Kolsuz Bluz ve Yapılışı

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Örgü Tunik ve Kazaklar Bölümünden Kolsuz Bluz ve Yapılışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Kolsuz Bluz ve Yapılışı

  Reklam  Kolsuz Bluz ve Yapılışı

  Forum Alev
  Kolsuz Bluz Modeli

  MALZEMELER:
  ANCHOR "Dafne" El Örgü İpliği
  (% 95 Akrilik,% 5 Sim)
  Yaklaşık 200 gr. Renk:1191 Kırmızı
  4.5 numara 1 çift örgü şişi
  4.5 numara yuvarlak örgü şişi


  Beden : 36-38. Büyük beden için ölçüler parantez içindedir.


  Kullanılan örgüler :
  Haroşa örgü - Düz örgü

  Ölçü : 20 ilmek- 27 sıra 10 cm2 eşittir.


  UYGULAMA:

  Arka-Ön: İkisi aynı şekilde örülecek.
  4.5 numara örgü şişine 77(81) ilmek atarak 6 sıra Haroşa örgü örün. 7. sıradan itibaren verilen motif şemasını takip ederek 1-39(1-41) ilmeklerini 1 kez uygulayın. Sonra geriye doğru 38-1(40-1) ilmeklerini uygulayarak sırayı tamamlayın. Sonraki sıralarda bu örgü düzeni üzerinden motif şemasının 1-76 sıralarını 1 kez uygulayın. 77. sırada "V" yaka kesimi için örgüyü 2 eşit parçaya ayırın, orta ilmeği sol tarafta bırakarak, sağ tarafı beklemeye alın. Sol taraf için, motif şemasının 77-132 sıralarını 1 kez uygulayarak örgüyü bitirin. Sağ taraf için beklemede olan ilmekleri 4.5 numara örgü şişine geçirin. Sol tarafla birlikte örülen orta ilmeğin arkasından 1 yeni ilmek alarak örgü şişine geçirin. Sol tarafta uygulanan işlemleri ters uygulayarak sağ tarafı da örün.

  Bitirme: Örgü parçalarını ölçüleriyle sabitleyip nemli bezle örterek kurumaya bırakın. Omuzları birleştirin. Yan dikişleri birleştirin. Sol kol bantı için kol kenarından eşit aralıklarda önde 40, arkadan 40 ilmek alarak, yuvarlak örgü şişine geçirin. Toplam 80 ilmek üzerinden yuvarlak sıralar halinde 4 sıra haroşa örgü örerek bütün ilmekleri bir kerede kesin. Aynı şekilde sağ kol bantını da örün.

 2. 2
  ayperim
  Usta Üye

  Cevap: Kolsuz Bluz ve Yapılışı

  Reklam  Kolsuz Bluz ve Yapılışı

  Kolsuz Bluz ve Yapılışı.jpg


  Malzemeler: 6 numara şiş7 numara dairesel şişnaylon ağırlıklı fazla kalın olmayan uygun ip.

  Yapılışı:

  ARKA

  6 numara şişe 72 ilmek ile başlayın.2 sıra düz örün.Sonraki 4 sıra boyunca düz tarafı düz ters tarafı ters örün.Bu 4 sırayı tamamladıktan sonra

  1.sıra (düz sıra): Düz örün başta ve sonda 1'er ilmek kesin.

  Sonraki her 6. sırada (2 defa) ve ondan sonrada her 4.sırada (3 defa) sıra başında ve sonunda 1'er ilmek kesin.Elimizde 60 ilmek kalmış olacak.25cm kadar yine normal örmeye devam edinson ördüğünüz sıra ters olacak.

  Düz sırada: Düz örülecek sıra başında ve sonunda 1'er ilmek arttırılacak.Sonra her 6. sırada (5 defa) sıra başında ve sonunda 1'er ilmek arttırılacak.(72 ilmek olacak)

  Parça boyu 35 cm olana kadar normal örülecek.

  Kol Şekli:

  Sonraki iki sıranın başlangıcında 4'er ilmek kesilecek.Sonraki her sıranın sonunda 1'er ilmek kesilecek (6 defa 52 ilmek kalacak).Kol oyuntusu 20 cm olana kadar normal düz örülür.Yalnız bu parça bitirilmeden başka bir şişe alınarak yada geniş bir çengelli iğneye ilmekler geçirilerek bekletilecek.

  ÖN

  Kol oyuntusu 125 cm olana kadar arka parça gibi çalışılacak (elimizde 52 ilmek olacak ve 125 cm tamamlanırken son örülen sıra ters sıra olacak)

  Boyun Şekli:

  Düz sırada: 19 ilmek düz örülürortadaki 14 ilmek diğer ip yumağı ile kapatılır ve sıra sonuna kadar düz örülür.Her iki omuz ayrı yumaklarla ve aynı anda örülürkenboyun tarafında her 3 sırada 3 defa 1'er ilmek kesilir (16 ilmek kalacak).Yine kol oyuntusu 20 cm olana kadar düz örülür ve ilmekler kapatılmaz.
  .:

  BİTİRME

  Arka parça ve ön parça omuzları3 şiş ile birleştirilerek kapatılır.(3 şiş ile birleştirme tekniğini aşağıya ekledim)

  Boyun bandı: Bluzun ön tarafı size bakacak şekilde dairesel şişe arka parçada açıkta kalan ilmekleri alın ve boyun çevresinden(arkadan aldığınız ilmeklerle birlikte toplam 64 ilmek olacak) ilmek almaya devam edin.65 cm oluncaya kadar 1 ters1 düz örün ve kapatın.

  Kol bandı: Yine bluzun ön yüzü size bakacak şekildedairesel şiş ile kol çevresinden 70 ilmek alın.Kesinlikle parçayı birleştirmeden 2 sıra düz örün ve ters sıra ile kesip bitirin.Bu işlemi diğer kola da uygulayın.VE bluzun yanlarını dikerek tamamlayın.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi