Cuma ve Özellikleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Namaz Bölümünden Cuma ve Özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Cuma ve Özellikleri

  Reklam  Cuma ve Özellikleri

  Forum Alev
  Cuma ve Özellikleri
  Cuma mübarek bir gün olduğu için, müminlerin bayramıdır. Ogünde , öyle bir an var ki, o anda yapılan dualar reddedilmez. Yalnız, o an hangi saattedir , bildirilmemiştir.
  Cuma günü ehemmiyetini, peygamberimiz bir hadis-i şerifinde, şöyle izah buyurmuştur;
  “Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem aleyhisselam ogün yaratulmış, ogün cennete konulmuş, ogün cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet’de ancak Cuma gününde kopacaktır.”(Müslim ve Tirmizi’den alınmıştır.)
  Bir Müslüman, Cuma günü gusül abdesti alıp, Cuma namazına giderse , bir haftalık günahları affolunur. Ve her adımı için sevap verilir.(H.Şerif)
  “Günlerin en kıymetlisi cumadır.Cuma günü, bayram günlerinden ve aşure günlerinden, daha kıymetlidir. Cuma , Dünya’da ve Cennet’te müminlerin bayramıdır.”(H.Şerif)
  “Cuma namazı kılmayanların, kalplerini,Allahü Teala mühürler. Gafil olurlar.” (H.Şerif)
  “Cuma namazından sonra , yedi defa ihlas ve felak, nas surelerini okyanı, Allhü Teala bir hafta kazadan , beladan ve kötü işlerden korur.” (H.Şerif)
  Cuma günü yapılan ibadetlere en az iki kat sevap verilir.
  Bir Hadis-i Şerif’te şöyle buyurulmuştır; “ Cumartesi günleri Yahudilere, Pazar günleri Hristiyanlara , Cuma günü Müslümanlara verilmiştir.”

  Bize bir nazar oldu,
  Cumamız Pazar oldu,
  Bize ne olduysa,
  Hep azar azar oldu.

  “Cuma Günü, Gecesinden Daha Hayırlıdır”
  Cuma günü , hatip hutbede iken konuşulmaz. Bir suale cevap verilmez. Hatibi dinlemek vaciptir. (Elmalı Tefsiri C.7.S.4969)
  Cuma gecesi ve gündüzünde , Kehf suresini okumak çok sevaptır. Resulullah şöyle buyurdu; “ Cuma günü , imam hutbe okurken, konuşan bir kimse koca koca kitaplar taşıyan, merkebin durumuna benzer. Konuşan bir kimseye: “Dinle” diyenin cuması yoktur.” (El-Esas Fittefsir . C.15 S.97)
  Allahü Teala Cuma gününü Müslümanlara özel olarak vermiştir. Cuma suresinin sonunda şöyle buyuruyor “ Ey İman etmekle şereflenen kullarım! Cuma günü namaza çağrıldığı zaman , hemen Allah’ı anmaya koşun. Ve alışverişi bırakın. Eğer siz gerçeği anlayan kimseler iseniz. Elbette bu , sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma Suresi Ayet 9)
  Cuma günü imam hutbe için minbere oturduğunda ezan okunurken, müminlerin Cuma namazında bulunmaları ve hutbeyi dinlemeleri emr olunmuştur. Cuma namazına yetişmek için , soluk soluğa koşmak yerine vaktinde hazırlanıp vakarla gitmek , Hz. Peygamberin övüdüdür. Allah’ı anmaya engel olan bütün işler ve alışverişler Cuma vaktinde bırakılır.
  “Namaz bitince yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan isteyin. Allah’ı çok zikredin. Umulur ki kurtuluşa erersiniz.” (Cuma S. 10)
  Cuma kılınınca alışveriş, ilim, hasta ziyareti ve iade-i ziyaret gibi vazifeler yapılır. Ayrıca Allah’ı anmak, yalnız Cuma gününe bağlanmamalıdır. Bütün zaman bu görev yerine getirilmelidir.
  Cuma günü ezan okunduktan sonra , alışverişi ve her türlü dünyevi faaliyetleri terk etmek gerekir. Zira o anda elde edilen her türlü maddi kazanç haramdır.
  Yine bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur; “ Her kim , Cuma günü başını ve bedenini yıkar, “Gusl Eder” olabildiğince erken gelir, binmez, yaya yürür, imama yaklaşır ve boş şeyle uğraşmaksızın, hutbeyi dinleyecek olursa , attığı her adım ile bir sene boyunca oruç tutmuş , namaz kılmış kadar ecir alır.” (El-Esas Fittefsir. C.15.S.103)
  Cuma namazına giden kimselerin, en güzel elbiselerini giyinmesi, insanları rahatsız etmeyecek , hoş kokular sürünmesi , dişlerini fırçalaması, temizlenmesi , boy abdesti almasını yine peygamberimizin emirleri cümlesindendir.
  Ebu Hüreyre(R.A) , dedi ki; “Resulullah,(S.A.V) şöyle buyurdu; “ Her kim Cuma günü cünüplükten yıkanır gibi yıkanırsa, sonra namazın ilk saatinde giderse bir deve kurban etmiş gibi olur. İkinci saatinde giderse, bir inek kurban etmiş gibi olur. Üçüncü saatinde giderse , boynuzlu bir koç kurban etmiş gibi olur. Dördüncü saatinde giderse , bir tavuk sadaka vermiş gibi olur. Beşinci saatinde giderse , bir yumurta sadaka vermiş gibi olur. İmam hutbeye çıktığı vakitte, melekler hutbeyi dinlemek üzere , hazır olurlar” (Buhari ve Müslim)
  Peygamberimizin, bizleri daha çok sevap almak için Müslümanlara verilen bu büyük sevaplara kavuşmak için birer teşvikidir. Zira o saatlerde , camiye erken gidip, dua zikir, tesbih Kur’an-ı Kerim okumak ve yapılan vaazı nasihatleri dinlemenin ne kadar sevaplı olduğunu hep biliyoruz.
  Peygamberimiz bir gün hutbede iken şöyle buyurdu ;
  “Allahü Teala Cuma’yı size bu sene, bu ayda , bugünde, bu makamımda kıyamete kadar farz kıldı. Binaanaleyh her kim benim hayatımda veya benden sonra bir imamı olduğu halde , cumayı hafife alarak veya inkar ederek terk ederse Allah onun iki yakasını bir yere getirmesin. Ve işinde bereket vermesin. Haberiniz olsun ki o kimsenin namazı da yoktur, haccıda yoktur, orucuda yoktur. Ta tevbe edinceye kadar. Her kim tevbe ederse Allah’ta tevbesini kabul eder.” (Elmalı tefsiri C.7.S.4979)
  Hz. Enes Peygamberimizden naklen şöyle buyurmuş; “Allahü Teala her Cuma günü hepsi cehennemi hak etmiş oldukları halde , 600 Bin kişiyi ateşden azat eder.”
  Hz. Kaab’dan ; “Allahü Teala beldelerden Mekke’yi, aylardan ramazan’ı, günlerden Cuma’yı faziletli kılmıştır. Ve buyurmuştur ki; Cuma günü vefat eden mümin kimseye , Allahü Teala şehit ecri yazar. Ve onu kabir fitnesinden korur” (Elmalı tefsiri C.7 S.4972)
  Yine aynı tefsirden bir hadis-i Şerifte “Cuma gününden daha faziletli bir gün üzerine , güneş ne doğar , nede batar.” (Elmalı Tefsiri C.7. S.4972)
  Ve yine peygamberimiz “ Cuma günü bana çokça salatü selam getirin. Kim selavat getirirse, onu bana arz ederler.” Buyurmuştur.
  Hz. Ebu Said’den gelen bir rivayette: “Beş şey vardır ki, onları kim bir gün içinde yaparsa , Allah onu cennet ehli olarak yazar;
  -Hasta Ziyareti yapmak,
  -Cenazede bulunmak,
  -Cuma günü oruçlu olmak, “Cuma günü tek değil, bir gün daha ilave ile” oruç tutmak daha evladır.
  -Cuma namazına gitmek,
  -Ve kendine takdir olanla sadaka vermek.
  Hz. Ebu Umame (R.A) rivayet ediyor; “ Melekler Cuma günleri, cami kapılarında, yanlarında defterler olduğu halde otururlar. Ve ( 1., 2.,3.) diye gelenleri yazarlar; İmam hutbeye çıktımı, defteri dürerler.Yine aynı sahabeden gelen rivayette; “ Cuma günü guslediniz. Kim böyle yaparsa , bir haftalık günahlarına kefaret olur. 3 Günde ziyadesi vardır.”
  Şu dört kişiye Cuma namazı farz değildir. “ Kadın,köle, hasta ve yolcu”.(Ebu Hanife)
  Hanımlar camiye Cuma namazı kılmaları için gelirse, kendileri için özel bir yer varsa , orada namazı kılarlar. Hanımlar için, en faziletli ibadet evlerinin , en loş olan kısımlarıdır. 2. 2
  ???ÖZLEMM???
  Üye

  --->: Cuma ve Özellikleri

  Reklam  arkadaşım çok saol evet kıyamet cuma günü ve ikindinde kopacaktır bu yüzden ikindin namazı çok önemlidir ben şunu sorucam cuma günü oruç tutmak varya o sadece mübarek gündemi yoksa belirli bir günmü cvp yazarsan çok iyi olur merak ettim çünkü bilelimki bizde ona göre yaşayalım 3. 3
  mum
  Özel Üye
  Cuma günü ve gecesi neler okunmalı ?

  Cuma günü ve gecesinde neler okunması iyidir?

  CEVAP:

  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

  (Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.) [Tergib]

  (Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni]

  (Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir.) [Taberani]

  (Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.) [İsfehani]

  (Cuma günü gusledenin günahları affolur.) [Taberani]

  (Cuma günü sabah namazından önce, "Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh" okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.) [İbni Sünni]

  (Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.) [İ.Sünni] 4. 4
  Denizcan
  Usta Üye
  çok güzel açıklanmış eline emegine sağlık allaha emaet ol

 5. 5
  fecr
  Özel Üye
  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Cuma günü ve gecesi neler okunmalı ?

  Cuma günü ve gecesinde neler okunması iyidir?

  CEVAP:

  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

  (Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.) [Tergib]

  (Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni]

  (Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir.) [Taberani]

  (Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.) [İsfehani]

  (Cuma günü gusledenin günahları affolur.) [Taberani]

  (Cuma günü sabah namazından önce, "Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh" okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.) [İbni Sünni]

  (Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.) [İ.Sünni]
  Allah razı olsun hocam

 6. 6
  Hasret-Ateşi
  Üye
  Paylaşım için teşekkürler

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi