Presleme Makinesinin Plc Ile Kontrolü

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Otomasyon - PLC Sistemleri Bölümünden Presleme Makinesinin Plc Ile Kontrolü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Presleme Makinesinin Plc Ile Kontrolü

  Reklam  Presleme Makinesinin Plc Ile Kontrolü

  Forum Alev
  PRESLEME MAKİNESİNİN PLC İLE KONTROLÜ

  Aşağıda şema olarak gösterilen presleme makinesi çalışma prensibi şu şekilde olacaktır. Magazin içerisinden aşağı alınacak parça V1 valfi ile kontrol edilen itici piston tarafından yuvaya sürülür. Daha sonra V4 valfi ile kontrol edilen sıkıştırıcı piston aşağı harekete başlayarak parçayı presler ve bu konumda 3 saniye bekler. Bekleme süresi sonunda itici ve sıkıştırıcı aynı anda harekete başlayarak ilk konumlarına geri dönerler. Daha sonra V3 valfi ile basınçlı hava püskürtülmesi, V2 valfi ile de atıcının yukarıya hareketi sağlanır. Basınçlı hava ile atılan parça S4 sensörü tarafından hissedilerek atıcının aşağı konuma, V3 valfinin de kapalı konuma gelmesi sağlanır. Böylece bir hareket periyodu tamamlanmış olur. S5 sensörü işlenmiş parça bölümünün dolması halinde lamba ikazı
  vererek yeni bir periyoda başlanmasını engelleyecektir.


  Şekil-1 Pnömatik Presleme Makinesi

  Sensörlerin çıkışlarını PLC girişlerine, PLC çıkışlarını da elektrikli valf girişlerine bağlarız.Yazacağımız küçük bir PLC programı ile bu sistemi kolay bir şekilde kontrol edebiliriz.
  Program içerisinde kullanılacak sinyaller şunlardır:

  GİRİŞLER

  I 0.0 Start Butonu
  I 0.1 S1 Sensörü
  I 0.3 S3 Sensörü
  I 0.4 S4 Sensörü
  I 0.5 S5 Sensörü

  ÇIKIŞLAR

  Q 1.0 Lamba Yakma
  Q 1.1 V1 Aç Sinyali
  Q 1.2 V2 Aç Sinyali
  Q 1.3 V3 Aç Sinyali
  Q 1.4 V4 Aç Sinyali

  1.1 BASİTLEŞTİRİLMİŞ PROGRAM:
  Segment 1: Start sinyali geldiğinde V1 valfinin aç sinyalini gönderen kısımdır.


  Segment 2: Q 1.1 sinyali geldikten sonra ve itici silindirin tamamen dışarı çıktığını bildiren sinyal geldiğinde V4 valfini yani presleyecek silindiri dışarı çıkaracak sinyali gönderir.

  Segment 3: Q 1.4 sinyali geldikten sonra ve presleyici silindirin tamamen dışarı çıktığını bildiren I 0.3 sinyali geldikten zamanlayıcı çalışır.

  Segment 4: Zamanlayıcı çıkışlarını 1 yaptığı anda ve itici ve presleyici silindirler içeri girdiği zaman parçayı itecek olan basınçlı hava(V3 valfi) ve atıcı silindiri dışarı çıkaracak olan V2 valfine sinyal gönderir.

  Segment 5:İşlenmiş parça bölümünün dolduğunu bildiren sensörden gelen I 0.5 sinyali ikaz lambasını yakarak yeni bir periyoda başlanmasını engeller.

 2. 2
  mavi45
  Yeni Üye

  --->: Presleme Makinesinin Plc Ile Kontrolü

  Reklam  mukemml çok güzel :D+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi