Günah işleyenin orucu

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Günah işleyenin orucu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sayanor
  Üye
  Reklam

  Günah işleyenin orucu

  Reklam  Günah işleyenin orucu

  Forum Alev
  Günah işleyenin orucu
  Sual: Bazıları, (Namaz kılmayan, içki içen, açık gezen veya başka günah işleyen bir kimse, boşuna oruç tutmamalı) diyorlar. Bu söz doğru mudur?
  CEVAP
  Hayır, dinimize aykırıdır. Birkaç günah işleyenin, diğer günahları da yapması gerekmez. Hem oruç tutup hem de günah işleyen kimse, oruç tutmakla hasıl olan büyük sevaba kavuşamaz. Fakat ahirette niçin oruç tutmadın diye hesaba çekilmez. Oruç borcunu ödemiş olur. Hatta orucun bereketiyle diğer günahlardan da kaçma imkanı olur.

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  (Bütün günahlara tevbe edip hepsinden kaçmak büyük nimettir. Bu yapılamazsa, bazı günahlara tevbe etmek de nimettir. Bunların bereketiyle belki bütün günahlara tevbe etmek nasip olur. Bir şeyin bütünü ele geçmezse, hepsini de kaçırmamalı.) (Mektubat, 2.c. 66.m.)

  Namazın dinimizdeki yeri, oruca göre daha önemli ise de, bir kimseye namaz kılmadığı için, (oruç da tutma) denmez. Aksine, (Namaz kılamıyorsan, orucu bari terk etme) denir. Namaz kılmamakla büyük bir günaha giren kimse, oruç tutmazsa günah miktarı daha da çok artar.

  Birkaç günaha müptela olan kimse, birinden vazgeçmek isterse, ona, (Diğerlerini bırakmadığına göre bu günaha da devam et) denmez. Günah miktarı ne kadar azaltılırsa o kadar iyi olur. Allahtan korkup bir günahtan vazgeçmek iman alametidir. Hadis-i şerifte, (Ömründe bir defa Allahü teâlâyı anan veya Ondan korkan Müslüman, Cehennemden çıkar) buyuruldu. (Tirmizi)

  Günah işleyen, oruç tutuyor veya zekat veriyorsa, (Aman bunları bari bırakma) demelidir! Bu ibadetleri de yapmazsa, dinden tamamen uzaklaşabilir. Korkutmaktan çok, müjdeleyici olmak gerekir. Peygamber efendimiz, (Allahü teâlânın rahmetinden ümit kestirip, dinden nefret ettirenlere lanet olsun! Kolaylaştırın, güçleştirmeyin) buyurdu. (Müslim, Şira)

  Bir genç, Peygamber efendimize, (Şu üç günahı bırakamıyorum) dedi. O üç günah, yalan, zina ve içkidir. Resulullah efendimiz, (Bu üç günahtan yalanı benim için bırak) buyurdu. O genç, kabul edip gitti. Daha sonra, diğer iki günahı işlemek isteyince, (Bu günahları işleyip Resulullahın karşısına çıkınca, Ben işlemedim desem yalan söylemiş olurum. Eğer işlediğimi söylersem, beni cezalandırır) diye düşündü. Diğer iki günahtan da vazgeçti. (Şira) 2. 2
  LaStLeqenD
  Emekli

  --->: Günah işleyenin orucu

  Reklam  Eyw Dostum Saolsın Hayırlı Ramazanlar... 3. 3
  mimik14
  Emekli
  abilerim ablalarım benim yaşım küçük ben bunların ne anlama geldiğini bilmiyorum bana sölerimisiniz Buhari, Müslim, Bezzar bunlar ne anlama geliyor :) 4. 4
  baypasa
  Üye
  elıne agzına saglık kardeşim gusel calısma olmuş

 5. 5
  ubeyde
  Yeni Üye
  arkadaşım paylaşım için sağol. "cennet ucuz değil ve cehennem dahi lüzumsuz değil" (bediüzzaman said nursi k.s)

 6. 6
  sametbaba
  Yeni Üye
  sağolasın arkadaşım Hayırlı Ramazan'lar

 7. 7
  arse
  Üye
  evet çok güzel olmuş herkese hayırlı ramazanlar

 8. 8
  aliayhan
  Üye
  anlatım çok iyi olmuş teşekkürler...

 9. 9
  Şem'a
  Üye
  teşekkür ederim Allah razı olsun


 10. 10
  Hasret-Ateşi
  Üye
  Paylaşım için Teşekkürler Emeğine Sağlık

 11. 11
  asLisu000
  Emekli

  --->: Günah işleyenin orucu

  Reklam  Paylaşım için Teşekkürler

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi