Lir - Telli Çalgılar ve Özellikleri

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Müzik Türleri ve Enstrümanları Bölümünden Lir - Telli Çalgılar ve Özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Lir - Telli Çalgılar ve Özellikleri

  Reklam  Lir - Telli Çalgılar ve Özellikleri

  Forum Alev
  Lir : (Yunanca: λύρα), Arp ailesinden, tarihi M.Ö. 9. Yüzyıla kadar giden telli, antik bir çalgı. Her ne kadar Kithara ile karıştırılsa da, gerek daha küçük gerekse ayaksız oluşu ile ondan ayrılır. Tel sayısı başlangıçta Yunan makamlarının dört sesli tetrakordlardan oluşması nedeniyle 3-4 iken, zamanla 7 ya da nadir olarak 8 telli olarak yapılmışlardır.

  Şekil açısından iki farklı Lir vardır:


  * Chelys (Kaplumbağa formu); kaplumbağa kabuğu formunda bir yankı gövdesi ve keçi boynuzundan yapılmış kolları vardır.


  * Barbitos Uzun, yukarıda birbirine doğru yaklaşan kolları olan bir formdur ve dionisos'a ait tüm eğlencelerde Satyr'ler tarafından çalınır.


  Antik Yunanistan'da Lir'in tanrı Hermes'in bulduğu ve kardeşi tanrı Apollon'a hediye ettiğine inanılırdı. Lir, Hellenistik Dönem'de ozanların ve düşünürlerin sembolüydü bu nedenle de sonradan Lirik düşüncenin çıkış kaynağı olmuştur.


  Antik telli çalgılar Lir ve Kithara'dan bir çok değişik Arp formu geliştirilmiş olduğundan, her iki enstruman da Arp'ın erken dönem formu olarak adlandırılabilinir.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Lir - Telli Çalgılar ve Özellikleri

  Reklam  çok eski olan bu telli çalgının milattan önce kullanıldığı bilimektedir gösterişin ve zenginliğin sembolü olarakta gösterilen bu müzik aleti artk kullanılmamaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi