Kablosuz Wirelles Ağı'na Şifre Koyma

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Network ve İnternet Bölümünden Kablosuz Wirelles Ağı'na Şifre Koyma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Erkan01
  Emekli
  Reklam

  Kablosuz Wirelles Ağı'na Şifre Koyma

  Reklam  Kablosuz Wirelles Ağı'na Şifre Koyma

  Forum Alev
  Kota aşırı derece artmaması için!!!
  Öncelikle Türkiye’de interneti kısıtlayan Telekom’u sevmediği belirtmek isterim, bence kota çağ dışı bir uygulamadır. Ancak konumuza gelirsek kotanın aşırı derecede yükselmesinde Ttnetin kabahati yoktur. Kullanıcı kaynaklı bir problemdir. Şimdi bu sorunu beraber aşmanın yollarını arayacağız
  [b]Kablosuz modem
  Eğer modeminizin wireless özelliği varsa mahalleye bedava internet saçıyor olabilirsiniz, bunu fark eden gaddar komşularınız sizin internetini sömürüyor olabilir.
  Bunu engellemek için kablosuz ağınıza şifre koymalsınız

  Kablosuz ağlarda veri güvenliğini sağlamak için veri şifreleme yöntemleri kullanılabilir. Bu amaçla geliştirilen WEP ile kablosuz olarak transfer ettiğiniz verilerin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için Wireless ekranının alt linki Wireless Security kullanılır.

  128 bit şifreleme yeterli güvenliği sağladıgı için anlatımı o şekilde yapıyorum

  baslat/calıstır/cmd
  ipconfig/all yolunu izledikden sonra
  ------------------------------------
  Airties Modem

  Başımdan yeni geçti belki bilmeyen arkadaşlar vardır o yüzden eklemek istedim

  Kablosuz özelliğe şifre koymak

  1-Öncelikle tarayıcımızın adres satırına 192.168.2.1 yazıyoruz

  2-2-Solda kablosuz kısmını tıklayıp WPA'yı seçiyoruz

  3-Paylaşılan şifre kısmına 8 ile 36 karakter arasında bir şifre giriyoruz girdiğimiz şifreyi bir kağıda not alıyoruz ve ayarları kaydet diyoruz

  4-tekrar solda güvenlik kısmına tıklıyoruz ve izin verilen şifreleme tipine sadece wpa seçip ayarları kaydediyor.

  GENEL WİRELESS SİFRELEME BU SEKİLDEDİR 2. 2
  Erkan01
  Emekli

  --->: Kota aşırı derece artmaması için!!!

  Reklam  Kablosuz Wirelles Agina sifre Koyma 0.jpg

  Security Mode olarak WEP kullanıldığı taktirde kullanıcı bilgisayarı ile WAG54G arasında veri aktarımı şifreli olarak gerçekleşir. Passphrase for keys alanına alfanumerik karakterler girildiği taktirde Generate butonu kullanılarak 4 farklı WEP Key üretilir. Default key alanında belirtilen key eğer PC üzerinde WEP parametresi olarak tanımlanırsa veri güvenliği sağlanacaktır. WEP aktive edildikten sonra kullanıcı bilgisayarı üzerinde WEP tanımlarını doğru yapamazsa kablosuz Internet erişimini kullanamaz.

  Kablosuz Wirelles Agina sifre Koyma 1.jpg

  Kablosuz Internet erişiminizin yanlışlıkla yada bilerek başkaları tarafından kullanılmasını engellemek için WAG54G ADSL kablosuz yönlendirici üzerinde donanım adresi bazında erişim kısıtlama imkanı mevcuttur. Bu özelliği kullanabilmek için Wireless ekranında Wireless Network Access linki kullanılır. Bu ekranda Allow All ve Restrict Access olmak üzere iki seçenek yer almaktadır. Allow All seçeneği ile tüm erişimlere izin verilir. Ancak Restrict Access özelliği kullanılırsa bu durumda kablosuz Internet’ten yararlanabilecek bilgisayarlar donanım adresi olarak tanımlanabilir.

  Kablosuz Wirelles Agina sifre Koyma 2.jpg

  Restrict access özelliği iki farklı şekilde kullanılabilir. Prevent ile erişimi engellenmek istenenler tanımlanır. Böylece tanımlanmamış olan kullanıcılar kablosuz ağdan faydalanabilir. Ya da Permit only kullanılarak sadece bağlanacak kullanıcılara izin verilir. Permit only özelliğinin kullanılması tercih edilir. Şekil 7'de Select MAC Address from Networked Computers seçeneği kullanılarakkablosuz ağa bağlı kullanıcılar listelenir ve bu listeden bağlanması istenilen kullanıcılar seçilerek diğer yetkisiz kullanıcıların erişimi engellenir.

  Kablosuz Wirelles Agina sifre Koyma 3.jpg

  Tüm kablosuz erişim bilgilerinin görüntülenebilmesi için Status linkinden Wireless seçilerek çalışma modu ve Wireless Clients Connected butonu ile kullanıcılar görüntülenebilir...
  NOT: 128-bit wep için anahtar uzunluğu 26 karakterdir

  ------------------------------------------------------------
  Yukardaki Yontemdeki Genel Şifreleme Olmayanlar Bu yontem Tum Modemlerde Default Olarak vardır...

  Kablosuz Wirelles Agina sifre Koyma 4.jpg

  Kablosuz ağın kullanmasını istediğiniz şifreleme Network authentication (Ağ kimlik denetimini) seçin. Aşağıdaki yöntemlerden birini seçerek parola tümce ya da anahtarı girebilirsiniz:

  ***WPA2 ve WPA (PSK): WPA Encryption (WPA Şifreleme) türünüzü TKIP ve AES, AES ya da TKIP olarak ayarlamanız gerekir. Daha sonra bir WPA Pass phrase (WPA Parola tümce) girmeniz gerekecektir (aynı zamanda Ağ anahtarı, WPA anahtarı veya WPA Ön paylaşımlı anahtar olarak da bilinirler). Parola tümce en az sekiz - altmış üç karakter uzunluğunda olmalıdır Bu parola tümce, kablosuz ağa bağlı olan her kablosuz aygıtta aynı olmalıdır. Aynı zamanda Key rotation (Anahtar değişimi) süresini saniye olarak ayarlayabilir, seçeneği devre dışı bırakmak için bu alana 0 girebilirsiniz.

  ***WPA2 (PSK): WPA Encryption (WPA Şifreleme) türünüzü TKIP ve AES, AES ya da TKIP olarak ayarlamanız gerekir. Daha sonra birWPA Pass phrase (WPA Parola tümce) girmeniz gerekecektir (aynı zamanda Ağ anahtarı, WPA anahtarı veya WPA Ön paylaşımlı anahtar olarak da bilinirler). Parola tümce en az sekiz - altmış üç karakter uzunluğunda olmalıdır Bu parola tümce, kablosuz ağa bağlı olan her kablosuz aygıtta aynı olmalıdır.

  ***WPA (PSK): WPA Encryption (WPA Şifreleme) türünüzü TKIP ve AES, AES ya da TKIP olarak ayarlamanız gerekir. Daha sonra birWPA Pass phrase (WPA Parola tümce) girmeniz gerekecektir (aynı zamanda Ağ anahtarı, WPA anahtarı veya WPA Ön paylaşımlı anahtar olarak da bilinirler). Parola tümce en az sekiz - altmış üç karakter uzunluğunda olmalıdır Bu parola tümce, kablosuz ağa bağlı olan her kablosuz aygıtta aynı olmalıdır.
  ------------------------------------------------------------- 3. 3
  Erkan01
  Emekli
  Virüs-Trojen-Spy
  Zararlı yazılımların coderları eğlenmek için değil yazdıkları programcıkları kendi çıkarlarına kullanmak için yazarlar ki bunun kullanım alanı da çok geniştir.

  Siz farkında olmasanızda sizin makineniz üzerinden bir siteye saldırı yapıyor olabilirsiniz.
  Yada reklam amaçlı yazımlar sizden gizli başka sitelere bağlanarak o sitelere hit yaptırıyor olabilir, yada virüs yazarının referans linkine bağlanıp ona para kazandırıyor da olabilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Gelelim bu sorunu nasıl çözeceğiz. Ben Kaspersky ile taratıp kesin sonuç almıştım, bu konuda size de tavsiye ederim her ne kadar bilgisayarın anasını ağlatacak kadar kasabilen bir program olsa da bir kere kullandıktan sonra silebilirsiniz. Nod32 diğer tavsiyemdir, flash bellek virüslerinde nod32 daha üstün olsa da bu konuda şahsi görüşüm kaspersky bir adım önde. Antivirüsün yanında Ad-Aware ve SpyBot’u mutlaka kurun bir kenarda kalsın. Haftada bir kere taratsanız yeterlidir. Bu yazılımlar büyük ihtimal bu sorunu da çözecektir.
  Peki sizin bilgisayarınızda yabancı oturum açılmış mıdır?
  İnternet tarayıcınızı, msn benzeri yazılımları ve internetle bağlantısı olan tüm programları kapatın.
  Başlat – çalıştıra gelin cmd yazın tamam deyin. Gelen komut satırında netstat yazın.
  Karşınıza çıkan bağlantılar gelecek ekranda yabancı bir ip görürseniz makinenize dışarıdan bağlanılmış demektir.
  http://www.microsoft.com/technet/sys...g/TcpView.mspx
  Bu ücretsiz programa da göz atın, hangi bağlantıyı kim kullanıyor gösterir.
  Diğer bir izleme yöntemlerinde de yine internetle alakası olan programları kapatın, sağ alt köşeden bilgisayarım simgesini tıklayın gelen ve giden paketleri takip edin, internete girmediğiniz halde aşırı derecede paket alışverişi varsa, modeminizin DSL ışığını da takip edin, nete girmediğiniz halde yanıp sönüyorsa, Ethernet kartınızın ışını yanıp sönüyorsa o zaman kesin virüs-trojen var demektir.
  Aktif izlemeye yollarından biri de Netmetre yada Du Meter programlarından birini kurmak.
  İstediğiniz dışında yada isteğinizle ne kadar artış olursa gözünüzle rakamsal olarak ne kadar etkili olduğunu görürsünüz. Spy hakkında daha fazla şey yazılabilir ama buraya kadar sorununuzu tespit edip çözmeye çalışmaya başlayacak kadar bilgi yazdık.

  Güncellemeler
  Windowsunuzu kurduğunuzda otomatik güncellemeler açık gelecek. İhtiyacınız olsun yada olmasın siz görmeden bilgisayarınız bir sürü güncelleme yükleyecek ve kotanızı coşturacak.
  Hatta format attıktan sonra o güncellemeleri kaybedeceksiniz ve tekrar tekrar yükleyeceksiniz.
  Tek suçlu Windows da değil, bir çok program kendini otomatik güncellemeye ayarlıdır.
  Java updateler (jusched), adobe reader, Office güncellemeleri, Proteus gibi bir çok program bilgisayarın açılışın güncelleme olup olmadığı kontrol eder, bu işlem esnasında az da olsa kota gider ancak otomatik güncelleme ayarlaysalar sizin haberiniz olmadan download yapıp temp e atabilirler, siz update i kurmasanız da kotanız gitmiş olur L
  Şimdi çözümlere gelelim.
  Bilgisayarım üzerinde sağ tık yapıp Özellikler deyin. Açılan pencerede Otomatik Güncelleştirmeler sekmesine gelip kapat deyin.
  Diğeri için her programın menüsünde ayar vardır ama açılışta çalışan updateleri iptal etmek için Başlat – çalıştıra msconfig yazın. Açılan pencerede Başlangıç simgesine geçin. İçinde update geçen şeylerin başındaki tiki kaldırın, ne olduğunu bilmediğiniz şeyler virüs olabilir bunları googledan aratarak ne olduğunu bulabilirsiniz, sorun olduğundan emin değilseniz ekran görüntüsünü buraya koyun.
  Jusched bunu kaldırın mesala, içinde Adobe ile ilgili her şeyi kaldırın, hem makine de rahatlar oradakileri azaltırsanız daha hızlı açılır. 4. 4
  Erkan01
  Emekli
  Kullanıcı kaynaklı kota kullanımı
  Belki fark etmiyor olabilirsiniz ama kotayı gerçekten kullanıyor olabilirsiniz. Gördüğünüz bütün internet sayfalarını tüm içeriği ile bilgisayarınıza indirirsiniz. Örneğin
  C:\Documents and Settings\Windows Oturum adınız\Local Settings\Temporary Internet Files
  Adresine bakarsanız İnternet Explorer ile önceden gezdiğiniz sitelerin kalıntılarını görebilirsiniz.
  Bol bol wallpaper sitelerine girerken yada resimlere bakıp çıkarken kotanıza bir selam çakıyorsunuz
  youtube gibi sitelerden video izlerken aslında o videoyu indirmiş gibi kotanız artar.
  Video.---------- da da buna dikkat edilip kotanın en az şekilde etkilenmesine çalışılmıştır.
  Msnden yazışmak fazla kota yemez, hatta aylarca online kalsanız bile 4 gb yine dolmaz ama görüntülü sohbet ocağınıza incir ağacı diker, hele bir de sesli yapıyorsanız.
  Özellikle yabancı siteler onların böyle sorunu olmadığı için flashla dolu. Bu da kotayı etkileyecektir.
  Gerek olmayan durumlarda tarayıcınızdan resimleri göstermeyi, flashları oynatmayı kapatabilirsiniz, lazım olduğu anda açarsınız. Online video izlerken de dikkatli olursanız ve gerekli gereksiz webcam açmazsanız bu sorununuzu çözersiniz.

  saygılarımla erkan!ılgAR umarım yardımcı olmusum dur! karısık oldu aamA! resımlı anlatımı koydum!

  ++rap!:D BEKLİYORUM!:d

 5. 5
  bababurak
  Üye
  bilgilendirdigin için tsk
  dikkat ederim bundan sonra

 6. 6
  Erkan01
  Emekli
  ++RAP :D

  önemli değil :D

 7. 7
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Kardeşim sen burada kablosuz modemlere wireless şifresi koymayı göstermişsin.

  Kablolu modemleri olanlar kotası varsın aşsın diyorsun yani :)

 8. 8
  Erkan01
  Emekli
  :d Belgelerime bakmam lazım 1 dk eksık 1 sey warmı die!..

 9. 9
  Erkan01
  Emekli
  kablolular ise ttnet yada baglı oldugnu merkeze baş vurması lazım! pc den kendın bır sey yapamassın!...

 10. 10
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Eee o zaman başlığı değiştirmemiz uygun olur heralde. Kablosuz wireless bağlantısına şifre koyma diye:p


 11. 11
  Erkan01
  Emekli

  --->: Kablosuz Wirelles Ağı'na Şifre Koyma

  Reklam  :d TAMAMDIR:d .........

+ Yorum Gönder
internet ağına şifre koyma,  wireless şifre koyma resimli anlatım,  internet bağlantısına şifre koyma,  wireless şifre koyma programı,  wifi şifre koyma resimli anlatım
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi