Türk Halk Çalgıları[Tamamı]

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Müzik Köşesi ve Müzik Türleri ve Enstrümanları Bölümünden Türk Halk Çalgıları[Tamamı] ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  Börtecine
  Emekli
  Reklam

  --->: Türk Halk Çalgıları[Tamamı]

  Reklam  NAĞARA

  nagara.jpg
  Orta Asya’da Kös-Tavıl olarak ortaya çıkmıştır. Çağlar boyunca bazı değişikliklere uğrayarak, bugünkü şeklini almıştır. Kös, daha iri kasnaklı, muhtemelen sığır derisinden yapılır. Bazen oyma kasnağa urganlarla gerilir, bazen de yaş iken eğilen ağaçlardan yapılan kasnaklara gerilirdi. Boyuna asılarak çalınır. Anadolu’da yaygın olan Asma davul, Kösün gelişmiş ve değişmiş şeklidir, denilebilir.  Nağara
  Mehter musikisindeki Nakkara da aynı ailedeki sazların başka bir türüdür. Nağaradan daha küçüktür. Çubuklarla çalınır Nakkara’nın halk müziğine uyarlanmış olanına da Goşa nağara denir ve ilimizde de kullanılır.

  Nağara taşınma güçlülüğünden dolayı asma davul veya Kösün koltuk altına alınarak hareket halinde iken bile çalınacak şekilde yapılmış olanıdır. Kasnağı ceviz ağacından yapılanı makbuldür. Genelde keçi derisinden yapılır. Oğlak derisi daha makbuldür. Ses kalitesi oğlak derisinden daha tizdir. Gerek sanayinin gelişmesi, gerekse işin ticari bir sektöre dönüşmesi, nağaradaki derinin yerini suni plastik malzemeye bırakmasına vesile olmuştur. Yöre oyunlarının vazgeçilmez ritim sazlarındandır.
  ForumAlev --->: Türk Halk Çalgıları[Tamamı]

 2. 14
  Börtecine
  Emekli
  tef.jpg


  Tef: Vurmalı bir Türk Halk çalgısıdır.Hemen hemen her yörede mevcuttur.Yaklaşık 20-40cm çapında, bir kasnak ve tek yüzüne gerilmiş ince bir deriden ibarettir.Kasnak üzerine açılan yarıklara 3-5 çift ince pirinçten yapılmış ziller geçirilerek çalgının ritminin zenginleşmesi sağlanmaktadır.Bazı yörelerde sade olanları da bulunmaktadır.Daha çok kadın eğlencelerinde kullanılmaktadır.Daha büyük olanlarına “Daire” denilmektedir.El (parmak) ile çalınan vurmalı bir ritm çalgısıdır.Yöre ve çalan kişilere göre ''tarande, çingene, acem'' diye isimler almaktadır.Yaklaşık 30-40 santim çapında bir kasnağa gerilen oğlak derisinden olursa daha verimli olur.Def (tef) elde havaya kaldırılarak ve zillerin şıkırtıları duyulsun diye sallanarak çalınır.Kırsal kesimde halen kına ve düğün gecelerinde bilhassa kadınlar eğlenmek için Def'i hem çalar hem oynarlar.Zilli Tef ve Zilsiz Tef olmak üzere iki çeşittir.
 3. 15
  Börtecine
  Emekli
  tahta calgisi.jpg

  Kaşık: Vurmalı bir Türk Halk Çalgısıdır.Özellikle şimşir ağacından yapılanı makbuldür.Sap kısımları parmaklar arasına alınır, oval kısımları ise sırta gelecek şekilde avuç içine alınarak çalınmaktadır.Bunun dışında farklı tutuş biçimleri de vardır.Bursa çevresinde sapın sonunda oyma tekniği ile hareketli parçacıklar oluşturulmuş ve buna tongurdaklı kaşık adı verilmiştir.Anadolu’da eskiden beri kullanılan ve ağaçtan yapılan çorba kaşıkları aynı zamanda çalgı olarak ta kullanılmaktadır.Türkiye’nin özellikle Silifke ve Konya yöresi halk oyunlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
 4. 16
  Ziyaretçi
  güzel olmuş emeğinize sağlık ama ansiklopediden buraya yazabilirseniz daha doğru olur

 5. 17
  Ziyaretçi
  en çok telli çalgı var knk

 6. 18
  Ziyaretçi
  bence çook güzel olmuş bazıarının resimleri yok ama yinede çok sağolun buda sizin bir açığınız olsun görkem

 7. 19
  Ziyaretçi
  ALLAH sizden razı olsun ödevime yardım ettiniz

 8. 20
  Ziyaretçi
  Bana bi tane lazım fiyatı nedir

 9. 21
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Türk Halk Çalgıları[Tamamı]

  Reklam  Bana bi tane lazım fiyatı nedir
  Bunlar antika ürünlerdir. Ancak kopyalarını müzik aletleri satan yerlerde bulabilirsiniz.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
halk çalgıları,  türk halk çalgıları nelerdir,  bir halk çalgısı,  müzik çalgıları nelerdir,  nağara çalgısı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi