Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet etmek gerekir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet etmek gerekir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet etmek gerekir

  Reklam  Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet etmek gerekir

  Forum Alev
  Oruca Ne Zaman Niyet Edilir


  Oruca Niyet Ne Zaman ve Nasıl Edilir

  Orucun sahih olması için niyet etmek şarttır. Niyetsiz oruç makbul değildir.

  Ramazan orucuna, akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Şöyle ki:

  Normal olarak oruca, sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.

  Sahura kalkmak istemeyen bir kimse, akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez. Ramazan ayında tutulamayan orucu, başka günlerde kaza ederken niyetin geceleyin tan yeri ağarmadan önce yapılması gerekir. Keffaret oruçları da böyledir. Bu oruçlara imsaktan sonra niyet edilmez.

  Niyet esasen kalp ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin bu düşüncesi de niyettir. Oruca kalp ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalp ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyidir.

  Bu sebeple, oruç tutacak olan kimse, hem içinden niyet etmeli, hem de dili ile Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucuna diye söylemelidir.

  Oruç, imsak vaktinde başlar. Oruca niyet eden kimse bu vakitten itibaren herhangi bir şey yiyemez, içemez ve orucu bozan şeyleri yapamaz. Bu durum akşam güneş batıncaya kadar devam eder. Güneş battıktan sonra yiyip içmek sûretiyle orucunu açar.

  İşte niyet ederek, imsak vaktinden akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek, ve orucu bozan şeylerden sakınmakla bir günlük oruç tutulmuş olur.

  Kaynak:diyanet.gov.tr 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet etmek gerekir

  Reklam  Niyet etmek farzdır. Fakat sahura kalkmak yarınki orucu tutmak için olduğu için niyet yerine kabul edilmektedir. Yine de imsak vaktine kadar niyeti getirmek daha iyidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi