Oruç Tutma Vakti Ne Zamandır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Oruç Tutma Vakti Ne Zamandır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hüsran_01
  Üye
  Reklam

  Oruç Tutma Vakti Ne Zamandır?

  Reklam  Oruç Tutma Vakti Ne Zamandır?

  Forum Alev
  Oruç Tutma Vakti Ne Zamandır?


  Orucun vakti, imsâk vakti dediğimiz fecr-i sâdık zamanından, akşam güneşin batışına kadar olan müddettir. Orucun başlama ve bitme zamanı hakkında şübhe ile zannın hükümleri ayrıdır. Şöyle ki:
  * Fecrin (imsâk vaktinin) başlayıp başlamadığında şübheye düşen kimse için, yiyip içmeyi terk etmek efdaldir. Bununla beraber yiyip içecek olsa, orucu sahihtir. Ancak sonradan, fecirden sonra da yiyip içtiği kesinlikle anlaşılırsa, orucu bozulmuş olur. Gününe gün kazâ etmesi gerekir. Oruçlu kimsenin, güneşin battığı hususunda şübhe içinde iken iftar etmesi helâl olmaz. İftar edip de sonradan işin gerçeği anlaşılmazsa, üzerine sadece kazâ lâzım gelir. Fakat güneşin batmasından evvel iftar ettiği sonradan kesin şekilde meydana çıkarsa, keffâret de lâzım gelir.
  Güneşin battığı zannıyla iftar eden kimse ise, sonradan güneş batmadan evvel iftar ettiğinin farkına varırsa, üzerine sadece kazâ lâzım gelir. Demek ki imsâk vaktinin girip girmediğini iyice kestiremeyen kimse için, yeme içmeyi terkederek bir an evvel oruca başlamak ve güneşin battığını tam kestiremeyen kimse için de, hemen orucu bozmamak ihtiyat îcabıdır. * *  Mehmet Dikmen
 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Oruç Tutma Vakti Ne Zamandır?

  Reklam  Allah cc razı olsun bilgiler için+ Yorum Gönder
normal zamanda oruç tutmak,  Oruc tutma saatları,  oruc tutma saatleri,  oruç tutma saati
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi