Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri

  Reklam  Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri

  Forum Alev
  Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri nelerdir ?

  Avrupa’nın Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerinin denizcilikleri XV.yüzyılda Hint ticaretinde söz sahibi olmak, Akdeniz ve Asya’daki diğer ticari aracıları ortadan kaldırmak için yeni yollar aradılar. Sonuçta Portekiz ve İspanyol denizcileri Afrika’yı dolaşarak Hindistan’a varmayı değer taraftan da Amerika’yı bulmayı başardılar. Özellikle İspanyollar, Peru ve Meksika’nın altın ve gümüş kaynaklarına hakim olup, bu zenginlikleri Avrupa’ya taşıdılar. XVI.yüzyılda İngiltere İmparatorluğu İspanya üzerindeki siyasi kontrolü sayesinde Amerika’dan taşınan kıymetli madenlerle ekonomik yönden oldukça güçlendi.

  Osmanlıların elinde tuttuğu Baharat ve İpek yolu eski önemini kaybetti. Yeni keşfedilen yerlerden getirilen yeni tür bitkiler (tütün, pamuk …) Avrupa’daki tarım kesimine yeni üretim kaynakları sağladı. İspanya’dan başlayıp Akdeniz çevresinde görülmekte gecikmeyen enflasyon Osmanlı ülkesine de olumsuz biçimde sıçradı. Bütün bunlar Osmanlı devletindeki ticari üstünlüğün Avrupa karşısında kaybedilmesine neden olacaktır.

  Ayrıca Osmanlı topraklarında kervan yolları boyunca faaliyet gösteren halk ve zanaatkârlar işsiz kaldı. Bu durum, Osmanlı Devleti'nde ekonomik sıkıntılara ve Celali İsyanları'na zemin hazırlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, İpek ve Baharat Yollarına hakim olmasına rağmen yolların değişmesinden dolayı umduklarına ulaşamamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, ticaret faaliyetlerini yeniden geliştirebilmek için Avrupalı devletlere kapitülasyonlar vermek zorunda kaldı. Bu keşiflerle Osmanlının elinde bulunan İpek ve Baharat yolu önemini kaybetmiş. Yeni ticaret yolları bulunmuş. Buda Osmanlı Devletinin vergi gelirlerinin azalmasına yol açmıştır. Tüm bunlar Osmanlı devletini maddi açıdan kötü etkilemişti.

  Daha doğrusu ; osmanlı devleti ve diğer müslüman devletler zarara uğrayıp, ellerindeki malların değerleri gitmiştir.

  Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri Maddeler Halinde
  - Avrupa’nın Osmanlı Devleti’ne bağımsızlığı azaldı.
  - Akdeniz limanlarının önem kaybetmesi, Osmanlı Devleti’nin ticari gelirlerini azalttı.
  - Osmanlı topraklarında ticaret ile uğraşan köy ve kasabalarda ekonomik durum zayıfladı.
  - Osmanlı Devleti, Coğrafi Keşifler’in olumsuz etkilerini önlemek için;
  - Süveyş Kanalı Projesi’ni gerçekleştirmek istedi. Fakat bunu ancak 1869’da gerçekleştirebildi.
  - Hınt Okyanusu nda Portekızlıler ıle savaştı fakat ustünlük kuramadı.
  - Don - Volga Kanalı Projesi’ni gerçekleştirerek ipek Yolu’nu tekrar canlandırmak istedi. Fakat bunda da başarılı olamadı.
  - Akdeniz limanlarını yeniden canlandırarak gümrük gelirlerini artırmak için Avrupalı devletlere kapitülasyonlar verdi. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri

  Reklam  Eline sağlık Ensar kardeş bana yardımcı oldun 3. 3
  Ziyaretçi
  Açıklamalarınızı çok beğendim ellerinize sağlık 4. 4
  Ziyaretçi
  Cok tesekkurler

+ Yorum Gönder
coğrafi keşiflerin osmanlı devletine etkileri,  coğrafi keşiflerin osmanlıya etkileri,  coğrafi keşiflerin osmanlıya etkisi,  coğrafi keşifler ve osmanlı devletine etkileri,  coğrafi keşifler ve osmanlıya etkileri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi