Cenaze namazı kılınışı

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Namaz Bölümünden Cenaze namazı kılınışı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kobe23
  Üye
  Reklam

  Cenaze namazı kılınışı

  Reklam  Cenaze namazı kılınışı

  Forum Alev
  arkadaşlar içimizde bir çok arkadaşımız cenaze namazını kılınışını bilmiyor aslında herkesin bilmesi gereken birşey

  Cenaze namazı, vefat eden din kardeşlerimiz hakkında dua olmak üzere bir farz-ı kifayedir. Cenaze namazının kılınması için araran şartlar şunlardır:
  1- Ölenin müslüman olması. Müslüman olduğu bilinmeyen, bu hususta hali gizli olan kimsenin cenaze namazı kılınmaz. Ölenin müslüman olduğuna şahid ve delil lazımdır. Bu delil de onun hayatta iken İslam'a tabi olduğu ve İslam'ın icaplarını yerine getirdiği başkaları tarafından görülen, bilinen kişi olmasıdır. Binaenaleyh biz cenaze namazını kılacağımız kimseyi ibadet ederken saflarımız arasında görmeliyiz.
  2- Ölünün yıkanarak temiz kefene sarılmış olması
  3- Ölünün, imam ve cemaatın önünde olması
  4- Ölünün tamamının veya bedeninin çoğununun, mevcut olması. Eğer bedeninin çoğu gitmiş veya başsız olarak yarısı varsa namazı kılınmaz, yıkanmaz. Bir beze sarılarak gömülür.
  Cenaze namazı dört tekbir ve kıyamla eda edilir. Bu namazda secde ve rüku yoktur.
  CENAZE NAMAZININ KILINIŞI


  İmam, ölünün göğsü hizasında durur. Cemaat da arkasında saf tutar. Cemaata ölünün erkek veya kadın olduğu duyurulur, ona göre niyet edilir. Yani "Allah için namaza meyyit için duaya, er kişi (veya hatun kişi) niyetine uydum hazır olan imama" diye kalben niyet edip tekbir alınır. İlk tekbiri alırken eller kulağın hizasına kaldırılır, bağlanır. Sübhaneke, "ve celle senâüke" ile okunur. Bundan sonra eller kaldırılmadan ikinci bir tekbir alınır. Bu tekbirleri imam aşikar, cemaat ise gizli alır. "Allahümme salli ve Allahümme barik...." okunur. Bundan sonra üçüncü tekbir alınır. Cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyenler burada "Allahümme innâ nestaiynüke..."yi yani kunut duasını veya dua niyeti ile Fatiha-i şerifeyi okurlar. Daha sonra dördüncü tekbir alınır; selam verilir.
 2. 2
  mum
  Özel Üye

  --->: cenaze namazı kılınışı

  Reklam  Bundan sonra eller kaldırılmadan ikinci bir tekbir alınır.
  hanefi mezhebine göre anlatılmış. şafiiye göre eller kaldırlır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi