Gazi Osman Paşa

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Gazi Osman Paşa ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  fecr
  Özel Üye
  Reklam

  Gazi Osman Paşa

  Reklam  Gazi Osman Paşa

  Forum Alev
  Gazi Osman Paşa  Plevne kahramanı olarak ün kazanmış değerli askerlerimizdendir. 1832 yılında Tokat’ta doğmuş, küçük yaşta ailesi ile beraber geldiği İstanbul’a yerleşmiştir. Beşiktaş’taki, Askeri Rüştiye’yi, daha sonra İdadi’yi bitiren Osman Paşa, 1852 yılında Harbiye’den teğmen olarak mezun olmuştur. 1857 yılında Batı Anadolu’nun özellikle Bursa yöresinin haritasını yapmakla görevlendirilmiştir.Daha sonra Tesalya, Yenişehir Fırka Erkan-ı Harp Reisi, sonra da Cebelilübnan Taburu’na binbaşı olmuştur.Gönderildiği Girit’te gösterdiği başarıdan dolayı Albaylığa, Yemen savaşı’ndaki hizmetlerinden dolayı da Generalliğe yükseldi. Sonra Rumeli’de bulunan 2. Ordu’ya tayin edildi. 1875 yılında Manastır Fırka Komutanlığı’na getirildi.Bosna - Hersek ayaklanması sırasında Ferik olarak Niş Fırkası Komutanlığı’na getirildi. 1876 yılındaki Osmanlı Rus Savaşı’nda büyük başarılar gösterdi ve Meraşallik rütbesine yükseldi.

  Sırp yenilgisinden sonra Ruslar tekrar Osmanlı savaş ilan edince, Osman Paşa, Vidin ve Rahova’yı savunmakla görevlendirildi. Osman Paşa, bunun üzerine Tuna’ya ilerleyerek Plevne’yi ele geçirdi. Rus ve Romanya’lı askerlerden oluşan büyük ordunun Plevne’yi kuşatması karşısında, yaklaşık beş ay süren ve tüm dünyanın askerlik uzmanlarını şaşırtan büyük bir savunma yaptı. Fakat savaşırken yaralandı ve esir düştü. Rus Çarı 2. Aleksandır bu büyük Türk askerine saygı gösterip kılıcını almadı. Sonra İstanbul’a dönünce Sultan 2. Abdülhamid, O’na “Gazi” ünavı ile bir kılıç hediye etmiştir. Bir süre sonra da Mabeyn Muşavirliği’ne getirildi. Gazi Osman Paşa, 05/04/1900 yılında vefat etti. Ölünceye kadar büyük bir şerefle yaşadı. Vasiyeti üzerine Fatih Camii Haziresi’ne gömüldü.

  Gazi Osman Paşa Türbesi. 1900 yılında Sultan 2. Abdülhamid tarafından, Mimar Kemaleddin’e yaptırılmıştır. Fatih camii avlusunda bulunan türbe neo-klasik üsluptadır. Kare planlıdır. Giriş cephesi ise iki sütun üzerine bir kemerle ve en üstte üçgen taç ile süslenmiştir. Sütunlar mukarnas başlıklıdır. Türbe içte sadedir. Süs unsuru olarak sadece sandukanın etrafını çeviren ahşap şebeke bulunmaktadır.

  Gazi Osman Paşa tarihin şahit olduğu önde gelen askeri şahsiyetlerden biri olmuştur. Gerek yurt içinde gerekse yurt adından, şanından ve arka arkaya kazanmış olduğu zaferlerden sitayişle bahsedilmiştir. Onun tarihe mal olan üstün başarıları ve yüksek şahsiyeti, adının dün olduğu gibi bugün de her fert tarafından saygı ve hürmetle anılmasına ve anılacak olmasına sebep olmuştur.
  İlçemize adını veren Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’yı rahmetle ve hürmetle yadediyoruz.  Tuna nehri akmam diyor
  Etrafımı yıkmam diyor.
  Şanı büyük Osman Paşa
  Plevne`den çıkmam diyor.


  Düşman Tuna`yı atladı
  Karakolları yokladı.
  Osman Paşa`nın kolunda
  Beş bin top birden patladı.


  Kılıcımı vurdum taşa
  Taş yarıldı baştan başa.
  Şanı büyük Osman Paşa
  Askerinle binler yaşa.


  Olur mu böyle olur mu?
  Evlat babayı vurur mu?
  Sizi vatan hainleri
  Bu vatan size kalır mı?


  Olamaz böyle olamaz
  Evlat babayı vuramaz!
  Can bedenden çıkmayınca
  Bu vatan size kalamaz.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Gazi Osman Paşa

  Reklam  Adına ve şanına türküler yazılmış,büyük bir asker ve komutandır.Plevnedeki savunması onun ne kadar büyük bir askeri dahi olduğunu gösteriyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi