Osmanlı Padişahları İle İlgili İlginç Bilgiler

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Osmanlı Padişahları İle İlgili İlginç Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Osmanlı Padişahları İle İlgili İlginç Bilgiler

  Reklam  Osmanlı Padişahları İle İlgili İlginç Bilgiler

  Forum Alev
  Osmanlı İmparatorluğu’nun 36 padişahı olmuştur. Bazı padişahlar ikişer defa tahta çıktığı için saltanat değişikliği 39'u bulmuştur. İkişer defa saltanatta bulunanlar 2.Murat, 2.Mehmet ve 1.Mustafa'dır.

  Padişahların ilk 8'i "halife" sıfatını taşımazdı. Ondan sonraki 28'i hem halife, hem padişah sıfatını taşımışlardır
  Osmanlı padişahlarının çoğu şairdir. Bazılarının divanı vardır. Şiirlerinde ve divanlarında isimlerinden ayrı lakaplar kullanmışlardır. Bunlar:

  • 2. Murad – ‘’Muradi’’

  • Fatih – ‘’Avni’’

  • 2. Bayezid – ‘’Adni’’

  • 1. Ahmed – ‘’Bahti’’

  • Genç Osman – ‘’Farisi’’

  • 4. Murad – ‘’ Muradi’’

  • 2. Mustafa – ‘’İkbali’’

  • 3. Ahmed – ‘’Necip’’

  • 1. Mahmut – ‘’Sebkati’’

  • 3. Mustafa – ‘’Cihangir’’

  • 3. Selim – ‘’İlhami’’

  2. Mahmud – ‘’Adli’’.

  En çok yaşayan hükümdar 78 yaşında ölmüş olan Orhan Gazi'dir. En genç ölen padişah ise 18 yaşında şehit edilmiş 2.Osman'dır(Genç Osman).

  Tahta çıkış bakımından en yaşlı padişah 65 yaşında padişah olan 5. Mehmet, en genci de 7 yaşında tahta çıkan 4. Mehmet'tir.

  Tahtta en uzun kalan padişah Kanuni'dir. Saltanatı 45 yıl, 11 ay, 7 gün sürmüştür. En kısa saltanat da 5.Murat'ın 93 günden ibaret saltanatıdır.

  Osman Gazi'den Kanuni'ye kadar ilk 10 padişah ordunun başında, başkumandan olarak bütün seferlere katılmışlardır. Bu askeri geleneği ilk bozan 2.Selim'dir(Sarı Selim). Ondan sonra yalnız 3. Mehmet, 2. Osman, 4. Murat, 4. Mehmet, 2. Mustafa savaşa gitmiştir; ötekilerinden bazıları orduyla hareket etmişlerse de savaş meydanlarına gitmemişlerdir. bu duruma göre fiilen savaşmış olan Osmanlı padişahları 15'ten ibarettir. Geri kalan 21'i savaş görmemiştir.

  Gerileme Devri'nde bazı padişahlara,savaşa girmedikleri halde ordunun kazandığı zaferlerden dolayı fetva ile "gazi"lik ünvanı verilmiştir. Bu padişahlar sırasıyla şunlardır: 1. Mahmut, 3. Mustafa, 1. Abdülhamit, 3. Selim, 2. Mahmut, Abdülmecit, 2. Abdülhamit, 5. Mehmet.

  7 padişahın ölümü bir süre gizli tutulmuştur. Bunlardan 1.Mehmet'in 41 gün, 2.Murat'ın 15 gün, Fatih'in 1 gün, Yavuz'un 9 gün, Kanuni'nin 48 gün, 2.Selim'in 7 gün, 3.Murat'ın 11 gün ölümü gizli tutulmuştur.

  Padişahlar içinde en çok çocuğu olan 3. Murat'tır. Kız ve erkek çocuklarının 100-130'u bulduğundan bahsedilir

  Fatih devrinden itibaren kanunlaşan "şehzade idamı" geleneği 1. Ahmet devrinde kaldırılmıştır. Ondan önce yalnız Kanuni ile 2. Selim tahta çıkışlarında kardeş kanı dökmemişlerdir. Çünkü bunların öldürecek kardeşleri yoktu.

  1.Ahmet'in hayatında 14 rakamının birleştiği noktalar vardır: hicri takvim hesabıyla 14 yaşında 14. padişah olarak tahta çıkıp, 14 yıl saltanat sürdükten 28(yani 2 kere 14)yıl yaşadıktan sonra ölmüştür.

  1. İbrahim tarihte "deli ibrahim" diye anılır. Çünkü süse pek düşkündü; bu arada samur kürke büyük merak sarmıştı. Sakalına inci dizdirdiği de söylenir. "deli" İbrahim bu zevk düşkünlüğü dolayısıyla devlet hazinesini çılgınca harcamıştır. Birtakım üfürükçüler, bu arada cinci hoca da bu padişahın devrinde türemiştir.

  4. Murat; ünlü tarihçi Hammer'in yazdığına göre,7 yıl içinde 20.000 kişiyi idam ettirmiştir

  Osmanlı tarihinde gelip geçmiş 203 sadrazamdan 44'ü padişahların emriyle öldürülmüştür. Padişah emriyle ilk öldürülen sadrazam Fatih'in veziri Çandarlı Halil Paşa'dır.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Osmanlı Padişahları İle İlgili İlginç Bilgiler

  Reklam  güzel olmuş :) 3. 3
  Ziyaretçi
  işime yaradı çok sağol 4. 4
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı him bilmiyordum merak etmiştim

 5. 5
  Ziyaretçi
  işime çok yaradı bu siteyi kuranlara teşekkür ederim.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Gerçekten elinize sağlık.

 7. 7
  Ziyaretçi
  Daha bilmediğimiz o kadar gerçekler varki keşke ömrümden 10 sene alınıp kanuni döneminde yaşsaydım

 8. 8
  Ziyaretçi
  Osmanlı padişahları halife olduğundan istediği kadar asıp kesmezlerdi zaten Osmanlı Devleti öyle bir devlettiki 624 yıl boyunca toplam 6 kişi hırsızlık yapmış ve 1 kişide zina yapmıştır böyle bir devlette 4.Murad'ın 20.000 kişiyi öldürmesi imkansızdır.Bu yazınızdaki yanlış bilgiyi lütfen düzeltin.

 9. 9
  Ziyaretçi
  Hammer'ın bir Osmanlı-Türk düşmanı olduğunu herkes bilir.Zaten Prof.Dr.Ziya Nur Aksun£da yazdığı Büyük Osmanlı Tarihi adlı kitabındada Hammer'ın saçmalamalarınıda çürütmüştüt lütfen Osmanlı hakkında yanlış bilgi vermeyin Onlar sizin ecdadınız.Tarhçiler konusunda biraz daha seçici olun.

+ Yorum Gönder
padişahlar hakkında ilginç bilgiler,  osmanlı ile ilgili ilginç bilgiler,  osmanlı padişahları ile ilgili ilginç bilgiler,  osmanlı hakkında ilginç bilgiler,  osmanlı tarihi ilginç bilgiler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi