Namaz İnsana Acılara Dayanma Gücü Verir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Namaz Bölümünden Namaz İnsana Acılara Dayanma Gücü Verir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  keremy
  Üye
  Reklam

  Namaz İnsana Acılara Dayanma Gücü Verir

  Reklam  Namaz İnsana Acılara Dayanma Gücü Verir

  Forum Alev
  Ebû Hüreyre (ra) buyuruyorlar ki:
  "Bir gün karnım çok ağrıyordu. Kıvrılarak yatmakta iken, Aleyhisselâm Efendimiz beni görüp:
  - Karnın mı ağrıyor? buyurdular. Cevaben:
  - Evet yâ Resûlâllah, dedim. Bana o vakit:
  -Kalk namaz kıl! Zira namaz kılmak şifa vasıtasıdır, diye emrettiler."

  Peygamberimizin bu tavsiyesinin sebep ve hikmetini, âlimler şu şekilde îzah etmektedirler: Nefis, namaz kılmakla meşgul iken duyduğu maddî acıları unutacak, böylece keder ve elemden kurtulacaktır. Ünlü tabipler vücudun kuvvet ve direncini desteklemek üzere pek çok yolları denerler. Bazen gıdalarla, bazen ümitlendirmek ile, bazen utandırmak veya korkutmak suretiyle insandaki tabiî kuvveti yani, vücudun mukavemet gücünü takviye etmek yoluna giderler. Namaz kılmak ise, tabiplerin başvurdukları bu gücü artırma ve şiddetlendirme yollarının çoğunu kendisinde toplamıştır. Şöyle ki: Bir kul için namazda bulunduğu sırada korku, dehşet, ümit, sevgi, utanma, âhireti hatırlama gibi insanın tabiî gücünü takviye edecek ve göğsünü genişletip ferahlatacak mânevî tecellilerin meydana geleceğinde ve bu sebeple hastalığın eleminin defnedileceğinde şüphe yoktur.

  Misâl olarak, Hz. Ali'yi (ra) gösterebiliriz. Bedeninde meydana gelen yaranın tıp açısından, kesilmesi, açılması gerekiyordu. Halbuki buna imkân bulunamamıştı. Bunun üzerine bizzat kendileri razı oldular. Ve ameliyat sırasında namaza durdular. Tabipler hemen ameliyata başladılar. Hz. Ali'nin ise namazı edâ esnasında aldıkları lezzetten dolayı, yaranın açılmasını bile duymadıkları bilinen sağlam ve mevsuk rivayetlerdendir.

  Ebu Eyyûbe'l-Ensarî Hazretleri evinde iken aile efradına susmalarını emrederler, fakat namaza durunca konuşmalarına müsaade buyururlar, sebep olarak da aile fertlerine: -Ben namazda iken sizin söylediklerinizi işitmem, derlerdi. Hattâ bir defa namazda iken mescidin duvarı yıkıldığı halde onunla hiç ilgilenmedikleri de sahih rivayetlerdendir. (Dr. Remzî, Tıbb-ı Nebevî).


  alıntıdır 2. 2
  serus44
  Üye
  Reklam  bu zamanda bu şekilde namaz kılan çok az bulunur.Paylaşım için tşk... 3. 3
  Rebiulevvel
  Üye
  Teşekkürler Emegine Saglık..+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi