Bu tip asker sadece Dark Age (karanlık çağda) üretiliyor. Oyuna başladığınızda birkaç tane yapmayı ihmal etmeyin.

  Üretildiği yer: Barracks
  Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
  Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, Cataphract

  Man at Arms

  Militia'dan daha güçlü. Üretmesi çabuk, maliyeti düşük.

  Üretildiği yer: Barracks
  Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
  Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, Cataphract

  Long Swordsman

  Man at Arms'dan daha güçlü. Üretmesi çabuk, maliyeti düşük.

  Üretildiği yer: Barracks
  Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
  Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, Cataphract

  Two-handed Swordsman

  Long Swordsman'den daha güçlü. Üretmesi çabuk, maliyeti düşük.

  Üretildiği yer: Barracks
  Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
  Kime karşı zayıf : Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, Cataphract 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Infantry (devam)

  Champion

  En güçlü piyade tipi (Her ırka özgü tipler hariç). Üretmesi çabuk, maliyeti düşük.

  Üretildiği yer: Barracks
  Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
  Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, Cataphract  Spearman

  Orta seviye piyade birliği. Mızraklı oldukları için süvarilere karşı çok etkililer (Brave Heart - Cesur Yürek Filmini hatırlayın).

  Üretildiği yer: Barracks
  Kime karşı etkili: Skirmisher ve Süvariler
  Kime karşı zayıf: Kılıçlı piyadeler, okçular, Scorpion, Mangonel  Pikeman

  Orta seviye piyade birliği. Spearman'den daha güçlü. Mızraklı oldukları için süvarilere karşı çok etkililer.

  Üretildiği yer: Barracks
  Kime karşı etkili: Skirmisher, Camel, Light Cavalry
  Kime karşı zayıf: Archer, Scorpion, Cavalry Archer, Mangonel, Cataphract
  Irklara özel piyade tipleri de şöyle:
  • Beserk ve Elite Beserk (Viking)
  • Huskarl ve Elite Huskarl (Goth)
  • Samurai ve Elite Samurai (Japon)
  • Teutonic Knight ve Elite Teutonic Knight (Teuton)
  • Throwing Axeman ve Elite Throwing Axeman (Frank)
  • Woad Raider ve Elite Woad Raider (Celtic)


 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Archers - Okçular

  Atış yapabilen tüm birimler bu sınıf altında toplanmış.
  Oyunda sadece yanındaki düşmanla değil uzaktaki düşmanla da atış yaparak savaşabilen asker tipine genel olarak Archer (Okçu) ismi verilmiş. Gerçekçilik katmak için yaptıkları atışlardan bazılarını rastlantısal bir şekilde ıskalayabiliyorlar. Archery Range'de üretiliyorlar ve gerekli teknolojik araştırmaları tamamlarsanız atış mesafesi ve güç gibi özelliklerini Blacksmith'te geliştirebiliyorsunuz. Bu gruptaki bütün birimler binalara ve duvarlara karşı son derece etkisiz. Saldırı ve savunmada uzun mesafede son derece etkililer. Ancak, düşmanla yüz yüze geldiklerinde çok çabuk yok edilebildiklerini unutmayın.


  Archer

  Hafif ve çabuk. Yakın dövüşte çok zayıf. Savaşta uzun mesafeden düşman için çok zararlı.

  Üretildiği yer: Archery Range
  Kime karşı etkili: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Cavalry Archer, Monk, Teutonic Knight, War Elephant
  Kime karşı zayıf: Skirmisher, Knight, Mangonel, Woad Raider, Huskarl

  Crossbowman

  Archer'ın daha kuvvetlisi. Hafif ve çabuk. Yakın dövüşte çok zayıf. Savaşta uzun mesafeden düşman için çok zararlı.

  Üretildiği yer: Archery Range
  Kime karşı etkili: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Cavalry Archer, Monk, Teutonic Knight, War Elephant
  Kime karşı zayıf: Skirmisher, Knight, Mangonel, Woad Raider, Huskarl

  Arbalest

  Crossbowman'in geliştirilmiş hali. Hafif ve çabuk. Yakın dövüşte çok zayıf. Savaşta uzun mesafeden düşman için çok zararlı. Crossbowman'in kullandığı Crossbow'un çelikten yapılmışını kullanıyor ve daha fazla zarar verebiliyor.

  Üretildiği yer: Archery Range
  Kime karşı etkili: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Cavalry Archer, Monk, Teutonic Knight, War Elephant
  Kime karşı zayıf: Skirmisher, Knight, Mangonel, Woad Raider, Huskarl

  Skirmisher

  Atış yapabilen zırhlı askerler. Genelde bu askerler en önde ilerleyenlerdir ve düşmana sapan, yay ve mızrak ile atış yapar ve zarar verirler. Oyundaki karakter animasyonlarında sadece mızrak attıklarına tanık oluyoruz, ancak zırhları sayesinde düşman okçularına karşı en etkili birimdir.

  Üretildiği yer: Archery Range
  Kime karşı etkili: Archers (tüm okçu birimler), Monk, Cavalry Archer
  Kime karşı zayıf: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Mangonel

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  Archers (devam)  Elite Skirmisher

  Skirmisher'in daha da geliştirilmiş hali.

  Üretildiği yer: Archery Range
  Kime karşı etkili: Archers (tüm okçu birimler), Monk, Cavalry Archer
  Kime karşı zayıf: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Mangonel

  Cavalry Archer

  Bu tip askerleri at üzerindeki Crossbowman olarak tanımlayabiliriz. Atlı oldukları için hızlı hareket kabiliyetine sahipler ve çok iyi vur-kaç operasyonları yapabiliyorlar. Ancak zırhlı olmadıkları için, tüm okçular gibi yakın mesafede çok çabuk yok edilebiliyorlar.
  Üretildiği yer: Archery Range
  Kime karşı etkili: Swordsman, Monk, Teutonic Knight, War Elephant
  Kime karşı zayıf: Archer, Skirmisher, Light Cavalry

  Heavy Cavalry Archer

  Cavalry Archer'ların geliştirilmiş hali.

  Üretildiği yer: Archery Range
  Kime karşı etkili: Swordsman, Monk, Teutonic Knight, War Elephant
  Kime karşı zayıf: Archer, Skirmisher, Light Cavalry

  Hand Cannoneer

  Ateşli silahlardan belki de elde taşınan ilk türünü kullanıyorlar. Kullandıklarına tüfek veya tabanca demek doğru olmaz. Çünkü, silahları tahta bir sapa bağlanmış çelik bir borudan ibaret. Yani, el topu diyebiliriz kısaca. Bu silah doğal olarak uzun mesafede hiç hassas değil, nişan almak falan pek sözkonusu olamıyor. Ancak, kısa mesafede son derece öldürücü. saldıran düşman piyadelerinin korkulu rüyası.
  Üretildiği yer: Archery Range
  Kime karşı etkili: Barracks'ta (kışla) üretilen birimler, Monk, Teutonic Knight
  Kime karşı zayıf: Archer, Mangonel
  Irklara özel Archer tipleri de şöyle:

  • Chu Ko Nu ve Elite Chu Ko Nu (Çin)
  • Janissary ve Elite Janissary (Türk - Yeniçeri)
  • Longbowman ve Elite Longbowman (Briton)
  • Mangudai ve Elite Mangudai (Moğol)


 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye
  Cavalry - Süvariler

  Süvari birimleri keşif ve savaş için kullanılıyor. Bu birimleri Stables'da (ahır) üretiyor ve araştırdığınız teknolojilerle Blacksmith'te geliştirebiliyorsunuz.


  Scout Cavalry

  Çok geniş bir görüş mesafesi ve hızlı oluşlarıyla bunlara öncü atlı askerler diyebilirsiniz. Monk'lar tarafından dönüştürülmeye karşı dayanıklılar.

  Üretildiği yer: Stables
  Kime karşı etkili: Archer, Mangonel, Cavalry Archer, Bombard Cannon, Monk
  Kime karşı zayıf: Pikeman, Knight, Camel

  Light Cavalry

  Scout Cavalry'den daha geniş bir görüş mesafesi var. Hızlılar ve Monk'lar tarafından dönüştürülmeye karşı dayanıklılar.

  Üretildiği yer: Stables
  Kime karşı etkili: Archer, Mangonel, Cavalry Archer, Bombard Cannon, Monk
  Kime karşı zayıf: Pikeman, Knight, Camel

  Knight

  Ağır zırhlı ve çabuklar.

  Üretildiği yer: Stables
  Kime karşı etkili: Archer
  Kime karşı zayıf: Pikeman, Camel, Mameluke

  Cavalier

  Şovalye kelimesi Türkçe'ye Fransızca'dan bu kaynaktan girdi. Ağır zırhlı ve çabuklar. Knight'ın daha iyisi.

  Üretildiği yer: Stables
  Kime karşı etkili: Archer
  Kime karşı zayıf: Pikeman, Camel, Mameluke

 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  Cavalry (Devam)  Paladin

  Ağır zırhlı ve çabuklar. Cavalier'in daha iyisi.

  Üretildiği yer: Stables
  Kime karşı etkili: Archer
  Kime karşı zayıf: Pikeman, Camel, Mameluke

  Camel

  Diğer at ve fil üstündeki süvarilere karşı aynı sınıftaki en etkili birim.
  Üretildiği yer: Stables
  Kime karşı etkili: Knight, Cataphract
  Kime karşı zayıf: Piyade ve okçular (infantry ve archers)

  Heavy Camel

  Diğer at ve fil üstündeki süvarilere karşı aynı sınıftaki en etkili birim. Camel'in daha iyisi.
  Üretildiği yer: Stables
  Kime karşı etkili: Knight, Cataphract
  Kime karşı zayıf: Piyade ve okçular (infantry ve archers)
  Irklara özel Süvari tipleri de şöyle:
  • Cataphract ve Elite Cataphract (Bizans)
  • Mameluke ve Elite Mameluke (Saracen - Arabistan Çöl Kabileleri)
  • War Elephant ve Elite War Elephant (Pers - İran)


 9. 9
  speedy_hc
  Yeni Üye
  tşk kardes konu süper olmus!!!!

 10. 10
  speedy_hc
  Yeni Üye
  başta sölediiin ilerleyen sayfalar nerde???

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi