Keman - Telli Çalgılar ve Özellikleri

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Müzik Türleri ve Enstrümanları Bölümünden Keman - Telli Çalgılar ve Özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Keman - Telli Çalgılar ve Özellikleri

  Reklam  Keman - Telli Çalgılar ve Özellikleri

  Forum Alev
  Keman: ört telli yaylı bir çalgıdır. Keman 4 telli olmadan önce 7 telliydi zaman içinde değişerek şu anki 4 telli halini almıştır. Değiştirilmesinin sebepleri ise görünüşünün kaba ve tutuşununda zor olmasından kaynaklanır. Keman'ın telleri sırayla 7'den 6'ya, 6'dan da 5'e düşmüştür.

  Viyola ve viyolonselin de bulunduğu violin ailesinin en küçük ve en yüksek tondan çalan üyesidir. Akor sesleri pesten tize sol, re, la, ve mi'dir.


  Kemanda perde yoktur. Nota yerleri pesten tize doğru yaklaşık olarak şu şekildedir:


  Keman yayıne arşe denir. Suuni veya gerçek at kılı ya da ham misina olarak adlandırılan bir madde kullanılır.


  Almanca: Geige, Fransızca: Violon, İngilizce: Violon, İtalyanca: Violino dur. Uzunluğu 60 cm'dir. Yayla çalınan telli bir çalgıdır. Notası, ikinci çizgi Sol açkısı ile yazılır. Orkestralarda, genel olarak (Solo, I, II) üç partisi bulunur.Solo ve eşlik görevi verilir (özellikle bir solo çalgıdır). Hiç bir çalgıda olmayan ses rengiyle, çok zengin bir anlatım gücü vardır.


  Telleri: Sol, Re, La, Mi olarak akort edilir.Keman ilk olarak 16 yüzyılda Kuzey İtalya'da ortaya çıktı.İlk keman yapımcılarının Rebec , Rönesans Kemanı ve Lira da braccio adlı enstrümanlardan esinlendikleri sanılmaktadır.

  keman resmi.jpg
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Keman - Telli Çalgılar ve Özellikleri

  Reklam  çok teşekkür ederim love ness kardeş+ Yorum Gönder
kemanın özellikleri,  telli çalgılar ve özellikleri,  kemanın kısaca özellikleri,  keman özellikleri,  kemanın özellikleri maddeler halinde
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi