Şapka İnkılabı Neden Kastamonu'da İlan Edildi ?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Şapka İnkılabı Neden Kastamonu'da İlan Edildi ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Şapka İnkılabı Neden Kastamonu'da İlan Edildi ?

  Reklam  Şapka İnkılabı Neden Kastamonu'da İlan Edildi ?

  Forum Alev
  Hiç unutmam Ağustos’un ilk günlerinde Kastamonu’dan bir heyet gelmişti. Adet yerini bulsun diye haber verdim. Gazi, hemen ilgilendi.

  -"Bu heyeti ben kabul edeceğim, yarın Çankaya’ya getir" dedi. Bu emre hayret etmekle beraber hususi bir mana da veremedim. Ertesi gün gazi heyeti kabul etti, olağanüstü iltifatlarda bulundu. Bir saat kadar yanında tuttu, Kastamonu hakkında çeşitli sualler sordu. Heyeti uğurlarken:

  - “Davetinize çok teşekkür ederim, yakında Kastamonu’ya geleceğim. Hemşehrilerime selamlarımı söyleyiniz" dedi. Halbuki heyet Gazi'yi Kastamonu’ya davet etmemişti. Bu sözleri işitince hayretim büsbütün arttı. Ama gene bir mana veremedim. Heyeti uğurladıktan sonra benim kalmamı emretti. Koluma girerek beni salona götürdü, çok neşeliydi:

  - "Çocuğum, Kastamonu’ya gidiyorum. Şapkayı orada giyeceğim" dedi.

  Epeyce zamandan beri zihninin şapka meselesiyle meşgul olduğunu biliyordum. Birkaç arkadaşı Beyoğlu’nda şapka giydirerek gezdirmiş, yapacağı akisleri inceletmişti. Sözlerine şöyle devam etti:

  - "Niçin Kastamonu’yu seçtiğimi bilmezsin. Dur, anlatayım. Bütün vilayetler beni tanırlar. Ya üniforma ile yahut fesli, kalpaklı sivil elbise ile görmüşlerdir. Yalnız Kastamonu’ya gidemedim, ilk önce nasıl görürlerse öyle alışırlar, yadırgamazlar. Üstelik bu vilayet halkının hemen hepsi asker ocağından geçmişlerdir. İtaatlidirler, munistirler. Adları mütaassıb çıkmışsa da anlayışlıdırlar. Bunun için şapkayı orada giyeceğim" dedi. Birkaç gün sonra gitti ve şapkalı olarak döndü. Dönüşte Ankara’ya yaklaşırken en çok Diyanet İşleri Reisi Rıfat Efendi üzerinde yapacağı tesiri düşünüyor, onun kırılmasını istemiyordu.

  Ankara'da kendisini karşılayanları, şapkasını çıkararak selamlarken gözü hep Rıfat Efendi'de idi. Rıfat Efendi, büyük bir anlayış gösterdi. O da sarıklı fesini çıkararak Gazi'yi çok sevindirmişti. Hoca'yı otomobiline aldı. Kendi başında şapka vardı. Rıfat Efendinin başı açıktı. Böylece şehre girildi.

  Halk psikolojisini bu kadar iyi anlayan inkılâpçı bir baş kolay kolay bulunmaz.

  Saffet Arıkan
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Şapka İnkılabı Neden Kastamonu'da İlan Edildi ?

  Reklam  Atatürk'ün kılık kıyafet kanunu yapma gerekçesi modern ve batılı bir toplum oluşturmak ve her alanda çağdaş bir devlet anlayışını ortay koymak olmuştur.+ Yorum Gönder
şapka devrimi neden kastamonuda yapıldı,  şapka inkılabı neden kastamonuda yapıldı,  şapka kanunu neden kastamonuda yapıldı,  sapka kanunu neden kastamonu,  şapka devrimi neden kastamonu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi