Sultan II. Ahmed Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Sultan II. Ahmed Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Sultan II. Ahmed Kimdir

  Reklam  Sultan II. Ahmed Kimdir

  Forum Alev
  Ikinci Ahmed. Istanbul'da dogdu. Annesi onun terbiyesi ve tahsili ile sIkI bir sekilde mesgul oldu. Son derece faal ve her isi bizzat idare etmek isteyen biriydi. Yazi .yazma kabiliyeti çok üstündü. Kendisi bir çok Kur'an-i Kerim yazmistir. Arapça ve Farsça lisanlarina vakifti. Devlet islerini çok yakindan takip eder,hasta bile olsa divan toplantilarina katilirdi.
  Sairlere ve Siirlere düskündü. Fazil Mustafa Pasayi Sadrazamlikta birakti.
  Salankamen Meydan Muharebesinde, Köprülü Fazil Mustafa Pasa sehid düstü. (1691) Venediklilerle Hanya'da Siddetli çarpismalar yapildi ve Hanya Zaferi elde edildi. (Agustos 1692)1693 senesinde Istanbul'da iki yangin oldu ve 5000 tane bina yandi.Almanlar ayni sene Belgrad'i muhasara ettiler ve 10.000 ölü vererek çekildiler.21 Eylül'de Sakiz düstü.Ikinci Ahmed 6 Subat 1695 senesinde Edirne'de vefat etti. Cenazesi, agabeyi Ikinci Süleyman gibi Istanbul'a getirildi ve Kanuni Sultan Süleyman Türbesine gömüldü. (Allah rahmet eylesin.)
  Seyh Selami Ali Efendi, Seyh Muhammed Niyazi-i Misri (H. 1105) bu devirde vefat etmislerdir.
  Erkek çocuklari : Ibrahim, Selim.
  Kiz çocuklari : Atike Sultan, Hatice Sultan, Asiye Sultan.
  Kaynak: Osmanli tarihi
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sultan II. Ahmed

  Reklam  Türbesi Kanuni ile yan yana olan .Ahmet Osmanlı devletinin başındayken en büyük şanssızlığı İstanbulda çıkan yangın olmuştur.Devlet işlerini çok önemseyen bir yapıya sahipti.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi