Kanuni sultan süleymanın fransız kralına mektubu

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Kanuni sultan süleymanın fransız kralına mektubu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kanuni sultan süleymanın fransız kralına mektubu

  Reklam  Kanuni sultan süleymanın fransız kralına mektubu

  Forum Alev
  kanuni sultan süleymanın fransız kralına mektubu
  kanuninin fransa kralına mektubu
  kanuni sultan süleyman ın mektubu
  kanuni sultan süleymanın fransa kralına yazdığı mektup

  Bugün memleketin her yerinde, hatta İslam, dünyasının ve dünyanın her yerinde bir medeniyet alameti olarak kabul edilen ve genç ihtiyar herkes tarafından icra edilen dans denen melanet ilk defa Kanuni zamanında Fransa'da yapılmaya başlanmıştı. O zaman Osmanlı İmparatorluğunun sınırları Avrupanın ortalarında idi ve Fransa'ya dayanıyordu. Bu dans denen melanetin ilk yapılmaya başlandığını duyan Kanuni, zamanın Fransa Kralına bir mektup yazdı. Kanuni'nin Fransa Kralına yazdığı tarihi mektup aynen şöyledir:

  - Benki kırk sekiz krallığın hakanı Kanuni Sultan Süleyman Han'ım. Sefirimden aldığım rapora göre, memleketinizde dans namı altında kadın erkek birbirine sarılmak suretiyle alameleinnas icra-i luğbiyat yapılmakta olduğu mesmu-u şahanem olmuştur.

  Hemhudut olmaklığımız dolayısıyle, iş bu rezaletin memleketime de sirayeti ihtimali müvacehesinde Name-i Hümayunum yedinize vusülünden itibaren derhal son verilmediği takdirde, bizzat Orduyu Hümayunumla gelip men'e muktedirim!..

  Rivayete göre, Kanuni'nin bu mektubundan sonra Fransa'da yüz sene dans yapılmamıştır. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: kanuni sultan süleymanın fransız kralına mektubu

  Reklam  Osmanlı devletinin uzun yıllar başarılı olmasında ve güçlü olmasına neden olan olayların başında Dinimize düşkün olmaları ve İslam Dini şerri hükümlerinin yürürlükte olmasıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi