Zevkle ve gözyaşı dökerek namaz kılabilmek

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Namaz Bölümünden Zevkle ve gözyaşı dökerek namaz kılabilmek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Zevkle ve gözyaşı dökerek namaz kılabilmek

  Reklam  Zevkle ve gözyaşı dökerek namaz kılabilmek

  Forum Alev
  Zevkle ve gözyaşı dökerek namaz kılabilmek

  Başlıkta belirtmiş olduğumuz gibi namaz kılabilmek bütün müslümanların en büyük arzusudur.Fakat bunu yapabilende pek azdır.Aslında namazda huzur ve kendinden geçip, zevkle göz yaşı ile namaz kılmak müminliğinde zirve noktasıdır.Bu şekilde namazını kılanlara İslamın emretmiş olduğu diğer ibadetleri ve emirleri de ona zevkli ve kolay gelmektedir.

  Ne yapmalıyız ki böyle huzur içinde namazlarımızı kılalım? Sorusunun ,cevapları çok dikkat çekici ve önemli.

  Şahı Nakşibendi(k.s.) hazretleri, buyurdular ki; Yenilecek bir gıda, bir yiyecek, her ne olursa olsun gaflet içinde, gadapla veya istemeyerek hazırlansa, tedarik edilse, onda hayır ve bereket yoktur.Zira ona nefs ve şeytan karışmıştır.Böyle bir yiyeceği yiyen kimsede, mutlaka çirkin ve hoş olmayan netice meydana gelir.Gaflete dalmadan hazırlanan ve Allahü Tealayı düşünerek yenen helal ve temiz yiyeceklerden hayır meydana gelir.

  İnsanın salih ameller işlemeye muvaffak olmamalarının sebebi; yemede içmede bu hususa dikkat etmediklerinden ve ihtiyatsızlıktandır.Her ne hal olursa olsun, bilhassa namazda huşu ve hudu halinde bulunmak, zevk ve gözyaşı dökerek namaz kılabilmek, helal lokma yemeye,Allahü Tealayı hatırlayarak yemeği pişirmek ve yemeği Allah(c.c.)ın huzurunda imiş gibi yemeğe bağlıdır.

  Vücuduna haram lokma karışmış olan kimse,namazdan tat alamaz.

  Yine Buyurdular ki; **Namaz müminin miracıdır** Buyrulan hadisi şerifte, hakiki namazın derecelerine işaret vardır.Namaza duran kimsenin ,İftitah tekbirini alırken, Allahü Tealanın azametini, yüceliğini düşünerek, hudu ve huşu halinde olmak gerek.

  Öyle ki; bu halini kendinden geçme haline (istiğrak) eriştirmelidir.Bu sıfatın kemal derecesi, Rasulullahda(s.a.v.) vardı.

  Namazda kalp huzuru nasıl elde edilir? diye soruluncada;

  ***Helal lokma yemek ve yerken gaflet içinde olmamak, abdest alırken,iftitah tekbirini söylerken, tam bir agahlık, gafletten uzak olma, uyanıklık içinde bulunmakla buyurdu.

  Ya Rabbi! Bizleride her zaman Helal lokma yemek, namazda huşu ve hudu halinde bulunmak, zevk ve gözyaşı dökerek namaz kılabilmek, nasip et.Şüphesiz senin her şeye gücün yeter..


  Amiin.Amiiin.Amiiin
 2. 2
  yolcuxx
  Yeni Üye

  --->: Zevkle ve gözyaşı dökerek namaz kılabilmek

  Reklam  çok güzel bir konu lakin neden konuyu yazanın ismi yok? 3. 3
  muamma.şair
  Bayan Üye
  Amin Allah razı olsun ablacım güzel bir konuya değinmişsin. Namazda huşu tam teslimiyetle ve okuduğumuz surelerin anlamlarını bilmekle olur sanırım.
  Rabbim namazlarımızı bedduacı değil duacı kılsın Amin! :( 4. 4
  *m!Ra*
  Üye
  Amin
  Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi