Atatürk'ün İslama Bakışı ..

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Atatürk'ün İslama Bakışı .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Atatürk'ün İslama Bakışı ..

  Reklam  Atatürk'ün İslama Bakışı ..

  Forum Alev
  Devlet-din ilikileri ve laiklik ilkesinin benimsenmesi konusunda herkes bildiğini okuyor. Bu arada Atatürk Araştırma Merkezi'nin hazırladığı bir kitap sunuldu okuyuculara. Belgeler ve görüşlerin ışığında "Atatürk'ün İslam'a Bakışı". Kitapta yer alan hatıralar, Atatürk'ün İslam Dini'ne bakışına yönelik ezberleri bozduracak türden. Mustafa Kemal Paşa, 16-17 ocak 1923'de İzmit'te basın toplantısı düzenler. Gazeteci Kılıçzade Hakkı Bey sorar: Paşa Hazretleri, yeni hükümetin dini olacak mı?
  Paşa: vardır efendim. İslam Dini'dir. İslam Dini fikir hürriyetine mani değildir. (..)
  -Bir gemide kalsanız ve batmak tehlikesinde olsanız, hiçbir ümidiniz kalmasa, ne diye haykırırsiniz? Herhalde "Yetiş Gazi" demezsiniz, "Allah" dersiniz. Bundan tabi ne olabilir?(..)
  "Allah birdir, şanı büyüktür...Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kur'an'daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz, son dinidir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor."(..)
  "Hazreti Muhammed Allah'ın birinci ve en büyük kuludur. O'nun izinde bugün milyonlarca insan yürüyor. Benim, senin adın silinir, fakat sonzuza kadar oO, ölümsüzdür."
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk'ün İslama Bakışı ..

  Reklam  Atatürkü din düşmanlığı ile suçlayanlar oldu.Oysa o her dine saygılı ve hoşgörülüydü.İnsanların inançlarını rahat ve özgür yaşamaları için laikliği getirdi.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi