İstanbul’un Fethi ile ilgili Açıklama, Genel Bilgi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden İstanbul’un Fethi ile ilgili Açıklama, Genel Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  İstanbul’un Fethi ile ilgili Açıklama, Genel Bilgi

  Reklam  İstanbul’un Fethi ile ilgili Açıklama, Genel Bilgi

  Forum Alev
  Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Açıklama, Genel Bilgi  Dünya kuruldu kurulalı hayır ile şer, Hak ile batıl kavga eder. Asırlar boyu inkârcılar, vicdan ve insanlığı çiğnemişler, hukuk dışı baskı ve talanı uygulamakla birbirleriyle yarışmışlardır. Müslümanların uğradığı ve uğramakta olduğu felaketler kalpleri sızlatıyor. İmanın kalpte yaşanması bir korun elde tutulmasından zor. İşte dünyanın hali malum meydanda. Allah rızasına ulaşma kapısının açılması gerek, korkunun umuda çaresizliğin çareye dönüşmesi gerek. Buda gerçek bir fetihle olur..

  Ecdadımızın mazideki o yüksek ahlakının özlemi içindeyiz. Bizler de o insanların nesilleri olarak niçin bir caba gayret gösteremiyoruz. Kaldı ki imkanlar olarak onlardan daha ileri seviyedeyiz. Tarihin kanlı seyrine can ve kan borcumuzu ödemişiz.

  Tarihimizde bazı hadiseler vardır ki, bunlar kulaktan dolma bilgilerle geçiştirilemez. İstanbul'un fethinin, sebep ve sonuçları itibariyle, özünü ve ruhunu yakalamakta her aklıselime büyük görevler düşmektedir. Fatih Sultan Mehmed Han sadece askerî sahada değil, ilim ve adalet sahalarında da dünyaya örnek olacak başarılar sergilemiştir. Bu nedenle Türk ve Dünya tarihini etkileyen bu önemli fethi, her yılın 29 Mayıs günü, aynı coşku ve sevinçle kutluyoruz.

  İstanbul fethinin yıldönümü münasebetiyle bu büyük fetihten ve Fatih Sultan Muhammed Han'dan bahsederek, kendisini saygı ve rahmetle analım. İstanbul’un fethi bizim için iki yönden önem arz etmektedir. Birincisi, Fatih Sultan Mehmed, bu şanlı zaferle birlikte bin küsur yıllık Bizans İmparatorluğu'nu tarihe gömmüş, böylece Müslüman Türk Milletinin kahramanlığını dünya tarihine altın harflerle yazdırmıştır. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Açıklama, Genel Bilgi

  Reklam  İstanbul'un fethi o günlerde mümkün olarak görülmüyordu.Çok iyi korunuyor ve tüm şehir surlarla kaplı idi.Fakat Fatih devasa toplar döktürerek bu surlarda gedik açtı ve şehre girmeye muvaffak oldu.Ayrıca gemileri karadan yürütüp Haliç'e indirmesi de ayrı bir dahilik gerekmektedir.+ Yorum Gönder
istanbulun fethi açıklamas
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi