Sahur Nasıl Yapılır - iftar ve sahurda ne yemeli

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Sahur Nasıl Yapılır - iftar ve sahurda ne yemeli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Sahur Nasıl Yapılır - iftar ve sahurda ne yemeli

  Reklam  Sahur Nasıl Yapılır - iftar ve sahurda ne yemeli

  Forum Alev
  Sahur Nedir - Sahura Ne Zaman Kalkılır - Sahur Nasıl Yapılır - iftar ve sahurda ne yemeli - iftar ve sahur yemeklerinde - sahur hakkında bilgiler - sahur gecesi yapılması gerekenler - sahur nedir - sahur zamanı - sahura kimler kalkar  Sahur nedir, SAhura Ne Zaman kalkılır gibi soruların cevabını yanlıslık olmasın diye kaynagından aldık.Diyanet İşleri Bakanlıgının resmi web Sitesinden alınmıştır.

  Oruç, tan yerinin ağarmaya başladığı imsak vaktinin girmesi ile başlar. Bu vakitten sonra yemek yenmez, her hangi bir şey içilmez ve orucu bozan şeyler yapılmaz. Bu sebeple oruç tutacak olan kimse, imsak vaktinden önce yemeğini yemelidir. İmsaktan önceki bu yemeğe «sahur» denilir.

  Sahurda kalkıp yemek müstehabdır. Sevgili peygamberimiz: “Sahurda yemek yeyiniz, çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.”(52) buyurmuştur. Sahur yemeği, oruca dayanma gücü verir. Duaların kabul edildiği vakitlerden biri de sahur zamanıdır. Sahura kalkan bir oruçlu, dilekleri için dua etmeli ve Allah’tan günahlarının bağışlanmasını istemelidir.

  Oruç ibadetini tamamlayıp iftar vaktine yetişen kimse bundan büyük bir mutluluk ve sevinç duyar. Tuttuğu orucun mükâfatını almak üzere, kıyamet gününde Allah’ın huzuruna vardığı zaman en büyük sevinci tadacaktır.

  Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah’a kavuştuğu zamandır.” (53) İftar vakti yapılan duaların geri çevrilmeyeceğini, Allah tarafından kabul edileceğini Peygamber Efendimiz bildirmiştir.

 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Sahur Nedir - Sahura Ne Zaman Kalkılır - Sahur Nasıl Yapılır - iftar ve sahurda ne yemeli - iftar ve sahur yemeklerinde - sahur hakkında bilgil

  Reklam  Tan yelinin ağarmaya başlamasına oruç zamanının başlamasına sahur adı verilmektedir.Sahura kalkan insanlar oruçlarını daha kolay tutarlar.Sahur zamanı sabah kahvaltısının yerine geçmiş oluyor.+ Yorum Gönder
sahur nasıl yapılır,  sahur imsaktamı güneştemi,  sahur nasil yapilir,  sahura nasıl kalkılır,  sahurda ne yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi