Cuma namazı kılmayanların öğle namazı kılmaları

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Namaz Bölümünden Cuma namazı kılmayanların öğle namazı kılmaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Cuma namazı kılmayanların öğle namazı kılmaları

  Reklam  Cuma namazı kılmayanların öğle namazı kılmaları

  Forum Alev
  Cuma namazı kılmayanların öğle namazı kılmaları

  Cuma namazını kılmakla yükümlü olan kişinin cuma namazına gitmeyip imamın cuma namazını kıldırması esnasında öğle namazını kılması sahih olmaz. Aksine bu kişinin, kavuşacağını zannetmesi durumunda cuma namazına gitmesi gerekir. Çünkü o gün kendisine farz olan, cuma namazıdır. Cumaya gidip imama kavuşursa, imamla birlikte cuma namazını kılar. İmama kavuşamazsa öğle namazını kılar. Cuma namazına kavuşamayacağını zannetmesi durumunda, imamın cuma namazını tamamladığına kesin kanaat getirinceye kadar bekledikten sonra öğle namazını kılar.

  Özetle, cuma namazını kılmakla yükümlü olan kişi cuma namazından önce öğle namazını kılarsa, öğle namazı sahih olmaz; cuma namazını kılması gerekir. Cuma namazına gitmeyip cuma namazından sonra öğle namazını kılarsa, günahkâr olmakla birlikte öğle namazını eda etmiş sayılır.

  Dinen geçerli mazeretleri sebebiyle cuma namazını kılamayan veya cuma namazını kılmakla yükümlü olmayan kimselerin, o günkü öğle namazını cemaatle kılmaları -cemaat sevabını elde etmek için- sünnettir.( Şirbînî, Mugni'l-Muhtâc, 1/540.)

  Ancak Hanefî Mezhebi'ne göre bu durumdaki kimselerin o günün öğle namazını cemaatle kılmaları tahrîmen mekruhtur. Çünkü o gün o vakitte cemaat oluşturmak, sadece cuma namazına mahsustur.

  Mazeretinin, cuma namazı kılınabilecek vakte kadar ortadan kalkacağını ümit eden kişinin, öğle namazını kılmayıp beklemesi müstehap olur. Mazereti devam eder de artık cuma namazını kılamayacağına kanaati hâsıl olursa öğle namazını kılar.

  Cuma namazı kılmakla yükümlü olmayanlar, imamın cuma namazını tamamlamasından önce de o günün öğle namazını kılabilirler.

  Vakit sona erer ya da cuma namazını hutbeyle birlikte eda etmeye yetmeyecek kadar daralırsa bu namaz cumhura göre sakıt olur ve cuma namazı olarak kaza da edilmez. Ancak bunun yerine o günün öğle namazı kılınır.

  Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Cuma namazı kılmayanların öğle namazı kılmaları

  Reklam  her hangi bir vaktin sünnetiyle farzı arasında kaza namazı kılmak caizmidir 3. 3
  Ziyaretçi
  gülehasret arkadasim cok tesekkur ederi. aydin lattin beni 4. 4
  imam
  Üye
  bir vaktin sünnetiyle farzı arasında kaza namazı kılmak
  Kaza namazı kılmanın zamanı olmaz. Zaman ve mekan sırı yoktur.
  Her an her zaman kılabilirsiniz.

 5. 5
  Ziyaretçi
  kaza namazı istenilen zamanda kılınabiliyor. Ancak kerahet zamanlarında kılınmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

 6. 6
  Ziyaretçi
  cuma namazını kılamadığımız ve cuma vakti çıktan sonra öğle namazını kılmamız gerektiği yazılmış peki kılarken ne diye niyetleneceğiz normal öğle namazı niyetinemi ?

 7. 7
  Gülizar
  Bayan Üye
  Cuma namazını kılamayan bir kimse bunun yerine öğle namazını normal zamanda kıldığı gibi kılar. Farklı bir niyet yada farklı bir şey gerekmez. İlk 4 sünnet, 4 farz ve son 2 sünnet olarak öğle namazını kılar.

 8. 8
  Ziyaretçi
  O omurilik felci hastasıyım Cuma namazına gidemediğim için Öğlen namazını ne zaman kılabilirim

 9. 9
  Hakan
  Administratör
  O omurilik felci hastasıyım Cuma namazına gidemediğim için Öğlen namazını ne zaman kılabilirim
  Öncelik Rabbim acil şifa versin Cuma namazından hemen sonra kılabilirsiniz.

+ Yorum Gönder
cuma namazına gidemeyen ne yapmalı,  cuma namazı yerine öğle namazı kılınır mı,  cuma namazı kılamayan öğle namazı kılabilir mi,  cuma namazina gitmeyen ne yapmali,  cuma namazı kılmayan öğle namazı kılabilir mi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi