Ramazan'ın İlk Gecesi Cebrail'in Yeryüzüne İnmesi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Ramazan'ın İlk Gecesi Cebrail'in Yeryüzüne İnmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Ramazan'ın İlk Gecesi Cebrail'in Yeryüzüne İnmesi

  Reklam  Ramazan'ın İlk Gecesi Cebrail'in Yeryüzüne İnmesi

  Forum Alev
  Ramazan'ın İlk Gecesi Cebrail'in Yeryüzüne İnmesi

  Ramazanın İlk Gecesi Hakkında - Ramazanın İk Gecesi Cebrail (a.s) Yeryüzüne İner - Ramazan Hakkında

  Katâde'nin Enes bin Mâlik'den -radıyallâhu anhümâ- rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte Resûlüllah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır :
  "Ramazan ayının ilk gecesi olduğunda Celîl -celle celâlühü- Cennette görevli meleklerin başkanı olan Rıdvân'a nidâ eder. Rıdvân :
  -Lebbeyk ve sa'deyk !.. Buyur! Emret yâ Rabbi!.. der. Allah Teâlâ :
  -Cennetimi, Muhammed -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ümmetinin oruçluları için hazırla ve süsle!.. Cennet kapılarını Ramazan ayı geçinceye kadar onlara kapatma!.. buyurur. Sonra Cehennem hâzini Mâlik'e nidâ eder :
  -Yâ Mâlik!... Mâlik :
  -Lebbeyk ve sa'deyk! Buyur Allâh'ım!.. Emrine hazırım!..
  Allah Teâlâ :
  -Muhammed -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ümmetinin oruçluları için Cehennem kapılarını kapat !.. Ramazan ayı geçinceye kadar Cehennem kapılarını onlara açma!. buyurur.
  Sonra Cebrâil -aleyhisselâm-'a buyurur, nidâ eder. Cebrâil -aleyhisselâm- :
  -Buyur Allahım, emret! der. Allah Teâlâ :
  -Yeryüzüne in! Azgın şeytanları bağla! Tutukla! Tâ ki, Muhammed -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ümmetinin oruçlarını ve iftarlarını bozmasınlar, ifsâd etmesinler!..
  Allah Teâlâ, Ramazan ayının her gününde güneşin doğuşundan iftar vaktine kadar, erkek ve kadın müminlerden nicelerini Cehennem'den âzâd eder.
  Allah Teâlâ'nın her semâda seslenici bir meleği vardır. Mercan, inci ve mücevherlerle süslü kanatlarından biri doğuda, diğeri batıdadır. O şöyle seslenir :
  -Tevbe eden var mıdır? Tevbesi kabûl olunacaktır. Duâ eden var mıdır? Duâsı kabul olunacaktır. Haksızlığa uğrayan var mıdır? Allah Teâlâ ona yardım edecektir. Bağışlanmayı isteyen var mıdır? Allah Teâlâ onun günahını bağışlayacaktır. Dileği olan var mıdır? Allah Teâlâ ona istediğini verecektir.
  Allah Teâlâ Ramazan ayında, zâtını zikreden kullarına bütün ay boyunca şöyle seslenir :
  "-Ey erkek ve kadın kullarım!.. Size müjdeler olsun! Sabrediniz ve ibâdetlerinize devâm ediniz!.. Yakında sizden sıkıntıları kaldıracağım. Rahmetime ve kerâmetime kavuşacaksınız!...
  Kadir gecesi olduğunda, Cebrâil -aleyhisselâm- büyük bir melek topluluğuyla yeryüzüne iner. Ayakta namaz kılarak ibâdet edenlere, oturarak Allah Teâlâ'yı zikredenlere duâ eder, onların Allah -azze ve celle- tarafından bağışlanmalarını dilerler."
  Enes bin Mâlik -radıyallâhu anh-, Resûlüllah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimizin şöyle buyurduğunu rivâyet ediyor :
  "Şâyet Allah Teâlâ yer ve göklere konuşma izni vermiş olsaydı, Ramazan ayını oruçla geçirenleri Cennetle müjdelerlerdi"
  Abdullah bin Evfâ -radıyallâhu anh-, Resûlüllah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-'in şöyle buyurduğunu rivâyet etmiştir :

  "Oruçlunun uykusu ibâdet, susması tesbîh, duâsı makbûl, amelinin sevâbı kat kattır."

  Alıntıdır
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Ramazan'ın İlk Gecesi Cebrail'in Yeryüzüne İnmesi

  Reklam  Ramazan ayında rahmet sağanak şeklinde insanların üzerine yağar. İlk gün ramazanın başlama gün olduğundan ve ehemmiyetinden dolayı meleklere insanlar için hazırlık yapmaları emredilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi