Diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı?

  Reklam  Diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı?

  Forum Alev
  Diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı?

  Dişleri macun ile fırçalamak meselesine gelince fırça misvak gibidir. Hatta fıkha göre misvak sayılır. Hanefi mezhebinde oruçlu olan kimse kuru olsun, yaş olsun, öğleden evvel olsun, öğleden sonra olsun her zaman kullanılabilir.

  Ancak bazı rivayetlere göre Ebû Yusuf oruçlu olan kimsenin yaş misvakı kullanmasının mekruh olduğunu söylüyor. Şafiî mezhebine göre öğleden evvel kullanılmasında beis yoktur. Öğleden sonra mekruhtur. Hülasa Hanefî mezhebinde müftabih olan kavle göre her zaman fırçanın kullanılması caizdir.

  Oruçlu kimse için su ile ıslatılmış misvak ve fırça kullanmak, İmam Ebû Yûsuf'a göre mekruhtur. Ancak İmam-ı A'zam ile İmam-ı Muhammed'e göre ise oruçlunun su ile ıslatılmış misvak veya fırça kullanmasında hiç bir kerahet yoktur.

  Oruçlu iken diş macunu sürülmüş fırça kullanmakta ise, mutlak mânada kerahet vardır. Sakınılması gerekir. Ancak macunu yutmadığı müddetce orucu bozulmaz.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 2. 2
  AYFER
  Bayan Üye

  Cevap: Diş macunu ile dişleri fırçalamak orucu bozar mı?

  Reklam  Dişlerin temizlenmesi önemlidir elbette özellikle namazdan önce misvaklamak temizlemek sünnettir. Misvakla ya da diş macunu ile temizlenen dişler boğaza herhangi bir şey kaçmadığı sürece oruç bozulmaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi