II.Abdülhamid'in ABD'ye yolladığı fotoğraflar

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden II.Abdülhamid'in ABD'ye yolladığı fotoğraflar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  II.Abdülhamid'in ABD'ye yolladığı fotoğraflar

  Reklam  II.Abdülhamid'in ABD'ye yolladığı fotoğraflar

  Forum Alev
  Osmanlı Devleti'nin çatırdamaya başladığı 19. yüzyılın sonlarında 33 yıl devleti yöneten II. Abdülhamid Han toprak kayıplarının giderek arttığı ve Osmanlı'nın gücünü kaybettiği bir dönemde siyasi dehasıyla, cihan devletinin çöküşünü geciktirmeyi başardı.
  Devrinde onu tahtan indirenler, kendisini acımasızca eleştirip "Kızıl Sultan" diyenler dahi, yıllar sonra onun ne kadar uzak görüşlü bir devlet adamı olduğunu kabul etmek mecburiyetinde kaldı.
  Pek çok özelliğinin yanısıra devlet idaresinde fotoğrafın kullanılmasını sağlayan Abdülhamid Han gelecek nesillere de paha biçilmez bir arşiv bırakmış oldu.
  FOTOĞRAFLARLA OSMANLI DİMDİK AYAKTA MESAJI
  Bu sayede Batı'ya Osmanlı dimdik ayakta mesajı veriliyor. Albümlerdeki fotoğraflardan büyük bir kısmı, Abdullah biraderler olarak tanınan ve bumesleği 3 Ermeni kardeşten Viken Abdullah tarafından çekildi. İşte o fotoğrafların bir bölümü...
  ABDULLAH BİRADERLER'İN ÖYKÜSÜ
  Kendi siparişlerinin yanında yabancı fotoğrafçıların çektiği resimleri de para verip satın aldırtmış. Osmanlı'nın ihtişamını, ekonomik ve askerî gücünü yansıtan albümler oluşturup yabancı devlet başkanlarına göndermiş, "Osmanlı hâlâ ayaktadır, güçlüdür" mesajını vermiş.
  Abdullah Frères (Abdullah Biraderler) olarak tanınan Kevork, Hovsep ve Viken adındaki üç Ermeni kardeş, 1858'de kurdukları ortaklıkla Alman fotoğrafçı Rabach'ın stüdyosunu satın alır ve o dönem batılılaşmanın merkezi sayılan Pera'ya yerleşirler. 1863 yılında, Atmeydanı'nda, Osmanlı'nın tarımsal üretiminin ve el zanaatlarının sergilendiği uluslararası bir sergi düzenlenir. Abdullah Biraderler, bu vesileyle ilk kez fotoğraflarını sergileme imkanı bulur. Aynı yıl, Sultan Abdülaziz'in resmi fotoğrafçısı seçilirler. 25 Haziran 1861'de Abdülaziz'in tahta geçmesiyle birlikte, Viken'in Sadrazam Fuad Paşa'ya yakınlığı sayesinde, Abdullah Biraderler stüdyosu sultanın kabinesindeki şahsiyetlerin fotoğraflarını çeker . Saray fotoğrafçılığı görevlerini Abdülhamid döneminde de sürdürürler.
  .
  1893'te ABD'deki Amerikan Kongre Kütüphanesi'ne Osmanlı'yı tanıtan 51 albüm gönderdi. Osmanlı coğrafyasını fotoğraflardan takip eden Abdülhamid Han, Mekke ve Medine'nin de fotoğraflarını çektirerek kutsal topraklara olan hasretini gideriyordu. Geçtiğimiz aylarda Mekke ve Medine'nin çekilen fotoğrafları gün yüzüne çıksa da Amerikan Kongresi'ne giden 51 albümlük 1000'e yakın fotoğraf şimdiye kadar hiç bir yerde yayınlanmadı. Irak,Yunanistan ve Lübnan'dan karelerin de yer aldığı albümlerde Osmanlı'daki askeri ve sivil okullar, ordu karargahları, çeşitli fabrikalar tanıtılıyor.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: II.Abdülhamid'in ABD'ye yolladığı fotoğraflar

  Reklam  II. Abdülhamit yabancı devletler tarafından iftiralara maruz bırakılmıştır. Amaçları onu kötü göstermek gözden düşürmek ve moral bozmaktı. Bu nedenle kızıl sultan lakabını vermişlerdir. Fakat sultan en güzel kıyafetleri ile tahtında çektirdiği fotoğrafları onlara göndererek dimdik ayakta olduğunu göstermiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi