Elmadağ’a Dev Atatürk Heykeli

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Elmadağ’a Dev Atatürk Heykeli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  cansel06
  Usta Üye
  Reklam

  Elmadağ’a Dev Atatürk Heykeli

  Reklam  Elmadağ’a Dev Atatürk Heykeli

  Forum Alev
  Elmadağ’a Dev Atatürk Heykeli

  ELMADAĞ ilçesine heykeltraş Şevki Kurt’un yaptığı 2.80 boyunda ve 270 kilo ağırlığındaki dev Atatürk heykelinin bir örneği sadece Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.) önünde bulunuyor.

  Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümü etkinlikleri kapsamında ikincisi Elmadağ Belediyesi önündeki dev heykelin açılışına Kaymakam Ejder Sarıçiçek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Murat Munzur, İlçe Emniyet Müdürü Fuat Kıy’ın yanı sıra tüm daire amirleri ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

  İstiklal Marşı ve saygı duruşundan sonra konuşma yapan CHP’li Elmadağ Belediye Başkanı Ömer Ağa Kurt, ’Cumhuriyetin ve laikliğin bekçisiyiz’ diye sözlerine başladı. Konuşmasında Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 89. yıdönümünü çoşku ile kutladıklarını belirten Başkan Kurt, şunları söyledi:

  Atatürk ’ün verdiği önem

  "Atamızın Elmadağ ve Elmadağlılar için ayrı bir önemi var. 1919’da Dikmen sırtlarından Ankara’ya gelen Atatürk’ü ve temsili heyeti üyelerini büyük sevgi ve saygı içerisinde karşılayanlar arasında Elmadağlılar baş sıradaydı. Bunu o zamanın fotoğraflarından anlıyoruz. O yıllarda Atatürk Meclis’te yaptığı konuşmada, ’düşman adım adım her tarafı işgal edecek, Ankara’ya gelecek olursa, ben bir elime silahımı, bir elime Türk bayrağını alıp Elmadağ’a çıkacağım. Burada tek başıma son kurşunuma kadar düşmanla savaşacağım. Sonra bu mukaddes bayrağı göğsüme sarıp, şehit olacağım. Bu bayrak kanımı sindire sindire emerken, ben de milletim uğruna hayatımı feda edeceğim’ demişti. Bu sözlerle Elmadağ’a verdiği önemi anlıyoruz. Bizler de cumhuriyetimize ve laikliğe sonsuza kadar sahip çıkacağız."

  Elmadağ Kaymakamı Ejder Sarıçiçek yaptığı konuşmada ise "İmkansızlıklar içerisinde kazanılan kurtuluş savaşı bizlere emanettir. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz Atatürk’ü anma proğramına

  katkılarından dolayı Elmadağ Belediyesi ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. Tören sonrasında belediye yemekhanesinde davetlilere ve misafirlere kurufasulye ve pilav ikram edildi.

  DHA
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Elmadağ’a Dev Atatürk Heykeli

  Reklam  Bir çok ilimizde Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeli bulunmaktadır. Lider ve önder olarak Türk milletinin sevdiği bir kişi olması nedeniyle meydanlarda heykelini görmekteyiz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi