Oruca ne zaman niyet etmek gerekir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Oruca ne zaman niyet etmek gerekir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Oruca ne zaman niyet etmek gerekir

  Reklam  Oruca ne zaman niyet etmek gerekir

  Forum Alev
  Oruca ne zaman niyet etmek gerekir
  1-) Akşamdan itibaren gündüz kuşluk vaktine kadar niyet edilebilen oruçlar;

  Bunlar, Ramazan ayında tutulan, belirli günlerde tutulması adanan oruçlar ile nafile olarak tutulan oruçlardır.
  Bu oruçlara geceleyin imsak vaktinden önce niyet edilebileceği gibi gündüz kuşluk vaktine kadar da niyet edilebilir, gece niyet etmek daha faziletlidir.

  2- İmsak vaktinden önce geceleyin niyet edilmesi gereken oruçlar:

  Bunlar da; Ramazanda tutulamayıp başka zamanda kaza edilen Ramazan orucu ile her çeşit keffaret oruçları, başlanıp ta bozulan nafile oruçların kazası ve mutlak olarak adanan (zamanı belirlenmeyen) oruçlardır.

  Bu oruçlar için belirlenen bir vakit olmadığından bunlar için imsaktan önce geceleyin niyet etmek lâzımdır. Bu oruçlara tan yeri ağardıktan yani imsak vakti geçtikten sonra niyet edilmez.

  Ramazan orucuna akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Şöyle ki;

  Normal olarak oruca sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.

  Sahura kalkmak istemeyen bir kimse akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez.

  Niyet esasen kalb ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin bu düşüncesi de niyettir. Oruca kalb ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalb ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyidir. Bu sebeple, oruç tutacak olan kimse, hem içinden niyet etmeli, hem de dili ile:

  "Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucuna" diye söylemelidir. Her günün orucuna ayrı niyet etmek lâzımdır. 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Oruca ne zaman niyet etmek gerekir

  Reklam  Akşam iftar vaktinden sonra yarınki oruca niyet edilir. Sabah imsak vaktine kadar niyet etme süresi bulunmaktadır. Kişi yarın oruç tutacağına karar vermiş fakat niyet etmeyiunutmuşsa yine orucu kabul edilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi