Uşi Barış Antlaşması

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Uşi Barış Antlaşması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Uşi Barış Antlaşması

  Reklam  Uşi Barış Antlaşması

  Forum Alev
  Trablusgarp Savaşı'nda İtalyanlara karşı başarılı direnişler başlamıştı. Aralarında Mustafa Kemal'in de bulunduğu genç subaylar, yerli Arapları örgütleyerek başarılı bir savunma hattı kurmuşlardı. Balkan Savaşları'nın başlaması nedeniyle bu yetenekli ve genç subaylar İstanbul'a çağrıldı.

  Bundan sonra, direnme cephesi çöktü ve İtalyanlar Trablusgarp ve Bingazi'yi rahatça ele geçirdiler. Ege denizine de bir filo yollayan İtalya, 12 adayı işgal etti. Libya tümden elimizden çıktı. Bunun üzerine Ouchy (Uşi) kentinde, 15-18 Ekim 1912'de İtalya ile Osmanlı Devleti arasında barış antlaşması imzalandı. Uşi Antlaşmasına göre, Libya İtalya'ya bırakıldı. 12 ada ise, Balkan Savaşları sonunda Osmanlı Devleti'ne geri verilecekti. Ama, İtalyanlar sözlerinde durmadılar ve böylece Ege'deki Türk egemenliği de sarsılmaya başladı.

 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Uşi Barış Antlaşması

  Reklam  Afrika'nın kuzeyinde yer alan Trablusgarp Türklerin zaferi yönünde ilerlerken Balkanlarda çıkan savaşlar nedeniyle anlatma imzalamak zorunda kalınmıştır. Osmanlı bu mücadelede yenilmiş durumdadı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi