Cuma Günü Gusul Yapmak Gerekir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Namaz Bölümünden Cuma Günü Gusul Yapmak Gerekir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mumsema
  Özel Üye
  Reklam

  Cuma Günü Gusul Yapmak Gerekir

  Reklam  Cuma Günü Gusul Yapmak Gerekir

  Forum Alev
  7- CUMA GÜNÜ GUSUL YAPMAK GEREKİR
  1359- İbn Ömer (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: ”Biriniz Cumaya geldiğinde mutlaka gusletsin.” (Buhârî, Cuma: 3; Ebû Davud, Tahara: 129)
  8- CUMA GÜNÜ GUSLETMEK MUTLAKA GEREKİR Mİ?
  1360- Ebu Said el Hudri (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Cuma günü gusletmek akıl baliğ olan herkese gerekir.” (Buhârî, Cuma: 3; Ebû Davud, Tahara: 129)
  1361- Câbir (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Her Müslüman’ın haftada bir yıkanma günü vardır. O da Cuma günüdür.” (Müsned: 13747)
  9- CUMA GÜNÜ GUSÜL YAPILMASA DA OLUR MU?
  1362- Kasım b. Muhammed b. Ebu Bekir (r.a)’den: Ashaptan bir kısmı Aişe’nin yanında Cuma günü gusletmenin gerekip gerekmediği hakkında konuşuyorlardı da Aişe şu olayı nakletti: Bazı insanlar yüksek yerlerde oturuyorlar ve Cuma günü de bu mescide geliyorlardı, bunların üst başları kirli idi. Bir rüzgar estiğinde kirli kokuları etrafa yayılır ve toplumu rahatsız ederlerdi. Bu durum Rasûlullah (s.a.v)’e arz edilince: “Onlar yıkanmıyorlar mı?” buyurdu. (Buhârî, Cuma: 15; Müslim, Cuma: 1)
  1363- Semure (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim, Cuma günü abdest alırsa; ne güzel yapmıştır. Kim de guslederse, daha değerli bir iş işlemiş olur.” (Müslim, Cuma: 1; Tirmizî, Cuma: 356)
  10- CUMA GÜNÜ GUSLETMENİN DEĞERİ VE KIYMETİ
  1364- Evs b. Evs (r.a)’ten rivâyete göre, Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim, kendisi gusleder ve başkasını da guslettirirse ve erkenden mescide gelir ve imama yakın olarak hutbeyi dinlerse ve hutbe esnasında da hiçbir şeyle meşgul olmaz ise, attığı her adım için; bir sene oruç tutmuş ve geceleri de ibadet etmiş sevabı alır.” (Tirmizî, Cuma: 356; Ebû Davud, Tahara: 129) 2. 2
  Yaralı Melle
  Özel Üye

  --->: Cuma Günü Gusul Yapmak Gerekir

  Reklam  Cumaya gitmeden mutlaka yıkanın
  Cuma hakkında bilgiler için Allah razı olsun 3. 3
  desert.rose
  Usta Üye
  Faydalı Bilgiler için Allah c.c razı olsun.
  Cezakellahuhayran+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi