Atatürkün gençliğe hitabesinin kısaca açıklaması

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Atatürkün gençliğe hitabesinin kısaca açıklaması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Atatürkün gençliğe hitabesinin kısaca açıklaması

  Reklam  Atatürkün gençliğe hitabesinin kısaca açıklaması

  Forum Alev
  Atatürk'ün devletin içine düştüğü durumda Türk gençliğine öğütlerini içeren gençliğe hitabenin günümüz türkçesi ile açıklaması şudur:

  Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin Türk bağımsızlığını, Türk cumhuriyetini, sonsuza dek korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en değerli (güven) kaynağındır. Gelecekte de, yurt içinde ve dışında, seni bu kaynaktan yoksun etmek isteyecek iç ve dış kötücüller bulunacaktır. Bir gün, bağımsızlığını ve Cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan, ödeve atılmak için, içinde bulunacağın ortamın olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar, çok elverişsiz olabilir. Bağımsızlığına ve Cumhuriyetine kıymak isteyecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmedik bir yenginin temsilcileri olabilirler. Zorla ya da ve aldatıcı düzenlerle sevgili yurdunun bütün kaleleri alınmış, bütün gemi yapım yerleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesine eylemli olarak girilmiş olabilir. Bütün bu durumlardan daha acı ve daha korkunç olmak üzere, yurdun içinde yönetim başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık ve üstelik hainlik içinde bulunabilirler. Dahası yönetim başında bulunan böyleleri, kendi çıkarlarını, yurduna girip yayılmış olan (dış) düşmanların siyasal erekleriyle birleştirebilirler. Ulus, yoksulluk ve darlık içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir. Ey Türk geleceğinin genç kuşakları! İşte bu ortam ve koşullar içinde bile ödevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Gereksindiğin güç, damarlarındaki soylu kanda vardır! 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Atatürkün gençliğe hitabesinin kısaca açıklaması

  Reklam  Kısa Özeti:
  Atatürk gençliğe hitabenin başlangıcında türk gençliğine seslenerek kendi ve devletinin varlığı için ilk ve en önemli görevinin ülkesinin bağımsızlığını korumak ve bunun için sonsuza dek savasması gerektiğini söylüyor.
  Kendi varlığının ve gelecek nesillerin devamı için en önemli görev budur.Bu görev yasatmamız gereken en önemli hazinemizdir.Gelecekte yurt içinde ve yurt dışında bu düşünceyi zedelemeye calışan ve Türk devletinin temel direği olan bu düşünceyi yok etmek isteyecek bir cok güç ortaya çıkacaktır.Ne şekilde olursa olsun böyle kötülüklerle karşılaşlaşınca bunun farkına varmak, buna karşı bağımsızlığı ve cumhuriyeti korumak için bulundugun durumu düşünmeyecek ve bu uğurda her an savaşacakmıs gibi hazır olacaksın. Ne kadar ortam kötü olursa olsun insanlar buna inanmasada sen tek amaç uğruna savasmaya devam edeceksin.
  Karşındaki düşmanlar ne kadar güçlü olursa olsun ülkenin her bi yanı işgal altında olursa olsun hatta devleti yönetenler kendi çıkarları derdine düşmüş dış güçlerin ülkeni işgal etmesine göz yumuyo olabilirler.A ynı zamanda bu kişiler hainlik içinde bulunabilirler.Millet yoksulluk ve yokluk içinde ,toplum bilinçsiz halde kendi derdine düşmüş olabilir.
  Her ne durumda olursa olsun senin aklında ve kalbinde tek bisey olmalı.Oda devletin bağımsızlığı ve cumhuriyetidir.Bagımsızlıgı ve cumhuriyeti korumak için nefes aldığın sürece her ne olursa olsun savasmalı ve insanlarına bu bilinci aşılamalısın.
  Bunları yapmak için sana ihtiyaç olan tek sey damarlarındaki asil kandır.
  Bir türk genci o emsalsiz tarihini iyi bilmeli ve Türk Milletinin vermiş oldugu savaslardan kendine ders cıkarmalıdır. Türk milleti hiçbir zaman bir ülkeye bağımlı yaşamadı ve yaşamayacaktır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok saolun çok teşekkürler çok işime yaradı herkese tavsiye ederim emeğinize sağlık :) 4. 4
  Ziyaretçi
  Biraz uzunuda benden


  Ey Türk gençliği!
  Türk gençlerine Türk ifadesiyle seslenerek, gençlere kimliklerini, mensup oldukları ulusun kökenini, tarihini, kültürünü hatırlatıyor.

  Birinci görevin Türk bağımsızlığını, Türk cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.
  Türk gençliğinin hayatlarındaki önem sırasına göre öncelikli ilk görevleri Atatürkün vurguladığı gibi bağımsızlığımızın iç ve dış düşmanlara karşı, Cumhuriyet rejiminin iç ve dış düşmanlara karşı korunulması ve savunulmasıdır.

  Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur. Bu temel senin en değerli hazinendir. Gelecekte bile, seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır. Birgün bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunluluğuna düşersen, göreve atılmak için, bulunduğun durumun olanak ve şartlarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve şartlar, çok elverişsiz bir özellikte ortaya çıkabilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetini yok etmek isteyecek düşmanlar, bütün dünyada eşi görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler. Zorla ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri ele geçirilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve ülkenin her köşesi eylemli olarak ele geçirilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acı ve daha tehlikeli olmak üzere, ülkenin içinde iktidara sahip olanlar duyarsızlık, sapkınlık ve hatta ihanet içinde bulunabilirler. Üstelik bu iktidar sahipleri, kişisel çıkarlarını işgalcilerin siyasi istekleriyle birleştirebilirler. Ulus fakirlik ve çaresizlik içinde yorgun ve bitkin düşmüş olabilir.

  Türk kimliğiyle bu topraklarda özgür ve bağımsız olarak yaşayabilmemizin temeli Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığının savunulması ve yönetim biçiminin korunulmasıdır.Öyleyse en değerli hazinemiz bağımsızlığımız ve Cumhuriyet tarzı yönetim biçimimizdir. Bu hazineyi kaybedersek her şeyimizi onurumuzu, şerefimizi, hayatımızı da kaybederiz.Türkiye cumhuriyetinin varlığı bağımsızlığı barış anlaşmasıyla düşman ülkeler tarafından tescil edilmiş yönetim biçimiz TBMM tarafından kabul edilip ilan edilmiş olmasına rağmen ileride bile yurt içinde ve yurt dışında Türkiye Cumhuriyetinin Bağımsızlığını ortadan kaldırmak yönetim biçimini değiştirmek isteyecek odakların, şahısların, devletlerin var olacağı hatırlatılıyor, vurgulanıyor.İleride bir gün Türk Gençliği bağımsızlığımızı ve yönetim biçimimizi korumak ve savunmak zorunda kalırsa göreve başlamak için Türk Gençliği, içinde bulunduğu ülke şartları ve kendi öznel koşullara bakmaksızın, düşünmeksizin, korkmadan göreve atılmalıdır.

  Ey Türk geleceğinin evladı! İşte, bu durum ve şartlar içinde bile görevin Türk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır.
  Atatürk Türk Gençliğine vasiyetine son verirken Türk gençliğine görevini bir kez daha hatırlatıyor. İşte ifadesiyle yazısına son vermeye başlıyor. Bütün Gençliğe Hitabe boyunca anlatılan korkunç şartlara rağmen Türk
  Gençliğinin görevinin Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığının ve rejiminin korunması, kurtarılması olduğunu bir kez daha anlatılıyor vurgulanıyor.

  Gereksinim duyduğun güç damarlarındaki asil kanda bulunmaktadır!
  Bütün Gençliğe Hitabe boyunca anlatılan tüm olumsuz koşul ve durumlarda dahi Türk Gençliğinin görevi vatanı kurtarmaktır. Türk Gençliğinin bir işgal durumunda ihtiyaç duyacağı güç Damarlarındaki Asil kanda mevcuttur. Asil kan ifadesiyle anlatılmak istenen şey Türk Milletinin şeref ve başarı dolu tarihidir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ay çok kısaymış ve çokgüzelmiş

 6. 6
  Ziyaretçi
  vallaha çok kısa o yüzden kısaca yazdın <3 :D

 7. 7
  Ziyaretçi
  bir ve ikisi çok kısa ya yazıym :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim çok işime yaradı

 9. 9
  Ziyaretçi
  ALLAH hepinizden razı olsun çok teşekkür ederim. işime yaradı :)

 10. 10
  Ziyaretçi
  Türkçe sınavında hem kendisi hem de anlamı çıkacak çok sağolun teşekkür ederim

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Atatürkün gençliğe hitabesinin kısaca açıklaması

  Reklam  Çok teşekkür ederim çok işime yaradı, ellerinize sağlık.

 12. 12
  Ziyaretçi
  Bencede çok iyi ve çoooook kısa size tşk by işime yaradı 100 aldım

+ Yorum Gönder
atatürkün gençliğe hitabesinin anlamı kısa,  gençliğe hitabenin açıklaması,  gençliğe hitabenin anlamı kısa,  gençliğe hitabenin anlamı,  gençliğe hitabenin kısaca açıklaması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 28 kişi