Meslek Liseliler Sayısal Dersler De Görecek

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve Myo-Dgs Bölümünden Meslek Liseliler Sayısal Dersler De Görecek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Meslek Liseliler Sayısal Dersler De Görecek

  Reklam  Meslek Liseliler Sayısal Dersler De Görecek

  Forum Alev
  Milli Eğitim Bakanlığı, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) meslek liselerine uygulanan katsayı sisteminin kaldırılması üzerine müfredatta düzenlemeye gitti. Bakanlık, meslek liselerinin mevcut alan derslerini azaltmadan seçmeli matematik, fizik, kimya, biyoloji ve geometri gibi dersler koydu.

  Böylece üniversiteye gitmeyi düşünen meslek lisesi öğrencileri, haftada 5 saat bu derslerden seçerek genel lise öğrencileri ile aynı şartlarda sınava hazırlanabilecek.
  Talim ve Terbiye Kurulu, YÖK’ün 2010 yılından itibaren uygulayacağı yeni üniversiteye giriş sistemine paralel olarak tüm liselerin haftalık ders çizelgelerini yeniledi. Bu kapsamda yeni üniversiteye giriş sisteminde ayrı bir sınav olarak uygulanacak ’geometri’, genel ve meslek liselerinin 9. sınıfına zorunlu ders olarak konuldu. Geometri dersi için liselerde ortak uygulanan ’tanıtım ve yönlendirme’ dersi kaldırıldı. Sadece 9. sınıflarda haftada iki saat verilen beden eğitimi dersi, 10, 11 ve 12. sınıflara da birer saat ilave edildi. Ancak şimdiye kadar seçmeli olan müzik ve resim dersleri de beden eğitimi saatiyle birleştirildi. Öğrenciler 9. sınıfta 2, diğer sınıflarda ise birer saat beden, müzik ve resim derslerinden birini zorunlu olarak alacak. İmam hatip liselerinde ise müzik dersi ’dinî musiki’ olarak uygulanacak. Böylece ilk kez imam hatiplere ’dinî musiki’ dersi gelmiş olacak.
  Ders çizelgelerindeki en önemli değişiklik meslek liselerinde yapıldı. Meslek lisesi öğrencilerine haftada 5-6 saat ders seçme imkanı getirildi. Üniversite sınavına hazırlanacak meslek lisesi öğrencileri sınava gireceği alana göre ister sayısal (matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji) isterse sözel (coğrafya, tarih, edebiyat, psikoloji) ders seçebilecek. Böylece meslek lisesi öğrencileri, üniversite için altyapılarını hazırlayabilecek. Bu şekilde şimdiye kadar haftada 35 saat ders gören meslek lisesi öğrencilerinin ders yükü haftada 40 saate çıkacak. Genel lise öğrencileri ise haftada 30 saat ders görmeye devam edecek.
  Zaman

 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Meslek Liseliler Sayısal Dersler De Görecek

  Reklam  Meslek lisesinde okuyan öğrenciler liseyi bitirdikten sonra mesleğe hemen girebilme imkanları vardır. Fakat üniversiteye gitmek isteyenler için sayısal dersler seçmeli olarak verilmeye başlanmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi