Kadir gecesinde meleklerin yeryüzüne inmesi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Kadir gecesinde meleklerin yeryüzüne inmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Kadir gecesinde meleklerin yeryüzüne inmesi

  Reklam  Kadir gecesinde meleklerin yeryüzüne inmesi

  Forum Alev
  Kadir gecesi melekler yer yüzüne inmesi

  Ayetin meali şöyledir.

  "Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler." (Kadir, 97/4)

  Cebrail meleklerden biri olmakla birlikte makamının yüksekliğini ve şanının yüceliğini göstermek üzere ayrıca zikredilmiştir. Kadir gecesinde melekler yeryüzüne inerler ancak görünmezler.

  Meleklerin o gece yeryüzüne inmesi ilâhî gufran, rahmet ve inayeti o geceyi ihya edenlerin üzerine yağmur misali yağdırmak ve o insanların malına, canına, evine ve işine bereket havası estirmek üzere iner. Resûlüllah Efendimiz (a.s.m)'in: "Kim inanarak, karşılığını yalnız Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesi'ni ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari, Kadr, 1; Müslim, Müsâfirîn, 175) buyurması, bu rahmet ve bereketi müjdelemeye yöneliktir.

  Böylece Cenâb-ı Hak kâinatın çok hassas bir saat gibi çalışmakta olduğuna, gelişi güzel, plânsız, programsız hiçbir hükme ve takdire yer ve-rilmediğine ve her hükmün ve olayın yerine getirilmesinde görevli melek-lerin bulunduğuna işarette bulunuyor.

  Cebrail ve diğer görevli meleklerin takdir edilen her emirle inmesine gelince: Duhân Sûresi'nde bu olay şöyle açıklanmaktadır: "O gece her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayrılır, ayırt edilir.."(Duhan 44/4) Yani ezelde bilinip hazırlandığı gibi her olay, her hüküm, her ecel ve rızık belli bir programa göre meleklere verilir.

  Bazı âlimlere göre: Berâat gecesi, emirlerin Levh–i Mahfuz’dan istinsahına başlanır, kâtip melekler bu geceden, gelecek seneye müsaadif ayın geceye kadar olacak olan vak’aları yazar ve bu işler, Kadir gecesi bitirilir. Rızıklarla alâkalı defter Mikail (as)’e; harpler, zelzeleler, saikalar, çöküntülerle ilgili defter Cebrail (as)’e; amellerle alakalı defter, dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil (as)’e; musibetlere ait nüsha da Azrail (as)’e teslim olunur.(İbrahim Canan, Kütüb–ü Sitte, 3/287).

  Rasûlulllah (a.s.m): “Allah Tealâ tüm şeyleri Berâat gecesinde takdir eder. Kadir gecesi gelince de bu şeyleri sahiplerine teslim eder.” buyurmuştur. Berâat gecesinde eceller ve rızıklar; Kadir gecesinde ise hayır, bereket ve selametle alâkalı işler takdir edilir. Kadir gecesinde sayesinde dinin güç–kuvvet bulduğu şeylerin takdir edildiği; Berâat gecesinde ise, o yıl ölecek olanların isimlerinin kaydedilip ölüm meleğinin teslim edildiği de söylenmiştir.(Razi, Tefsirul Kebir, 23/293).
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Kadir gecesinde meleklerin yeryüzüne inmesi

  Reklam  Kadir gecesinde meleklerin yeryüzüne inmesi sağanak şeklinde indiği bildirilmektedir. Binlerce meleğin insanların ibadetlerini dua ve tövbelerini beklemekte ve bunların karşılığını vermek üzere hazır bekletilmektedirler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi