Yazarkasa devir işlemleri nasıl yapılır -

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Muhasebecilik Bölümünden Yazarkasa devir işlemleri nasıl yapılır - ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Yazarkasa devir işlemleri nasıl yapılır -

  Reklam  Yazarkasa devir işlemleri nasıl yapılır -

  Forum Alev
  Yazarkasa devir işlemleri yapma - Yazarkasa devir yapma

  1.ADIM: ÖKC devralmak isteyen mükellef bağlı bulunduğu vergi dairesinden ÖKC İzin Yazısı almalıdır. "ÖKC İZİN YAZISI" ALMAK İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ"


  2.ADIM: Devreden mükellef devralan mükellefin almış olduğu ÖKC İzin Yazısına istinaden satış faturası düzenleyecektir. (Devreden mükellefin faturalarının iptali sözkonusu ise devralan mükellef gider pusulası düzenleyecektir.)


  3.ADIM: Kullandıkları yazarkasalrı devretmek isteyen mükellefler yetkili servise başvuruda bulunarak cihaz hafızasında kayıtlı bilgileri tespit ettireceklerdir. Yetkili Servis cihazın kullanıldığı döneme ilişkin Mali Hafıza Raporunu alacaktır; servisin, devreden ve devralanın imzalarını taşıyan bir tutanak düzenleyecektir.


  4.ADIM: Düzenlenen mali hafıza raporu ve tutanağın birer örneği mükelleflere (devreden mükellef ve devralan mükellef) verilecek; diğer örneği serviste kalacaktır.


  5.ADIM: Servis, cihaz bünyesindeki eski mali hafızayı söküp, yerine cihazla aynı numaraya sahip yeni bir mali hafıza takacaktır. Sökülen hafıza ünitesi 5 yıl saklanmak üzere devreden mükellefe verilecektir.


  6.ADIM: Devralan mükellefin aldığı cihazın ruhsatnamesine yapılan işlem işlenir. Ruhsatname ve fotokopisi, fatura ve fotokopisi, hazırlanan devir dilekçesi ve 1 nolu fiş teslim edilir. Mükellef, bu evraklarla bağlı bulunduğu vergi dairesine müracaat ederek ÖKC Levhasını alacaktır 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yazarkasa devir işlemleri nasıl yapılır -

  Reklam  Yazarkasa devir işlemleri nasıl yapılır ; yukarıda madde madde anlatılmış düzgün bir şekilde iş yeri kapatınca durum biraz değişiyor sanki hatta yazar kasa oldukça uzun bir süre saklanıyor+ Yorum Gönder
yazarkasa devir işlemleri nasıl yapılır,  yazar kasa devri nasıl yapılır,  ikinci el yazar kasa işlemleri,  2.el yazar kasa işlemleri,  ikinci el yazar kasa satışı nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi