Nefis, açlıkla terbiye olur

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Nefis, açlıkla terbiye olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  selametler
  Emekli
  Reklam

  Nefis, açlıkla terbiye olur

  Reklam  Nefis, açlıkla terbiye olur

  Forum Alev
  Nefis, açlıkla terbiye olur

  DOKUZUNCU NÜKTE
  Ramazan-ı Şerifin orucu, doğrudan doğruya nefsin mevhum rububiyetini kırmak ve aczini göstermekle ubûdiyetini bildirmek cihetindeki hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki:
  Nefis Rabbisini tanımak istemiyor; firavunâne kendi rububiyet istiyor. Ne kadar azaplar çektirilse, o damar onda kalır. Fakat açlıkla o damarı kırılır. İşte, Ramazan-ı Şerifteki oruç, doğrudan doğruya nefsin firavunluk cephesine darbe vurur, kırar. Aczini, zaafını, fakrını gösterir, abd olduğunu bildirir.
  Hadisin rivayetlerinde vardır ki:
  Cenâb-ı Hak nefse demiş ki: "Ben neyim, sen nesin?"
  Nefis demiş: "Ben benim, Sen sensin."
  Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş. Yine demiş: "Ene ene, ente ente." (Ben benim, sen sensin.) Hangi nevî azâbı vermiş, enâniyetten vazgeçmemiş.
  Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış. Yine sormuş: "Men ene? Ve mâ ente?"
  Nefis demiş: "Ente Rabbiye'r-Rahîm, ve ene abdüke'l-âciz." Yani, "Sen benim Rabb-i Rahîmimsin. Ben senin âciz bir abdinim."
  "Allahım! Efendimiz Muhammed'e ve âl ve ashabına Senin razı olacağın ve onun lâyık ve müstehak olduğu bir rahmetle, Ramazan ayında okunan Kur'ân'ın harfleri adedince salât ve selâm et. Âmin."
  "İzzet sahibi Rabbin, onların yakıştırdıklarından münezzehtir. Bütün peygamberlere selâm olsun. Hamd ise Âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur." (Sâffât Sûresi, 37:180-182.)
  Mektûbât, 29. Mektub, 2. Kısım, s. 393 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Nefis, açlıkla terbiye olur

  Reklam  Allah cc razı olsun bilgiler için+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi