Sultan Mehmed Reşat Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Sultan Mehmed Reşat Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Sultan Mehmed Reşat Kimdir

  Reklam  Sultan Mehmed Reşat Kimdir

  Forum Alev

  Babası: Sultan Abdülmecid
  Annesi: Gülcemal Kadın Efendi
  Doğumu: 2 Kasım 1844
  Vefatı: 3 Temmuz 1918
  Saltanatı: 1909 – 1918 (9) sene

  Beşinci Mehmed Reşad İstanbul'da doğdu. Orta boylu, mavi gözlü ve beyaz tenli idi. Şiirle de meşgul oldu. Fakirlere ve hastalara çok yardım ederdi. Tarih kitaplarını okumaktan zevk alırdı. Çok kuvvetli bir hafızaya sahipti. Babası onun tahsiline çok ehemmiyet verdi. Daha ziyade şark ilimleri ile meşgul oldu. Sultan Devrinde idareye hiç tesiri olmuyordu.


  Daha ziyade devlet paşaların ellerindeydi. Meşrutiyet ilân edilmiş ve Meclis-i Mebusan kararı müessir olarak bulunuyordu. Bu devirde 1910 senesinde Arnavutluk isyanı bastırıldı. 1912'de Balkan Harbi başladı.1914'de Almanların safında, Birinci Dünya Savaşına girildi. 1915'de Müttefikler hemen bütün taarruzları durdurdu. İngilizler ve Fransızlar Çanakkale'de 130.000 ölü verdiler. 1916'da Çanakkale'yi geçemeyeceklerini anlayan İngiliz ve Fransız kuvvetleri çekildiler. 1917'de yapılan antlaşma ile Rusya, Kars, Batum ve Ardahan'dan çekildi.

  1918 senesinin Temmuz ayında Beşinci Mehmed Reşad vefat etti. Vefatında 73 yaşını geçiyordu. Eyüp Sultan'daki türbesine gömüldü. (Allah rahmet eylesin)

  Erkek Çocuklan: Mehmed Necmeddin, Mehmed Ziyaeddin, Ömer Hilmi.
  Kız çocuğu olmamıştır.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sultan Mehmed Reşat

  Reklam  Abdulmecitin oğludur.9 yıl hükümdarlık yapmış ve 1918 yılında yerini Vahdettine bırakmıştır.Çanakkale savaşları sırasında tahtta bulunuyordu.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi