Yatsı namazını gece yarısından sonra kılmak mekruh mu?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Namaz Bölümünden Yatsı namazını gece yarısından sonra kılmak mekruh mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Yatsı namazını gece yarısından sonra kılmak mekruh mu?

  Reklam  Yatsı namazını gece yarısından sonra kılmak mekruh mu?

  Forum Alev
  Yatsı namazını gece yarısından sonra kılmak mekruh mu?


  Yatsı vakti, Hanefîlerde fetvaya esas olan görüşe ve diğer mezheplere göre, batı ufkunda kırmızı şafağın kaybolduğu andan itibaren başlar ve fecr-i sadığın doğmasından biraz önceki zamana kadar devam eder. Delil Abdullah b. Ömer'den nakledilen şu hadistir: "Şafak kırmızılıktır. Şafak kaybolunca yatsı namazını kılmak farzolur" (es-San'ânî, I,114).

  Diğer yandan yatsı namazı için Tercih edilen vakit, gecenin üçte biri veya yarısı geçinceye kadar devam eder. Çünkü Allah elçisi şöyle buyurmuştur: "Ümmetime zorluk vermesem, yatsı namazını gecenin üçte birine veya yarısına kadar geciktirmelerini onlara emrederdim"(eş-Şevkânî, a.g.e., II,11). Enes (r.a), Hz. Peygamber'in yatsı namazını gecenin yarısına kadar geciktirip, sonra kıldığını bildirmiştir (eş-Şevkânî, II,12). Hz. Aişe (r.anhâ)'den de şöyle dediği nakledilmiştir. " Hz. Peygamber bir gece yatsı namazını geciktirdi. O kadar ki mescidde bulununlar uyumuştu. Sonra çıkıp namaz kıldı ve şöyle buyurdu: Eğer ümmetime zorluk vermesem bu vakit yatsı namazının vaktidir" (Buhârî, Mevâkît, 24; eş-Şevkânî, I, 12).

  Vitir namazının başlangıcı yatsı namazından sonradır, vaktinin sonu ise, sabah vakti girmeden hemen öncesine kadar olan zamandır


  (bk. Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslâm İlmihali, İstanbul 1991, 313 vd.).

 2. 2
  behlül571
  Üye

  --->: Yatsı namazını gece yarısından sonra kılmak mekruh mu?

  Reklam  paylaşım için saol kardeş+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi