Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - İslamda Emziren Anne Oruç Tutabilirmi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - İslamda Emziren Anne Oruç Tutabilirmi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - İslamda Emziren Anne Oruç Tutabilirmi

  Reklam  Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - İslamda Emziren Anne Oruç Tutabilirmi

  Forum Alev
  Emziren Annenin Oruç Tutması - Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - İslamda Emziren Anne Oruç Tutabilirmi  Sıcak havaların etkisinin fazla olduğu günlere denk gelen Ramazan ayında oruç tutmak, özellikle hamile kadınlar ile bebeklerini emziren yeni anneler için oldukça zor bir hale geliyor. Uzmanlar, hamile ve emziren kadınların oruç tutup tutmamaları konusunda hem sağlık hem de dini açıdan merak edilen soruları cevaplandırdı.

  “Hamile veya çocuk emziren bir anne oruç tutar mı? Tutarsa orucunu bozabilir mi?”, “Susuzluk bebeğe zarar verir diyorlar. Ben oruç tutmak istiyorum. Ne yapabilirim?”

  Hamile ve bebek emziren bayanlar oruç tutar mı?

  Araştırmacı-yazar Mehmet Paksu konuyla ilgili merak edilen sorulara cevap verdi:

  “Sizler hamile olduğunuz için bir tür hasta sayılırsınız.

  Hastaların, hastalıkları devam ettiği günlerde oruç tutmaları şart değil. Kur’ân’da Bakara Suresi 185. âyette hastaların Ramazan ayı içinde oruç tutmayabilecekleri belirtiliyor. Bazı hadislerde Peygamberimiz hamile hanımların oruç tutmamalarına izin veriyor.

  Oruç tuttuğunuzda siz ve bebeğiniz zarar görecekse, beslenme problemi yaşayacaksanız, rahatsızlığınız artacaksa, bu durumda oruç tutmazsınız. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesi de önemlidir.

  Doktorunuz kesinlikle izin vermiyorsa, riskli bir hamilelik geçiriyorsunuz demektir. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse, kendinizi oruç tutmaya hazırlıklı hissediyorsanız, orucunuzu tutarsınız. Ancak gün içinde rahatsızlanacak olursanız, yiyip içebilirsiniz. Kendinizi zora sokmayın. Niyetsiz tutma gibi bir duruma girmenize hiç gerek yoktur. Zaten her halükârda orucu tutmasanız da, tuttuktan sonra açsanız da, oruç kazaya kalmış oluyor, Ramazan’dan sonra müsait olan aylarda, tutamadığınız günlerin oruçlarını kaza edersiniz.


  alıntı
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Bebek Emziren Kadın Oruç Tutabilirmi - İslamda Emziren Anne Oruç Tutabilirmi

  Reklam  Kişinin en büyük doktoru kendisidir.Kadınların hamile olduğu zamanlarda oruç tutmama yetkisi verilmiştir.Şayet oruç tuttuğu zaman anne ve çocuk tehlikeye girecek ise tutmaması ve daha sonra tutması uygun olur.+ Yorum Gönder
emziren anne oruç tutabilirmi,  emziren anneler oruç tutabilir mi,  emziren kadin oruc tutabilirmi,  emziren anneler oruc tutabilirmi,  emziren anne oruc tutabilir mi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi